Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  00:13:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by kalogeridis

καλησπερα σας!
σημερα το μενου ειχε 12χλμ σε ανετο ρυθμο (6'53''-6'20''). ειχα σαν οδηγο μου το αντιστοιχο 12αρι της προηγουμενης εβδομαδας και τελικα βγηκε σε 1:15:47... ανεβαζοντας μολις ενα παλμο στο μ.ο. (135) κατεβηκα 33''. ο μεσος ρυθμος 6'19''. το θερμομετρο στο ξεκινημα εγραφε 5 βαθμους με ενα ηπιο αερακι. εκανα σωστο ντυσιμο, δοκιμασα και τα καινουργια γαντια , εβαλα τα 16αρια cumulus και η προπονηση κυλησε νερακι!
επισης σημερα εκλεισε η 3η εβδομαδα (απο τις 22) με 28χλμ. 77χλμ στο συνολο (21+28+28). το μενου της ερχομενης βδομαδας περιλαμβανει 2 γρηγορα (5'52''-5'30'') 8αρια που θα βγουν στο διαδρομο και ενα 16αρι(βρε καλως το!!!) σε ανετο ρυθμο(6'53''-6'19'') που θα γινει στο δρομο.



Τι πρόγραμμα είναι αυτό με τις 22 εβδομάδες? Για τι αγώνα? Επίσης εξηγείς λίγο το σωστό ντύσιμο?

ακολουθω το myasics.com . εβαλα σαν αγωνα στοχο τον Μεγαλεκο στις 5/4. αν βαλεις την αυθεντικη του 15 μπορει να σου δωσει εναρξη την ανοιξη. στην περιπτωση μου, μου εδωσε το προγραμμα που μπηκε στην 4η εβδομαδα του. ξεκινησα νωριτερα μιας και ηθελα να επανελθω προοδευτικοτερα σε καλη κατασταση προς αποφυγη τραυματισμου απο την ξαφνικη αυξηση του ογκου χλμ της ανοιξης. επισης χωρις στοχο χανω λιγο στο ψυχολογικο κομματι...
στα του ρουχισμου, τις κρυες μερες (εως 10 βαθμους) φοραω ισοθερμικο κολαν πανω - κατω, σκουφι ή καπελο, γαντια (πλεον) και αν χρειατει και αντιανεμικο. επειδη βλεπω πως το ψαχνεις το θεμα (και πολυ καλα κανεις) εχε κατα νου οτι ολα αυτα που μας εξοπλιζουν, δεν αγοραστηκαν μονομιας. τρεξαμε στην αρχη με φορμα και παπουτσι ακαταλληλο, πηραμε μετα σωστο παπουτσι, μετα αλλο ενα για εναλλαγη, μετα καταλληλοτερα ρουχα για την καλυτερη αναπνοη του σωματος ... και καποια στιγμη φτασαμε και στο gps. με το περασμα του καιρου θα καταλαβεις οτι ο χωρος του running εχει τοσες λυσεις οσες οι αναγκες που δημιουργουνται... εγω επειδη εχω φωτοαλεργια βρηκα γυαλια ηλιου με πλαισιο περιξ των φακων που απαγορευουν το ηλιακο φως να ερθει απο τα πλαγια στα ματια μου. για αυτο σου λεω οτι λαου λαου οργανωσου. προς το παρων βαλε τα αθλητικα σου, φορα το χαμογελο σου και ξεχυσου στους δρομους. με τον καιρο θα δεις απο μονος σου τις πραγματικες σου εξτρα αναγκες. μη ξεχνας οτι με την ενοτητα των αγγελιων μπορεις κατα καιρους να εξοπλιζεσαι οικονομικοτερα με ελαφρως μεταχειρισμενα ή ακομα και αφορετα προιοντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  11:31:25  Εμφάνιση Προφίλ
Δυστυχως εχω να τρεξω απο την Παρασκευη...
ουτε στο 10αρι του ΣΔΥΑ καταφερα να παω..
μας ξετιναξε οικογενειακως η γαστρεντεριτιδα
οποτε γι αυτη την εβδομαδα δεν προβλεπεται...
την αλλη καποιες επαγγελματικες υποχρεωσεις δυσκολευουν το ωραριο..
οποτε αγνωστο ποτε θα γινει η επομενη προπονηση...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  11:40:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

Δυστυχως εχω να τρεξω απο την Παρασκευη...
ουτε στο 10αρι του ΣΔΥΑ καταφερα να παω..
μας ξετιναξε οικογενειακως η γαστρεντεριτιδα
οποτε γι αυτη την εβδομαδα δεν προβλεπεται...
την αλλη καποιες επαγγελματικες υποχρεωσεις δυσκολευουν το ωραριο..
οποτε αγνωστο ποτε θα γινει η επομενη προπονηση...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

προσπαθησε να πινεις υγρα για να επιστρεψεις με τις ελαχιστες απωλειες. περαστικα σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  12:04:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

Δυστυχως εχω να τρεξω απο την Παρασκευη...
ουτε στο 10αρι του ΣΔΥΑ καταφερα να παω..
μας ξετιναξε οικογενειακως η γαστρεντεριτιδα
οποτε γι αυτη την εβδομαδα δεν προβλεπεται...
την αλλη καποιες επαγγελματικες υποχρεωσεις δυσκολευουν το ωραριο..
οποτε αγνωστο ποτε θα γινει η επομενη προπονηση...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



περαστικά σε όλους σας!
Μη στεναχωριέσαι για τις χαμένες προπονήσεις. Ξεκουράζεις και τον προσαγωγό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  12:23:45  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ κουτσοτρέχω...
Την προηγούμενη βδομάδα στα πενταράκια που έκανα δυστυχώς ο πόνος δεν είχε φύγει... οπότε δεν κατέβηκα στο ΣΔΥΑ γιατί θα ήταν παρακινδυνευμένο να κατέβω σε αγώνα μήπως παρασυρθω...
Αντ΄αυτού έκανα ένα χαλαρό 8αράκι..
Χθες έκανα 6 χιλιόμετρα σε ρυθμό πιο αργά πε8αίνεις και σήμερα μπορεί να κάνω άλλα τόσα...
Προσπαθώ να κάνω 3 φορές τη βδομάδα γυμναστική και 2-3 pilates. Το τρέξιμο είναι ελάχιστο σ αυτή την φάση... ίσα ίσα να δουλεύουν λίγο τα πόδια. Άτιμο πράγμα αυτοί οι κοιλιακοί πάντως. Τόσο καιρό εκτός, και ενώ σε όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν ενοχλούν, στο τρέξιμο ο πόνος υπάρχει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  12:58:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ κουτσοτρέχω...
Την προηγούμενη βδομάδα στα πενταράκια που έκανα δυστυχώς ο πόνος δεν είχε φύγει... οπότε δεν κατέβηκα στο ΣΔΥΑ γιατί θα ήταν παρακινδυνευμένο να κατέβω σε αγώνα μήπως παρασυρθω...
Αντ΄αυτού έκανα ένα χαλαρό 8αράκι..
Χθες έκανα 6 χιλιόμετρα σε ρυθμό πιο αργά πε8αίνεις και σήμερα μπορεί να κάνω άλλα τόσα...
Προσπαθώ να κάνω 3 φορές τη βδομάδα γυμναστική και 2-3 pilates. Το τρέξιμο είναι ελάχιστο σ αυτή την φάση... ίσα ίσα να δουλεύουν λίγο τα πόδια. Άτιμο πράγμα αυτοί οι κοιλιακοί πάντως. Τόσο καιρό εκτός, και ενώ σε όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν ενοχλούν, στο τρέξιμο ο πόνος υπάρχει


Σ ευχαριστω..καλα εκανες κ δεν πηρες μερος στον αγωνα. Ιωαννα για ποσες μερες εκανες την αγωγη με τα αντιφλεγμονωδη?(εαν εκανες κ με ποια?)

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  12:59:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Δυστυχως εχω να τρεξω απο την Παρασκευη...
ουτε στο 10αρι του ΣΔΥΑ καταφερα να παω..
μας ξετιναξε οικογενειακως η γαστρεντεριτιδα
οποτε γι αυτη την εβδομαδα δεν προβλεπεται...
την αλλη καποιες επαγγελματικες υποχρεωσεις δυσκολευουν το ωραριο..
οποτε αγνωστο ποτε θα γινει η επομενη προπονηση...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

προσπαθησε να πινεις υγρα για να επιστρεψεις με τις ελαχιστες απωλειες. περαστικα σας!

σ ευχαριστω!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  13:09:19  Εμφάνιση Προφίλ
Περαστικά και στους 2 σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GiAle
Forum-Runner

Greece
60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  13:13:09  Εμφάνιση Προφίλ
17 χιλιόμετρα εχθές νυχτιάτικα στο 6'13 με κοντά 300 υψομετρικά (Ρωμανού-Γηροκομείο για τους Πατρινούς) μετά από ένα 2ωρο μεσημεριανό ποδήλατο (51κ σε 1h46) μετά το της Κυριακής, 23K με 1350 υψομετρικά σε 4h.



Μετά (σήμερα δλδ), μπορώ να κάθομαι άνετα να διαβάζω για τις δικές σας επιδόσεις.....




__________________
Go hard or go home
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  13:18:53  Εμφάνιση Προφίλ
Σωτήρη 15 μέρες πήρα τα arcoxia και έκανα και 5 ενέσεις με voltaren kai muscoril. Με βλέπω όμως να μην γλιτώνω τις ενέσεις με κορτιζόνη και ένζυμα ( ήταν η δραστική λύση μήπως και κατάφερνα να τρέξω στο μαραθώνιο μου χε πει).
Σε ενοχλεί ακόμα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  13:29:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ιωαννα συγγνωμη που επεμβαινω,αλλα αφου δεν περναει ,γιατι δεν αφηνεις το τρεξιμο και πιλατες μεχρι να ηρεμησει εντελως;


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  13:43:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratus

Ιωαννα συγγνωμη που επεμβαινω,αλλα αφου δεν περναει ,γιατι δεν αφηνεις το τρεξιμο και πιλατες μεχρι να ηρεμησει εντελως;


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Χρήστο δεν επεμβαίνεις !
To pilates δε με ενοχλεί καθόλου και ο γιατρός μου χε πει να μην το σταματήσω. Στο τρέξιμο, απλά ακολουθώ την εντολή του γιατρού. Μετά απτην αποχή, έκανα ελλειπτικό για να κάνει κινήσεις μεγάλου εύρους η λεκάνη, και τώρα σιγά σιγά τρέξιμο σε χώμα και χόρτο. Η απραξία δεν βοηθάει. Χρειάζεται σιγά σιγά και το τρέξιμο μέχρι το βαθμό που δε με ενοχλεί. Με είχε προειδοποιήσει κιόλας, οτι τις πρώτες φορές 8α με ενοχλεί.. Οπότε τρέχω, πολύ πολύ χαλαρά και με την πρώτη ενόχληση σταματάω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  14:07:13  Εμφάνιση Προφίλ
Οποτε μονο υπομονη μπορεις να κανεις.Τα εχω περασει και εγω με τη μεση μου και σε καταλαβαινω απολυτως.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  14:18:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σωτήρη 15 μέρες πήρα τα arcoxia και έκανα και 5 ενέσεις με voltaren kai muscoril. Με βλέπω όμως να μην γλιτώνω τις ενέσεις με κορτιζόνη και ένζυμα ( ήταν η δραστική λύση μήπως και κατάφερνα να τρέξω στο μαραθώνιο μου χε πει).
Σε ενοχλεί ακόμα?

..υπαρχουν στιγμες που εχω μικρες ενοχλησεις αλλα δεν παυουν να ειναι ενοχλησεις...οποτε αποφασισα για 15 μερες να βγω απο μονος μου off...δαγκωνομαι οπως καταλαβαινεις αλλα πρεπει...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  14:20:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σωτήρη 15 μέρες πήρα τα arcoxia και έκανα και 5 ενέσεις με voltaren kai muscoril. Με βλέπω όμως να μην γλιτώνω τις ενέσεις με κορτιζόνη και ένζυμα ( ήταν η δραστική λύση μήπως και κατάφερνα να τρέξω στο μαραθώνιο μου χε πει).
Σε ενοχλεί ακόμα?

..υπαρχουν στιγμες που εχω μικρες ενοχλησεις αλλα δεν παυουν να ειναι ενοχλησεις...οποτε αποφασισα για 15 μερες να βγω απο μονος μου off...δαγκωνομαι οπως καταλαβαινεις αλλα πρεπει...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Σωστά πράττεις! περαστικά και υπομονή που λέει και ο Χρήστος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000