Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κάτι τρέχει με το νερό...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 21

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  17:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εφ΄όσον λοιπόν δεν απαγορεύονται τα δημαψηφίσμστα...
..γιατί άραγε είχε δοθεί η εντολή απο την κυβέρνηση να συλλαμβάνονται
όλοι όσοι θα επιχειρούσαν να στήσουν κάλπες για το δημοψήφισμα του νερού;
Μια κυβέρνηση που θέλει να λέγεται ''δημοκρατική'' γιατί να θέλει να απογορεύσει το δημοψηφισμα και να δημιουργεί τέτοια έκτροπα..;
Τι πιθανόν φοβάται απο την λαική έκφραση του δημοψηφίσματος...;

Edited by - xipolitos on 14/09/2014 17:33:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  17:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να αποδείξει η Δούρου, ότι δεν είναι ελέφαντας?

ΕΛΕΟΣ.

Εσύ που επιμένεις, εσύ απόδειξέ το. Έστω βάλε ενδείξεις.

Δείξε μας τι έψαξες, ρώτησες, ξέρεις, να πειστούμε και εμείς. Γιατί τα κρατάς επτασφράγιστο μυστικό, ανώ από αυτά που υποτίθεται ότι ξέρεις, θα φανεί ότι δεν αναπαράγεις hoax για να υπερασπίσεις τη θέση σου?

Αλλιώς, αναπαράγεις hoax, τελεία και παύλα. Εκτίθεσαι ως εκεί που δεν παίρνει.

Για τα υπόλοιπα, βαριέμαι να ξανααπαντήσω.
Όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει.

Λες τα εκατομύρια της Ζήμενς να πήγαν στο μλ-κκε και όχι στα γνωστά που σας σώζουν?

Πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος αν περιμένει να αυτοκαταδικαστούν οι υπεύθυνοι.

"Ό,τι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  17:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Εφ΄όσον λοιπόν δεν απαγορεύονται τα δημαψηφίσμστα...
..γιατί άραγε είχε δοθεί η εντολή απο την κυβέρνηση να συλλαμβάνονται
όλοι όσοι θα επιχειρούσαν να στήσουν κάλπες για το δημοψήφισμα του νερού;
Μια κυβέρνηση που θέλει να λέγεται ''δημοκρατική'' γιατί να θέλει να απογορεύσει το δημοψηφισμα και να δημιουργεί τέτοια έκτροπα..;
Τι πιθανόν φοβάται απο την λαική έκφραση του δημοψηφίσματος...;




Τα δημοψηφίσματα επιτρέπονται, αυτό δεν ήταν δημοψήφισμα. Καλα μέχρι εδώ;
Συνελήφθη κανείς; Ρωτάω επειδή δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι εσύ θα ξέρεις να μου πεις.
Αν έκανες το κόπο να διαβάσεις αυτά που σου γράφω θα έβλεπες τι απαγορευόταν, η χρήση εκλογικών καταλόγων και η χρήση των εκλογικών κέντρων. Ακριβώς γιατί δεν πρέπει να κοροϊδεύουν τον κόσμο ότι είναι ένα επίσημο δημοψήφισμα. Τόσο απλά. Αλλά αν κάποιος θέλει να βλέπει παντού συνωμοσίες, προδότες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ελεύθερος είναι, δημοκρατία έχουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  17:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Τα δημοψηφίσματα επιτρέπονται, αυτό δεν ήταν δημοψήφισμα".

"απαγορευόταν, η χρήση εκλογικών καταλόγων και η χρήση των εκλογικών κέντρων"


Ποιος είναι ο νόμιμος τρόπος να κάνει κάποιος φορέας πολιτών δημοψήφισμα που επιτρέπεται, στη περίπτωση η κυβέρνηση αρνείται να το κάνει η ίδια, κάτι που αναμφισβήτητα θα ήταν το πλέον νόμιμο?

Αν το κάνανε χωρίς καταλόγους, τότε θα λέγατε ότι ψήφισαν και τα δέντρα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Και πως μπορεί κάποιο δημοψήφισμα από πολίτες να θεωρείται βάσιμο, αν δεν χρησιμοποιούνται κατάλογοι...

(και γιατί απαγορεύεται η χρήση των καταλόγων? Θα τους φάνε?
Ή μήπως αναζητούν ό,τι γελοίο τρόπο υπάρχει για να φιμώσουν τη προσπάθεια δημοψηφίσματος?)


Μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε...

Edited by - KostasPVol on 14/09/2014 18:05:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς δεν γίνεται δημοψήφισμα χωρίς να τηρηθούν οι προβλέψεις του Συντάγματος. Μπορεί σε κάποια άλλη χώρα να ισχύει κάτι άλλο, εδώ όμως δε γίνεται παρά μόνο με πρωτοβουλία και έγκριση της βουλής. Ξαναλέω ότι δεν αμφιβάλλω ότι αν γινόταν δημοψήφισμα για το νερό, το αποτέλεσμα θα ήταν κατά (όχι βέβαια με αυτά τα σταλινικά ποσοστά, αλλά σίγουρα κατά), και ότι προσωπικά χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα είμαι μάλλον κι εγώ κατά, αλλά τώρα συζητάμε για το συγκεκριμένο "δημοψήφισμα" και για την ισχύ και νομιμότητα που αυτό (δεν) είχε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

...Και πως μπορεί κάποιο δημοψήφισμα από πολίτες να θεωρείται βάσιμο, αν δεν χρησιμοποιούνται κατάλογοι...

(και γιατί απαγορεύεται η χρήση των καταλόγων? Θα τους φάνε?
Ή μήπως αναζητούν ό,τι γελοίο τρόπο υπάρχει για να φιμώσουν τη προσπάθεια δημοψηφίσματος?)


Μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε...



Η χρήση των εκλογικών καταλόγων, που φυσικά περιέχουν προσωπικά δεδομένα, απαγορεύεται απο το νόμο, δες εδώ:
http://alterthess.gr/content/i-kyvernisi-apagoreyei-dimopsifisma-gia-nero-entoli-gia-syllipsi-opoioy-stisei-kalpideite-ta
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού λοιπόν γίνεται μόνο με πρωτοβουλία και έγκριση της βουλής, τι έλεγες πριν ότι τα δημοψηφίσματα επιτρέπονται και ότι το πρόβλημα ήταν η χρήση εκλογικών καταλόγων και η χρήση των εκλογικών κέντρων?

Edited by - KostasPVol on 14/09/2014 18:23:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή να κάνει κάποιος μόνος του δημοψήφισμα, αλλά χωρίς χρήση των καταλόγων.

Και μετά όχι, δεν θα λέτε πως ψήφισαν και τα δέντρα και ήταν σταλινικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
«Αντισυνταγματικός και πολιτικά έκθετος» ο Μιχελάκης

17/05/2014

Ανακοίνωση της πρωτοβουλίας SAVEGREEKWATER για τη μη ιδιωτικοποίηση του νερού στην Ελλάδα.

Η εγκύκλιος «απαγόρευσης» του τοπικού δημοψηφίσματος που οργανώνουν οι 11 Δήμοι της Θεσσαλονίκης για το ζήτημα της ιδιωτικοποίησης της ΕΥΑΘ από τον κ. Μιχελάκη μία μέρα πριν την διαδικασία είναι έκθετη πολιτικά και νομικά.

Πολιτικά, διότι μία μόλις μέρα πριν τις αυτοδιοικητικές εκλογές που αναδεικνύουν τους εκπροσώπους των τοπικών κοινωνιών, η κυβέρνηση επεμβαίνει σε μια δημοκρατική διαδικασία που έχουν αποφασίσει εδώ και μήνες οι δημοκρατικά εκλεγμένοι Δήμαρχοι, με την υποστήριξη της κοινωνίας των πολιτών και πάμπολλων φορέων σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Νομικά γιατί η διαδικασία αυτή όχι μόνο δεν παρεμποδίζει την διεξαγωγή των εκλογών αλλά θα ήταν και απόλυτα νόμιμη και σύμφωνη προς το Ευρωπαϊκό Δίκαιο αν η η κυβέρνηση δεν είχε επιδείξει σκανδαλώδη, ύποπτη και αντιδημοκρατική «ολιγωρία» στην σύνταξη και υπογραφή του Προεδρικού Διατάγματος με το οποίο θα ίσχυε επί τέλους η ευρωπαϊκή νομοθεσία περί τοπικών δημοψηφισμάτων που προβλέπει ο “Καλλικράτης”.

Ακόμη δε πιο απαράδεκτος είναι ο εκφοβισμός περί συλλήψεων όσων στήσουν κάλπες ή χρησιμοποιήσουν εκλογικούς καταλόγους ακόμη και εκτός των εκλογικών κέντρων!!!

Όπως δήλωσε στην πρωτοβουλία μας ο συνταγματολόγος κ. Κατρούγκαλος η απαγόρευση της χρήσης εκλογικών καταλόγων είναι αντισυνταγματική. Σύμφωνα με τον καθηγητή του Συνταγματικού Δικαίου, παραβιάζεται το άρθρο 102 του Συντάγματος που αναγνωρίζει την αρμοδιότητα των οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης επί των τοπικών υποθέσεων μεταξύ των οποίων ανήκει η διενέργεια δημοψηφισμάτων σύμφωνα με τον νόμο του “Καλλικράτη”. Εκτός από αυτό η απαγόρευση αυτή προσβάλλει την ελευθερία της έκφρασης όπως αυτή κατοχυρώνεται στο άρθρο 14 του Συντάγματος αλλά και την ελεύθερη και ανόθευτη εκδήλωση της λαϊκής θέλησης που προστατεύεται στο άρθρο 52 του Συντάγματος.
Αντιλαμβανόμαστε τη δυσκολία του κ. Μιχελάκη, της κυβέρνησης και των φίλων τους, που ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις στην Ευρώπη κεκλεισμένων των θυρών, να κατανοήσουν και να σεβαστούν τη βούληση των Θεσσαλονικέων πολιτών, αλλά θα πρέπει να κάνουν υπομονή. Η κίνησή του εκθέτει τον ίδιον, την κυβέρνησή του και αποκαλύπτει το αληθινά αισθήματα της πολιτικής τους τάξης για τη πραγματική συμμετοχή των πολιτών στη λήψη των αποφάσεων.

Η προστασία της δημοκρατίας και η έκφραση της βούλησης όλων των πολιτών είναι αδιαπραγμάτευτο μας δικαίωμα και είναι υποχρέωση όλων μας αυτό να διαφυλαχθεί από ερμηνείες και μεθοδεύσεις περαστικών κυβερνήσεων. Οι εποχές των «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί.
Σε ολόκληρη την Ευρώπη, για την οποία κόπτεται ο κ. Μιχελάκης, επιβάλλεται και μάλιστα ενισχύεται ο θεσμός των τοπικών, και σε ορισμένες περιπτώσεις εθνικών, δημοψηφισμάτων.

Σε εθνικό δημοψήφισμα για το νερό, που προκάλεσαν οι πολίτες με τη συλλογή υπογραφών, στην Ιταλία στις 12 Ιουνίου και στις 13 Ιουνίου 2011, οι πολίτες καταψήφισαν την ιδιωτικοποίηση σε ένα συντριπτικό ποσοστό 95.4%.
Το 2004, η πόλη και το ομόσπονδο κράτος του Αμβούργου αποφάσισε, ύστερα από επιτυχές τοπικό δημοψήφισμα, την υιοθέτηση νόμου σύμφωνα με τον οποίο η υπηρεσία του νερού έπρεπε να είναι σε δημόσια χέρια.
Οι δημότες του Βερολίνου απαίτησαν την διεξαγωγή δημοψηφίσματος, στο οποίο η συντριπτική πλειοψηφία ψήφισε υπέρ της δημοσιοποίησης της σύμβασης παραχώρησης μειοψηφικού πακέτου μετοχών της εταιρίας ύδρευσης του Βερολίνου, ύστερα από την οποία αποκαλύφθηκε ότι αυτή περιείχε μυστική έγγραφη εγγύηση μεγάλου κέρδους και πρόσφατα η υπηρεσία επαναδημοτικοποιήθηκε πλήρως με υψηλότατο όμως οικονομικό κόστος για τους δημότες.

Και βεβαίως υπάρχουν και τα παραδείγματα των κυβερνήσεων εκείνων που σέβονται ακόμη και τις δημοσκοπήσεις και το κοινό αίσθημα και πράττουν ανάλογα.
Το 2004 η Ολλανδία ψήφισε ένα νόμο που εμποδίζει οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρεία από την παροχή υπηρεσιών πόσιμου νερού στο κοινό.
Ακόμη και στη Λιθουανία, πρόσφατα ο αρμόδιος Υπουργός ανακοίνωσε πως ετοιμάζεται νομοθετική ρύθμιση με την οποία μόνο οι Δήμοι θα μπορούν να παρέχουν ύδρευση.

Αλλά και για την δική μας περίπτωση, η διεθνής πίεση ανάγκασε την Κομισιόν να εξαιρέσει τις υπηρεσίες ύδρευσης από την οδηγία για τις συμβάσεις παραχωρήσεων. Μάλιστα ο Ολι Ρεν, έφτασε στο σημείο να δηλώσει ότι η ιδιωτικοποίηση στην Ελλάδα είναι απόφαση της ελληνικής κυβέρνησης και όχι των δανειστών της και ότι δέχεται να εξαιρεθούν οι υπηρεσίες ύδρευσης από τα συμφωνημένα. Αυτό δημιουργεί ακριβώς εκείνο το πολιτικό κλίμα στο οποίο μια κυβέρνηση θα μπορούσε όντως να εξαιρέσει τις υπηρεσίες ύδρευσης από το πακέτο ιδιωτικοποιήσεων, αντί να δημιουργεί «κλίμα» ενάντια στην έκφραση των πολιτών της Θεσσαλονίκης.

Είναι λοιπόν τουλάχιστον « ατυχές» εν‘ όψει διαδικασιών όπως οι αυτοδιοικητικές και οι Ευρωπαϊκές εκλογές, η κυβέρνηση να ασεβεί απέναντι στην ίδια την ανάγκη της έκφρασης των πολιτών υπονομεύοντας έτσι την ουσία της δημοκρατίας.

Κατά τα άλλα, προσφέρουμε στον κ. Μιχελάκη και στην κυβέρνηση, ένα ποτηράκι δημόσιο νερό από τις βρύσες της ΕΥΑΘ και τους ευχόμαστε «καλή χώνεψη».

Ραντεβού στις κάλπες….

SAVEGREEKWATER Πρωτοβουλία για τη μη ιδιωτικοποίηση του νερού στην Ελλάδα
http://www.savegreekwater.org/

(Σημειώνεται ότι το κείμενο διακινείται αυτή τη στιγμή για συνυπογραφές. Παρακαλούνται όσες συλλογικότητες στηρίζουν το κείμενο να αποστέλλουν email στο savegreekwater@gmail.com )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Συνιστά ad hominem κάθε κρίση (και μάλιστα αρνητική) ΑΝΡΘΩΠΟΥ (προσωπικότητας) βασισμένη πάνω στις ΑΠΟΨΕΙΣ του. Είναι αγνός φασισμός να λέμε ότι "α, πιστεύει το Χ άρα θα είναι Ψ".
Ξανά: ΑΠΟΨΕΙΣ κρίνουμε και συζητάμε, όχι ανθρώπους.


O x λέει οτι τα μαγαζιά πρέπει να είναι ανοιχτά τις κυριακές.

Ο ψ λέει οτι αυτο δεν προσφέρει κάτι στην αγορά του εναντίον θα βάλει την ζωή των εργαζομένων αλλά και πολλών που έχουν μαγαζί. Μάλιστα εξηγεί τους λόγους, οπως α) πεσμένοι τζίροι στο υπάρχων καθεστώς ωραρίων (θα είχε νόημα να ανοίξει το μαγαζί κυριακή , για περισσότερο κέρδος, αν οι τζίροι ήταν ηδη καλοί - αλλά και πάλι , αυτό το θέλουμε; ΟΧΙ δεν το θέλουμε. Ο εμπορικός σύλλογος θεσσαλνικης δεν θέλει , επεσήμανε ο ψ.Αυτοί ΕΧΟΥΝ μαγαζιά, οι υπόλοιποι ΟΧΙ.) β) είναι κόστος στην παρούσα κατάσταση να προσλάβεις άλλον υπάλληλο, συμβάσεις εργασίας, ταμεία, διπλά ημερομίσθια κτλ ή είναι βαρή να βάλεις τον ίδιο υπάλληλο να έρθει κυριακάτικά να δουλέψει και κλινικώς να το αποτελειώσεις.

Ο χ λέει , μα εγώ υπερασπιζομαι την ελευθερία του καθενός να το ανοιγει οποτε θέλει.

Ο Ψ του λέει πως και τώρα ελευθερία υπάρχει στην αγορά στο θεμα ωραρίων, δεν νιώθει κανείς εκγλωβισμένος επειδή δεν ανοίγει τις κυριακές(εκτός απο κάτι απαράδεκτους της ερμου που δείνχει η τιβι). Τώρα η κυβέρνηση τι θέλει δηλαδή και ανακατεύεται; Η αλλαγή στην ροή αυτή του ωραρίου με τέτοια μέτρα θα έχει κοινωνικό κόστος. Δεν χρειάζεται όλη η ζωή μας να είναι δουλειά. Τα μαγαζιά έχουν χρέη για άλλους λόγους που εν πολλοίς προκύπτουν απο τα ασφυκτικά μέτρα που χτυπουν τους μικρομεσαίους σε συνδιασμό με την γενικότερη κρίση.

Ο χ λέει , αυτό δεν έχει έχει σημασία . Από την στίγμή που θα τηρουνται τα εργατικά δικαιπωματα.

Ο ψ αρχίζει να αγανακτεί και αρχίζει να αναρωτιεται. Μα καλά ρε πο..η μου τόση ώρα τι λέω... ??? Τον ρωτάει ο Ψ τον Χ, δεν μου λες ρε Χ έχεις δουλέψει ποτέ ως υπάλληλος ή είχες ποτέ μαγαζί ; Προφανώς όχι. Είναι λογικό να μην καταλαβαίνεις και επισης είναι ανησυχιτικό που δεν μπορείς να νιώσεις πως ο υπάλληλος σήμερα (όχι των φοιτητικών χρόνων...) έχει απηυδήσει , εργάζεται μέσα σε ένα καθεστώς που λίγο πολύ είναι εκβιαστικό και τον ωθεί στην εξαθλίωση και την συναψη μαυρων συμφωνιών.

Ο χ λέει , ωπ ωπ πληρης διαστρέβλωση της πραγματικότητας και που ξέρεις εγώ τι έχω κάνει στην ζωή μου, αυτό είναι επιθεση στο πρόσωπο και θίγεις την προσωπικότητά μου. Αγνός φασισμός κτλ κτλ

Ο ψ καταλαβαίνει πως είναι άσκοπο νά κάνει τον Χ να αποδεχτεί πως έχει η κατάσταση.

End of story.

ps . Δεδομένου οτι ο Ψ έχει τύχει να μελετήσει τον οδηγο στρεψοδικίας του σοπεναουερ δεν εντυπωσιάζεται από τις τεχνικές υπεκφυγής του Χ. Τις αναγνωρίζει αλλά είναι τώρα χαζό να γίνει ανάλυση ρητορικής και διαλεκτικής. Ο Ψ βαριέται. Το ενδιαφέρει η ουσία και η ουσία είναι πως αυτές οι νεο-φιλελευθερες εκδοχές για την κοινωνια που κάποιοι θέλουν να δημιουργήσουν , του είναι ιδιαίτερα απεχθής και θα κάνει οτι μπορεί για το εκφράζει.

Προφανώς στην ελληνική κοινωνία του σήμερα που είναι χρονικό ορόσημο για το τι θα γίνει τις επομενες γενιές , υπάρχει μια χρυσή τομή ανάμεσα σε αυτά που ανήκουν στον πολίτη και αυτά που ανήκουν στον επιχειρηματία.

Δυστυχώς οι κομματικές παρατάξεις είναι άσπρο μαύρο, μια για το καθολικό ξεπουλημα των φυσικών μας αγαθών (των πεπερασμένων, που ο χ δυστυχώς δεν μπορεί να το καταλάβει , δεν ανήκει στην δική του πραγματικότητα ) και μία να τα φορτώσουμε πάλι όλα στο κράτος.

Αδιέξοδο....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  18:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εαν ειναι μεμτο καποιος που εχει περιουσια ειτε απο τον παππου του ειται απο τη δουλεια του(για τον Τσιπρα νομιζω οτι ειναι ψεμμα που το ξεκινησε ο Παγκαλος)γιατι δεν ειναι μεμτο με το ιδιο σκεπτικο ο φτωχος να ειναι δεξιος;;;
Οσο για το 75% της κυριακης αυτο προ μνημονιου, γνωστος μου επιασε δουλεια σε κατασκευαστικη εταιρια στα εργα των εθνικων οδων ,22€ μεροκαματο για πανω απο 10 ωρες την ημερα και 12 ενσημα το μηνα , κυριακη εννοειται τιποτα παραπανω,αν και σπανια δουλευουν την κυριακη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  19:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Αφού λοιπόν γίνεται μόνο με πρωτοβουλία και έγκριση της βουλής, τι έλεγες πριν ότι τα δημοψηφίσματα επιτρέπονται και ότι το πρόβλημα ήταν η χρήση εκλογικών καταλόγων και η χρήση των εκλογικών κέντρων?



Πλάκα μου κανεις; Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Εξήγησα ότι το πρόβλημα δεν ήταν να γίνει το επονομαζόμενο δημοψήφισμα που στην πραγματικότητα δεν ήταν δημοψήφισμα, αλλά το να γίνει μέσα στα εκλογικά κέντρα και με εκλογικούς καταλόγους.

Edited by - Gypaetos on 14/09/2014 19:07:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  19:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ μελετημένος ο Ψ! Όταν θα καταλάβει βέβαια (όχι μόνο αυτός) ότι συζητάμε όχι με βάση τον συνομιλητή (και μάλιστα αυτών που εμείς υποθέτουμε για τον συνομιλητή) αλλά με βάση τις ιδέες και τις απόψεις του, θα έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  19:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άπειρα λογικά σφάλματα, από πού ν' αρχίσω!

Fid, έχεις απόψεις παγιωμένες, είναι οκ αυτό, αλλά μην επιτίθεσαι συνεχώς σε άλλους παραλογιζόμενος.
Και υπάλληλος είχα δουλέψει και δουλεύω και μαγαζί είχα ένα φεγγάρι, (αν και αυτά δεν έχουν και δεν θα έπρεπε να έχουν σημασία) αυτό το απίθανο αστείο "Προφανώς όχι. " και το τραγικό "Είναι λογικό να μην καταλαβαίνεις " από πού ακριβώς συμπέρανες; Επειδή έχω διαφορετική άποψη; Ε, δεν έχεις το αλάθητο (ούτε εγώ βέβαια) πώς να το κάνουμε;

(ποιος είπε ότι χρειάζεται όλη μας η ζωή να είναι δουλειά, πού τα βρήκες τα άλλα που λες;;; )

Από πού και ως που οι απόψεις ενός καθορίζουν το τι είναι/έχει κάνει αυτός στη ζωή του;

Ρε παιδιά, κουβαλάτε φασισμό και δηλητήριο, ηρεμήστε λίγο, κουλάρετε!

"Ο ψ αρχίζει να αγανακτεί και αρχίζει να αναρωτιεται. Μα καλά ρε πο..η μου τόση ώρα τι λέω... ??? Τον ρωτάει ο Ψ τον Χ, δεν μου λες ρε Χ έχεις δουλέψει ποτέ ως υπάλληλος ή είχες ποτέ μαγαζί ; Προφανώς όχι. Είναι λογικό να μην καταλαβαίνεις και επισης είναι ανησυχιτικό που δεν μπορείς να νιώσεις πως ο υπάλληλος σήμερα (όχι των φοιτητικών χρόνων...) έχει απηυδήσει , εργάζεται μέσα σε ένα καθεστώς που λίγο πολύ είναι εκβιαστικό και τον ωθεί στην εξαθλίωση και την συναψη μαυρων συμφωνιών.

Ο χ λέει , ωπ ωπ πληρης διαστρέβλωση της πραγματικότητας και που ξέρεις εγώ τι έχω κάνει στην ζωή μου, αυτό είναι επιθεση στο πρόσωπο και θίγεις την προσωπικότητά μου. Αγνός φασισμός κτλ κτλ

Ο ψ καταλαβαίνει πως είναι άσκοπο νά κάνει τον Χ να αποδεχτεί πως έχει η κατάσταση."


Καταλαβαίνεις ότι αν εφαρμόσω την λανθασμένη λογική σου μπορώ να πω: Ε, βέβαια, με αυτές τις απόψεις θα είσαι βολεμένος τεμπέλης που τρώει τα λεφτά του μπαμπά! Και θα ήταν όχι μόνο ad hominem αλλά ανήθικο και απαράδεκτο!

Γιατί αγανακτείς που έχω διαφορετική άποψη; Ποια κατάσταση δεν μπορώ να δω; Αμφισβήτησα ποτέ αυτά που είπες;

Ξέρεις, ξαναλέω, δεν είσαι ο σωστός και αλάθητος, μπορούν να υπάρχουν και άλλες απόψεις εκτός από τη δική σου.
Δεν χρειάζεται να τις υιοθετήσεις, ούτε να συμφωνήσεις, απλά δέξου τες και μην πας να προσυλητίσεις τον συνομιλητή σου!

Πάμε μια φορά ακόμη, βλέπω ότι το διάβασες και το επεσήμανες, αλλά θα το ξαναγράψω:

Απόψεις κρίνουμε όχι ανθρώπους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 21 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000