Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:11:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?


Πρώτα από όλα, περαστικά και μακάρι να περάσει γρήγορα.
Τώρα, σχετικά με το tappering, προσπάθησε να βγάζεις τουλάχιστον τον όγκο που πρέπει να βγάζεις και δε θα χάσεις πολλά αν κάνεις 2-3 λιγότερες προπονήσεις σε εντάσεις.
Αυτό που κάνουν οι εντάσεις είναι να μην αφήσουν το σώμα να "κοιμηθεί". Είναι όμως μονόδρομος να τις παρακάμπτουμε όταν υπάρχει κάποιο θέμα ;-)
Ίσως ο Echetlos είναι πιο "ειδικός" στο θέμα κοιλιακών


Ευχαριστώ Αργύρη! το άγχος μου είναι ότι θα χάσω κυρίως μια προπόνηση αυτής της βδομάδας που θεωρούσα πολύ βασική.. κάτι πεντοχίλιαρα..
σε γεινικές γραμμές την έχω βγάλει καλά την προετοιμασία αλλά αυτή η προπόνηση ειδικά 8α με βοηθούσε να βγάλω καλά συμπεράσματα για το marathon pace..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:16:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by nimi

Σήμερα ήθελα να κάνω το τελευταίο μου 30+
Δεν μου βγήκε και δεν θα έβγαινε με τίποτα.
Βγήκε ένα 26αρι.
Ενώ μυϊκά είμαι μια χαρά, αναπνευστικά το ίδιο, απο ενέργεια τζίφος. Εκεί που τα 25αρια σε ΜΡ τα έβγαζα άνετα μόνο με saltstick, σήμερα πήρα και ένα τζελακι στο 19 αλλα και πάλι δε τράβαγε...σίγουρα η υγρασία έπαιξε το ρόλο της αλλα δε μπορεί να ήταν μόνο αυτή.
Εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει η διατροφή μου χθες που δεν ήταν και ότι καλύτερο και ίσως γι αυτό να ξέμεινα ή απλά βγαίνει η κόπωση του όλου προγράμματος.
Τέλος πάντων με ενόχλησε γιατί είχα σταμπάρει να κάνω οπωσδήποτε σήμερα το τελευταίο μεγάλο αλλα δε πειράζει θα πορευτώ έτσι. Έχω κάνει μεχρι στιγμής ένα 31 και ένα 32, 3-4 24+ και αρκετά 20αρια. Θα κάνω άλλο ένα 25 την άλλη εβδομάδα και ότι γίνει.



Νίκη, η ζέστη το Σάββατο απλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ (για την εποχή αυτή)…και σε συνδυασμό με την υγρασία αποτέλεσε ένα μοναδικό κοκτέιλ «καρφώματος»! Αν όντως δεν ήσουν και ενεργειακά γεμάτη από πριν την προπόνηση…μπορεί να εξηγήσει το γιατί αισθάνθηκες έτσι.

Έχεις κάνεις LRs, μην αγχώνεσαι τώρα, άλλο ένα 25άρι (το πολύ) το επόμενο ΣΚ και μετά: «don’t panic and take a TAPER»!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:18:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?


Πρώτα από όλα, περαστικά και μακάρι να περάσει γρήγορα.
Τώρα, σχετικά με το tappering, προσπάθησε να βγάζεις τουλάχιστον τον όγκο που πρέπει να βγάζεις και δε θα χάσεις πολλά αν κάνεις 2-3 λιγότερες προπονήσεις σε εντάσεις.
Αυτό που κάνουν οι εντάσεις είναι να μην αφήσουν το σώμα να "κοιμηθεί". Είναι όμως μονόδρομος να τις παρακάμπτουμε όταν υπάρχει κάποιο θέμα ;-)
Ίσως ο Echetlos είναι πιο "ειδικός" στο θέμα κοιλιακών


Ευχαριστώ Αργύρη! το άγχος μου είναι ότι θα χάσω κυρίως μια προπόνηση αυτής της βδομάδας που θεωρούσα πολύ βασική.. κάτι πεντοχίλιαρα..
σε γεινικές γραμμές την έχω βγάλει καλά την προετοιμασία αλλά αυτή η προπόνηση ειδικά 8α με βοηθούσε να βγάλω καλά συμπεράσματα για το marathon pace..


Βοήθησέ με να καταλάβω πως θα σε βοηθούσαν... Πχ εγώ βγάζω 5χ1000 κάτω από 4:00 αλλά δεν επηρεάζει την απόφαση για τον ρυθμό μαραθωνίου. Νομίζω πιο πολύ ψυχολογική βοήθεια είναι (στην συγκεκριμένη περίπτωση)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:19:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χτες είπα να δοκιμάσω forefoot τρέξιμο για πρώτη φορά, και του έδδωσα και κατάλαβε.. αντί να κάνω 2-3χμ να δώ πως είναι, έκανα 14. Βγήκαν σε pace ταχύτερο 4-5δευτ. από ότι συνήθως, ενώ ένιωθα σαν να με σπρώχνει κάποιος, αλλά βέβαια σήμερα είμαι με κράμπες. Αν γίνουν οι προαρμογές στο γαστροκνήμιο, νομίζω είναι μία επένδυση που αξίζει.

SWIM BIKE RUN



1) αφού ακόμα μπορείς και περπατάς...τυχερός είσαι!!!!????!!!!
2) μετά τον Αυθεντικό οι υπόλοιπες προσαρμογές!
3) ...ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το παράκανες για πρώτη φορά ε;
4) ...ναι, η επένδυση αξίζει...απλά πάρτο πιο χαλαρά!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:19:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εχθές είχε το τελευταίο long run. Κανονικά πηγαίνα για 28 χιλιόμετρα,αλλά απ'το 20ο και μέτα άρχισα να πονάω στους κοιλιακούς. Έριξα ρυθμό μήπως και μου περάσει και συνέχισα αλλά στο 26ο ένοιωσα οξύ πόνο στους κοιλιακούς, σαν να με μαστίγωσε κάποιος με αποτέλεσμα να διπλωθώ στα δύο Έκατσα λίγο να πάρω μια ανάσα και όταν δοκίμασα να ξαναξεκινήσω απλά ήταν αδύνατον.Οπότε έμεινα στα 26 και γύρισα σπίτι. Όλη μέρα πονούσα αρκετά αλλά σήμερα είμαι καλύτερα..
Ο φυσιοθεραπευτής είπε 2 μέρες off και μετά τέρμα οι εντάσεις.
το Θέμα μου είναι όμως οτι στο tapering εννοείται ότι ρίχνουμε όγκο αλλά διατηρούμε την ένταση.. Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?

...περαστικα σου Ιωαννα...ευχομαι να το ξεπερασεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:30:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Σήμερα η προπόνηση πήγε χάλια. Κάτι δεν τράβαγε, κάποιο ρελέ είχε πέσει



...είναι Γιώργο που πριν λίγες μέρες ήμουνα στο Πεδίο Άρεως και βόλταρα χαλαρά στην περιμετρική του (πρώτη φορά μετά από 10ετίες!!!) και θαύμαξα τη διαδρομή που προσφέρει, το ομαλό τσιμεντένιο έδαφος, τις παρακείμενες διαδρομές με ευκολοπάτητο χωματάκι και το πράσινο! Κοινώς...σε μάτιαξα "ΔΠΑίτη" (κάποια στιγμή νόμισα ότι είδα και τον GlouGlou αλλά απλά είχα κάνει λάθος!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:41:10  Εμφάνιση Προφίλ
Άστα, ακόμα πονάω στις γάμπες, όντως το παράκανα, παρασύρθηκα από την αέρινη αίσθηση που μου προσέφερε το πάτημα εμπρός. Σάββατο off, χτες ένα πεντάρι αποκατάστασης και ευελπιστώ σήμερα για κάτι πάω από 10. Εννοείται πως οι προσαρμογές αναβάλονται για μετά τις 9/11.
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χτες είπα να δοκιμάσω forefoot τρέξιμο για πρώτη φορά, και του έδδωσα και κατάλαβε.. αντί να κάνω 2-3χμ να δώ πως είναι, έκανα 14. Βγήκαν σε pace ταχύτερο 4-5δευτ. από ότι συνήθως, ενώ ένιωθα σαν να με σπρώχνει κάποιος, αλλά βέβαια σήμερα είμαι με κράμπες. Αν γίνουν οι προαρμογές στο γαστροκνήμιο, νομίζω είναι μία επένδυση που αξίζει.

SWIM BIKE RUN



1) αφού ακόμα μπορείς και περπατάς...τυχερός είσαι!!!!????!!!!
2) μετά τον Αυθεντικό οι υπόλοιπες προσαρμογές!
3) ...ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το παράκανες για πρώτη φορά ε;
4) ...ναι, η επένδυση αξίζει...απλά πάρτο πιο χαλαρά!

Free your feet...free your senses!



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?


Πρώτα από όλα, περαστικά και μακάρι να περάσει γρήγορα.
Τώρα, σχετικά με το tappering, προσπάθησε να βγάζεις τουλάχιστον τον όγκο που πρέπει να βγάζεις και δε θα χάσεις πολλά αν κάνεις 2-3 λιγότερες προπονήσεις σε εντάσεις.
Αυτό που κάνουν οι εντάσεις είναι να μην αφήσουν το σώμα να "κοιμηθεί". Είναι όμως μονόδρομος να τις παρακάμπτουμε όταν υπάρχει κάποιο θέμα ;-)
Ίσως ο Echetlos είναι πιο "ειδικός" στο θέμα κοιλιακών


Ευχαριστώ Αργύρη! το άγχος μου είναι ότι θα χάσω κυρίως μια προπόνηση αυτής της βδομάδας που θεωρούσα πολύ βασική.. κάτι πεντοχίλιαρα..
σε γεινικές γραμμές την έχω βγάλει καλά την προετοιμασία αλλά αυτή η προπόνηση ειδικά 8α με βοηθούσε να βγάλω καλά συμπεράσματα για το marathon pace..



…Ιωάννα πιστεύω ότι ο Αργύρης έχει δίκιο! Κόψε «μαχαίρι» ότι προπόνηση ζορίζει τους κοιλιακούς! Αν μιλάμε για τις εντάσεις…τότε απλά τις κόβεις! Μειώνεις βέβαια και τον όγκο – βάση πρωτοκόλλου ταπεριάσματος.

Έχε κατά νου: δεν πειράζει να χάσεις τη «φρεσκάδα» της ταχύτητας, αν είναι να ΜΗ χάσεις όλο το πανηγύρι λόγω ενός τραυματισμού!!!

Περαστικά, keep calm and take a taper! (θα το συζητήσεις βέβαια και με τον κόουτς!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  13:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
15χμ γοpγο βαδισμα το πpωι kαι ελπιζω ενα χαλάpο 10αpι το ΑΠΟΓΕΥΜΑ τpεξιματιkο αυτη τη φοpα.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:06:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

26αρι σημερα τα 16 σε MP...
παρea με Μανωλη(trexantiri) κ Αργυρη(winarg) oυτε που καταλαβαμε ποτε περασε η ωρα!

Καλη συνεχεια Κυριακης ευχομαι!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης


Το σημερινό ήταν σκέτη απόλαυση!
Με τις ενναλλαγές είχε ενδιαφέρον και πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβω!

Υ.Γ: Το γέλιο σε ρυθμό μαραθωνίου δεν είναι και η καλύτερη ιδέα :-)



…ομολογώ ότι μέσα στο ΣΚ δούλεψα με επαγγελματίες!!!

Σάββατο, λαγουδάρισμα με xipolitako, 32Κ σύνολο από τα οποία τα 24Κ σε pace, με ανεφοδιασμό on the fly και τα σχετικά. Ζέστη…ανυπέρβλητη!!! Ο Χρήστος ήταν…αααααάνετος!
Κυριακή, λαγουδάρισμα με sotos-marathon & winarg, 26Κ σύνολο από τα οποία τα 16Κ σε pace προφανώς με ανεφοδιασμό on the fly και σχηματισμό «τραίνου»: η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβω (!), ευχάριστο τρέξιμο, τουλάχιστον αναζωογονητικό (είχε και δροσιά βέβαια)!

Τα αυτοκίνητα στην 4άρα του Υμηττού μόνο πάνω στα δέντρα να μην παρκάρουν από το συνωστισμό!!!

Κλείσιμο του 15νθήμερου με 230 χιλιόμετρα, 80 χιλιόμετρα μέσα σε αυτό το ΠΣΚ και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σήμερα ήμουνα λιγότερο πιασμένος από ότι την Κυριακή το πρωί. Όμως αυτήν την εβδομάδα θα το σεβαστώ το σώμα και θα του δώσω σαφώς μικρότερο όγκο και ένταση, για να αποτοξινωθεί από τις τελευταίες προπονήσεις!

Xipolitako&sotos&winarg -> κρεμάστε μπλε ματάκια πάνω σας για να μη σας ματιάσω! Φτου…φτου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:19:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

26αρι σημερα τα 16 σε MP...
παρea με Μανωλη(trexantiri) κ Αργυρη(winarg) oυτε που καταλαβαμε ποτε περασε η ωρα!

Καλη συνεχεια Κυριακης ευχομαι!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης


Το σημερινό ήταν σκέτη απόλαυση!
Με τις ενναλλαγές είχε ενδιαφέρον και πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβω!

Υ.Γ: Το γέλιο σε ρυθμό μαραθωνίου δεν είναι και η καλύτερη ιδέα :-)



…ομολογώ ότι μέσα στο ΣΚ δούλεψα με επαγγελματίες!!!

Σάββατο, λαγουδάρισμα με xipolitako, 32Κ σύνολο από τα οποία τα 24Κ σε pace, με ανεφοδιασμό on the fly και τα σχετικά. Ζέστη…ανυπέρβλητη!!! Ο Χρήστος ήταν…αααααάνετος!
Κυριακή, λαγουδάρισμα με sotos-marathon & winarg, 26Κ σύνολο από τα οποία τα 16Κ σε pace προφανώς με ανεφοδιασμό on the fly και σχηματισμό «τραίνου»: η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβω (!), ευχάριστο τρέξιμο, τουλάχιστον αναζωογονητικό (είχε και δροσιά βέβαια)!

Τα αυτοκίνητα στην 4άρα του Υμηττού μόνο πάνω στα δέντρα να μην παρκάρουν από το συνωστισμό!!!

Κλείσιμο του 15νθήμερου με 230 χιλιόμετρα, 80 χιλιόμετρα μέσα σε αυτό το ΠΣΚ και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σήμερα ήμουνα λιγότερο πιασμένος από ότι την Κυριακή το πρωί. Όμως αυτήν την εβδομάδα θα το σεβαστώ το σώμα και θα του δώσω σαφώς μικρότερο όγκο και ένταση, για να αποτοξινωθεί από τις τελευταίες προπονήσεις!

Xipolitako&sotos&winarg -> κρεμάστε μπλε ματάκια πάνω σας για να μη σας ματιάσω!

Free your feet...free your senses!

... εχουμε τον καλυτερο λαγο!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:21:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?


Πρώτα από όλα, περαστικά και μακάρι να περάσει γρήγορα.
Τώρα, σχετικά με το tappering, προσπάθησε να βγάζεις τουλάχιστον τον όγκο που πρέπει να βγάζεις και δε θα χάσεις πολλά αν κάνεις 2-3 λιγότερες προπονήσεις σε εντάσεις.
Αυτό που κάνουν οι εντάσεις είναι να μην αφήσουν το σώμα να "κοιμηθεί". Είναι όμως μονόδρομος να τις παρακάμπτουμε όταν υπάρχει κάποιο θέμα ;-)
Ίσως ο Echetlos είναι πιο "ειδικός" στο θέμα κοιλιακών


Ευχαριστώ Αργύρη! το άγχος μου είναι ότι θα χάσω κυρίως μια προπόνηση αυτής της βδομάδας που θεωρούσα πολύ βασική.. κάτι πεντοχίλιαρα..
σε γεινικές γραμμές την έχω βγάλει καλά την προετοιμασία αλλά αυτή η προπόνηση ειδικά 8α με βοηθούσε να βγάλω καλά συμπεράσματα για το marathon pace..


Βοήθησέ με να καταλάβω πως θα σε βοηθούσαν... Πχ εγώ βγάζω 5χ1000 κάτω από 4:00 αλλά δεν επηρεάζει την απόφαση για τον ρυθμό μαραθωνίου. Νομίζω πιο πολύ ψυχολογική βοήθεια είναι (στην συγκεκριμένη περίπτωση)


Νομίζω ότι άλλη προπόνηση τα χιλιάρια και άλλη τα 4*5000. Τα πεντοχίλιαρα όπως και να το κάνεις είναι 20 χιλιόμετρα σε marathon pace και ένα τικ γρηγορότερα, οπότε βλέπεις πως αντιδρά το σώμα, βλέπεις παλμούς και γενικά αν τον έχεις το ρυθμό.. Ψυχολογικό είναι σίγουρα βέβαια..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:23:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εχθές είχε το τελευταίο long run. Κανονικά πηγαίνα για 28 χιλιόμετρα,αλλά απ'το 20ο και μέτα άρχισα να πονάω στους κοιλιακούς. Έριξα ρυθμό μήπως και μου περάσει και συνέχισα αλλά στο 26ο ένοιωσα οξύ πόνο στους κοιλιακούς, σαν να με μαστίγωσε κάποιος με αποτέλεσμα να διπλωθώ στα δύο Έκατσα λίγο να πάρω μια ανάσα και όταν δοκίμασα να ξαναξεκινήσω απλά ήταν αδύνατον.Οπότε έμεινα στα 26 και γύρισα σπίτι. Όλη μέρα πονούσα αρκετά αλλά σήμερα είμαι καλύτερα..
Ο φυσιοθεραπευτής είπε 2 μέρες off και μετά τέρμα οι εντάσεις.
το Θέμα μου είναι όμως οτι στο tapering εννοείται ότι ρίχνουμε όγκο αλλά διατηρούμε την ένταση.. Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?

...περαστικα σου Ιωαννα...ευχομαι να το ξεπερασεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης


Ευχαριστώ!! απ'το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:28:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ τι σόι tapering θα κάνω χωρίς εντάσεις? πόσο μπορεί να με ρίξει αυτό?


Πρώτα από όλα, περαστικά και μακάρι να περάσει γρήγορα.
Τώρα, σχετικά με το tappering, προσπάθησε να βγάζεις τουλάχιστον τον όγκο που πρέπει να βγάζεις και δε θα χάσεις πολλά αν κάνεις 2-3 λιγότερες προπονήσεις σε εντάσεις.
Αυτό που κάνουν οι εντάσεις είναι να μην αφήσουν το σώμα να "κοιμηθεί". Είναι όμως μονόδρομος να τις παρακάμπτουμε όταν υπάρχει κάποιο θέμα ;-)
Ίσως ο Echetlos είναι πιο "ειδικός" στο θέμα κοιλιακών


Ευχαριστώ Αργύρη! το άγχος μου είναι ότι θα χάσω κυρίως μια προπόνηση αυτής της βδομάδας που θεωρούσα πολύ βασική.. κάτι πεντοχίλιαρα..
σε γεινικές γραμμές την έχω βγάλει καλά την προετοιμασία αλλά αυτή η προπόνηση ειδικά 8α με βοηθούσε να βγάλω καλά συμπεράσματα για το marathon pace..



…Ιωάννα πιστεύω ότι ο Αργύρης έχει δίκιο! Κόψε «μαχαίρι» ότι προπόνηση ζορίζει τους κοιλιακούς! Αν μιλάμε για τις εντάσεις…τότε απλά τις κόβεις! Μειώνεις βέβαια και τον όγκο – βάση πρωτοκόλλου ταπεριάσματος.

Έχε κατά νου: δεν πειράζει να χάσεις τη «φρεσκάδα» της ταχύτητας, αν είναι να ΜΗ χάσεις όλο το πανηγύρι λόγω ενός τραυματισμού!!!

Περαστικά, keep calm and take a taper! (θα το συζητήσεις βέβαια και με τον κόουτς!)

Free your feet...free your senses!


Μανώλη δίκιο έχεις. Εδώ που φτάσαμε το ζητούμενο είναι να σταθούμε στην εκκίνηση και ας χάσω και κανά 5λεπτο στην απόδοση... απ'το να παρακολουθώ απ'τις κερκίδες καλύτερα να πάω συντηρητικά..
merci για τα περαστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:32:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

26αρι σημερα τα 16 σε MP...
παρea με Μανωλη(trexantiri) κ Αργυρη(winarg) oυτε που καταλαβαμε ποτε περασε η ωρα!

Καλη συνεχεια Κυριακης ευχομαι!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης


Το σημερινό ήταν σκέτη απόλαυση!
Με τις ενναλλαγές είχε ενδιαφέρον και πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβω!

Υ.Γ: Το γέλιο σε ρυθμό μαραθωνίου δεν είναι και η καλύτερη ιδέα :-)



…ομολογώ ότι μέσα στο ΣΚ δούλεψα με επαγγελματίες!!!

Σάββατο, λαγουδάρισμα με xipolitako, 32Κ σύνολο από τα οποία τα 24Κ σε pace, με ανεφοδιασμό on the fly και τα σχετικά. Ζέστη…ανυπέρβλητη!!! Ο Χρήστος ήταν…αααααάνετος!
Κυριακή, λαγουδάρισμα με sotos-marathon & winarg, 26Κ σύνολο από τα οποία τα 16Κ σε pace προφανώς με ανεφοδιασμό on the fly και σχηματισμό «τραίνου»: η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβω (!), ευχάριστο τρέξιμο, τουλάχιστον αναζωογονητικό (είχε και δροσιά βέβαια)!

Τα αυτοκίνητα στην 4άρα του Υμηττού μόνο πάνω στα δέντρα να μην παρκάρουν από το συνωστισμό!!!

Κλείσιμο του 15νθήμερου με 230 χιλιόμετρα, 80 χιλιόμετρα μέσα σε αυτό το ΠΣΚ και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σήμερα ήμουνα λιγότερο πιασμένος από ότι την Κυριακή το πρωί. Όμως αυτήν την εβδομάδα θα το σεβαστώ το σώμα και θα του δώσω σαφώς μικρότερο όγκο και ένταση, για να αποτοξινωθεί από τις τελευταίες προπονήσεις!

Xipolitako&sotos&winarg -> κρεμάστε μπλε ματάκια πάνω σας για να μη σας ματιάσω! Φτου…φτου!

Free your feet...free your senses!




Πάντως παιδιά εύχομαι να γίνω κι εγώ κάποια στιγμή γρήγορη και να με πάρετε μαζί σας σε καμιά προπόνηση!!! ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ κι απο μένα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000