Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 PRP Έκχυση αιμοπεταλίων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  14:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια οποιος εχει νεωτερα για το θεμα παρακαλω ας τα μοιραστει.
ΠΟΝΑΩ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  15:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
geoks,

Εν έτει 2015 δεν μπορεί κάποιος να βασίζεται στην πορεία αποκατάστασης κάποιου άλλου για να αποφασίσει αν θα ακολουθήσει την ίδια μέθοδο για να λύσει το πρόβλημά του. Υποθέτω, βέβαια, ότι θες να μάθεις "¨νεότερα για το θέμα" επειδή θες να αποφασίσεις αν θα κάνεις το ίδιο ή όχι επειδή "ΠΟΝΑΣ". Συγγνώμη που στο γράφω αλλά κάνεις "τραγικό" λάθος αν το πιστεύεις. Αν πάλι κατάλαβα λανθασμένα τις προθέσεις σου, τότε ξέχνα τελείως το σχόλιό μου, αλλά έτσι όπως εκφράστηκες στο τελευταίο μήνυμά σου μου φαίνεται σαν να περιμένεις πώς θα πάει ο φίλος με τη συγκεκριμενη μέθοδο για να την κάνεις κι εσύ.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  20:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Ομως, εδω και πανω απο χρονο εχω κανει τα παντα. Φυσιοθεραπειες καθε ειδους. Φυσικα γοατρους, νοσοκομεια εξετασεις κτλ. Παπουτσια, ξεκουραση, παγους, πατους, χαπια, αλοιφες. Το μονο που εχει μεινει ειναι η εκχυση.

Υπαρχει η εκχυση κορτιζονης με ξυλκαινη, η εκχυση αιμοπεταλιων και η εκχυση βλαστοκυταρων. Για την κορτιζονη υπαρχουν κινδυνοι να σου κοψει την π.α. Δεν το λεω εγω μου το ειπε γιατρος. Τα βλαστοκυταρα ειναι πολυ ακριβα και η τεχνικη μοιαζει με αυτη των αιμοπεταλιων.

Μην φανταστεις πως οτι ακουω απο εδω και απο εκει τρεχω και το κανω. Παντα με την συμβουλη και την καθοδηγηση ειδικου. Ομως στην αρχη του θεματος ειχε πει πως παει πολυ καλα. Ετσι περιμενα να δω το αποτελεσμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  10:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ geoks,

Θεωρώ πως οι προθέσεις σου είναι αγνότατες και σεβαστές. Με το σχόλιό μου ήθελα να τονίσω την μοναδικότητα που έχουμε ως άτομα, παρότι είμαστε όλοι "ίδιοι" οργανισμοί. Ως μοναδικά άτομα, αντιλαμβανόμαστε (ο εγκέφαλός μας, δηλαδή) τα "ίδια" ερεθίσματα του περιβάλλοντος με διαφορετικό τρόπο, διότι ο καθένας μας κουβαλά διαφορετικές εμπειρίες ζωής και διαφορετικό ψυχισμό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι "ανόητο" να ψάχνει κανείς άτομα για θεραπείες, διότι ΔΕΝ αντιδρούν ΟΛΟΙ με τον ίδιο τρόπο στην ίδια θεραπεία. Άρα, πρέπει να προσαρμόζεται κάθε φορά η θεραπεία στο άτομο και όχι το αντίστροφο. Εξού και το σχόλιό μου ότι δεν πρέπει να δεις τι αποτέλεσμα θα έχει η τάδε θεραπεία στον τάδε ασθενή, διότι ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι αυτή η θεραπεία θα βοηθήσει κι εσένα (δεν είσαστε ίδιοι με τον φίλο που κάνει τη θεραπεία με τα PRP και μπορεί να μην αντιμετωπίζετε καν το ίδιο πρόβλημα). Εξάλλου, μόνο η επιστημονική έρευνα μπορεί να αποδείξει την αποτελεσματικότητα μιας θεραπείας και η παρατήρηση είναι μόνο η αρχή .

Θεωρώ ότι υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου αλλά ακόμα δεν έχεις βρει τον κατάλληλο επαγγελματία υγείας. Αν θες, πες μου σε ποια περιοχή μένεις για να σου συστήσω κάποιον. Αν πονάς πάνω από χρόνο, τότε πρέπει να αναζητήσεις λύση από επαγγελματία υγείας διότι δε θα τη βρεις σε κάποιο φόρουμ. Υπάρχουν αξιόλογοι επιστήμονες αλλά όπως δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα κάποιον "καλό" μηχανικό για το αυτοκίνητό μας, έτσι γίνεται και με τους θεραπευτές (γιατρούς κλπ). "Ρωτώντας πας στην πόλη" λέει ένα ρητό άλλωστε!

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fil1980
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  12:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.Με τη σειρά μου να αναφέρω και εγω το πρόβλημα που με απασχολεί εδώ και 3 μήνες.Συγκεκριμένα αντιμετωπίζω θέμα τραυματισμού στο αριστερό πόδι στην περιοχή της ποδοκνημικής. Η αρχική εκτίμηση ήταν για οπισθοπτερνική θυλακίτιδα στην κατάφυση του αχιλλείου. Έγινε χρήση κρουστικών υπέρηχων χωρίς σημαντική βελτίωση, με ταυτόχρονη αποχή σχεδόν από το τρέξιμο όλο αυτό το διάστημα.Η πρόσφατη μαγνητική έδειξε και οστικό οίδημα έξω αριστερά της κατάφυσης του αχιλλείου. Ο γιατρός μου πρότεινε την μέθοδο που αναφέρετε με αμφίβολα όμως αποτελέσματα ως προς το οστικό οίδημα, ενώ σκεφτόμαστε και δεύτερη γνώμη από γιατρό εξειδικευμένο, καθότι από επαρχία. Η ψυχολογία μου απ'οτι καταλάβατε έχει πιάσει πάτο.Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;κάθε σας γνώμη θα την εκτιμούσα,ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  12:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ fil1980,

Μπορούμε να σου προτείνουμε κάποιον ειδικό στην περιοχή σου ή αν μας περιγράψεις το πρόβλημά σου να σου δώσουμε και κάποιες συμβουλές. Θα το επαναλάβω ότι οι συμβουλές στο φόρουμ αυτό δεν αντικαθιστούν ποτέ τη γνώμη του επαγγελματία υγείας (ιατρού, φυσικοθεραπευτή ή άλλου) που θα σε δει από κοντά.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fil1980
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  13:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κατ΄αρχάς.Γενικότερα με τον συγκεκριμένο τραυματισμό έχω παρελθόν καθότι πριν 2 χρόνια είχα πάλι θέμα με τον αχίλλειο στο άλλο πόδι.Όσο χρόνο ασχολούμαι με το τρέξιμο με το πρωινό ξύπνημα και τα πρώτα βήματα,πάντα υπήρχε μια ενόχληση, άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο, στο συγκεκριμένο σημείο με παράλληλο αίσθημα δυσκαμψίας το οποίο όσο περνούσε η ώρα υποχωρούσε. Ο γιατρός μου υποψιάζεται θέμα με τον τρόπο πατήματος για το λόγο αυτό και θα κάνουμε ανάλυση βάδισης, μήπως προκύψει και κάτι.Να αναφέρω τέλος ότι στο διάστημα των τριών μηνών υπάρχουν και μέρες που νοιώθω καλά αυτό όμως διακόπτεται απότομα,με την παραμικρή καταπόνηση, υπάρχει δηλαδή μια ανακύκλιση της κατάστασης.Στα Γιάννενα μένω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tigas
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  21:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geoks

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Ομως, εδω και πανω απο χρονο εχω κανει τα παντα. Φυσιοθεραπειες καθε ειδους. Φυσικα γοατρους, νοσοκομεια εξετασεις κτλ. Παπουτσια, ξεκουραση, παγους, πατους, χαπια, αλοιφες. Το μονο που εχει μεινει ειναι η εκχυση.

Υπαρχει η εκχυση κορτιζονης με ξυλκαινη, η εκχυση αιμοπεταλιων και η εκχυση βλαστοκυταρων. Για την κορτιζονη υπαρχουν κινδυνοι να σου κοψει την π.α. Δεν το λεω εγω μου το ειπε γιατρος. Τα βλαστοκυταρα ειναι πολυ ακριβα και η τεχνικη μοιαζει με αυτη των αιμοπεταλιων.

Μην φανταστεις πως οτι ακουω απο εδω και απο εκει τρεχω και το κανω. Παντα με την συμβουλη και την καθοδηγηση ειδικου. Ομως στην αρχη του θεματος ειχε πει πως παει πολυ καλα. Ετσι περιμενα να δω το αποτελεσμα.



Και εγώ ταλαιπωρουμαι απο τον Απριλιο με τον αχίλειο, εκανα φυσιοθεραπειες με μαλαξεις-ρευματα-εκκεντρες αλλα συνεχισα να κανω ποδηλατο γιατι δεν ποναγα παρα μονο στο τρεξιμο.

Συντομα ήρθαν οι μικροενοχλησεις στο ποδήλατο ενω στις διακοπες τον Ιουλιο ετρεξα και 3-4 φορες οποτε ηρθε μονιμος ο πόνος, τοτε επισκεφθηκα εναν ορθοπαιδικο που μου συστησε 20 μερες ξεκουραση ενω εγινε και μαγνητικη που διαπιστώθηκε μερική ρήξη.Τις μερες που δεν εκανα απολυτως τιποτα βαζοντας παγο στο ποδι βελτιωση δεν υπήρχε καμιά οποτε ακολουθησε εκχυση με κορτιζόνη+φυσικό ορο.

Ωντος ο πόνος εφυγε σε 3 μερες περιπου και εκανα χαλαρο ποδηλατο+εκκεντρες ασκησεις όπως μου ειχε πει.Γυρνωντας απο τις διακοπες και ενω δεν ειχα ενοχληση δοκιμασα να κανω μεγαλη διαδρομη με το ποδηλατο και ο πόνος ξαναεπανηλθε, δηλαδη με λίγα λόγια η κορτιζονη δεν λυνει αλλα κρυβει το προβλημα τραυματισμου.

Εχω ξαναρχισει φυσιοθεραπειες με λειζερ+υπερηχους+ρευματα για 20 συνεδριες, προς το παρων βλεπω την φλεγμονη να εχει υποχωρησει λίγο ο πόνος υπάρχει.

Για την μεθοδο PRP επειδη δεν πηγα σε 1 μονο ορθοπαιδικο μου ειπαν οτι δεν ειναι ενας τρόπος που θα σου δώσει 100% αποτέλεσμα και γι αυτο δεν το εχω δοκιμασει και αυτο ακόμα.

Edited by - Tigas on 06/10/2015 21:55:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

STEVE SALONIKA
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  17:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επιτρεψτε μου να ξαναεπανελθω κι εγω παιδια στο θεμα μετα απο καιρο μιας και συνειδητα αν και σας διαβαζω και σας παρακολουθω ειπα να περιμενω προτιστως να δω την δικη μου πορεια και μετα να επεμβω.
εχω λοιπον να σας αναφερω τα παρακατω.....
θα συμφωνησω απολυτα αρχικα με τον physiorunner οτι ο καθενας μας ειναι κατι αλλο και κατι ξεχωριστο τοσο οσον αφορα τον τραυματισμο οσο και οσο αφορα την αποκατασταση αυτου.
η ιατρικη διαγνωση του δικου μου τραυματισμου ηταν επασβεστωσα τενοντοπαθεια καταφυσης αχιλλειου και πεδευομαι με αυτον απο τον Απριλιο μετα τα 50 mileς CHALLENGE στη Ροδοπη αποτελειωνοντας τον αχιλλειο μου 20 μερες μετα στο Μετσοβο.
απο τοτε λοιπον εχω μεινει ατρεχτος δοκιμαζοντας πολλες εναλλακτικες μορφες αποθεραπειας και αποκαταστασης(αποχη ξεκουραση παγοθεραπειες shock wave λειζερ κλπ αλλα διχως αποτελεσματα μιας και μολις προσπαθουσα να επανελθω σε δρση ο πονος ξαναγυριζε και η αποθεραπεια πηγαινε πισω!μαλιστα εφτασα σε σημειο να επιβαρυνω ακομη και την καθημερινοτητα μου μετα δηλαδη απο μια δυο ωρες περπατημα και μονο ο πονος ηταν αφορητος!
αφου γυρισα κι εγω αρκετους γιατρους ψαχνοντας να βρω αυτον που θα μου ελεγε τρεξε,αφου μια μερα τρελλαθηκα και βγηκα να σπασω τον αχιλλειο κανοντας 18 ματωμενα βουνισια χιλιομετρα μπας και μπω χειρουργειο απο μονος μου,αφου ξενυχτησα πολλα βραδια διαβαζοντας οτι βιβλιογραφια εβρισκα διαδικτυακα,μετα απο ενα ταξιδι στο Λονδινο μεσα Σεπτεμβριου οπου περασα φρικτα επισκεφτηκα ενα μικρο ιατρικο κεντρο και παιρνοντας καποιες οδηγιες αφου φυσικα μου απεκλεισαν τελειως το χειρουργειο και αφηνοντας μου πολλες αποριες για τα αποτελεσματα της εγχυσης PRP πηρα μια αποφαση.
εδω και εναμιση μηνα μπηκα σε μια διαδικασια μετα απο απολυτη εμπιστοσυνη σε ενα γιατρο που με ενεπνευσε δινοντας μου εκκεντρες πλειομετρικες ασκησεις (θεραπεια και αποκασταση που μου συνεστησαν και στην Αγγλια)που ομως ακολουθω ευλαβικα και θα συνεχισω μεχρι τελος του χρονου,δηλαδη συνολικα για τρεις μηνες με πληρη αποχη απο το τρεξιμο αλλα με πληρη φορτιση ποδηλατο και ελλειπτικο σχεδον καθε μερα η το λιγοτερο 4 φορες την εβδομαδα 30 με 40 λεπτα καθως και αλλες ασκησεις ενδυναμωσης γαστροκνημιου και τετρακεφαλων δικεφαλων κλπ.
τα πρωτα αποτελεσματα ειναι απολυτως ενθαρρυντικα,εχω κερδισει την καθημερινοτητα μου και ηδη φορτωνω σε ασκησεις και σε επαναληψεις.
εχω αφησει την μεθοδο εγχυσης PRP προς το παρον στην ακρη, περιμενοντας να ολοκληρωσω τουτο τον κυκλο αποθεραπειας και μετα να αποφασισω τι θα κανω,εαν πρεπει να κανω κατι επιπλεον και αφου δοκιμασω να επανελθω αρχες του 2016 στο τρεξιμο παρα πολυ σιγα και αυξανομενα βεβαια με συγκεκριμενο ρυθμο καθε εβδομαδα.
θα μπορω ομως με βεβαιοτητα να σας ενημερωσω για κατι οταν με το καλο φτασω στο τερμα και κανω ταμειο με τα πρωτα τρεχτικα τεσταρισματα.
ολα αυτα που αναφερετε παραπανω για το πως το βιωνουμε ολοι μας ψυχολογικα,σωματικα,κλπ ο καθενας με τον τροπο του, ειναι απολυτως κατανοητα,αλλα χρειαζεται μεγαλη υπομονη και πολυ θεληση για να εχουμε αποτελεσμα.
ευχομαι στον καθενα απο εσας το καλυτερο και να ξερετε πως ειναι πολυ σπουδαιο απλα και μονο οτι τα μοιραζομαστε.



επιτρεπεται να πεσεις,επιβαλλεται να σηκωθεις!



STEFANOS
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  17:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα.
Μενεις Θεσσαλονικη; Αν ναι θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. Μπορεις να γραψεις λιγο το mail σου;


quote]Originally posted by STEVE SALONIKA

επιτρεψτε μου να ξαναεπανελθω κι εγω παιδια στο θεμα μετα απο καιρο μιας και συνειδητα αν και σας διαβαζω και σας παρακολουθω ειπα να περιμενω προτιστως να δω την δικη μου πορεια και μετα να επεμβω.
εχω λοιπον να σας αναφερω τα παρακατω.....
θα συμφωνησω απολυτα αρχικα με τον physiorunner οτι ο καθενας μας ειναι κατι αλλο και κατι ξεχωριστο τοσο οσον αφορα τον τραυματισμο οσο και οσο αφορα την αποκατασταση αυτου.
η ιατρικη διαγνωση του δικου μου τραυματισμου ηταν επασβεστωσα τενοντοπαθεια καταφυσης αχιλλειου και πεδευομαι με αυτον απο τον Απριλιο μετα τα 50 mileς CHALLENGE στη Ροδοπη αποτελειωνοντας τον αχιλλειο μου 20 μερες μετα στο Μετσοβο.
απο τοτε λοιπον εχω μεινει ατρεχτος δοκιμαζοντας πολλες εναλλακτικες μορφες αποθεραπειας και αποκαταστασης(αποχη ξεκουραση παγοθεραπειες shock wave λειζερ κλπ αλλα διχως αποτελεσματα μιας και μολις προσπαθουσα να επανελθω σε δρση ο πονος ξαναγυριζε και η αποθεραπεια πηγαινε πισω!μαλιστα εφτασα σε σημειο να επιβαρυνω ακομη και την καθημερινοτητα μου μετα δηλαδη απο μια δυο ωρες περπατημα και μονο ο πονος ηταν αφορητος!
αφου γυρισα κι εγω αρκετους γιατρους ψαχνοντας να βρω αυτον που θα μου ελεγε τρεξε,αφου μια μερα τρελλαθηκα και βγηκα να σπασω τον αχιλλειο κανοντας 18 ματωμενα βουνισια χιλιομετρα μπας και μπω χειρουργειο απο μονος μου,αφου ξενυχτησα πολλα βραδια διαβαζοντας οτι βιβλιογραφια εβρισκα διαδικτυακα,μετα απο ενα ταξιδι στο Λονδινο μεσα Σεπτεμβριου οπου περασα φρικτα επισκεφτηκα ενα μικρο ιατρικο κεντρο και παιρνοντας καποιες οδηγιες αφου φυσικα μου απεκλεισαν τελειως το χειρουργειο και αφηνοντας μου πολλες αποριες για τα αποτελεσματα της εγχυσης PRP πηρα μια αποφαση.
εδω και εναμιση μηνα μπηκα σε μια διαδικασια μετα απο απολυτη εμπιστοσυνη σε ενα γιατρο που με ενεπνευσε δινοντας μου εκκεντρες πλειομετρικες ασκησεις (θεραπεια και αποκασταση που μου συνεστησαν και στην Αγγλια)που ομως ακολουθω ευλαβικα και θα συνεχισω μεχρι τελος του χρονου,δηλαδη συνολικα για τρεις μηνες με πληρη αποχη απο το τρεξιμο αλλα με πληρη φορτιση ποδηλατο και ελλειπτικο σχεδον καθε μερα η το λιγοτερο 4 φορες την εβδομαδα 30 με 40 λεπτα καθως και αλλες ασκησεις ενδυναμωσης γαστροκνημιου και τετρακεφαλων δικεφαλων κλπ.
τα πρωτα αποτελεσματα ειναι απολυτως ενθαρρυντικα,εχω κερδισει την καθημερινοτητα μου και ηδη φορτωνω σε ασκησεις και σε επαναληψεις.
εχω αφησει την μεθοδο εγχυσης PRP προς το παρον στην ακρη, περιμενοντας να ολοκληρωσω τουτο τον κυκλο αποθεραπειας και μετα να αποφασισω τι θα κανω,εαν πρεπει να κανω κατι επιπλεον και αφου δοκιμασω να επανελθω αρχες του 2016 στο τρεξιμο παρα πολυ σιγα και αυξανομενα βεβαια με συγκεκριμενο ρυθμο καθε εβδομαδα.
θα μπορω ομως με βεβαιοτητα να σας ενημερωσω για κατι οταν με το καλο φτασω στο τερμα και κανω ταμειο με τα πρωτα τρεχτικα τεσταρισματα.
ολα αυτα που αναφερετε παραπανω για το πως το βιωνουμε ολοι μας ψυχολογικα,σωματικα,κλπ ο καθενας με τον τροπο του, ειναι απολυτως κατανοητα,αλλα χρειαζεται μεγαλη υπομονη και πολυ θεληση για να εχουμε αποτελεσμα.
ευχομαι στον καθενα απο εσας το καλυτερο και να ξερετε πως ειναι πολυ σπουδαιο απλα και μονο οτι τα μοιραζομαστε.



επιτρεπεται να πεσεις,επιβαλλεται να σηκωθεις!



STEFANOS
[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

STEVE SALONIKA
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  15:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα Vicky,
ναι μενω Θεσσαλονικη και το mail μου ειναι stema42@gmail.com.
Στη διαθεση σου για τυχον πληροφοριες.


επιτρεπεται να πεσεις,επιβαλλεται να σηκωθεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tigas
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2015 :  00:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παραπανω και εγω έχω περιγραψει το προβλημα που εχω με τον αχιλειο απο Απριλιο, 2/11 δοκίμασα την 1η εκχυση με PRP ο πόνος εχει φύγει σχεδον(για ρυθμους 6.30-7 και ευθεια), την άλλη εβδομάδα θα κάνω και 2η.Το φουσκωμα εχει μαλακωσει στον αχιλειο αλλα δεν εχει φυγει ακομα.Θα ενημερωσω για τα αποτελέσματα, προς το παρων πάντως υπάρχει πολυ σημαντικη βελτίωση . . . επιτέλους

Edited by - Tigas on 28/11/2015 00:27:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

STEVE SALONIKA
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2015 :  17:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tigas ομολογουμένως μας γεμισες αοσιοδοξια.....
ποσες επαναλήψεις εκχυσεων απαιτει η θεραπεια???
περιμενουμε ηδη τα νεοτερα σου!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tigas
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  11:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την Δευτερα θα κανω την 2η, αυτος που φερνει το μηχανημα στο φυσιατρο που πηγαινω ειπε για 1 ανα 15 μερες σε ενα συνολο 3
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  11:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι και γω μετά από μήνες να γράψω για την εμπειρία μου.
Αν και μετά τις εκχύσεις το πόδι πήγαινε καλά αποφάσισα να τρέξω δοκιμαστικά τον Αύγουστο. Η βελτίωση ήταν τέτοια που ούτε καν αισθανόμουνα ότι υπήρχε πρόβλημα και μάλιστα καλοκαίρι που πάει η σαγιονάρα σύννεφο!!! Στην αρχή οι αποστάσεις μικρές (5-6 χλμ άσφαλτος) και κατάφερα κάπου τον Σεπτέμβριο να τρέξω μέχρι 16 χλμ. Όταν βιάζεσαι στην αποκατάσταση όμως σου έρχονται και τα δύσκολα. Τον Οκτώβριο σε κάποια προπόνηση (3 προπονήσεις εβδομαδιαίως μέχρι 25 χλμ συνολικά) το πόδι ξαναπόνεσε. Από τότε αν και δεν έτρεξα και συμβουλεύτηκα και φυσικοθεραπευτές δεν βελτιώθηκε. Σε ορθοπεδικό με υπέρηχο διαγνώστηκε ξανά υγρό στην ποδοκνημική άρθρωση και ....πελματιαία απονευρωσίτιδα. Λόγω μετακόμισης στην παλιά μου πόλη (2 μετακομίσεις σε 2 μήνες, ζωή σε λόγου μας!!!!) ξαναπήγα στην γιατρίνα που έκανα τις εκχύσεις και θα τις επαναλάβω.Έριξε βέβαια και τον δίκαιο 6ψαλμό της γιατί δεν πρόσεξα και υποτροπίασε.....
Γενικά για τις εκχύσεις μου είπε ότι στη Ρωσία τις χρησιμοποιούν τουλάχιστον για 15 χρόνια και στην Ελλάδα ήρθε σχετικά πρόσφατα. Συγκεκριμένα μόνο 1 έλληνας γιατρός έχει κάνει μελέτη σε αυτή την θεραπεία και μετά τίποτα. Σύμφωνα με την γιατρίνα εγώ και άλλη 1 δεν έχουμε ανταποκριθεί θετικά στην θεραπεία. Η άλλη λόγω λίπους δεν μπορεί το μήκος της βελόνας να φτάσει εκεί που πρέπει και ούτε υπάρχει μεγαλύτερη!!!!
Την 1η έκχυση από τις 3 την έκανα πριν 1 εβδομάδα και θα τις επαναλαμβάνω περίπου κάθε 15-20 μέρες. Έκχυση έγινε μέσα στην άρθρωση αλλά και στην πελματιαία.
Για να μην βιαστούμε με τα συμπεράσματα ότι η μέθοδος δεν είναι καλή, μάλλον βιάστηκα να επανέλθω με αποτέλεσμα όχι μόνο την υποτροπή του αρχικού τραύματος αλλά και την δημιουργία της πελματιαίας απονευρωσίτιδας. Με το καλό να τελειώσουν οι εκχύσεις θα αφήσω πολύ μεγαλύτερο διάστημα αποκατάστασης και όχι απλά 1-2 μήνες. Και βέβαια με την συνέχιση στατικών ασκήσεων και διατάσεων. Να γράψω επίσης ότι με ποδήλατο η άρθρωση μετά από 30 χλμ ήταν σαν μουδιασμένη ενώ ακόμα και τώρα όταν βγαίνω από την θάλασσα(20-30΄κολύμπι) δυσκολεύομαι να πατήσω στην άμμο για να βγώ έξω.
Νομίζω όμως ότι αξίζει για αυτή την μέθοδο να ασχοληθεί κάποιος λίγο παραπάνω καθότι στηρίζεται σε υλικά που παίρνονται από εμάς τους ίδιους

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000