Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:04:11  Εμφάνιση Προφίλ
και εγώ από προσωπική εμπειρία καταλήγω πως για χρόνους πάνω από τρίωρο οι διαλειμματικές είναι οι λιγότερο σημαντικές, άσχετα αν δίνουν ενδιαφέρον στην προετοιμασία. Το σημαντικότερο προπονητικό εργαλείο είναι τα long tempo, δηλαδή 15-20χμ σε MP ή κσι λίιιιγο ταχύτερα.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:08:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by stratus

Θα το γραψω,δεν κρατιεμαι ..
Διαλλειματικες για μαραθωνιο πανω απο 3.15 χρειαζονται 4-6 σε προετοιμασια 18-20 εβδομαδων,αλλα και λιγοτερες να γινουν δεν τρεχει τιποτα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Με πόσα εβδομαδιαία χιλιομέτρα και πόσες προπονήσεις την εβδομάδα?



Οχι παραπανω απο 8% των εβδομαδιαιων χλμ.
---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 01/10/2014 14:09:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:27:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σήμερα 8α χει ζόρικη προπονησούλα...
Ελπίζω μετά την χ8εσινή ξεκούραση να βγεί άνετα...
3 χλμ ζέσταμα, 4*100, διατάσεις και 4*4000 με 200 μέτρα διάλλειμα σε 1:10" και 2 χλμ αποθεραπεία.



...!!!...!!!...Μυρίζει ΠΟΛΥ δυνατή Marathon Pace συνεδρία...καλώς να σου βγεί (και καλό κουράγιο!).

...μετά το ζέσταμα ίσως θα ήταν προτιμότερο να κάνεις τις διατάσεις και ΜΕΤΑ τα ανοίγματα και όχι το αντίθετο...

Free your feet...free your senses!



Τζίφος Μανώλη...
(Σε άκουσα και για τα ανοίγματα μετά τις διατάσεις )
Πολύ χάρηκα που σε είδα χ8ες!!!
Ήθελα να σου φωνάξω και όταν έτρεχες αλλά είχα πεθάνει εντελώς και δε μου έβγαινε η φωνή.. Έτρεχες τόσο αβίαστα και γρήγορα και εγώ είχα παραδώσει πνέυμα εντελώς από ώρα.
Σόρυ που δε μίλησα πολύ αλλά είχε πόνο εκείνη την ώρα.



1) Είναι γεγονός ότι επειδή το Marathon Pace στην αρχή μας φαίνεται «άνετο» μπορεί να παρασυρθούμε και να το πάμε πιο γρήγορα. Βέβαια το θέμα δεν είναι πως αισθανόμαστε στο 5ο χιλιόμετρο αλλά στο 15ο (και στο 20ο και… ;-) Έχεις αρκετές βδομάδες μπροστά σου οπότε η κάθε εμπειρία μετράει και είναι πολύ-πολύ χρήσιμη!

2) Να έχεις υπόψη ότι όταν τα πόδια κουράζονται (περισσότερο από το αναμενόμενο, επειδή τυχόν είχες πιο γρήγορο ρυθμό για παράδειγμα), τότε εγκεφαλικά αρχίζουν και μπαίνουν στο παιχνίδι της κίνησης υποστηρικτικά και άλλες μυϊκές ομάδες που μπορεί να μην είναι τόσο καλά προετοιμασμένες για αυτό. Και οι τελευταίες τα βρίσκουν σκούρα και σε παιδεύουν, όπως μπορεί να είναι μυς στον κορμό, ή και υπο-μονάδες στα πόδια οι οποίες μάλιστα μπορούν να βγάλουν και κράμπες! (δεν είναι μόνο η διατάραξη των ηλεκτρολυτών η αιτία για την εμφάνιση κραμπών)...

3) Στο γήπεδο που ήσουνα βρίσκονται πολλααααααά τσαμπιόνια…παίρνεις λοιπόν και κάτι από την αύρα τους!

4) Υποτίθεται ότι έπρεπε να κάνω ένα 5+Κ ρικαβεράτο (μετά από μια πρωινή πυραμίδα που με λιάνησε), αλλά τελικά παρασύρθηκα και μου βγήκε στο 4’37’’/km γιατί υποτίθεται αισθανόμουνα πολύ χαλαρός και άνετος εκείνη τη στιγμή. Παραδέχομαι όμως ότι ήταν λάθος!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:27:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by jpsih

η αλλαγη του μηνα μας βρηκε στο δρομο τρεχοντας..

ενα μεταμεσονυκτιο χαλαρο 9αρακι σε 49' στους δρομους του ροτερνταμ

καλο μηνα παιδια


Pain is inevitable. Suffering is optional.





jpsih,

Έκανα κάποιες σκέψεις μήπως την άνοιξη "ντεμπουτάρω" στο εξωτερικό στο Μαραθώνιο του Ρόττερνταμ (που βολεύει κι από άδειες καθότι 12/04/2015 είναι ανήμερα Πάσχα) αντί του πιο πρακτικού Ναυπλίου.

Η σκέψη ήταν για πχ 3-4 διανυκτερεύσεις (πχ 2 ροττερνταμ + 2 αμστερνταμ) 2 ατόμων . Αλλά απ' όσα είδα ήταν τσιμπημένο το αεροπλάνο. Όποιες πληροφορίες μπορείς να δώσεις περί ταξιδιού, κόστους, διαμονής, καιρού, διαδρομής, οργώνωσης θα είναι χρήσιμες.

ΥΓ έχουμε γνωριστεί σε κάποιο pasta party πχ ΗΜΙ Αθήνας ή KMA 2013?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  18:30:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by jpsih

η αλλαγη του μηνα μας βρηκε στο δρομο τρεχοντας..

ενα μεταμεσονυκτιο χαλαρο 9αρακι σε 49' στους δρομους του ροτερνταμ

καλο μηνα παιδια


Pain is inevitable. Suffering is optional.





jpsih,

Έκανα κάποιες σκέψεις μήπως την άνοιξη "ντεμπουτάρω" στο εξωτερικό στο Μαραθώνιο του Ρόττερνταμ (που βολεύει κι από άδειες καθότι 12/04/2015 είναι ανήμερα Πάσχα) αντί του πιο πρακτικού Ναυπλίου.

Η σκέψη ήταν για πχ 3-4 διανυκτερεύσεις (πχ 2 ροττερνταμ + 2 αμστερνταμ) 2 ατόμων . Αλλά απ' όσα είδα ήταν τσιμπημένο το αεροπλάνο. Όποιες πληροφορίες μπορείς να δώσεις περί ταξιδιού, κόστους, διαμονής, καιρού, διαδρομής, οργώνωσης θα είναι χρήσιμες.

ΥΓ έχουμε γνωριστεί σε κάποιο pasta party πχ ΗΜΙ Αθήνας ή KMA 2013?




αεροπορικα για αμστερνταμ απο αθηνα εκεινες τις ημερες βλεπω και κατω απο 200 το ατομο (εχε υπ'οψιν πως ο,τι βλεπεις με τιμη κατω απο 200 το ατομο ειναι σχετικα καλη τιμη)

τα υπολοιπα κοστη ειναι πανω κατω στον Μ.Ο. των υπολοιπων ευρωπαικων πολεων. (προσθετοντας τις ακριβοτερες μετακινησεις και τα φθηνοτερα σουπερμαρκετ σε σχεση με ελλαδα)

ξενοδοχεια οικονομικα υπαρχουν στα 40-50 ανα διανυκτερευση το δικλινο

ο καιρος θα ελεγα εκεινη την περιοδο ειναι ιδανικος για μαραθωνιο με μεση θερμοκρασια γυρω στους 9-10 βαθμους. η διαδρομη φλαταδουρα, σχεδον σε εκνευριστικο βαθμο

ενα 2ημερο ή 3ημερο (αν η μια μερα αφιερωθει αποκλειστικα στον μαραθωνιο) νομιζω ειναι αρκετο για την πολη.

ρωτα αν θες να μαθεις κατι πιο συγκεκριμενο.

(pasta party ημι αθηνας 2013 αν θυμαμαι καλα)



Pain is inevitable. Suffering is optional.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  22:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
zoro δεν είναι αρκετά κατά την γνώμη μου τα 4x5km τέμπο την στιγμή που είναι διακοπτόμενα έτσι ώστε να πέφτουν οι παλμοί. Άσε που επειδή ο προπονητής δεν πιστεύει στα long runs δεν έχω τρέξει και ούτε θα τρέξω ποτέ πάνω από 21km σε όλη την προετοιμασία. Συνολικά τα εβδομαδιαία μου km δεν ξεφεύγουν από 60-70 την εβδομάδα. Η ζημιά πιστεύω είχε γίνει εδώ και 3 βδομάδες σε μια διαλλειματική όταν λανθασμένα είχα κοπανήσει το δεξί πόδι στην προσπάθεια να επιταχύνω. Απλά με όλη την καταπόνηση βγήκε τώρα.

Deorum μου το διέγνωσε ορθοπεδικός με ακτινογραφία. Μάλιστα δύσκολα γιατί είναι ράγισμα και όχι σπάσιμο. Στην ψηλάφιση πάντως δεν πόναγε.

Αύριο προορίζεται για πάω πολύυυυυ αργά.. θα δείξει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  22:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

και εγώ από προσωπική εμπειρία καταλήγω πως για χρόνους πάνω από τρίωρο οι διαλειμματικές είναι οι λιγότερο σημαντικές, άσχετα αν δίνουν ενδιαφέρον στην προετοιμασία. Το σημαντικότερο προπονητικό εργαλείο είναι τα long tempo, δηλαδή 15-20χμ σε MP ή κσι λίιιιγο ταχύτερα.

SWIM BIKE RUN



Ναι αλλά το vo2 δεν θα αυξηθεί και το running form δεν θα διορθωθεί ειδικά σε εμάς τους άσχετους που τώρα μαθαίνουμε πως να τρέχουμε; Δεν είπαμε οτι θα πέσουμε σε sub3 αλλά νομίζω όλα αυτά είναι και παρακαταθήκη για το μέλλον (μην κοιτάς εγώ που τσάκιστικα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

koubakos
Newbie Forum Runner

Greece


23 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  22:13:41  Εμφάνιση Προφίλ
μόνο ελεύθερα όλη τη βδομάδα, έρχεται το 30+10!
30k την Κυριακή και στο καπάκι 10k την Δευτέρα.
Έτσι, για να βάλουμε την απόσταση στα πόδια μας.
(το οποίο όμως θα ακολουθηθεί από 2 μέρες rest και όχι 1 ως συνήθως)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  22:55:46  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα 40' σε ρυθμό 5.30'. Μόλις που πρόλαβα πρίν κλείσει το στάδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  23:40:12  Εμφάνιση Προφίλ
15 χμ πεpπατημα , 5χμ αpγο τpεξιμο στο 6,30 χμ, 1χ2400σε 10:10, 3χ1000 στο 4:20, 5χμ τελος στο 5:25 χμ. Αυpιο σkεφτομαι 1:10 τpεξιμο στο 5:40χμ.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  08:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεκίνημα με διατάσεις και ασκήσεις ενδυνάμωσης νωρίς το πρωί. Το βράδι μάλλον ένα χαλάρο 5αρι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  09:27:42  Εμφάνιση Προφίλ
Κλειστον λογω μικρο ιωσης...
αυριο παλι...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  09:31:56  Εμφάνιση Προφίλ
1200 ολόκληρα μέτρα με την κόρη μου :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  09:46:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trickster

zoro δεν είναι αρκετά κατά την γνώμη μου τα 4x5km τέμπο την στιγμή που είναι διακοπτόμενα έτσι ώστε να πέφτουν οι παλμοί. Άσε που επειδή ο προπονητής δεν πιστεύει στα long runs δεν έχω τρέξει και ούτε θα τρέξω ποτέ πάνω από 21km σε όλη την προετοιμασία. Συνολικά τα εβδομαδιαία μου km δεν ξεφεύγουν από 60-70 την εβδομάδα. Η ζημιά πιστεύω είχε γίνει εδώ και 3 βδομάδες σε μια διαλλειματική όταν λανθασμένα είχα κοπανήσει το δεξί πόδι στην προσπάθεια να επιταχύνω. Απλά με όλη την καταπόνηση βγήκε τώρα.

Deorum μου το διέγνωσε ορθοπεδικός με ακτινογραφία. Μάλιστα δύσκολα γιατί είναι ράγισμα και όχι σπάσιμο. Στην ψηλάφιση πάντως δεν πόναγε.

Αύριο προορίζεται για πάω πολύυυυυ αργά.. θα δείξει.






Και ηθελα να σου πω οτι και μενα μου φαινονται υπερβολη τα 4χ5χλμ αλλα εφοσον δεν κανεις καθολου μεγαλα αλλαζει το πραγμα.
Γι'αυτο για να κρινεις μια προπονηση αν ειναι υπερβολικη, πρεπει να δεις ολο το προγραμμα στο οποιο εντασεται και οχι σαν ξεχωριστη περιπτωση.
Καλα τα 35-36αρια τα θεωρω υπερβολη σε οποιοδηποτε προγραμμα ειδικα για επιδοσεις ανω του 3ωρου, να μην πω και για πιο κατω.
Εγω προσωπικα πανω απο 32χλμ δεν εχω κανει ποτε και ισως δεν χρειαζεται ουτε αυτο, μεχρι 30χλμ ειναι οκ πιστευω αν κανεις αρκετα χλμ μεσα στην εβδομαδα(70-80)ή (80-100) για κατω του 3ωρου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  09:59:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

1200 ολόκληρα μέτρα με την κόρη μου :-)



Το καλύτερο Αργύρη. Φωτό τράβα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000