Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τρέξιμο & κολύμπι ή Τρέξιμο & βάρη...?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/02/2015 :  12:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Deorum.  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιδού το ερώτημα.

Τρέχω, οκ το ξέρουμε αυτό.
Συμπληρωματικά το τελευταίο 5-6μηνό, έκανα και κολύμπι.
Κάπου όμως κουράστηκα να σας πω. Ντους πριν, ντους μετά, μάζεψε τα ρουχαλάκια σου πριν-μετά, γενικά χάνεις 2 ώρες μαζί με την οδήγηση, για να κολυμπήσεις 30-40λεπτά. Έχω ήδη μια βδομάδα να πάω. Αν ήταν απέναντι μου η πισίνα θα πήγαινα πάντως... αλήθεια. :P

Και σκέφτομαι τώρα, να συμπληρώσω το τρέξιμο με λίγα βάρη? 2-3-4 φορές την βδομάδα? Ξέρετε, όχι βάρη βάρη, τα δικά μας τα βάρη, τα δρομικού προσανατολισμού βάρη.
Τι θα ήταν καλύτερο προπονητικά?

Το γυμναστήριο να συμπληρώσω έχει και λίγο πιο βολικά ωράρια, κάτι βραδάκια πχ, 21.00-22.00 τσακ πετάγεσαι για 30-40 λεπτά και γυρνάς. Σφινώνει καλύτερα στην καθημερινότητά μας.

Αλλά προπονητικά τι θα έχει καλύτερα οφέλη?

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  12:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάρη, σίδερα, βογγητά... θέλει κι ερώτημα..???
Max κιλά, 4-8 επαναλήψεις, καλό ξεκίνημα!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  13:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θες να μου κάνεις σαμποτάζ για τον αγώνα πάντως στην Καλλιθέα να ξέρεις ότι δεν θα σου περάσει.
:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  13:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανε ενδυναμωση κορμου-ποδιων 2 φορες την εβδομαδα και 1 χερια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  13:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαμποτάζ να κάνω σε κανέναν που θα παίζουμε στα δευτερόλεπτα, εσένα που θα είσαι 2' κάτω, ποιο το νόημα..;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  13:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω δοκιμάσει και τα δύο, οπότε η γνώμη μου είναι πως το κολύμπι υπερέχει των βαρών.

Αν όμως το δίλημμα είναι βάρη ενάντια σε κολύμπι συν 1 ώρα οδήγησης, τα βάρη κερδίζουν.

Λέγοντάς το αυτό, να συμπληρώσω πως αν και κάνω βάρη χρόνια, δεν έχω πειστεί πως συνεισφέρουν κάτι στο τρέξιμο... Είναι πολύ ωφέλιμα για τη γενικότερη φυσική κατάσταση, όμως δε βοηθούν στην επίδοση και αμφιβάλλω αν προστατεύουν από δρομικούς τραυματισμούς.

Edited by - Bloom on 04/02/2015 17:28:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  14:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Έχω δοκιμάσει και τα δύο, οπότε η γνώμη μου είναι πως το κολύμπι υπερέχει του τρεξίματος.

Αν όμως το δίλημμα είναι βάρη ενάντια σε κολύμπι συν 1 ώρα οδήγησης, τα βάρη κερδίζουν.

Λέγοντάς το αυτό, να συμπληρώσω πως αν και κάνω βάρη χρόνια, δεν έχω πειστεί πως συνεισφέρουν κάτι στο τρέξιμο... Είναι πολύ ωφέλιμα για τη γενικότερη φυσική κατάσταση, όμως δε βοηθούν στην επίδοση και αμφιβάλλω αν προστατεύουν από δρομικούς τραυματισμούς.






Αναλογως τα βαρη, αλλου ειδους ασκησεις κανει ενας σπριντερ, αλλες δρομεις αντοχης κοκ.
Εμενα με βοηθησαν στους τραυματισμους οταν εκανα, αλλα και σε γενικοτερη βελτιωση σχετικα με το τρεξιμο μεσω της δυναμης που αποκτουσα.(Εξαρταται βεβαια και απο τον αθλητη, που θελει "δουλεια")
Τωρα οσον αφορα αυτο που ειπες οτι το κολυμπι υπερεχει του τρεξιματος, σε ποιον τομεα εννοεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  14:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ...

Άμα γίνες και συ τούμπανο... θα αφήσει ο Πατρίκ το Νίκο και θα θέλει να χαιδεύει εσένα.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  14:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xαχαχα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  16:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

http://runnersconnect.net/running-training-articles/myths-about-strength-training-for-distance-runners/

http://www.healthynomics.com/2013/08/useless-gym-exercises-for-runners/

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  17:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θες να βελτιώσεις την εικόνα του σώματός σου, νομίζω τα βάρη είναι πιο σύντομος δρόμος.
Αν θες να βοηθήσεις έμμεσα το τρέξιμό σου με κάποια άλλη δραστηριότητα, το κολύμπι ταιριάζει ως αερόβια άσκηση, αν και δεν λειτουργεί όπως το τρέξιμο. Πού και πού καλό είναι να χρησιμοποιείς και τα ειδικά βατραχοπέδιλα που δυναμώνουν τα πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  18:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όμως έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι στο κολύμπι υπολειτουργεί το αερόβιο, στο τρέξιμο λειτουργεί πολύ πολύ πιο δυνατά το αερόβιο, οπότε στο κολύμπι δεν πέρνεις κανένα σοβαρό ερέθισμα, πόσο μάλλον για τον χρόνο που σπαταλάς. Καλύτερα δλδ να βάζω ένα 30λεπτό αργό jogging κάθε πρωί που ξυπνάω, επιπλόν.
Μέτρησα κάποια στιγμή τους παλμούς μου, μετά από ένα σβέλτο 50ρι, (που να το μέτραγα και σε αργό...) και είχα... 96παλμούς, ενώ στο τρέξιμο ακόμα και το ζέσταμα είναι στους 125-130.
Οπότε όταν κάτι το λαμβάνεις ήδη από κάπου πολύ καλύτερα, μετά δεν ξέρω πόσο βοηθάει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  18:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Savvas εννοούσα "το κολύμπι υπερέχει των βαρών" αλλά έγραψα λάθος λέξη.

Εννοώ "υπερέχει" αν είσαι δρομέας αντοχής. Το κολύμπι βελτιώνει τη δύναμη του κορμού και των άκρων χωρίς να ταλιαπωρεί ιδιαίτερα τα πόδια, ενώ ταυτόχρονα αυξάνει τη VO2max, κάτι που τα βάρη δεν κάνουν. Αν είσαι σπρίντερ το πράγμα αλλάζει και τα βάρη γίνονται πολύ σημαντικά.

Επίσης, αν έχεις ήδη τραυματιστεί τα βάρη βοηθούν στην επάνοδο, αλλά αν είσαι μια χαρά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν ένα δρομέα μεγάλων αποστάσεων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  20:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@Savvas εννοούσα "το κολύμπι υπερέχει των βαρών" αλλά έγραψα λάθος λέξη.

Εννοώ "υπερέχει" αν είσαι δρομέας αντοχής. Το κολύμπι βελτιώνει τη δύναμη του κορμού και των άκρων χωρίς να ταλιαπωρεί ιδιαίτερα τα πόδια, ενώ ταυτόχρονα αυξάνει τη VO2max, κάτι που τα βάρη δεν κάνουν. Αν είσαι σπρίντερ το πράγμα αλλάζει και τα βάρη γίνονται πολύ σημαντικά.

Επίσης, αν έχεις ήδη τραυματιστεί τα βάρη βοηθούν στην επάνοδο, αλλά αν είσαι μια χαρά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν ένα δρομέα μεγάλων αποστάσεων.





A ok συμφωνουμε, στο πρωτο σκελος, αλλα για το δευτερο εχω καποιες επιφυλαξεις.
Εμενα η συστηματικη προπονηση με βαρη ή γενικως με ασκησεις ενδυναμωσεις(με το βαρος του σωματος κτλ) που ειναι πολυ καλυτερες απο τα βαρη τα κλασσικα για τους δρομεις, ειδα διαφορα στους μυικους τραυματισμους, που με πηγαιναν μπρος-πισω.
Το κολυμπι αν δεν πλατσουριζεις και βαζεις και λιγο ενταση, βοηθαει παρα πολυ στο αεροβιο και στην Vo2max.
Οσον αφορα τους παλμους στο κολυμπι δεν ανεβαινουν οσο στο τρεξιμο λογω της οριζοντιας στασης του σωματος, αλλα γαλακτωνεις κανονικοτατα και "τραβας" φουλ οξυγονο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  20:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχως αυτο ειναι μέγα θεμα για τα κολυμβητήρια! Το ίδιο ειναι όμως και στο γυμναστήριο, πας χρονο για παρκάρισμα, αλλαγη ρούχων, πολυκοσμία ειδικα απο τωρα μεχρι αρχές καλοκαιριού,ντους μετα..... Ολα ειναι θεμα γούστου!

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2015 :  21:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ολα με μετρο!!!Η κολυμβηση πολυ σημαντικη για το τρεξιμο, οχι μονο για λογους αποκαταστασης (υπεραιμια στα ποδια), αλλα γυμναζει ολοκληρο το σωμα και επιπλεον, και φυσικα εκφραζω προσωπικη αποψη, βοηθα ιδιαιτερα πολυ στο ρυθμο στο τρεξιμο, λογω των σταθερων, σε χρονο, αναπνοων που απαιτει,ειτε σε γρηγορους ειτε σε αργους ρυθμους!Ενδυναμωση κορμου ...και λιγα βαρακια στα ποδια επισης απαραιτητα για την ενδυναμωση μυων και την αποφυγη τραυματισμων!Εμενα ειδικα, που ειμαι πολυ επιρρεπης σε τραυματισμους, με εχει βοηθησει σημαντικα η κολυμβηση στο τρεξιμο, παρα το γεγονος οτι οντως κουραζει...και γι'αυτο το λογο τρεις εβδομαδες πριν απο τον αγωνα-στοχο τη διακοπτω.

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000