Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ανοιξιάτικος Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 17

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  18:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by oldman

Το Ναύπλιο έχει θετική υψομετρική 80+ μέτρα, στο σύνολο των δύο κύκλων. Επειδή η ανύψωση είναι μαζεμένη σε περίπου 3,5 km της διαδρομής, η ανηφόρα είναι μεν ήπια αλλά αισθητή. Στο τμήμα αυτό όλοι τρέχουν αργότερα από την υπόλοιπη διαδρομή.

Μπορεί τα 80m να μην είναι πολλά αλλά είναι περίπου 25% της Κλασικής. Νομίζω, το 1/4 του "δύσκολου" δεν είναι το "μηδέν"

A little less conversation, a little more action please...




Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση, γιατί το Ναύπλιο ναι μεν έχει +40+40 μέτρα , αλλά λόγω κύκλου, καταλήγεις πάλι στο ίδιο σημείο. (προφανώς και ότι χάνεις στην ανηφόρα, δεν το ξανακερδίζεις στην κατηφόρα, δεν λέω αυτό.)
Αλλά στην κλασσική, σαν τελικό ρεζουμέ καταλήγεις πιο ψηλά, δεν ξαναπαίρνεις πίσω όλη την κατηφόρα σου.
Δεν είναι απλά λοιπόν 4φορές περισσότερη ανηφόρα η κλασσική. Αν βάλεις και την κατηφορά που δεν παίρνεις πίσω μπορεί να είναι 1/8. (ή 1/4 το ναύπλιο) και στο κάτω κάτω, το 1/4 επειδή δεν πάει με το κιλό, αλλά η κούραση δρα συσσωρευτικά μπορεί να κάνει πιο μεγάλη διαφορά.
Δεν θεωρώ λοιπόν τόσο σωστή την αίσθηση που αφήνει η διατύπωση, "εδώ έχουμε 1/4 του δύσκολου". Και η θερμοκρασία το 15 σε σχέση με το 30, είναι 1/2 του δύσκολου... αλλά από ένα σημείο και πάνω (ειδικά στα 42...) η καταπόνηση είναι εκθετική. Έτσι και στις ανηφόρες.

Και το 10ρι του ΣΔΥΑ αν δειτε, έχει +15μέτρα υψομετρικές, αλλά πάλι φλατ είναι, γιατί έτσι είναι ο πραγματικός δρόμος.

Τώρα γυπαετέ αυτά καμια φορά είναι σαν την πολιτική. Αν θες να βρεις σημεία να εστιάσεις δυσκολίας θα βρείς. Όπως επίσης θα βρεις να αποδείξεις ότι ζουμε σε χούντα ή ότι δεν ζούμε σε χούντα. Γιαυτό λοιπόν τα μετράμε με νουμεράκια για να ξέρουμε τι μας γίνεται χωρίς να είμαστε υποκειμενικοί.

quote:
oldman
Advanced Forum-Runner
218 Δημοσιεύσεις
Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 : 10:37:53

Η διαδρομή προσφερόταν για προσωπικά ρεκόρ, πιο επίπεδη, δύσκολο να βρεθεί. Και οι δύο στροφές βοηθούν στη στρατηγική του αγώνα γιατί στο δεύτερο γύρο ξέρει κανείς τι να περιμένει. Φυσικά τα πολλά στροφιλίκια και ειδικά οι αναστροφές, βάζουν δυσκολία, ειδικά αν κάποιος έχει πρόβλημα με τις επιταχύνσεις, όπως εγώ που με ταλαιπωρούν οι αχίλλειοι τένοντες.



Βρε Oldman (συγγνωμη για το βρε), δλδ γιατί μου πάτε κόντρα, πες μου?




Παρακαλώ, (για το βρε) δεν παρεξηγούμαι . Κοίτα, εγώ σε νούμερα το διατύπωσα και το 1/4 αποδίδει τη σύγκριση των αριθμών. Είμαι περίπου βέβαιος ότι έχω διαβάσει ότι η συνολική θετική υψομετρική διαφορά της Κλασικής δεν υπερβαίνει το 370m.

Σε όλους τους αγώνες που έχουν ανηφόρες η δυσκολία μετριέται με τη "θετική υψομετρική διαφορά". Δεν λαμβάνονται υπόψη οι κατηφόρες.

Η εκτίμησή μου για το Ναύπλιο, ότι πιο επίπεδη διαδρομή δύσκολα θα βρεθεί, είναι προϊόν ρεαλισμού. Δεν βρισκόμαστε στην Πολωνία. Αλλά φυσικά υπάρχουν και μαραθώνιοι που έχουν πολύ πιο επίπεδη διαδρομή και από το Ναύπλιο (Βερολίνο, Σικάγο, Άμστερνταμ, κλπ.)


A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συζητάμε αν είναι εντελώς φλατ η διαδρομή, όχι αν είναι πιο εύκολη από τον ΑΜΑ. Και το συζητάμε σε σχέση με τον Μ.Αλ. Αν τρέχει κανείς μόνο στην κλασική προφανώς και μπορεί να κάνει ρεκόρ στο Ναύπλιο. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο Γιώργο. Και αν θες και νούμερα, μελέτησε το γράφημα του Stratus!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι με μαθηματική ακρίβεια εντελώς φλατ δεν είναι Γυπαετέ, οκ με έπιασες σε ανακρίβεια αν θεωρούσες ότι κυριολεκτώ. Λέγοντας εντελώς φλατ (βέβαια διευκρίνησα, εκτός αν μιλάς για συνθήκες εργαστηρίου, αλλά οκ).
Αλλά με μαθηματική ακρίβεια εντελώς φλατ ... δεν ξέρω ποιες διαδρομές έιναι*. Είναι στις πιο φλατ που υπάρχουν. Αρα φλατ.
Επίσης να πω κάτι που δεν φαίνεται στις υψομετρικές, καμιά φορά ο τρόπος που είναι μοιρασμένες είναι μεγάλη υπόθεση, και εκεί δεν αποτυπώνεται εύκολα στα γραφήματα, το καταλαβαίνεις μόνο με αρκετή πείρα.
Στο πάρκο μας, έχουμε την ίδια στροφή 1250μέτρων. Αν την κάνουμε αριστερόστροφα την λέμε "την δύσκολη" αν την κάνουμε δεξιόστροφά την λέμε "την εύκολη". 20 άνθρωποι, επί τόσα χρόνια έχουμε καταλήξει έτσι. Και μιλάμε για την ίδια ακριβώς διαδρομή, κυκλική!


Rigo Ότι σου παίρνει η ανηφόρα δεν στο δίνει η κατηφόρα (πρώτος το έγραψα).
Όμως αν σου δώσει κάτι πίσω, είναι καλύτερο πολύ από το να μην σου δώσει τίποτα.



Μαραθώνιος Φρανκφούρτης (που όλοι πάνε για την γρηγοράδα του). 120μέτρα υψομετρικές.
http://www.movescount.com/moves/move20532203#table-year=2014

Μαραθώνιος Κοπενχάγης. 75μέτρα υψομετρικές.
http://www.movescount.com/moves/move31962068
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίπεδη διαδρομή μαραθωνίου στην Ελλάδα δεν υπάρχει,αυτό που λένε flat and fast.
H Θεσσαλονίκη έχει μια ήπια παρατεταμένη ανηφόρα,αρκετά μεγάλη(2-3 χλμ),όπου μαζεύονται και τα περισσότερα μέτρα υψομετρικής διαφοράς.
Δεν βρίσκω πουθενά τη συνολική θετική υψομετρική διαφορά.
Αυτό δε συνδυασμό με τα κέφια του αέρα(διαδρομή μια κατεύθυνσης)είναι τα βασικά μειονεκτήματα της διαδρομής.
Πραγματικός flat μαραθώνιος θα μπορούσε να γίνει ίσως στην Καστοριά ή στα Γιάννενα,πέριξ της λίμνης.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Yπαρχει ενα calculator tou Jack Daniels που βαζεις το χρονο που ετρεξες μια αποσταση,θετικες υψομετρικες και αρνητικες και σου βγαζει το χρονο που υποτιθεται οτι θα εκανες εαν ετρεχες σε φλατ διαδρομη.
Λοιπον βαζοντας 3 ωρες χρονο στη Θεσ/κη σου βγαζει σε φλατ 2.58 ενω στο Ναυπλιο 2.59.Θεωρητικα λοιπον δειχνει οτι το Ναυπλιο εστω και λιγο εχει ευκολοτερη διαδρομη.
Συμφωνω με το Deorum , αν και μου τη σπαει που λεει οτι ο καιρος ηταν καλος την Κυριακη,οτι φλατ 100% δευ υπαρχει.Στο dusserdorf που ετρεξα φλατ την ελεγαν αλλα ειχα και τα πανω και τα κατω,ελαχιστα βεβαια,αλλα τα ειχε.
Ειρηνη υμιν ...

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 13/11/2014 19:27:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Επίπεδη διαδρομή μαραθωνίου στην Ελλάδα δεν υπάρχει,αυτό που λένε flat and fast.
H Θεσσαλονίκη έχει μια ήπια παρατεταμένη ανηφόρα,αρκετά μεγάλη(2-3 χλμ),όπου μαζεύονται και τα περισσότερα μέτρα υψομετρικής διαφοράς.
Δεν βρίσκω πουθενά τη συνολική θετική υψομετρική διαφορά.
Αυτό δε συνδυασμό με τα κέφια του αέρα(διαδρομή μια κατεύθυνσης)είναι τα βασικά μειονεκτήματα της διαδρομής.
Πραγματικός flat μαραθώνιος θα μπορούσε να γίνει ίσως στην Καστοριά ή στα Γιάννενα,πέριξ της λίμνης.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Νικο της Θεσ/κης ειναι γυρω στα 257 μετρα θετικη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

@trexalitsa Δες εδω http://connect.garmin.com/modern/activity/164394646 τα υψομετρικα της Θεσ/κης
Οποιος εχει σε garmin διαδρομη του Ναυπλιου ας την ανεβασει και θα σας φτιαξω ενα ωραιο γραφημα με τα υψομετρικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


Χρήστο δεν έχει τόσα πολλά μέτρα θετική η Θεσνίκη(257),τα Garmin έχουν θέμα στη μέτρηση της υψομετρικης,το ξέρω από αγώνες βουνού όπου μετράνε πολύ παραπάνω.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάχνοντας βρήκα ότι το δικό μου garmin έδωσε 147 μέτρα.Νομίζω είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα,αν κρίνω και από τη συνολική αίσθηση που μου άφησε η διαδρομή.

http://connect.garmin.com/modern/activity/164109075

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πατώντας μάλιστα τη διόρθωση της υψομετρικής μου βγάζει 155 μέτρα,με βάση το βαρομετρικό της συσκευής.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Yπαρχει ενα calculator tou Jack Daniels που βαζεις το χρονο που ετρεξες μια αποσταση,θετικες υψομετρικες και αρνητικες και σου βγαζει το χρονο που υποτιθεται οτι θα εκανες εαν ετρεχες σε φλατ διαδρομη.
Λοιπον βαζοντας 3 ωρες χρονο στη Θεσ/κη σου βγαζει σε φλατ 2.58 ενω στο Ναυπλιο 2.59.Θεωρητικα λοιπον δειχνει οτι το Ναυπλιο εστω και λιγο εχει ευκολοτερη διαδρομη.
Συμφωνω με το Deorum , αν και μου τη σπαει που λεει οτι ο καιρος ηταν καλος την Κυριακη,οτι φλατ 100% δευ υπαρχει.Στο dusserdorf που ετρεξα φλατ την ελεγαν αλλα ειχα και τα πανω και τα κατω,ελαχιστα βεβαια,αλλα τα ειχε.
Ειρηνη υμιν ...

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


Dusseldorf μου είχε δώσει το garmin 114 μέτρα,πιστεύω πως η θετική είναι κάτω από 50 μέτρα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 13/11/2014 19:50:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  20:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Όχι με μαθηματική ακρίβεια εντελώς φλατ δεν είναι Γυπαετέ, οκ με έπιασες σε ανακρίβεια αν θεωρούσες ότι κυριολεκτώ. Λέγοντας εντελώς φλατ (βέβαια διευκρίνησα, εκτός αν μιλάς για συνθήκες εργαστηρίου, αλλά οκ).
Αλλά με μαθηματική ακρίβεια εντελώς φλατ ... δεν ξέρω ποιες διαδρομές έιναι*. Είναι στις πιο φλατ που υπάρχουν. Αρα φλατ.
Επίσης να πω κάτι που δεν φαίνεται στις υψομετρικές, καμιά φορά ο τρόπος που είναι μοιρασμένες είναι μεγάλη υπόθεση, και εκεί δεν αποτυπώνεται εύκολα στα γραφήματα, το καταλαβαίνεις μόνο με αρκετή πείρα.
Στο πάρκο μας, έχουμε την ίδια στροφή 1250μέτρων. Αν την κάνουμε αριστερόστροφα την λέμε "την δύσκολη" αν την κάνουμε δεξιόστροφά την λέμε "την εύκολη". 20 άνθρωποι, επί τόσα χρόνια έχουμε καταλήξει έτσι. Και μιλάμε για την ίδια ακριβώς διαδρομή, κυκλική!


Rigo Ότι σου παίρνει η ανηφόρα δεν στο δίνει η κατηφόρα (πρώτος το έγραψα).
Όμως αν σου δώσει κάτι πίσω, είναι καλύτερο πολύ από το να μην σου δώσει τίποτα.



Μαραθώνιος Φρανκφούρτης (που όλοι πάνε για την γρηγοράδα του). 120μέτρα υψομετρικές.
http://www.movescount.com/moves/move20532203#table-year=2014

Μαραθώνιος Κοπενχάγης. 75μέτρα υψομετρικές.
http://www.movescount.com/moves/move31962068



Γιώργο η Φρανκφούρτη έχει 30 μέτρα θετική.Bεβαια και εμενα το ρολοι μου βγαλε 123 μέτρα...τα χουμε ξαναπεί για την ευαισθησία-ακριβεια των gps ρολογιων.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  20:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι παρακάτω 27 μαραθώνιοι είναι πραγματικοί fast and flat.

http://marathons.ahotu.com/calendar/marathon/europe/fast

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  20:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και τα γιάννενα Νίκο, στο 30ρι, από φίλους που το κοίταξα μόλις τώρα, γράφουν +150μέτρα σύνολο.
Και λάθος να είναι, με τα corrections να στρώνει κάπως, τα 150μέτρα άντε να γίνουν 100 ή 90, και μιλάμε για 30χλμ.

Edit. OK προφανώς θα ξέρεις καλύτερα για την Φρανκφούρτη, αλλά φαντάζομαι η ίδια κατ'αναλογίαν υπερβολή στα υψόμετρα ισχύει και για εμάς εδώ.

Edited by - Deorum on 13/11/2014 20:13:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  20:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιάννενα http://connect.garmin.com/modern/activity/223439055

Πολλά τα μέτρα Γιώργο μου,σαν να χεις δίκιο,άλλη αίσθηση μου αφησε ..
Εδώ χρειαζόμαστε τη βοήθεια του Γιώργου Δ.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  20:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καστοριά πάντως είναι φλατ,έτρεξα πρόσφατα τον ημιμαραθώνιο.

http://www.movescount.com/moves/move41207044

Mόλις 18 μέτρα θετική,βέβαια είναι 2 γύρες και αν θέλουμε να βγάλουμε μαραθώνιο θα πάμε στις 4.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 17 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000