Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  06:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Και το πρωί είχε πολύ υγρασία στο κτήμα Συγγρού εχθές.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  07:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
...8 χλμ χαλαρα σημερα το πρωι στη Κηφισια και στο Ζηρινειο σε 44'26"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  10:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
18χλμ. σύνολο. Τα 12 στο 4:50 με αυξομείωση ρυθμού (+/-10 δευτερόλεπτα ανα χιλιόμετρο).
Σπύρο τι ώρα πηγές Ζηρίνειο; 7:00;

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 07/01/2016 10:44:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  10:34:22  Εμφάνιση Προφίλ
Σε αγώνα 5χλμ που στοχευα κάτω από 22' έφαγα μεγάλη φαπα... 24' στο 100%... Βέβαια η καταιγίδα που ξεκίνησε με την έναρξη του αγώνα δεν είχε προηγούμενο. Σε ένα λεπτό είχαν γέμισει οι λακουβες με νερό, 5 μποφόρ έκανε τη βροχή να πέφτει σαν μαστιγια... Το μετάνιωσα που συμμετειχα αφού κανονικά είχα 5 τζοκιν. Η αποκορυφωση ήρθε στον τερματισμό που κερασα μια αξιοπρεπεστατη ρουκετα το παρακειμενο χαντακι. Βέβαια δε θα πάρω στα σοβαρά τη συγκεκριμένη επίδοση. Απλά μου γ@μησε τη διάθεση... Πάμε για αλλά λοιπόν!

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  10:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Και εγώ σκόπευα να κάνω 16χλμ με τον εναλλασσόμενο ρυθμό γύρω από το 4:50 και τελικά το παράτησα στα 12. Έβγαινε αλλά όχι τόσο άνετα όσο θα ήθελα. Οπότε τα υπόλοιπα 4 βγήκαν στο 5:00.
Εννοείται ότι δεν δίνεις σημασία και πας για άλλα. Ούτε καν ασχολείσαι μαζί του και μάλιστα με τέτοιες καιρικές συνθήκες.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  10:57:23  Εμφάνιση Προφίλ
...Χρηστο...ημουν για πολυ λιγο...μπηκα μεσα στις 6:45, εκανα 6 στροφες...κι εφυγα!!!Εσυ κυριολεκτικα πετας...μη σε ματιασω!Ειμαι βεβαιος οτι θα ερθει κι η πολυποθητη επιδοση!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  11:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Έχω πάει στο παρελθόν 6:50 και ήταν ανοιχτά. Τους ρώτησα και μου είπαν ότι εκεί περίπου ανοιγουν αν και το πρόγραμμα λέει 7:00.
Τελικά τι ώρα ανοίγουν το νωρίτερο για να είμαι εκεί, αν θέλω να κερδίσω χρόνο;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  11:36:11  Εμφάνιση Προφίλ
Την Τρίτη είχα ανηφόρες: 8* (30 sec @ 3K pace + επιστροφή χαλαρά + 75 sec @ 5K pace + επιστροφή χαλαρά). Σύνολο με προθέρμανση και αποθεραπεία ήταν 13 χλμ. Μετά , ποδήλατο και γυμναστήριο
Την Τετάρτη 10 χλμ πολύ χαλαρά και κουβεντιαστά στο Φλοίσβο (κατά τις 7 κ κάτι το απόγευμα ξεκίνησα, ΝίκοΠ, δεν παρατήρησα κάτι περίεργο - ίσα ίσα μου άρεσε ο αέρας και η θάλασσα που "λυσσομανούσε"), βγήκε πολύ άνετα στο ~5:41 και στους 127 παλμούς (69% του max)
Σήμερα θα κάνω 10 χλμ χαλαρά στο διάδρομο και μετά γυμναστήριο.
Το Σάββατο τα σπουδαία: 5*1,6 χλμ @ 4:30-4:20-4:10-4-3:50 min/km χωρίς διάλειμμα. Μιλάμε για θάνατο...
Κυριακή 20άρι χαλαρό στο 5:50+.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  12:42:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Και εγώ σκόπευα να κάνω 16χλμ με τον εναλλασσόμενο ρυθμό γύρω από το 4:50 και τελικά το παράτησα στα 12. Έβγαινε αλλά όχι τόσο άνετα όσο θα ήθελα. Οπότε τα υπόλοιπα 4 βγήκαν στο 5:00.
Εννοείται ότι δεν δίνεις σημασία και πας για άλλα. Ούτε καν ασχολείσαι μαζί του και μάλιστα με τέτοιες καιρικές συνθήκες.


___________________
Run Natural... run Bare

στο φινάλε στεναχωρηθηκα περισσότερο για τους δρομείς που τερμάτισαν μετά από εμένα. αν τους έβλεπες μόνο για λυπηση ήταν... Αυτοί πραγματικά πραγματοποιησαν αθλο. Δεν είχε προηγούμενο αυτή η βροχή. Και έδινε 1,1 με το ίντερνετ... Τρομάρα μου που ακόμα διαβάζω από εκεί τον καιρό...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  13:15:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Έχω πάει στο παρελθόν 6:50 και ήταν ανοιχτά. Τους ρώτησα και μου είπαν ότι εκεί περίπου ανοιγουν αν και το πρόγραμμα λέει 7:00.
Τελικά τι ώρα ανοίγουν το νωρίτερο για να είμαι εκεί, αν θέλω να κερδίσω χρόνο;


___________________
Run Natural... run Bare




...οποτε ξυπνησουν!Τη περασμενη Τριτη...που ετρεχα παλι πολυ-πολυ πρωι, νυχτιατικα, περασα εξω απο το Ζηρινειο 6:35 και με εκπληξη ειδα οτι η μια πορτα ηταν ανοιχτη...αλλα δε μπηκα μεσα!Δεν υπαρχει σταθερο ωραριο...αλλα εγω θεωρω οτι παντα ανοιγει στις 7, εκτος απο το Σαββατο που ειναι στις 8!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  18:03:16  Εμφάνιση Προφίλ
SM τάσεις και σήμερα: 20χ200 με 45" διάλειμμα.
@kalogeridis με τέτοιο χρόνο στο 5αρι δύσκολα θα πιάσεις το 3:40.Θες χιλιόμετρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  19:08:34  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορώ κάτω του 22 αλλά σήμερα δεν υπήρχε περίπτωση για τίποτα καλύτερο... Από το σφηξιμο και την ένταση πήγα να πάθω κραμπες στους πηχεις και των δύο χεριών στο 2ο χλμ... Ήταν χαρντκορ συνολικά... Η καταιγίδα που έφαγα πρόπερσι στο 32αρι για δύο βρες, σήμερα φανταζε ψιχαλα! Για να σου λέω ότι δεν το.παίρνω υπόψιν, δεν έχω άγνοια.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  19:17:16  Εμφάνιση Προφίλ
Το μόνο που με προβληματιζει είναι το αν θα καταφέρω το Σάββατο να κάνω το προβλεπόμενο 12 αρι μετά τα στομαχικά και την όλη σημερινή καταπόνηση. Θα το ξεκινήσω και όπως βγει. Ούτως ή άλλως αποφορτιση είχα τη βδομάδα που διανύουμε.
Υγ.όταν έχω το 4'42" στα 9.2 είναι προφανές ότι δε.πρέπει να σταθώ στο 4'48" στο 5αρι... Ήδη έχω λάβει αναπροσαρμογη για.3.33.29 - 3.30.41...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  21:02:58  Εμφάνιση Προφίλ
άλλη μια προπόνηση βγήκε σήμερα μετά κόπων και βασάνων στο δημοτικό στάδιο. λίγο μετά τις 16:00 ήμουν εκεί για ένα ακόμα τεμπάκι. τι τεμπΑΚΙ δηλαδή, τεμπΑΡΑ μου φάνηκε! το πρόγραμμα έδινε 2χλμ αργά(στο 5:22), 7 γρήγορα(στο 4:32) και 2 αργά για σβήσιμο (5:22) στο τέλος.

αποφάσισα να μην κάνω δικό μου ζέσταμα αφού ουσιαστικά ο ρυθμός των αργών είναι περίπου όσο και το χαλαρό μου τρέξιμο. ξεκίνησα λίγο πιο αργά ωστόσο κι έτσι έκανα τελικά 800m προτού ξεκινήσω την προπόνηση. τα πρώτα 2 χιλιόμετρα βγήκαν με μέσο ρυθμό 5:19 και κάπου εκεί άρχισε να πέφτει ξύλο! 7 χλμ με μέσο ρυθμό 4:26 (τα κατάφερα!) αλλά είδα το Χριστό φαντάρο και τους αγίους...ρωμαϊκή λεγεώνα σε σχηματισμό χελώνας! ακόμα και τα τελευταία 2 που έβγαλα (κι αυτά στο 5:19) δεν τελείωναν με τίποτα.. πολλές διατάσεις και στο σπίτι γρήγορα να ξεχαστώ χαχα!

ΥΓ1. ότι θα με δυσκόλευαν πολύ περισσότερο τα τέμπο από τις διαλειμματικές δεν μπορούσα ούτε να το διανοηθώ.
ΥΓ2. αυτός ο συνδυασμός πρωινή δουλειά και στο καπάκι(2 ώρες μετά) προπόνηση σχεδόν νηστικός μάλλον δεν είναι ο ιδανικός. δε θα το συνιστούσα!
ΥΓ3. τουλάχιστον τα μόνα που έμειναν για την εβδομάδα είναι 1 χαλάρωμα(ίσως 2) και το LR, τα οποία είναι πολύ πιο ευχάριστα! Α, και η ενδυνάμωση, την ξέχασα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  21:22:41  Εμφάνιση Προφίλ
Μα τα τέμπο θα σε πάνε στον "στόχο"!!
Όσο για τις διαλειμματικές εαν έχεις στόχο 3:25 στην Θεσσαλονίκη το 1000άρι σε 3:45-3:50 προσωπικά το βρίσκω λίγο...αχρηστο. Ίσως είναι καλύτερο στην περιπτωσή σου το 4' σταθερά απο το 1ο έως το...6ο!
Για μαραθώνιο πάντως οι πιο σημαντικές προπονήσεις είναι οι tempo!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000