Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τρέξιμο σε αερόβιο tempo και μείωση παλμών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  22:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χάρη το γράφημα αφορά το προφίλ σου? Πού εντυπωσιακό είναι.
Εχει πρωτόκολλο ο Maffetone για να βρεις την μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  23:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

Χάρη το γράφημα αφορά το προφίλ σου? Πού εντυπωσιακό είναι.
Εχει πρωτόκολλο ο Maffetone για να βρεις την μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα?



Ναι, οι τιμές είναι δικές μου. Από όσο ξέρω δεν έχει κάτι για τη μέγιστη καρδιακή συχνότητα και γενικώς δεν την λαμβάνει υπόψιν. Ένα άλλο χρήσιμο που παραθέτει είναι η εκτίμηση του χρόνου σου στα 5Κ από το MAF test. Εντυπωσιακό επίσης, αν σκεφείς ότι το MAF test δείχνει αερόβια ικανότητα. Προσοχή ο ρυθμός είναι σε μίλια.

MAF test (min/mile) -- 5K race time

10:00 -- 23:18
9:00 -- 21:45
8:30 -- 20:58
8:00 -- 20:12
7:30 -- 18:38
7:00 -- 17:05
6:30 -- 16:19
6:00 -- 15:32
5:45 -- 14:45
5:30 -- 13:59
5:15 -- 13:28
5:00 -- 13:12


Edited by - chamav on 13/10/2014 23:24:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  00:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαράλαμπε δεν τα λες όλα! πριν κανένα εξάμηνο εμπλούτισες την προπόνηση σου με περισσότερα τέμπο και κάποιες διαλειμμάτικες όπως λέγαμε, και ίσως, λέω ίσως είχε σα συνέπεια τη θεαματική σου βελτίωση το τελευταίο καιρό.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

inershado
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  01:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγες σκέψεις από τον συγγραφέα.

Νομίζω ότι όλες οι απόψεις που ειπώθηκαν έχουν ενδιαφέρων. Για αυτούς που δεν γνωρίζουν από μεθόδους προπόνησης, όπως εγώ, όλα αυτά που διάβασα, σύμφωνα με την δική μου κρίση πάντα, θα είναι η αφετηρία για μια πιο «συμφέρουσα» σε όλα τα επίπεδα άσκηση. Γιατί τουλάχιστον για εμένα όλο αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι άθληση και όχι πρωταθλητισμός που ίσως ενδιαφέρει κάποιους άλλους και πολύ καλά κάνουν βεβαίως βεβαίως.

Το να προσπαθείς να ξεπεράσεις κάθε φορά βήμα βήμα το προσωπικό σου ρεκόρ (πάντα για ερασιτέχνες μιλάω) δεν είναι κακό αφού σου δίνει το κίνητρο για να βγεις έξω και να τρέξεις, και το κίνητρο είναι βασικό σε οτιδήποτε θέλουμε να κάνουμε αφού λίγοί είναι αυτοί που μπορούν να καταφέρουν αυτό που θέλουν έτσι απλά επειδή τους ήρθε. Άρα το να ζητάω να βελτιώνω κάθε τόσο τους χρόνους μου είναι απλά το κίνητρο μου για να αθλούμε και τίποτα παραπάνω. Σίγουρα εάν το πρόγραμμα μου ήταν ένα απλό πήγαινε έλα run μέρα πάρα μέρα, κάποια στιγμή θα κατέληγε σε βαρεμάρα και τελικά στην απαξίωση.


Θα συμφωνήσω 100% με κάποιον παραπάνω που είπε για την υγεία. Αυτό που δείχνει γυμνασμένο και ωραίο εκ πρώτης όψεως δεν πάει να πει ότι είναι και υγειές(αυτό ισχύει και για τους παρόντες ή εν δυνάμει πρωταθλητές, και νομίζω ότι υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα πρωταθλητών και αθλητών που την «έπαθαν») και εγώ αυτό που θέλω είναι να ΕΙΜΑΙ υγιής και όχι απλά να δείχνω υγιής. Πέρα από κάθε προσδοκία του καθενός, αυτό που πρέπει πάντα να προσδοκάται , είναι η υγεία και μετα οι προσωπικές βλέψεις (ρεκορ και τα σχετικά), και τα υπόλοιπα να γίνονται σε συνέχεια του πρώτου (υγεία) και όχι το αντίστροφο.

Επειδή κούρασα ας έρθω πάλι στα της συζήτησης.

Έκανα και εγώ της προάλλες το 25k Spetses, το έβγαλα σε 3 ώρες ακριβός με μέσους παλμούς 189bpm kai max 206bpm. Ξεκίνησα τα πρώτα χιλιόμετρα με pace στο 7min/km με 175bpm μέσο όρο, στις ανηφόρες εννοείται χτύπαγα 190+, ε και κάπου στο 19km αφού και αυτές οι ανηφόρες δεν έλεγαν να τελειώσουν, τελείωσαν εμένα. Τελικά τερμάτισα αλλά το ερώτημα που είναι το παρακάτω, και για αυτόν τον λόγο άνοιξα αυτό το thread εξ αρχής.
Ακόμα και στους 175bpm μέχρι το 13ο km ένοιωθα πολλή καλά (μέχρι και προγραμματισμό έκανα στο μυαλό που ότι κάπου μετα το 16-17km θα ανοίξω λίγο ρυθμό αφού κράτησα δυνάμεις στην αρχή τρομάρα μου) και κάπου στο 14km με βρήκε μια από της «καλές» ανηφόρες της διαδρομής και με τσάκισε. Ότι και να έκανα κάτω από 180bpm δεν πήγαινα και πλέων έσκαγα και από ανάσες.
Τελικά

Α) Το 7min/km 175bpm ήταν λάθος? Έπρεπε να είμαι πιο χαμηλά?
Β) Το ότι μέχρι το 13km δεν είχα πρόβλημα και μετά την ανηφόρα τσακίστηκα, ήταν τυχαίο? ‘η απλά είμαι αγύμναστος στις ανηφόρες?
Γ) Πρέπει να ακολουθήσω κάποια από της παραπάνω μεθόδους που παραθέσατε για να αναπτύξω το αερόβιο μου κομμάτι? ή απλά πρέπει να τρέχω στον ρυθμό «στόχο» που θέλω χωρίς να κοιτάζω παλμούς έως ότου το φτάσω?
Δ) Για τους αγώνες με ανηφόρες ισχύουν άλλα πράγματα?
Ε) ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 15km που τα έφτυσα και το έριξα στο περπάτημα ήταν ένα ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΘΟΣΠΡΕΠΕΙ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ ΚΑΜΙΑ 23αρια χρονών και τι ωραία που έτρεχε τσουκου τσουκου και κατάπινε τις ανηφόρες σαν γαζέλα ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ????? Εεε? Προσπαθουσα να την φτάσω να της πετάξω καμια ατάκα και δεν την προλάβαινα. Τελικά αυτό φταίει που ειχα υψηλούς παλμους? Να μίλαγα στην φίλη της που έμενα πίσω μπας και γίνει τίποτα στον τερματισμό? Στο τέλος την έχασα. Ε αυτό ειναι ή δεν ειναι κίνητρο για να βελτιωθω?

Edited by - inershado on 14/10/2014 01:19:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  08:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χαράλαμπε δεν τα λες όλα! πριν κανένα εξάμηνο εμπλούτισες την προπόνηση σου με περισσότερα τέμπο και κάποιες διαλειμμάτικες όπως λέγαμε, και ίσως, λέω ίσως είχε σα συνέπεια τη θεαματική σου βελτίωση το τελευταίο καιρό.

SWIM BIKE RUN



Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν έχω καμία "θεαματική" βελτίωση! Βλέποντας και το γράφημα, μάλλον μια σταθερή αργή βελτίωση. Για του λόγου το αληθές έκατσα και μέτρησα ότι το 2014 (41 εβδομάδες) έκανα 118 τρεξίματα (προπονήσεις και αγώνες) από τις οποίες μόνο οι 28 ήταν οτιδήποτε πάνω από αργό αερόβιο τρέξιμο (πες το τέμπο, fartlek, διαλειμματική ή αγώνα). Εξάλλου, δεν υποστηρίζω ότι οι αναερόβιες προπονήσεις δεν έχουν αξία, ούτε ο Maffetone λέει κάτι τέτοιο. Και πιθανά αν έκανα περισσότερες να είχα καλύτερη βελτίωση. Τη χρήση του παλμογράφου ως προπονητικό εργαλείο υποστηρίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  08:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ασε τους παλμογραφους και τα ρολογια και ρωτα τα γκομενακια τι προπονηση κανουν και πανε ετσι, προτεινοντας τους να προπονησε μαζι τους.
Οποτε και βελτιωση θα δεις και θα γκομενα θα ριξεις, που ειναι αλλωστε ο απωτερος σκοπος της αθλησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  08:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται...
έχει δίκιο ο Αλέφαντος:παίξε μπάλα αγόρι μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  10:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χαράλαμπε δεν τα λες όλα! πριν κανένα εξάμηνο εμπλούτισες την προπόνηση σου με περισσότερα τέμπο και κάποιες διαλειμμάτικες όπως λέγαμε, και ίσως, λέω ίσως είχε σα συνέπεια τη θεαματική σου βελτίωση το τελευταίο καιρό.

SWIM BIKE RUN



...ο Χαράλαμπος βελτιώθηκε σημαντικά γιατί βλέπει τις πατούσες μου στην 4άρα του Υμηττού, τον πιάνει ένα άγχος και αυξάνει σημαντικά τους ρυθμούς του!!! Εμείς Χάρη θα τα πούμε το Σάββατο ...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  11:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χαράλαμπε δεν τα λες όλα! πριν κανένα εξάμηνο εμπλούτισες την προπόνηση σου με περισσότερα τέμπο και κάποιες διαλειμμάτικες όπως λέγαμε, και ίσως, λέω ίσως είχε σα συνέπεια τη θεαματική σου βελτίωση το τελευταίο καιρό.

SWIM BIKE RUN



...ο Χαράλαμπος βελτιώθηκε σημαντικά γιατί βλέπει τις πατούσες μου στην 4άρα του Υμηττού, τον πιάνει ένα άγχος και αυξάνει σημαντικά τους ρυθμούς του!!! Εμείς Χάρη θα τα πούμε το Σάββατο ...

Free your feet...free your senses!



Αν θες να διατηρήσεις τη δρομική και επιστημονική σου αξιοπιστία, να τρέξεις μια 4άρα στον Υμηττό στους 140 να μετρηθούμε. Πόσες φορές του το έχω πει Χρήστο, να μου αφιερώσει 4 από τα εκατοντάδες χιλιόμετρα που κάνει μηνιαίως;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό το "θεαμτική βελτίωση" με γαργαλάει λίγο. Δυό μόνο κουβέντες.

Η θεαματική βελτίωση (πιο σωστά η απότομη βελτίωση) μπορεί να υπάρχει όταν μιλάμε για το baseline της φυσικής κατάστασης. Την βάση της, όπου εκέι Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ,(και ανάποδα να τρέχει δυό φορές την εβδομάδα , δεν κάνω πλάκα) απλώς θα εκφραστεί ο γονότυπος σε έναν ρυθμό ζωής πέρα από τον μη αθλητικό (ή τον καθιστικό).

Θεαματική βελτίωση , όταν μιλάμε για μια συστηματική ενασχόληση πέρα από τα δυό χρόνια , δεν υπάρχει ΜΕ ΚΑΜΙΑ μέθοδο.

Προσοχή, ΔΕΝ ακυρώνω την χρήση οποιοδήποτε εργαλείου μέτρησης για ένα ξεκίνημα. ΟΜΩΣ η αλήθεια ειναι πως για το προχωρημένο επιπεδο αν δεν συμβαδίσεις με παραμέτρους που καθορίζουν το κατώφλι και την ένταση της μέγιστης πρόσληψης στις διαλειμματικές (αυτό γίνεται καλύτερα με την αντιστοιχηση του ρυθμου και όχι των παλμών), θα κολήσεις στον αιώνα των άπαντα στις ίδιες επιδόσεις. (ΑΝ λέω ΑΝ μας ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, που όταν έχεις ολοκληρώσει την βάση ένα τσικ παραπάνω κόπωσης είναι και περισσότερο θέμα ΕΞΥΠΝΗΣ προπονησης και όχι βαριάς! και ανθυγιεινής ...)



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  18:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χαράλαμπε δεν τα λες όλα! πριν κανένα εξάμηνο εμπλούτισες την προπόνηση σου με περισσότερα τέμπο και κάποιες διαλειμμάτικες όπως λέγαμε, και ίσως, λέω ίσως είχε σα συνέπεια τη θεαματική σου βελτίωση το τελευταίο καιρό.

SWIM BIKE RUN



...ο Χαράλαμπος βελτιώθηκε σημαντικά γιατί βλέπει τις πατούσες μου στην 4άρα του Υμηττού, τον πιάνει ένα άγχος και αυξάνει σημαντικά τους ρυθμούς του!!! Εμείς Χάρη θα τα πούμε το Σάββατο ...

Free your feet...free your senses!



Αν θες να διατηρήσεις τη δρομική και επιστημονική σου αξιοπιστία, να τρέξεις μια 4άρα στον Υμηττό στους 140 να μετρηθούμε. Πόσες φορές του το έχω πει Χρήστο, να μου αφιερώσει 4 από τα εκατοντάδες χιλιόμετρα που κάνει μηνιαίως;



...βρε Χαράλαμπε, μόνο και μόνο που αναφέρεσαι στον ίδιο αριθμό παλμών για μας τους δυο, δείχνει το πόσο ίσως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα λόγω πιθανώς της προσέγγισης MAF... Για σένα το 140 παλμοί μπορεί να είναι η απολύτως χαλαρή αερόβια ζώνη, ενώ για μένα θα μπορούσε να ήταν το "αναερόβιο κατώφλι"!!! Και δεν έχει καμία σημασία που έχουμε την ίδια ηλικία! ΜΟΝΟ το εργομετρικο μπορεί να δείξει ενώ οι τύποι "220-ηλικία" ή "180-ηλικία" είναι για το καλάθι των αχρήστων!Το τεστ που προτείνεις θα είχε νόημα μόνο αν και οι δύο είχαμε περάσει από εργομετρηση, ξέραμε λοιπόν τη μέγιστη καρδιακή συχνότητα και τρέχαμε π.χ. στο 80% της ΜΚΣ... Τότε (και μόνο τότε) θα είχε νόημα!!! Και επειδή οι διαφορές στη ΜΚΣ μπορεί να είναι πολυυυυύ μεγάλες σε ανθρώπους της ίδιας ηλικίας το τονίζω ξανά ότι είναι Α-νούσιο και Α-ντιεπιστημονικό να κάναμε ένα τέτοιο "πείραμα"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

χαράλαμπε δεν τα λες όλα! πριν κανένα εξάμηνο εμπλούτισες την προπόνηση σου με περισσότερα τέμπο και κάποιες διαλειμμάτικες όπως λέγαμε, και ίσως, λέω ίσως είχε σα συνέπεια τη θεαματική σου βελτίωση το τελευταίο καιρό.

SWIM BIKE RUN



...ο Χαράλαμπος βελτιώθηκε σημαντικά γιατί βλέπει τις πατούσες μου στην 4άρα του Υμηττού, τον πιάνει ένα άγχος και αυξάνει σημαντικά τους ρυθμούς του!!! Εμείς Χάρη θα τα πούμε το Σάββατο ...

Free your feet...free your senses!



Αν θες να διατηρήσεις τη δρομική και επιστημονική σου αξιοπιστία, να τρέξεις μια 4άρα στον Υμηττό στους 140 να μετρηθούμε. Πόσες φορές του το έχω πει Χρήστο, να μου αφιερώσει 4 από τα εκατοντάδες χιλιόμετρα που κάνει μηνιαίως;



...βρε Χαράλαμπε, μόνο και μόνο που αναφέρεσαι στον ίδιο αριθμό παλμών για μας τους δυο, δείχνει το πόσο ίσως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα λόγω πιθανώς της προσέγγισης MAF... Για σένα το 140 παλμοί μπορεί να είναι η απολύτως χαλαρή αερόβια ζώνη, ενώ για μένα θα μπορούσε να ήταν το "αναερόβιο κατώφλι"!!! Και δεν έχει καμία σημασία που έχουμε την ίδια ηλικία! ΜΟΝΟ το εργομετρικο μπορεί να δείξει ενώ οι τύποι "220-ηλικία" ή "180-ηλικία" είναι για το καλάθι των αχρήστων!Το τεστ που προτείνεις θα είχε νόημα μόνο αν και οι δύο είχαμε περάσει από εργομετρηση, ξέραμε λοιπόν τη μέγιστη καρδιακή συχνότητα και τρέχαμε π.χ. στο 80% της ΜΚΣ... Τότε (και μόνο τότε) θα είχε νόημα!!! Και επειδή οι διαφορές στη ΜΚΣ μπορεί να είναι πολυυυυύ μεγάλες σε ανθρώπους της ίδιας ηλικίας το τονίζω ξανά ότι είναι Α-νούσιο και Α-ντιεπιστημονικό να κάναμε ένα τέτοιο "πείραμα"

Free your feet...free your senses!



Τι να έχω μπερδέψει; μιας και έχουμε την ίδια ηλικία σου δίνω την ευκαιρία να πετάξεις εσύ έμπρακτα στο καλάθι των αχρήστων τη μέθοδο MAF και τον τύπο 180-ηλικία. Θέλεις να μας αφιερώσεις μια 4άρα από τις τόσες που κάνεις; δεν έχεις καν την περιέργεια;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  18:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μερικές παρατηρήσεις.

*Τρέχοντας στην μέγιστη αερόβια λειτουργία δεν σημαίνει αναγκαστικά και αργά. Κάποιοι (λίγοι) με εξαιρετική αερόβια λειτουργία δεν αντέχουν μυικά να παραμείνουν στην μεγιστη αερόβια περιοχή για πολύ ώρα και πάνε παρακάτω (μειώνουν ταχύτητα και παλμούς) ή κάνουν αερόβια ιντερβαλ πχ 5 λεπτά στους 135 και recovery στους 125

*Στο τρέξιμο είναι πιο δύσκολο να παραμείνουμε αερόβιοι και ταυτόχρονα να αισθανόμαστε οτι καταβάλουμε προσπάθεια. Στο ποδήλατο και στο κολύμπι είναι διαφορετικά τα πράγματα.

* Το καρδιοσυχνόμετρο έχει αμελητέο κόστος (πχ από 20 ευρώ στα LIDL)

* Υπάρχει δυσπιστία στην μέθοδο Maf ακόμα και (αρχικά βέβαια) από elite αθλητές που προπονούσε o Maffetone. Πόσο μάλλον από το ευρύ κοινό που χειραγωγείται εύκολα από "επιστημονικές" θεωρίες (λεγε με μαρκετινγκ) που απλά είναι συμβατές με πωλήσεις προιόντων αλλά δυσβάσταχτες για την μακροπρόθεσμη υγεία των αθλουμένων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  21:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και εδώ που τα λέμε , το να βγεί κάποιος να κάνει υπαίθριο τεστ μέγιστης καρδιακής συχνότητας εκτός του οτι πάλι δεν θα είναι ακριβές (θέλει να δώσεις όσο πεισμα διαθέτεις..) από την άλλη δεν συνάδει με την ομαλή εξέλιξη της φυσικής κατάστασης μιας και θα πρέπει ο δοκιμαζόμενος να τρέξει στα ...κόκκινα.

Από την άλλη με την μέθοδο της ψευδο-VO2max, παράμετροι προπονησης, τόσο για το αργό τρέξιμο, το τέμπο και τις διαλειμματικές , ΔΕΝΟΥΝ απόλυτα μεταξύ τους. Και αυτό ΧΩΡΙΣ να προβεις σε κάνενα τεστ, υπαίθριο ή στο εργαστήριο (αν δεν το θες). Το μόνο που χρειάζεσαι ειναι μια επίδοση αναφοράς (εναν αγώνα πχ λαικό) και ξεκινάς να συνταγογραφείς το πλάνο σου όμορφα και ωραία από κει.. ;)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2014 :  01:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζω με αρκετό ενδιαφέρον όλο το νήμα. Πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία. Θα επιμείνω σε αυτά που έγγραψε ο HAGI. Τα οποία τα θεωρώ πολύ σημαντικά και πιστεύω έχουν βάση και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι σωστά. Εκεί που με έκανε εντύπωση ήταν το πως θα πρέπει να γυμνάσεις την καρδιά από τα μέσα προς τα έξω. Κοιλία -> περικάρδιο, αργό τρέξιμο σε ιδιαίτερα χαμηλή ένταση -> γρήγορα κομμάτια έντασης.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ και κάνω σαν λογικό βήμα παραπέρα μετά από αυτά που έγραψε ο HAGI είναι ότι γυμνάζεις για αρκετό καιρό την καρδιά με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να χρειάζεται λιγότερο έργο (παλμούς) για να στείλει το αίμα εκεί που απαιτείται.
Βλέπω αρκετό κόσμο στα γήπεδα που τώρα πρόσφατα ξεκίνησε το τρέξιμο και που συνήθως δεν έκανε πότε γυμναστική ή έστω κάποια δραστηριότητα και όλοι πασχίζουν καρδιοαναπνευστικά. Όλος αυτός ο κόσμος κατά την ταπεινή μου άποψη ξεκινάει λάθος. Δουλεύει την καρδιά του σε πολύ υψηλούς ρυθμούς και παλμούς και γυμνάζει ας πούμε το περικάρδιο συνεχώς. Άρα δεν γυμνάζει καθόλου την καρδιά με τον τρόπο που θα τον βοηθήσει να χτίσει γερές και δυνατές κοιλίες και να στέλνει αίμα πιο άνετα εκεί που χρειάζεται κατά την άσκηση. Νομίζω ότι οι περισσότεροι το παραβλέψατε αυτό.
Σίγουρα όπως έγραψε και ο HAGI θα πρέπει για να βελτιωθεί κάποιος στους χρόνους θα πρέπει να δει το προπονητικό του πλάνο αλλιώς (με βάση τους ρυθμούς) και όχι με βάση τους παλμούς. Αλλά νομίζω ένας καινούριος δρομέας στον χώρο καλά θα είναι να δουλέψει σε χαλαρούς ρυθμούς και να αποκτήσει μια καλή βάση (και να γυμνάσει την καρδιά από μέσα προς τα έξω). Οι παλμοί δεν παύουν να είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να ξέρεις που είσαι περίπου. Αλλά νομίζω ότι όταν θα δεις την επιθυμητή βελτίωση μέσα από τη προπόνηση που θα επιλέξεις ή θα σου προτείνει κάποιος ειδικός δεν θα έχουν σημασία τόσο οι παλμοί γιατί ας πούμε τώρα κάνεις 10άρι σε 45 λεπτά με μέσο όρο παλμών 180 όταν θα βελτιωθείς μετά από 5μήνες/1χρόνο/2χρόνια και θα κάνεις καλή ώρα 10άρι 42 λεπτά οι παλμοί σου πάλι 180 μέσο όρο θα είναι όπως πολύ σωστά ανέφερε ο HAGI. Εκτός βέβαια και αν έχεις βελτιωθεί τόσο πολύ που το 42 λεπτά 10άρι δεν είναι το MAX σου. Το θέμα είναι κατά την ταπεινή μου άποψη τi είδους προπόνηση θέλεις να κάνεις. Θέλεις συνέχεια να είσαι στα κόκκινα και να αγκομαχάς ή θέλεις να χτίσεις μια βάση και να μπορείς να πηγαίνεις σε χαλαρούς ρυθμούς.
Ελπίζω να μην κούρασα.
Δεν είμαι ειδικός ούτε προπονητής. Απλά μου άρεσαν αυτά που διάβασα. Και ΜΠΡΑΒΟ στον HAGI που ξεκαθάρισε κάποια πράγματα.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000