Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 λιγοτερα κιλά,,;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά και συνεχώς αντιφατικά ακούμε/διαβάζουμε από επιστήμονες και "επιστήμονες" σχετικά με τη διατροφή. Αυτό που χθες ήταν το υπέρτατο καλό, σήμερα είναι το υπέρτατο κακό κ.ο.κ.. Πλέον έχω καταλήξει ότι το καλύτερο είναι να τρώμε ό,τι μπορεί να φαγωθεί, σε λελογισμένες ποσότητες, χωρίς υπερβολές. Ίσως θα μπορoύσαμε να αποφεύγουμε, κατά το δυνατόν, πολύ-επεξεργασμένα τρόφιμα.


Edited by - Rigelian on 03/09/2015 13:53:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  14:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανείς δεν διαφωνεί ότι η ζάχαρη είναι ότι χειρότερο. Μα ότι χειρότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  14:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνούμε σε τουλάχιστον ένα πράγμα Γιώργο

Rigelian έχω καταλάβει από συγγενικό πρόσωπο από το οποίο κληρονόμησα και τη δυσλιπιδαιμία, πως το σημαντικότερο είναι η σωματική άσκηση, ένα φυσιολογικό βάρος και ως προς τη διατροφή αυτό που λες. Αυτά πριν από πολλά χρόνια γιατί πλέον έχει βαρεθεί διατροφή και σωματική άσκηση και παίρνει φάρμακα. Πλέον όμως έχουν αλλάξει τα δεδομένα και προσωπικά πέρα από τους δείκτες νηστείας που όντως μπορούν να είναι φυσιολογικοί χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή, επιλέγω να εστιάζω και στη διατροφή γιατί πλέον μετρώνται και τα μεταγευματικά λιπίδια. Με πλήρες σε ζωικά λιπαρά γεύμα αν σε 4 ώρες που θα γίνει εξέταση τα τριγλυκερίδια είναι πάνω από 220, οι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι είναι εξίσου παράγοντας κινδύνου για καρδιακές νόσους όπως είναι και τα αυξημένα τριγλυκερίδια νηστείας. Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως ενώ ένας άνθρωπος με σωματική άσκηση, καλό βάρος αλλά όχι τόσο προσεγμένη διατροφή, μπορεί τα λιπίδια νηστείας 12 ωρών να είναι εντός φυσιολογικών ορίων αλλά τα λιπίδια 4 ωρών να είναι εκτός ορίων, έχει πρόβλημα. Θεωρώ πως είναι λογικό συμπέρασμα και όχι τυράκι στις στατίνες των φαρμακευτικών. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε 2 βασικά γεύματα τη μέρα τα οποία δεν τα προσέχουμε ιδιαίτερα, τότε μιλάμε πως από τις 24 ώρες της μέρας τουλάχιστον οι 8 ώρες είναι με ανεβασμένα πάνω από το φυσιολογικό τριγλυκερίδια. Το μόνο ύποπτο με τα καινούρια δεδομένα των μεταγευματικών λιπιδίων είναι το χάπι που πρέπει να πάρεις πριν την εξέταση. Είναι ένα χάπι που προσομοιάζει σε ένα πλήρες λιπαρών γεύμα. Τόσο λιπαρό γεύμα που πλέον εγώ δεν τρώω. Οπότε αν κάτι πονηρό υπάρχει ως προς την προπαγάνδιση των στατινών, θα έλεγα πως είναι αυτό καθώς ένα υγιεινό πλήρες σε λιπαρά γεύμα καμία σχέση δεν έχει με το χάπι αυτό απ' ότι έχω καταλάβει. Είναι θέμα και των γιατρών να μπορούν να καταλαβαίνουν ποιον έχουν απέναντί τους. Ο ένας γιατρός εμένα μου είχε πει να μπω κατευθείαν σε δια βίου χρήση στατινών ενώ ο άλλος γιατρός που με γνωρίζει μου είπε πρώτα να εφαρμόσω όσα του έλεγα (δίαιτα, διατροφή, άσκηση). Η πρώτη περίπτωση γιατρού δεν είναι ακριβώς λάθος ή έμπορος στατινών, αλλά με αντιμετώπισε βάσει μέσου όρου, ότι δηλαδή δε θα εφαρμόσω (όπως πολλοί) αυτά που έλεγα άρα χωρίς στατίνες υπήρχε κίνδυνος κίρρωσης παγκρέατος και έτσι φοβήθηκε να πάρει την ευθύνη μιας τέτοιας κατάληξης και επέλεξε τη σίγουρη οδό.

Ξαναλέω όμως πως 1ον) ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, 2ον) μεγάλη σημασία έχει ο αθηρωματικός δείκτης που λαμβάνει υπόψη και καλή χοληστερόλη, 3ον) μεγάλη σημασία έχει πόσοι παράγοντες κινδύνου συνυπάρχουν. Είναι τεράστια η διαφορά από α) ανεβασμένα τριγλυκερίδια, ανεβασμένη χοληστερίνη, κατεβασμένη καλή χοληστερίνη, κάπνισμα και β) δύο από αυτά ή ένα από αυτά.


Η άσκηση πάντως, από περπάτημα μέχρι ότι να ναι αρκεί να είναι κυρίως αερόβιο, κάνει θαύματα ως προς τη λειτουργία του συκωτιού και γενικότερα και επίσης συγχωρεί (ανάλογα τον οργανισμό) αρκετές διατροφικές ατασθαλίες.

Τέλος πέρα από τα παραπάνω, μ' αρέσει η υγιεινή διατροφή γιατί προσωπικά μου δίνει ένα κίνητρο, διάθεση και ευεξία. Αλλιώς νιώθω μετά από ψάρι, κοτόπουλο στον ατμό και πολύ διαφορετικά μετά από 2 πιτόγυρα ή τηγανιτά κτλ. Ακόμα, πολύ διαφορετικά νιώθω μετά από κρύα γεύματα (σαλάτες με κοτόπουλο ή ότι άλλο) όπου η πέψη λειτουργεί τελείως διαφορετικά σε σχέση με τα ζεστά.


Edited by - P.D.etl on 03/09/2015 14:45:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  14:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο, αν και ο διατροφολόγος μου είχε πει πως αν είναι να αντικαταστήσω τη ζάχαρη στον καφέ με στέβια ή άλλα γλυκαντικά, καλύτερα να προτιμήσω λιγότερη ζάχαρη παρά αυτά. Το καλύτερο εννοείται πως είναι τίποτα από αυτά. Οπότε πηγή γλυκού, πλέον για μένα, μέλι και φρούτα και κανά monster χωρίς ζάχαρη όταν με πιάνουν τα αυτοκαστροφικά μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  10:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian
Για κάνε μια συνοπτική περιγραφή του τι τρως, please.


Πρωινό: συνήθως αυγά ή ομελέτες με λαχανικά ή τυρί κάποιες φορές προσθέτω μπεικον ή τυρί κρέμα (full fat) + smoothie από σπανάκι με προσθήκη κάποιου φρούτου εποχής για να γλυκάνει λίγο.

Σνακς: συνήθως ξηροί καρποί (προτίμηση σε macadamia που περιέχουν περίπου 88% λίπος, το περισσότερο κορεσμένο), μαύρη σοκολάτα με περιεκτικότητα σε κακάο απο 80% και πάνω, γιαούρτι full fat (10%)με λίγο μέλι ή ελάχιστο φρούτο

Κυρίως: 1 σαλάτα οποσδήποτε είτε πρωί βράδυ. 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας όλων των ειδών με προτίμηση στο λιπαρό κόκκινο. Τις υπόλοιπες λαχανικά με σάλτσες βουτύρου, λαδερά, "μακαρονάδες" από noodles κολοκυθιού, σπάνια λίγα όσπρια και μερικές φορές πάλι φαγητά βασισμένα στο αυγό.

Κάποιες φορές φτιάχνω για την πλάκα μου ψωμιά με υλικά από λιναρόσπορο,αμυγδαλάλευρο,αλεύρι καρύδας ή πίτσες με βάση το κουνουπίδι ή βάση από τυρί.

Βάζω σε όλα όσο αλάτι γουστάρω και τα πολλές φορές στα αυγά πετάω το ασπράδι.

Αλκοολ: βασικά κρασί κόκκινο και διάφορα προιόντα απόσταξης (ουισκι,ρακι,βοτκα)

Καφέδες με μετρο ή και καθόλου

Γλυκά: σπάνια και μόνο επιλεγμένα (να μην περιέχουν αλεύρι)


Edited by - n1kcha on 04/09/2015 10:46:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  10:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl


Ποια ακριβώς είναι η διατροφή που εφαρμόζεις 2 χρόνια τώρα και αν θες παρουσίασε τους επίμαχους δείκτες (κακή χοληστερόλη, καλή, αιματοκρίτη, τριγλυκερίδια, τρανσαμινάσες) των τελευταίων 5 ετών, από το 15ετες αρχείο σου.


θα τα γράψω συνοπτικά το απόγευμα.




quote:
Originally posted by P.D.etl

Δείχνουν όπως λες μεγάλη κατανάλωση υδατανθράκων αλλά δείχνουν και μεγάλη κατανάλωση κορεσμένου (άρα ζωικού) λίπους.


εδώ κάνεις ένα λάθος:
Το κορεσμένο λίπος δεν είναι μόνο ζωικό αλλά και φυτικό. πχ ξηροί καρποί μακαντάμια:σύνολο λίπους 81% κορεσμένο λίπος από 88% συνολικό λίπος, ελαιόλαδο 14% περιεκτικότητα σε κορεσμένο λίπος, λάδι καρύδας 80%+ περιεκτικότητα σε κορεσμένο κτλ κτλ.

Edited by - n1kcha on 04/09/2015 10:43:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  10:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by n1kcha

quote:
Originally posted by P.D.etl


Ποια ακριβώς είναι η διατροφή που εφαρμόζεις 2 χρόνια τώρα και αν θες παρουσίασε τους επίμαχους δείκτες (κακή χοληστερόλη, καλή, αιματοκρίτη, τριγλυκερίδια, τρανσαμινάσες) των τελευταίων 5 ετών, από το 15ετες αρχείο σου.


θα τα γράψω συνοπτικά το απόγευμα.




quote:
Originally posted by P.D.etl

Δείχνουν όπως λες μεγάλη κατανάλωση υδατανθράκων αλλά δείχνουν και μεγάλη κατανάλωση κορεσμένου (άρα ζωικού) λίπους.


εδώ κάνεις ένα λάθος:
Το κορεσμένο λίπος δεν είναι μόνο ζωικό αλλά και φυτικό. πχ ξηροί καρποί μακαντάμια:σύνολο λίπους 88% κορεσμένο λίπος 81% , ελαιόλαδο: 14% περιεκτικότητα σε κορεσμένο λίπος, λάδι καρύδας: 80%+ περιεκτικότητα σε κορεσμένο κτλ κτλ.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  12:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  12:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.


Εσύ μάλλον είσαι εξαίρεση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  12:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.



#1 ...δηλαδή έχουμε λίγο καιρό για να σε "περνάμε" στο τρέξιμο...μέχρι να επιστρέψεις στην ενεργό δράση!

#2 ...δηλαδή να κόψεις τα πιτόγυρα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  12:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.


Εσύ μάλλον είσαι εξαίρεση




Ενταξει χωρις πλακα τωρα, οντως στην καλυτερη μου κατασταση εβερ που ειχε εκτιμηθει και σε εργομετρηση ημουνα 54 κιλα και ειχα 5% λιπος.
Αλλα τοτε εκανα κανονικα προπονηση και προσεχα και την διατροφη μου.

ΥΓ. Ειμαι στο γκρουπ της ALEXANDRAS.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  12:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.



#1 ...δηλαδή έχουμε λίγο καιρό για να σε "περνάμε" στο τρέξιμο...μέχρι να επιστρέψεις στην ενεργό δράση!

#2 ...δηλαδή να κόψεις τα πιτόγυρα!

Free your feet...free your senses!






Για να δουμε αν και ποτε θα επιστρεψω Μανωλη.
Παντως στις διακοπες εκανα μιση ωρα κολυμπι σχεδον καθημερινα και σκεφτομαι να το συνεχισω και εδω μιας που μπηκα σε εναν ρυθμο.
Το κακο ειναι οτι ο αριθμος των τσιγαρων ανεβηκε στις διακοπες αρκετα σε σχεση με πριν.



ΥΓ. Ειχες την τιμητικη σου στις φετινες μας διακοπες.
Ο γιος μου δεν ηθελε με τιποτα να φορεσει παπουτσια, με το ζορι του τα βαζαμε.
Εντωμεταξυ ετρεχε πανω σε πετρες που καιγανε και γενικα οπουδηποτε χωρις να καταλαβαινει τιποτα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  13:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Νίκο μας δουλεύεις;

Απ' όλα όσα έγραψες πως τρως το μόνο θέμα είναι με τα αυγά (για τα οποία οι μελέτες των τελευταίων ετών φαίνεται να καταλήγουν στο ότι η χοληστερίνη της τροφής δεν αυξάνει τη χοληστερίνη αυτού που την τρώει), με το κόκκινο κρέας (που οι συστάσεις λένε για 1-2 φορές το μήνα) και με το αλάτι. Οι κύριες ατασθαλίες σου είναι αυτές που σημείωσα οι οποίες φαντάζομαι πως δεν έχουν λειτουργήσει αρνητικά στον οργανισμό σου είτε λόγω οργανισμού, είτε λόγω άσκησης, είτε λόγω της υπόλοιπης διατροφής σου είτε λόγω μείγματος των παραπάνω, είτε θα λειτουργήσουν αρνητικά στο μακρινό μέλλον.

Όπως και να έχει, η διατροφή που περιέγραψες δε φαίνεται να έχει σχέση με τις συστάσεις που είχες κάνει παραπάνω ωθώντας κάποιον να τρέφεται με 80% κορεσμένο λίπος την ημέρα. Ναι ήμουν λάθος όσον αφορά το κορεσμένο λίπος. Η κύρια πηγή κορεσμένου λίπους είναι το ζωικό και όχι η μοναδική.

Κατά τη γνώμη μου κανένας δεν πρέπει να κάνει συστάσεις διατροφών πέρα του μέσου όρου όπως αυτός προκύπτει από επιστήμονες και αυτό γιατί από το σημείο εκείνο (του μέσου όρου) περνάμε στα ατομικά χαρακτηριστικά του κάθε οργανισμού. Όπως εγώ έχω δυσλιπιδαιμία, έτσι εσένα μπορεί το συκώτι σου να ανταπεξέρχεται καλύτερα από το συκώτι του μέσου όρου και πολύ καλύτερα από το δικό μου. Είχα ένα γνωστό παλιά που έτρωγε σουβλάκια 2 ώρες πριν πάει για εξετάσεις αίματος και οι αντίστοιχοι δείκτες ήταν φυσιολογικοί. Ε δε νομίζω ότι είναι ο μέσος όρος ώστε να τον πάρουμε ως ασφαλές παράδειγμα. Άσε που τροφή από τροφή διαφέρει. Σε μια έρευνα που είχε γίνει παλιά στο Ιπποκράτειο με ανθρώπους δυσλιπιδαιμικούς υπήρχαν μεγάλες διαφορές από τροφή σε τροφή. Σε άλλον ανέβαιναν οι δείκτες με μπιφτέκι, σε άλλον με αλκοόλ και πάει λέγοντας. Και τέλος, δεν είναι μόνο 2-3 οι δείκτες που δείχνουν τη συνολική υγεία μας όπως ούτε το κάπνισμα καταστρέφει μόνο τον πνεύμονα, άρα αν είναι εντάξει ο πνεύμονας μπορώ να συνεχίσω να καπνίζω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  19:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Ρε συ Νίκο μας δουλεύεις;

καθόλου
quote:
Originally posted by P.D.etl
Όπως και να έχει, η διατροφή που περιέγραψες δε φαίνεται να έχει σχέση με τις συστάσεις που είχες κάνει παραπάνω ωθώντας κάποιον να τρέφεται με 80% κορεσμένο λίπος την ημέρα.

δεν είπα ποτέ εγώ για 80% κορεσμένο λίπος αλλά συνολικά για 80% από όλα τα είδη (κορεσμένο,μονοακόρεστο και πολυακόρεστο)

quote:
Originally posted by P.D.etl
Κατά τη γνώμη μου κανένας δεν πρέπει να κάνει συστάσεις διατροφών πέρα του μέσου όρου όπως αυτός προκύπτει από επιστήμονες και αυτό γιατί από το σημείο εκείνο (του μέσου όρου) περνάμε στα ατομικά χαρακτηριστικά του κάθε οργανισμού.


Καθένας μπορεί να λέει και να γράφει ότι θέλει.
Αυτός που τα διαβάζει πρέπει να αξιολογεί και να κρίνει αν έχουν κάποια αξιοπιστία ή όχι.
Δεν φαντάζομαι κάποιος να είναι τόσο χαζός ώστε να ακολουθεί τυφλά συμβουλές που δίνει κάποιος ανώνυμος στα φόρουμ.
Σε κάθε περίπτωση η προσωπική έρευνα και η ερώτηση σε κάποιο καλό επαγγελματία υγείας είναι απαραίτητη.

Να γράψω και για τις εξετάσεις old vs new

-κιλά παλιά 77-81, τώρα: 70-71 (υψος 1,79)
-περιφέρεια κοιλιάς παλιά 90cm, τώρα: 83cm
-Πίεση παλιά 11, τώρα :10/7 ή 9/6 (δεν την ανεβάζει φαίνεται το αλάτι)
-HDL παλιά 40-45, τώρα: 55-60
-LDL παλιά 105-110, τώρα: 110-120
-Ολική χοληστερίνη παλιά 170-210, τώρα:170-190
πρέπει να σημειώσω εδω οτι ένα εξάμηνο που κατανάλωσα αμέτρητα λίπη αυγά,κρέατα κτλ (πραγματικά το παράκανα) ή ολική από 180 πήγε 173...

-τριγλυκερίδια παλιά 150, τώρα: 50
-AST παλιά ως 38, τώρα 19
-ALT παλιά ως 45, τώρα 14
-GGT παλιά: ως 50 τώρα 14
Σχετικά με το ήπαρ: παλαιότερα είχε έντονες συγκεντρώσεις λίπους τώρα έχει ήπιες συγκεντρώσεις και ελπιζω βάσιμα στην επόμενη εξέταση να μην έχει καθόλου. Η υποχώρηση του λίπους στο συκώτι ξεκίνησε με την έναρξη της διατροφής υψηλής σε λίπος και χαμ. σε υδατ.
Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  20:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως με παρεξήγησες και συγνώμη γι αυτό. Δεν έθεσα θέμα αξιοπιστίας αλλά ότι π.χ. στη διατροφή οι διατροφικές συστάσεις εμπεριέχουν ένα μεγάλο βαθμό ασφάλειας γιατί προέρχονται και απευθύνονται στο μέσο όρο. Εγώ π.χ. δεν πρέπει να πίνω αλκοόλ για να έχω φυσιολογικά τριγλυκερίδια. Μπορώ λοιπόν να το προτείνω ως υγιεινή επιλογή και σε άλλους; To ίδιο ερώτημα ισχύει και για κάποιον που μπορεί να έχει π.χ. φυσιολογικά τριγλυκερίδια τρώγοντας κάθε μέρα 2 κιλά ψωμί. Δικαιούται ή μάλλον έχει νόημα, είναι υπεύθυνη στάση να προτείνει τη διατροφή του ως πρόταση υγείας;

Μπορεί να εννοείς συνολικά λίπος, αλλά πάλι στο τέλος λες «διατροφής υψηλής σε λίπος και χαμ. σε υδατ.». Δε λέω ότι το κάνεις επίτηδες, αλλά καταλαβαίνεις πως δημιουργείς λάθος εντυπώσεις; Αυτά από μένα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000