Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  10:19:00  Εμφάνιση Προφίλ
...Παναγιωτη ευχαριστω πολυ που αναφερεσαι παντα θετικα στις επιδοσεις και στις προοπτικες μου...αλλα νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο!!!Ειμαι 51 στα 52 ... κι ηδη κουβαλαω πολλα "κουσουρια" πανω μου...οποτε απο αποψης χρονου και μονο ειναι δυσκολο να δω μεγαλες διαφορες απο δω που βρισκομαι!Ασε που θα τα διαβασει ο Μανωλης...και θα σκασει στα γελια!!!Το μονο βεβαιο ειναι οτι θα προσπαθω παντα για το καλυτερο!

Αργυρη σωστα λες...θελει επιμονη και υπομονη, αλλωστε σιγα-σιγα κατακτωνται οι στοχοι!Το φορουμ μερικες φορες "παρασυρει"...κι ευτυχως που υπαρχουν οι φωνες συνεσης,οπως η δικια σου, αλλα και του Νικου (tazi),που σε επαναφερουν σε περιπτωσεις υπερβολων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  10:53:50  Εμφάνιση Προφίλ
οι περισσοτεροι που κουβαλαν κουσουρια δεν εχουν κανει κατι οταν επρεπε και εμειναν με το κουσουρι. εσυ εχεις γνωση των προβληματων που καραδωκουν και εχεις λαβει τα μετρα σου με μεγαλη επιτυχια. για αυτο και η εκτιναξη. οπως λες στον Αργυρη με υπομονην και επιμονη γινονται τα παντα. παντα πρεπει να υπαρχει το μαζεμα των λουριων αλλα μη βαλεις ταβανι στον εαυτο σου. ασε τον καιρο να σου δειξει και πιστευω θα εκπλαγεις και συ ο ιδιος! επισης ξερεις οτι ειμαι συνηθως εγκρατης σε προβλεψεις και συμβουλες. δε παρεκλινω ουτε σε σενα. απλα πιστευω οτι αν συνεχισεις ακριβως οπως μεχρι τωρα (με την πληροτητα της δουλειας που ριχνεις) εχεις να δεις πολλα! αν δεις στα αποτελεσματα Βοστονης ποσοι ανω των 50 ειναι κατω απο 3 ωρες θα τριβεις τα ματια σου. απλα στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο συνηθες και αυτοματως βαζουμε ταμπελα στον 50αρη και κατεβαζουμε πηχη. αν δεν εχεις σκοπο να το κανεις εσυ, δε πειραζει... εχω 13 χρονια μπροστα μου να το δουλεψω το πραγμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  11:38:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...9 χλμ στο στιβο του Ζηρινειου σε 43'07"!

Αλλοι τρεχουν με 3'50" και 3'40" το χλμ σε διαλειμματικες, και φανταζομαι μπορουν κι ακομη πιο καλα (αλλωστε Μανωλη οπως εγω προβλεπω σε "βλεπω" κατω απο το τριωρο φετος σε μαραθωνιο) ...αλλοι παλι ειναι κοντα στα 39'στο 10ρι (Deorum στο ευχομαι ολοψυχα...κι ακομα καλυτερα!!!)...κι εγω με τη σειρα μου αναρωτιεμαι πως θα τα καταφερνω να τρεχω σχετικα ανετα 15 και πλεον χλμ σε ρυθμους κατω απο 5' το χλμ!!!Οι διαφορες μου φαινονται ιλιγγιωδεις...κι αναρωτιεμαι πολλες φορες αν ειναι θεμα προπονησης η απλα ταλεντου???

Υ.Γ. Σωτηρη ευχομαι να πανε ολα καλα με τα μικροθεματακια ενοχλησεων που εχεις. Αλλωστε, μετα την επιτευξη του στοχου σου...δικαιωματικα αξιζεις λιγο ξεκουραση!

Σ ευχαριστω Σπυρο! πας πολυ καλα συνεχισε ετσι κ παντα με ελεγχο σε οτι κανεις

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

Edited by - sotos-marathon on 26/11/2014 11:54:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  12:04:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

μυικη ενδυναμωση με αρσεις μωρου μεχρι τη 1 το μεσημερι!!! ξεκινησε ζωηρα ο νεαρος τη μερα του!!! τρεμε μεσουλα μου. επιστρατευσα μετα απο καιρο την ελαστικη ζωνη υποστηριξης της μεσης...



Πατέρααααα !!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ
Επιτέλους βρήκα τον χρόνο και πήγα σε σωστό γιατρό.

Βαριά θλάση στον δικέφαλο & τροχαντηρίτιδα.

Θα κανω γυρω στις 10 φυσικοθ. και βλέπουμε.

Κανείς παρόμοια ευχάριστη εμπειρία, χρόνος αποκατάστασης?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  12:41:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Εγώ κουτσοτρέχω...
Την προηγούμενη βδομάδα στα πενταράκια που έκανα δυστυχώς ο πόνος δεν είχε φύγει... οπότε δεν κατέβηκα στο ΣΔΥΑ γιατί θα ήταν παρακινδυνευμένο να κατέβω σε αγώνα μήπως παρασυρθω...
Αντ΄αυτού έκανα ένα χαλαρό 8αράκι..
Χθες έκανα 6 χιλιόμετρα σε ρυθμό πιο αργά πε8αίνεις και σήμερα μπορεί να κάνω άλλα τόσα...
Προσπαθώ να κάνω 3 φορές τη βδομάδα γυμναστική και 2-3 pilates. Το τρέξιμο είναι ελάχιστο σ αυτή την φάση... ίσα ίσα να δουλεύουν λίγο τα πόδια. Άτιμο πράγμα αυτοί οι κοιλιακοί πάντως. Τόσο καιρό εκτός, και ενώ σε όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν ενοχλούν, στο τρέξιμο ο πόνος υπάρχει





...Ιωαννα σιγα-σιγα...κι ολα θα πανε μια χαρα!!!Ειμαι βεβαιος οτι μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες θα αισθανεσαι σχεδον απολυτα καλα, αλλωστε οι ασκησεις ενδυναμωσης βοηθουν πολυ τοσο στην γρηγορη αποκατασταση, οσο και στην προληψη τυχον υποτροπης υπαρχοντος τραυματισμου!



Ευχαριστώ Σπύρο! απ΄το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί!
Συγχαρητήρια και απο μένα για την επιμονή σου και την θέληση για να γίνεσαι ολοένα και καλύτερος. Ο επιμένων νικά λένε και εσύ είσαι επιβεβαίωση του κανόνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  13:08:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by dkoukou

Με το καλό να έρθει και το...38'xx" και σύντομα !

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



...πρέπει πρώτα να περάσει από το τεστ "Τρεχαντήρης"

@Deorum: σταθερά και η "χαμηλές" πτήσεις θα συνεχιστούν!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  13:19:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

...εύχομαι υπομονή σε όλους και καλή συνέχεια στις προπονήσεις...όποιες και να είναι αυτές!

Στα δικά μου:

Το Σάββατο 21Κ που είχαν 10 Χ 100 ανοίγματα (easy) και 5 Χ 2χίλιαρα στο 3'50'' με διάλειμμα 400 μέτρα τζόκινκ.

Κυριακή άλλα 14.5Κ με 10 Χ 100 (easy) και 5 Χ 1000άρια στο 3'40'' με διάλειμμα 600 μέτρα περπατοτρέξιμο.

Και η εβδομάδα έκλεισε με 117Κ σύνολο, αρκετές διπλές και 5 "συνεδρίες" ταχύτητας.

Σήμερα το πρωΐ ένα 5αράκι που είχε μέσα και 6 Χ 400 στο 3'20''/km με διάλειμμα 200 μέτρα τζόκινκ. Το απόγευμα 8-9Κ για να "μαζέψουμε" κανά χιλιόμετρα και συνεχίζουμε χαμογελαστοί!

Free your feet...free your senses!

Μανωλη η διαγνωση λεει οτι πασχεις απο ''trexanteritida'' να το προσεξεις αυτο
μπραβο ''λαγε μου'' ευχομαι κ ελπιζω μια μερα να φτασω κ εγω σ αυτο το level!!!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  14:03:51  Εμφάνιση Προφίλ
Πετάει ο Μανόλο!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  14:08:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hiroshima

Επιτέλους βρήκα τον χρόνο και πήγα σε σωστό γιατρό.

Βαριά θλάση στον δικέφαλο & τροχαντηρίτιδα.

Θα κανω γυρω στις 10 φυσικοθ. και βλέπουμε.

Κανείς παρόμοια ευχάριστη εμπειρία, χρόνος αποκατάστασης?





Αν όντως είναι βαριά θλάση (έκανες MRI;), ενάμιση μήνα τουλάχιστον, δυστυχώς.
Η τροχαντηρίτιδα, αν είναι από την ταινία άρα μάλλον υπέρχρηση, θα περάσει από μόνη της αφού ούτως ή άλλως θα ξεκουραστείς.
Περαστικά!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  15:15:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ.

Μαγνητική στο συγκεκριμένο σημείο όχι.

Ένα μήνα αντέχω

Το καλό είναι οτι είχα αρχίσει τα αντιφλεγμονώδη πριν τον μαραθώνιο και κάτα κάποιο τρόπο τώρα να έχει ηρεμήσει η περιοχή.

quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Hiroshima

Επιτέλους βρήκα τον χρόνο και πήγα σε σωστό γιατρό.

Βαριά θλάση στον δικέφαλο & τροχαντηρίτιδα.

Θα κανω γυρω στις 10 φυσικοθ. και βλέπουμε.

Κανείς παρόμοια ευχάριστη εμπειρία, χρόνος αποκατάστασης?





Αν όντως είναι βαριά θλάση (έκανες MRI;), ενάμιση μήνα τουλάχιστον, δυστυχώς.
Η τροχαντηρίτιδα, αν είναι από την ταινία άρα μάλλον υπέρχρηση, θα περάσει από μόνη της αφού ούτως ή άλλως θα ξεκουραστείς.
Περαστικά!


"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  15:16:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...Παναγιωτη ευχαριστω πολυ που αναφερεσαι παντα θετικα στις επιδοσεις και στις προοπτικες μου...αλλα νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο!!!Ειμαι 51 στα 52 ... κι ηδη κουβαλαω πολλα "κουσουρια" πανω μου...οποτε απο αποψης χρονου και μονο ειναι δυσκολο να δω μεγαλες διαφορες απο δω που βρισκομαι!Ασε που θα τα διαβασει ο Μανωλης...και θα σκασει στα γελια!!!Το μονο βεβαιο ειναι οτι θα προσπαθω παντα για το καλυτερο!

Αργυρη σωστα λες...θελει επιμονη και υπομονη, αλλωστε σιγα-σιγα κατακτωνται οι στοχοι!Το φορουμ μερικες φορες "παρασυρει"...κι ευτυχως που υπαρχουν οι φωνες συνεσης,οπως η δικια σου, αλλα και του Νικου (tazi),που σε επαναφερουν σε περιπτωσεις υπερβολων!





Σπύρο μη χαλιεσαι καθολου, το σωμα σου ειναι δρομικα παρθενο ακομα, αυτο σημαινει πως θα βελτιώνεσαι συνεχως για καμια πενταετια ακομα ανεξάρτητα απο την ηλικία σου, ε μετά καποια στιγμή θα φτασεις σε κάποιο πλατώ, ετσι δεν είναι? Εχεις ακομα δρομο μπροστα σου, μη σκεφτεσαι ηλικιες και υπολοιπες μ......ς, αφου σου αρεσει αυτο που κανεις συνεχισε το και συνεχως θα βελτιώνεσαι, ασε που κανεις και πολύ καλο στον εαυτό σου γενικότερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  15:26:41  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεκίνησα κι εγώ το φιλόδοξο νέο πρόγραμμα του φετινού χειμώνα, το οποίο αποτελείται από τρεις προπονήσεις την εβδομάδα σε κάθε άθλημα (τρέξιμο, κολύμβηση, ποδηλασία). Φιλόδοξο γιατί μέχρι τώρα κατάφερνα δύο κατά μέσο όρο στο καθένα ή 1-2 παραπάνω στο τρέξιμο/κολύμβηση όταν έκοβα το ποδήλατο. Να δούμε πως θα πάει.

Εννοούνται όλες αργές και αερόβιες πλην μιας την εβδομάδα στην πισίνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  15:28:44  Εμφάνιση Προφίλ
10 χλμ σε 1 ωρα με την "δροσούλα"του πάρκου να είναι έντονη...

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  15:35:22  Εμφάνιση Προφίλ
@Hiroshima:
Ούτε υπέρηχο έστω; Μόνο από την κλινική εξέταση το κατάλαβε ο γιατρός ότι είναι 2ου βαθμού;
Όπως και να 'χει, πρόσεχε! Είναι ύπουλος ο οπίσθιος μηριαίος.
Και να θυμάσαι ότι αποκατάσταση εν προκειμένω σημαίνει, όχι μόνο επούλωση του μυός, αλλά και η επανάκτηση της δύναμης και της ελαστικότητάς του.
Πολλοί το παντρεύονται...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000