Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  22:39:00  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα διαλειμματικη στο γηπεδο Χαλανδριου,που παρ'οτι αρχικα ενοιωθα ως φιλοξενουμενος και ξενος...με περιεβαλαν με πολυ αγαπη οι δρομεις του γηπεδου, κι ετσι πλεον ολες οι διαλειμματικες πραγματοποιουνται εκει! 20'ζεσταμα, στη συνεχεια 15χ400 σε 1:45 (που τα περισσοτερα βγηκαν σε 1'40") με 45" διαλειμμα (πολυ αργο περπατημα) και τελος 20' αποθεραπεια...συνολικα 14 χλμ σε 1:16:00!

...@zoro αν και συμφωνω απολυτα μαζι σου, διοτι αλλωστε ειμαι παθων στο παρελθον, ειναι πολυ δυσκολο να πειθαρχησεις σε συγκεκριμενα ορια! Δυστυχως, εγω εξακολουθω να υπερβαλλω (αλλωστε πως θα μπορεσω διαφορετικα να ενταχθω στην ομαδα SUPIZA, αν δεν βελτιωσω περισσοτερο τις επιδοσεις μου ),γι'αυτο ειναι καλο να μας το υπενθυμιζεται εσεις οι παλαιοτεροι,ωστε να προσγειωνομαστε λιγακι για να αποφευγουμε τα χειροτερα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  23:07:46  Εμφάνιση Προφίλ
12άρι με
3χλμ ζέσταμα στο 5:25
2χλμ τέμπο στο 4:50
3*350 ανηφόρες στο 4:50 (ήταν να γίνουν 5 αλλα γίναν 3 λόγω ενοχλήσεων)
3χλμ στο 5:15
και 2χλμ αποθέραπι στο 5:45
Βλέπω όσο πάμε προς την κορύφωση αρχίζουν τα προβληματάκια.
Εμένα μου έχει βγάλει πόνο στην εξωτερική πλευρά μεταξύ γάμπας και αχιλλείου στο δεξί και υποπτεύομαι ότι είναι από τη μέση.
Με την πρώτη ευκαιρία μασαζάκι..

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  23:40:25  Εμφάνιση Προφίλ
Χθές 40' πολύ χαλαρά για αποθεραπεία απ' το 27άρι της Κυριακής. Σήμερα λόγω προβλημάτων με την μηχανή στο δρομολόγιο, είχε σπρώξιμο 30-40' σε διαδρομή αρκετά δύσκολη - πολλές ανηφόρες!!!Στο συνεργείο που το έλεγα με κοιτούσαν καλά - καλά.Καμία μέρα χαμένη λοιπόν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  00:29:22  Εμφάνιση Προφίλ
Μήπως να ανοίξει νέο θέμα με τίτλο "Τραυματισμοί ενόψει ΚΜΑ (ή ΑΜΑ)";
Από την προηγούμενη βδομάδα ένιωθα πολύ κουρασμένους αστραγάλους και πατούσες, ειδικά τη δεξιά και τις τελευταίες μέρες λίγο πόνο ή μάλλον ενόχληση στο περπάτημα στο πίσω μέρος της καμάρας στο δεξί, ακριβώς μπροστά από τη φτέρνα. Στο τρέξιμο δεν ενοχλούσε σχεδόν καθόλου. Μάλλον μυρίζει πελματιαία. Με πίεση στο σημείο πονάει λίγο, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Έτσι κάηκαν οι τελευταίες 2-3 προπονήσεις και αντικαταστάθηκαν με μασαζάκι και παγάκια αλλά δεν είδα διαφορά. Φαντάζομαι τα minimal παπούτσια σε συνδυασμό με την αύξηση των χιλιομέτρων από 30-40 τη βδομάδα σε 60-70 (αν και σιγά σιγά από τέλη Ιουλίου) με κούρασαν λίγο παραπάνω απ' ότι περίμενα. Επίσκεψη σε γιατρό μεθαύριο και βλέπουμε. Στο μεταξύ μόνο ποδηλατάκι (και παγάκια βεβαίως).

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  01:38:11  Εμφάνιση Προφίλ
η αλλαγη του μηνα μας βρηκε στο δρομο τρεχοντας..

ενα μεταμεσονυκτιο χαλαρο 9αρακι σε 49' στους δρομους του ροτερνταμ

καλο μηνα παιδια


Pain is inevitable. Suffering is optional.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  09:27:16  Εμφάνιση Προφίλ
Η απάντηση είναι απλή: Έλλειψη χρονου σε αναγκάζει να πιέζεις τις προπονήσεις λίγο παραπάνω.

Τώρα για το 35αρι 39 μέρες πριν δεν το βλέπω και πολύ αρνητικό (είναι μια καλή ευκαιρια να δοκιμάσεις την διατροφή τζελ κλπ, να δεις τη σε περιμένει σε μια επίπονη/πολύωρη διαδικάσια χωρίς απαραίτητα να κυνηγήσεις χρόνο).

Σε λίγες μέρες ξεκινάμε το φορμάρισμα, άρα κάθετη μείωση των χλμ, αρκετός χρόνος για αποθεραπεία, κλπ.

quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by zoro

Δεν ξέρω για τι χρόνους πάτε μερικοί αλλά νομίζω ότι: 1) 20χλμ τέμπο είναι υπερβολή για μέσο δρομέα 2) 35άρι άλλη υπερβολή
οκ, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά 5 χρόνια τώρα κατάγματα κόπωσης παθαίνουν διάφοροι γνωστοί πάντα ένα μήνα με 3 βδομάδες πριν τον αγώνα
για χρόνους απο 3:30 + δεν λέει να τρέχουμε σε γιατρούς και θεραπείες....




Πολύ σωστά!

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  09:35:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, η απάντηση δεν είναι καθόλου απλή αλλά εν πάση περιπτώσει, ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  09:58:40  Εμφάνιση Προφίλ
Σημερα ειχα ενα χαλαρο 10αρακι αλλα τελικα καταφερα να κανω μονο τα 5 γιατι στομαχικες κ εντερικες διαταραχες δεν με αφησαν να το ολοκληρωσω το 10αρι..
μαλλον την αρπαξα την ιωση της εποχης...
αυριο ελπιζω να ειμαι καλυτερα...
κ ακομα καλυτερα την Κυριακη! τα ακους ΜΑΝΩΛΗ?

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  12:41:31  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΑΛΙΑ ΑΔΙΟΡΘΩΤΑ
έτσι για να τρώμε καμιά σφαλιάρα και να ερχόμαστε στα ίσα μας γιατί την αλλαζονία και οι Θεοί την τιμωρούσαν.
χ8ες ξεκίνησα να κάνω τα 4χίλιαρα μου και απτην προθέρμανση ένοιωθα κομμάτια. Βαριά πόδια, μούδιαζε και το αριστερό, σερνόμουν γενικά.
Μετά άρχισα τα 4χίλιαρα. Κανονικά έπρεπε να πηγαίνω κοντά στο 5:10" ρυθμό το χιλιάρι και με 160 παλμούς..
Επειδή όμως κάναμε κανά 2-3 καλές προπονήσεις τελευταία, και την είδαμε ότι γίναμε ελιτ, ξεκίνησα να πηγαίνω τα χιλιάρια στο 5-5:05" με το πρώτο στο 4:55". Οι παλμοί μεταξύ 163 και 167. Οι πόνοι στους κοιλιακούς να με σφαδάζουν αλλά μάσαγα τα δόντια και συνέχιζα. Έκανα 3 4χίλιαρα και είχα ψοφήσει αλλά είπα ότι δεν θα κάψω την προπόνηση και θα συνεχίσω... με ενθάρρυνε ότι στο διάλλειμα οι παλμοί έπεφταν γρήγορα και ας ήταν μόνο 1:10". Ξεκινάω το πρώτο χιλιάρι απτο τελευταίο 4 χίλιαρο και θέλω τρομάρα μου να κάνω και fast finish στο τελευταίο σετ, και εκεί την άκουσα στερεοφωνικά.. Οι κοιλιακοί και η μέση νοκ άουτ
Πόσο ηλίθια ε?? αντί να με προστατεύσω, αντί να πάω συντηριτικά, αντι αντί, εγώ εκεί να το παίζω commado.. Για επιβράβευση της ξεροκεφαλιάς μου είχε ενεσούλα voltaren πρωί πρωί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  12:48:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σήμερα 8α χει ζόρικη προπονησούλα...
Ελπίζω μετά την χ8εσινή ξεκούραση να βγεί άνετα...
3 χλμ ζέσταμα, 4*100, διατάσεις και 4*4000 με 200 μέτρα διάλλειμα σε 1:10" και 2 χλμ αποθεραπεία.



...!!!...!!!...Μυρίζει ΠΟΛΥ δυνατή Marathon Pace συνεδρία...καλώς να σου βγεί (και καλό κουράγιο!).

...μετά το ζέσταμα ίσως θα ήταν προτιμότερο να κάνεις τις διατάσεις και ΜΕΤΑ τα ανοίγματα και όχι το αντίθετο...

Free your feet...free your senses!



Τζίφος Μανώλη...
(Σε άκουσα και για τα ανοίγματα μετά τις διατάσεις )
Πολύ χάρηκα που σε είδα χ8ες!!!
Ήθελα να σου φωνάξω και όταν έτρεχες αλλά είχα πεθάνει εντελώς και δε μου έβγαινε η φωνή.. Έτρεχες τόσο αβίαστα και γρήγορα και εγώ είχα παραδώσει πνέυμα εντελώς από ώρα.
Σόρυ που δε μίλησα πολύ αλλά είχε πόνο εκείνη την ώρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:01:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ιωάννα, όλοι είστε 2 εβδομάδες πριν την κορύφωσή σας, με πολλά χλμ στα πόδια σας και με καιρό που δεν βοήθησε αλλά χρέωσε επιπλέον.
Το σώμα πλέον αρχίζει ναισορροπεί σε μια λεπτή γραμμή, τόσο από θέμα μικροτραυματισμών, όσο και ανεξήγητης (υποτίθεται) κούρασης.
Προσοχή λοιπόν στις υπερβολές αλλά και στην παρερμηνεία μιας προπόνησης που δεν πήγε όπως περιμέναμε.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:20:50  Εμφάνιση Προφίλ
Θα το γραψω,δεν κρατιεμαι ..
Διαλλειματικες για μαραθωνιο πανω απο 3.15 χρειαζονται 4-6 σε προετοιμασια 18-20 εβδομαδων,αλλα και λιγοτερες να γινουν δεν τρεχει τιποτα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 01/10/2014 13:29:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:21:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Ιωάννα, όλοι είστε 2 εβδομάδες πριν την κορύφωσή σας, με πολλά χλμ στα πόδια σας και με καιρό που δεν βοήθησε αλλά χρέωσε επιπλέον.
Το σώμα πλέον αρχίζει ναισορροπεί σε μια λεπτή γραμμή, τόσο από θέμα μικροτραυματισμών, όσο και ανεξήγητης (υποτίθεται) κούρασης.
Προσοχή λοιπόν στις υπερβολές αλλά και στην παρερμηνεία μιας προπόνησης που δεν πήγε όπως περιμέναμε.

"My sport is your sport's punishment"


Να σαι καλά Νίκο. Θέλει σύνεση τώρα και μεγάλη προσοχή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:48:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratus

Θα το γραψω,δεν κρατιεμαι ..
Διαλλειματικες για μαραθωνιο πανω απο 3.15 χρειαζονται 4-6 σε προετοιμασια 18-20 εβδομαδων,αλλα και λιγοτερες να γινουν δεν τρεχει τιποτα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Με πόσα εβδομαδιαία χιλιομέτρα και πόσες προπονήσεις την εβδομάδα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:59:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratus

Θα το γραψω,δεν κρατιεμαι ..
Διαλλειματικες για μαραθωνιο πανω απο 3.15 χρειαζονται 4-6 σε προετοιμασια 18-20 εβδομαδων,αλλα και λιγοτερες να γινουν δεν τρεχει τιποτα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



...σου δίνουν όμως οι "άτιμες" την αίσθηση ότι μπορείς να τρέξεις γρήγορα (τρομάρα μας!), τελειώνουν σχετικά σύντομα και voila!...υποτίθεται ότι κάναμε μια σούπερ προπόνηση για το Μαραθώνιο! Το θέμα βέβαια δεν είναι να μπορούμε να τρέξουμε γρήγορα για 1 χιλιόμετρο, αλλά να μπορούμε να τρέξουμε απλά "σβέλτα" για 42 χιλιόμετρα χωρίς το σώμα να αρχίζει να καταρρέει "εκ των έσω" από το 15ο χιλιόμετρο



Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000