Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ziria sky race
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2015 :  17:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgis

Είναι ο ανοιξιάτικος αγώνας-στόχος μου.
Τη βλέπω ζόρικη τη διαδρομή,αλλά πολύ όμορφη.
θα πάει κανείς?
Παράθεση εμπειριών,καθώς κ οποιασδήποτε συμβουλής(που θα μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη),εννοείται δεκτή.



Επειδή αρκετά γράψαμε αλλά δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες διαδρομής, στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα:

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=9048&whichpage=8

...κάπου στη μέση της σελίδας έχω και μια περιγραφή. Ελπίζω να βρεις όλες τις σελίδες πριν και μετά διαφωτιστικές και να σε βοηθήσουν να προετοιμαστείς κατάλληλα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgis
Forum-Runner

Greece


51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2015 :  09:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον η Πάρνηθα κ ο Υμηττός που ανεβαίνω είναι λίγο...κ κάτι ψιλά.
Μανώλη φοβερή περιγραφή.Μεγάλη τρομοκρατία μου φαίνεται η Ζήρεια,αλλά πιστεύω ο,τι θα τη φάω(σιγά-σιγά μη μου καθίσει)!!!
Έκτος από salt sticks να έχω κι άλλο "φαγητό" μαζί μου ή να τρώω στους σταθμούς ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2015 :  11:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgis

Μάλλον η Πάρνηθα κ ο Υμηττός που ανεβαίνω είναι λίγο...κ κάτι ψιλά.
Μανώλη φοβερή περιγραφή.Μεγάλη τρομοκρατία μου φαίνεται η Ζήρεια,αλλά πιστεύω ο,τι θα τη φάω(σιγά-σιγά μη μου καθίσει)!!!
Έκτος από salt sticks να έχω κι άλλο "φαγητό" μαζί μου ή να τρώω στους σταθμούς ?



Οι σταθμοί έχουν τα πάντα αλλά εάν έχεις και καμιά σταφιδούλα μαζί σου δέν θα ήταν και άσχημα.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2015 :  16:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα παιδιά, φέτος είπα κι εγώ να επιχειρήσω να κάνω αυτό τον αγώνα (τον είχα βάλει στο μάτι από πέρισυ).
Πέρισυ έκανα το μικρό Ποικίλο, και το 25άρι στο Τείχιο, (από βουνά) φέτος ήθελα να κάνω το 22άρι στο Ποικίλο
αλλά μια ίωση που με κράτησε 2 εβδομάδες "ανενεργό" ακριβώς ένα μήνα πριν τον αγώνα με "έσπρωξε" πάλι στο μικρό...
Από τότε προσπαθώ να κάνω όσο καλύτερη προετοιμασία μπορώ και αφού ξαναπάω στο 25αρι του Τείχιου, θα δώσω το παρόν
και στη Ζήρεια.
Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα με την Ασημίνα στην Πάρνηθα για προπόνηση (και για να σιγουρευτώ αν πρέπει όντως να
το επιχειρήσω), και γνώρισα και τα σκαλάκια ... στην κάθοδο (θα ξαναπάμε το Σάββατο και μάλλον θα τα κάνουμε στην άνοδο).
Το κατέβασμα στα σκαλάκια μου φάνηκε κάπως τρομακτικό... αν πέσεις δεν ξέρω που θα σταματήσεις να κατρακυλάς.
Τώρα να σας πω τη μαύρη μου αλήθεια αντοχή έχω καλή, αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι οι τεχνικές καταβάσεις...
(κάτι για σάρες διαβάζω και κάτι με πιάνει...) συμβουλές για την "κατηφόρα" ευπρόσδεκτες...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2015 :  20:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιχάλη δεν έχει σάρες η Ζήρεια, απλώς η κατάβαση από την κορυφή είναι εκτός μονοπατιού αλλά τπτ τρομερό.
Κρατάς το κέντρο βάρους σου λίγο πίσω, μικρές και γρήγορες εναλλαγές ποδιών στην κατηφόρα (μην φρενάρεις δλδ και ταλαιπωρείς τσάμπα τους τετρακέφαλους) και όλα θα πάνε καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PEPE
Forum-Runner

Greece
98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  09:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσοι έχετε τρέξει στον αγώνα (έστω και στο 10άρι) θα έχετε παρατηρήσει τα όμορφα άγρια άλογα στο οροπέδιο της Σκαφιδιάς. Δείτε γιατί "ο άνθρωπος" είναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΖΩΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ...

http://www.huffingtonpost.gr/2015/05/04/-koinonia-skotosan-aloga-korinthia_n_7202544.html


«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  10:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απίστευτό αυτό που έγινε δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραφεί, θυμάμαι πάντως το 2013 και΄ενώ είχα αφήσει τον 2ο σταθμό και ανέβαινα προς την κορυφή υπήρχαν καμιά 20αριά άλογα τα οποία έτρεχαν και χάνονταν σιγά σιγά μέσα στην ομίχλη, απίστευτη εικόνα, αφού παρά το κρύο που είχε σταμάτησα να βγάλω φωτόγραφίες με το κινητό. Κρίμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  10:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θυμάμαι καλά τα είχα δεί και εγώ σε κάποια φάση.Τι να πεί κανείς.Αν έγιναν απο ανθρώπους ποιά τιμωρία θα ήταν η κατάλληλη άραγε?????

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  14:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πωωω ρε παιδιά μόλις διάβασα την περιγραφή του τρεχαντίρη και..... μου έχουν κοπεί τα πόδια!!!!! ντοπάρισμα λέει...ναι καλά. Αν ο τρεχαντίρης πήγαινε σε ρυθμό Λυτανείας εμένα με βλέπω σαν τους προσκυνητές στην Τήνο... στα γόνατα και βόηθα Παναγιά!!!!!

Υ.Γ. θα πάει κανένας το Σάββατο με την Ασημίνα στην Πάρνηθα????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickathens
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  16:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά από σκιά τι λέει? Θα χρειαστούμε καπέλο/γυαλιά?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  16:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickathens

Παιδιά από σκιά τι λέει? Θα χρειαστούμε καπέλο/γυαλιά?



Ναι, θα χρειαστείτε! (πιο σύντομος δε γινόταν :Ρ)

@DION: όσο πιο δύσκολος ο αγώνας, τόσο πιο πολλούς προσκυνητές μαζεύει

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  17:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, θα χρειαστείτε! (πιο σύντομος δε γινόταν :Ρ)

@DION: όσο πιο δύσκολος ο αγώνας, τόσο πιο πολλούς προσκυνητές μαζεύει

Free your feet...free your senses!
--------------------------------------------------

xaxaxaxaxa ++++++++
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  14:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την ενθαρρυντική πληροφορία, η δυσκολία δεν με πτοεί τόσο όσο η επικινδυνότητα...

Από καιρικές συνθήκες τι γίνεται; βλέπω κάποια βίντεο και βλέπω άλλους με αδιάβροχα-αντιανεμικά
στην κορυφή και βλέπω κι άλλους με κοντομάνικα !!! για τι θερμοκρασίες μιλάμε (χιόνια πάντως είδα)

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  15:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Mikewithbike

Φίλε mike, η κορυφή είναι στα 2300 οπότε υπολόγισε .. 2-3 βαθμούς.
Ο καιρός είναι άστατος(χιονόνερο-χαλάζι-ομίχλη πυκνή είναι πιθανά).
Προς την κορυφή πιθανότατα να χρειαστείς αντιανεμικό για 20 λεπτά
περίπου.Απαραίτητα γυαλιά-νερό-καπέλο(αν φοράς) και 2-3 gel αν υπολογίζεις 6-7 ώρες.Η καλή τροφοδοσία (+gel) είναι στον 3 σταθμό που είναι μετά την κατάβαση από την κορυφή και στον μεγάλο σταθμό(+gel και ότι μπορείς να φανταστείς).Μετά στο μικρό καταφύγιο μόνο νερό ισοτονικό και στον επόμενο που είναι ο δεύτερος ξανά ,ότι σνακ έχει περισσέψει.Πρώτος που είναι και ο τελευταίος στην επιστροφή μόνο νερό-ισοτονικό.
have fun!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  15:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκεί κοντά στις 6:30 ώρες θέλω να το κάνω, οπότε gel σίγουρα θα έχω μαζί μου και μάλιστα παραπάνω (5-6 σίγουρα)
Καπέλο δεν φοράω παρά μόνο αν βρέχει !!! (παραξενιά; ) αλλά θα έχω μαζί γιατί εκεί ψηλά ο ήλιος καίει περισσότερο.
Αντιανεμικό έχω ένα αμάνικο και αδιάβροχο ένα αρκετά ελαφρύ (και τα δύο ποδηλατικά) και από υδροδοσία, θα πάρω ζώνη μέσης
με μεγάλο μπουκάλι (έχει δυο θήκες στη μια το μπουκάλι στην άλλη το αντιανεμικό η αδιάβροχο).
Γυαλιά δεν έχω... εκεί κανονικά κάτι πρέπει να κάνω, όχι μόνο για τον συγκεκριμένο αγώνα...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000