Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ανοιξιάτικος Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  23:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο είναι απίθανο όλα τα garmin να γράφουν την διαδρομή ακριβώς ακριβώς ακριβώς, να μην προσθέτουν ούτε 100 μέτρα στα 42.2χλμ, ενώ σε όοοοοοολους τους άλλους πιστοποιημένους αγώνες, να προσθέτουν κάτι, ακόμα και στα 10χλμ, να προσθέτουν 50-60μέτρα.
Και δεν είναι τα ζικ-ζακ για τα νεράκια στην κλασσική που προσθέτουν 400-500μέτρα (μα καταλαβαίνετε πόσο είναι 500μέτρα?).
Είναι καθαρά θέμα τεχνολογίας GPS, ενώνω τις κουκίδες, άρα η μοναδική απόκλιση που μπορεί να έχει είναι προς τα πάνω, και όχι προς τα κάτω, γιατί ο πιο σύντομος δρόμος... είναι η ευθεία έτσι και αλλιώς, άρα πιο σύντομος δεν υπάρχει.
Μην σου πω ότι είδα και gps με μικρότερη απόσταση.
http://connect.garmin.com/page/activity/activity.faces?activityId=466181073&actionMethod=page%2Factivity%2Factivity.xhtml%3AuserSwitcher.switchSystem&cid=2933
(έχω και άλλα πολλά garmin link βέβαια).

Αν έχεις κάπου λίνκ ότι η διαδρομή είναι AIMS πιστοποιημένη ή έστω επίσημα μετρημένη κτλ, να το δούμε, αλλά δεν γράφει κάτι τέτοιο ούτε το ίδιο το site.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  03:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by el Cid

quote:
Originally posted by kalogeridis

Σαλονικα γιατι θα εχω και του χρονου τριγωνα πανοραματος στην εκθεση.
υγ. el cid να κανονισουμε καμμια μεγαλη κυριακατικη προπονησουλα στο φραγμα οταν θα αρχισουν τα μεγαλα! τι στοχο εβαλες?


Παναγιώτη, είδα το μήνυμα καθυστερημένα λόγω φόρτου εργασίας. Ο στόχος μου είναι στα 6΄/Km για χρόνο 4:13΄, εκτός κι αν η πορεία της προετοιμασίας "δείξει" πως μπορώ να ελπίζω σε κάτι καλύτερο.
Σχεδόν κάθε Σάββατο έχω steady run & την Κυριακή Long run (και τα δυο στο Φράγμα, σταδιακά θα ενσωματώσουμε ανηφοροκατηφόρες στις σήραγγες).Θα επικοινωνήσουμε

εγω θελω να κρατησω τις 4μιση ωρες αλλα ακολουθω προγραμμα για 4:15. το προγραμμα μου στο παρελθον μου εδωσε δικαιωμα αναπροσαρμογης προς τα κατω οποτε . οταν ειναι να βρισκομαι Βεροια θα σε ενημερωνα στο θεμα των προπονησεων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  09:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Νικο είναι απίθανο όλα τα garmin να γράφουν την διαδρομή ακριβώς ακριβώς ακριβώς, να μην προσθέτουν ούτε 100 μέτρα στα 42.2χλμ, ενώ σε όοοοοοολους τους άλλους πιστοποιημένους αγώνες, να προσθέτουν κάτι, ακόμα και στα 10χλμ, να προσθέτουν 50-60μέτρα.
Και δεν είναι τα ζικ-ζακ για τα νεράκια στην κλασσική που προσθέτουν 400-500μέτρα (μα καταλαβαίνετε πόσο είναι 500μέτρα?).
Είναι καθαρά θέμα τεχνολογίας GPS, ενώνω τις κουκίδες, άρα η μοναδική απόκλιση που μπορεί να έχει είναι προς τα πάνω, και όχι προς τα κάτω, γιατί ο πιο σύντομος δρόμος... είναι η ευθεία έτσι και αλλιώς, άρα πιο σύντομος δεν υπάρχει.
Μην σου πω ότι είδα και gps με μικρότερη απόσταση.
http://connect.garmin.com/page/activity/activity.faces?activityId=466181073&actionMethod=page%2Factivity%2Factivity.xhtml%3AuserSwitcher.switchSystem&cid=2933
(έχω και άλλα πολλά garmin link βέβαια).

Αν έχεις κάπου λίνκ ότι η διαδρομή είναι AIMS πιστοποιημένη ή έστω επίσημα μετρημένη κτλ, να το δούμε, αλλά δεν γράφει κάτι τέτοιο ούτε το ίδιο το site.




Γιώργο, δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Προφανώς έτσι θα είναι...
Απλά, γνωρίζω τον ίδιο τον μετρητή και ξέρω ότι την μέτρησε. Βασικά, στον Ζορο απήντησα. Ίσως οι διοργανωτές "πείραξαν" κάτι από μόνοι τους στην απόσταση, εκ των υστέρων. Μπορεί κάποιο σημείο να μην τους βόλευε. Αλλά ότι μετρήθηκε αρχικά, είναι βέβαιο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  10:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρώτο πράγματα που με παραξένεψε ήταν πολλά ατομικά ρεκόρ, από ανθρώπους που δεν βγήκαν προχτές για τρέξιμο... (όπως ο Speedy).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  10:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκεφτομαι να τον τρεξω το Μαρτιο, αν ομως ειναι ετσι οπως τα λετε υπαρχει θεμα!. Δε πιστευω παντως οι διοργανωτες να εχουν αλλαξει πιστοποιιημενη διαδρομη, ειναι το λιγοτερο βλακεια μια και ξερω σιγουρα οπως και ο Νικος οτι η διαδρομη μετρηθηκε στο ποντο. Μενει να διερευνυθει το θεμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  11:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά αν το ξέρετε σίγουρα πάω πάσο.
Ίσως κάποιος πρέπει να θέσει αυτές τις σκέψεις στον άνθρωπο που μετράει να μας πει την γνώμη του, (όποιος έχει επικοινωνία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  18:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tη διαδρομη που ανεβασε ο Γιωργος το strava τη βγαζει 21 χλμ,οποτε ειναι 42 ο μαραθωνιος.Σιγουρα λειπουν 200 μετρα,αν οχι παραπανω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 15/11/2014 18:51:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  19:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Tη διαδρομη που ανεβασε ο Γιωργος το strava τη βγαζει 21 χλμ,οποτε ειναι 42 ο μαραθωνιος.Σιγουρα λειπουν 200 μετρα,αν οχι παραπανω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Την έβαλα στο endomondo χειροκίνητα και βγήκε 21,16 χλμ. Το έχουμε ξαναπεί ότι τα gps όταν έχουν πολλές απότομες αλλαγές κατεύθυνσης χάνουν μέτρα. Εδώ έχουμε 3 αναστροφές και αρκετές στροφές 90 μοιρών
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  19:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by stratus

Tη διαδρομη που ανεβασε ο Γιωργος το strava τη βγαζει 21 χλμ,οποτε ειναι 42 ο μαραθωνιος.Σιγουρα λειπουν 200 μετρα,αν οχι παραπανω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Την έβαλα στο endomondo χειροκίνητα και βγήκε 21,16 χλμ. Το έχουμε ξαναπεί ότι τα gps όταν έχουν πολλές απότομες αλλαγές κατεύθυνσης χάνουν μέτρα. Εδώ έχουμε 3 αναστροφές και αρκετές στροφές 90 μοιρών



Τα gps κερδιζουν μετρα,oταν η διαδρομη δεν εχει κτιρια,δενδρα κλπ.
---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 15/11/2014 19:20:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  10:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Πάντως οι συμμετοχές για Ναύπλιο, σύμφωνα με το επίσημο site, έχουν κλείσει; Είναι δυνατόν; Από τώρα;

Τους έστειλα και Mail με σχετική ερώτηση αλλά απάντηση δεν πήρα....




Τώρα που μπήκα να το τσεκάρω,όντως λέει πως οι εγγραφές κλείσανε.Πλάκα μας κάνουν????4 μήνες πρίν????Δλδ πότε έπρεπε να δηλώσει κάποιος?Το καλοκαίρι

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  11:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το κλείσιμο των εγγραφών από ότι κατάλαβα αφορά τον αγώνα του 2014.

http://nafpliomarathon.gr/site/gr/anoigma-eggrafon

Οι εγγραφές του 2015 θα ξεκινήσουν στα μέσα Δεκεμβρίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  11:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλιστα.Τώρα έστρωσε το θέμα.Λέω και εγώ.....

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  12:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου κάνει εντύπωση που συζητάτε για την ακριβή απόσταση ενός αγώνα. Εντάξει, 100 μέτρα πάνω-κάτω, αλλά και 200, δεν χάλασε ο κόσμος. Εδώ εγώ στον μαραθώνιο έκανα (ξανά) 42.500. Σιγά!

Εν τω μεταξύ, έχω και την εξής απορία: όσοι τρέξατε μαραθώνιο Αθήνας και έχετε σκοπό να τρέξετε και άλλον μαραθώνιο την άνοιξη, ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ αυτή την συνεχή προπόνηση που θέλει στρατιωτική πειθαρχεία; Εγώ φτάνω 2-3 εβδομάδες πριν τον μαραθώνιο να λέω "αμάν να γίνει ο μαραθώνιος να τελειωσουμε".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  12:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς το ίδιο με το GARMIN tou SPEEDY και το SUUNTO AMBIT 2. 42,04 KM
http://www.movescount.com/moves/move28136892

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2014 :  12:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Μου κάνει εντύπωση που συζητάτε για την ακριβή απόσταση ενός αγώνα. Εντάξει, 100 μέτρα πάνω-κάτω, αλλά και 200, δεν χάλασε ο κόσμος. Εδώ εγώ στον μαραθώνιο έκανα (ξανά) 42.500. Σιγά!

Εν τω μεταξύ, έχω και την εξής απορία: όσοι τρέξατε μαραθώνιο Αθήνας και έχετε σκοπό να τρέξετε και άλλον μαραθώνιο την άνοιξη, ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ αυτή την συνεχή προπόνηση που θέλει στρατιωτική πειθαρχεία; Εγώ φτάνω 2-3 εβδομάδες πριν τον μαραθώνιο να λέω "αμάν να γίνει ο μαραθώνιος να τελειωσουμε".



Καλή μου, δεν έκανες 42500, το gps σου μέτρησε 42.500. Εσύ 42.2 έκανες, οι στροφές για τα νεράκια είναι ΑΜΕΛΗΤΕΑ απόκλιση, σίγοουρα όχι σχεδόν μισό χιλιόμετρο όσο θέλουν να νομίζουν μερικοί.

Edited by - Deorum on 18/11/2014 12:53:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000