Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2016!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 43

McManaman
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  12:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα σε όλους
παρθενική συμμετοχή στην αθήνα φέτος
όσα και αν διαβάσεις όσο και αν μελετήσεις την υψομετρική
η εμπειρία είναι διαφορετικό πράγμα
ο φόβος μου ελέω ελλιπής προετοιμασίας μου έκανε
καλό,θέλει υπομονή μεγάλη η αθήνα
πρέπει να βγεις αλώβητος από τις ανηφόρες (ξέρω όλοι τα ίδια γράφουν αλλά ισχύει,πρέπει να περιμένεις στις ανηφόρες)
ο αέρας δεν ήταν απλά τροχοπέδη , ήταν εκνευριστικός
και η κατηφόρα τέλος θέλει δυνάμεις για να την τρέξεις
το κοινό τουλάχιστον συναρπαστικό (έχω τρέξει και εξωτερικό άλλα κόσμο σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν έχω συναντήσει)
μου άρεσε πάρα πολύ η πίστα μου ταιριάζει,εύχομαι να μπορέσω να ξανατρέξω
καλή αποκατάσταση σε όλους


;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  12:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom
Bladerunner νομίζω είναι κρίμα να στεναχωριέσαι.



Σ' ευχαριστώ. Εκτιμώ το γεγονός ότι τερμάτισα μειώνοντας τον περσινό μου χρόνο μάλιστα, και ότι σήμερα είμαι στη δουλειά μου.
Δεν στενοχωριέμαι. Μεταξύ μας όμως, μέχρι το 15 καλόβλεπα το 3:40! Στις ανηφόρες με το κόντρα αεράκι είπα "οκ πάμε για 3:42 που ήταν κι ο αρχικός ρεαλιστικός στόχος"
Στο 35 συνειδητοποίησα ότι ούτε αυτό ήταν εφικτό και ήθελα να τερματίσω όσο λιγότερο μπορούσα από το περσινό μου χρόνο (3:47).

Θα ήμουν αχάριστος κι ασεβής να πω ότι πραγματικά στενοχωριέμαι. Στο κάτω-κάτω το αποτέλεσμα ήταν ανάλογο της προετοιμασίας μου.

Είμαι σίγουρος όμως ότι ως δρομείς καταλαβαίνετε ακριβώς το πνεύμα μου!

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  12:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα κι απο εμενα!Πολλα συγχαρητηρια σε ολους οσους ετρεξαν εχθες!Πρωτος 'τουριστικος'μαραθωνιος για μενα,ετρεξα με δυο φιλους που ηθελαν να σπασουν το 4ωρο.Πρωτη φορα χαρηκα τοσο την κλασσικη διαδρομη,να χαιρεταω κοσμο,να συμμετεχω στην γιορτη,μου φανηκαν εντελως διαφορετικα ολα!Τελικα εγω και ο ενας φιλος καναμε 3'53'40 και ο αλλος 3'59!!Η χαρα τους μεγαλη και δικη μου μεγαλυτερη!Καλη ξεκουραση σε ολες και ολους και καλη συνεχεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  12:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 : 11:52:12 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους


quote:
Originally posted by geopa

Συγχαρητήρια σε όλους για το εγχείρημα να σταθούν στην γραμμή της αφετηρίας!!!!
Πολλά πολλά Μπράβο σε εθελοντές κόσμο και αστυνομία (αρκετοί ήταν αυτοί που μας εμψύχωναν)!!

Στα δικά μου πρώτος μαραθώνιος με την επέμβαση στον χιαστό, με μηδενική προετοιμασία ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ (1ος της μαραθώνιος) σε όλη την διαδρομή. Τελικά ειπωμέναμε ο ένας τον άλλο για 4.47 "ΧΈΡΙ ΧΈΡΙ ΣΕ ΌΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΉ", ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα αυτός ο χρόνος. Άρα παραπάνω από ευχαριστημένοι και ευτυχισμένοι και ΔΥΟ.

Καλή αποκατάσταση σε όλους!!!!




Μπράβο Γιώργη.Σε όλη την διαδρομή χέρι χέρι με την σύζυγο.Τί να πώ?Σπάνιο θάλεγαΠολλά πολλά συγχαρητήρια

------------------------------------------

Thanks Τάσο, όντως ωραίο συναίσθημα και ειδικά στην τελική κατάταξη που την πέρασα για κάποια δέκατα του δευτερολέπτου χαχαχαχα (θα της το χτυπάω μια ζωή)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  13:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

Καλημερα κι απο εμενα!Πολλα συγχαρητηρια σε ολους οσους ετρεξαν εχθες!Πρωτος 'τουριστικος'μαραθωνιος για μενα,ετρεξα με δυο φιλους που ηθελαν να σπασουν το 4ωρο.Πρωτη φορα χαρηκα τοσο την κλασσικη διαδρομη,να χαιρεταω κοσμο,να συμμετεχω στην γιορτη,μου φανηκαν εντελως διαφορετικα ολα!Τελικα εγω και ο ενας φιλος καναμε 3'53'40 και ο αλλος 3'59!!Η χαρα τους μεγαλη και δικη μου μεγαλυτερη!Καλη ξεκουραση σε ολες και ολους και καλη συνεχεια!

Ακομα και ο Πηλικας μου φανηκε ομορφος φετος!!Ετσι,για να καταλαβετε σε τι ευφορια ημουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ex_hustler
Newbie Forum Runner

Greece


24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  13:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ex_hustler Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας!

Καταρχάς συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς για τη προσπάθεια τους! Εύχομαι καλή αποκατάσταση !!!


Τερμάτισα 9 λεπτά πιο γρήγορα από ότι πέρυσι στο 04:46:45 και με τις μισές στάσεις περπατήματος καθώς διαχειρίστηκα λίγο καλύτερα το ρυθμό και δεν άνοιξα στα πρώτα χλμ.
https://flow.polar.com/training/analysis/956974361

Έχω ένα μικρό πρόβλημα με την επίσημη χρονομέτρηση. Καταγράφηκαν όλα τα ενδιάμεσα περασματα κανοικά εκτός του τελευταίου. Στα αποτελέσματα με δείχνει DNF. Φίλος που με έβγαλε φώτο ακριβώς στην αψίδα μου λέει το ότι πιθανό με το χέρι που πατούσα το κουμπί στο ρολόι να απέτρεψα τη σωστή καταγραφή.

Bib number 11819

Έστειλα email στο info@athensauthenticmarathon.gr αναφέροντας το πρόβλημα με τη σχετική εικόνα/καταγραφή gps κλπ.

Υπάρχει κάποιο άλλο email εκτός από αυτό για θέματα χρονομέτρησης?
Ευχαριστώ


ΥΓ. Όχι τίποτα άλλο αλλά πως θα αγοράσω φωτο τερματισμού στην αψίδα ενώ είμαι ταυτόχρονα και DNF ???? (πωωωωωωω προβλήματα :P)

Race report 33ου μαραθωνίου :
http://apogeiwsh.blogspot.gr/2015/11/33.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spyretos
Forum-Runner

Greece


62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  13:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Συγχαρητήρια και από εμάς σε όλους όσους συμμετείχατε εχθές στον ΚΜΑ και στους άλλους αγώνες!
Σας ευχαριστούμε για την θετική ενέργεια που μας δώσατε, ώστε να μπορέσουμε να παίζουμε τύμπανα και να χορεύουμε για 9 ώρες (με διαλείμματα για μετακινήσεις) στο 5άρι, στο 10άρι, στον ΚΜΑ σε 2 σημεία ταυτόχρονα και στο απογευματινό 5άρι.
Σας ευχόμαστε καλή εβδομάδα και καλή αποκατάσταση!

Ομάδα κρουστών, για αγώνες δρόμου μεσαίων & μεγάλων αποστάσεων
www.facebook.com/kroustalagoi


Σας ευχαριστούμε και φέτος για την υποστήριξη και την παρουσία σας. Η ενέργεια που μας μεταφέρετε μας έλειψε πέρυσι. Να είσαστε πάντοτε καλά και να έχετε πάντοτε τέτοια θετική ενέργεια.

Συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν να σταθούν στην γραμμή εκκίνησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIT
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  13:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεύτερος μου μαραθώνιος . Και ο πρώτος ήταν στην κλασική. Το 2014 (ένα χρόνο δρομέας) έκανα 4:11 με πολλά προβλήματα από κράμπες και κόπωση μετά το 30.
Φέτος καλύτερη προετοιμασία προπονητικά αλλά και στη μελέτη όλων των στοιχείων της διαδρομής και των προσωπικών επιδόσεων σε προπονήσεις και αγώνες.
Το πλάνο μου είχε στόχο κυρίως τον τερματισμό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (αυτό που λέμε να ευχαριστηθώ τον αγώνα), να μη μου παρουσιαστούν τα προβλήματα που είχα το 2014 και μετά αν έρθει χρόνος κάτω από 4 ώρες καλοδεχούμενος. Είχα πλάνο με τα περάσματα σε κάθε πεντάρι, το οποίο συνεχώς συμβουλευόμουν, αφού ένιωθα ότι ήμουν καλά. Το πέρασμα στο 30άρι το είχα στο 2:50:00 και τα αποτελέσματα της ιστοσελίδας μου το δίνουν 2:50:00 (net 2:49:56)!!! Αφού ξεπέρασα μερικές δυσκολίες από το 33 μέχρι το 38, μετά έπιασα ένα πιο γρήγορο ρυθμό (pace 5:12 τα τελευτά 2,5 χλμ) και τελικά ήρθε το 3:59:17!
Ο κόντρα αέρας μου άρεσε και με κράτησε σχεδόν στεγνό. Η οργάνωση πολύ καλή αν και είχα αμφιβολίες με τόσες συμμετοχές.
Πολύ ευχαριστημένος. Σωματικά μια χαρά.
Καλή αποκατάσταση σε όλους.

Edited by - SIT on 14/11/2016 14:00:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  13:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σε ολους και ολες και πολλα συγχαρητηρια σε οσους στηθηκαν στην αφετηρια γι αυτο το υπεροχο ταξιδι, ασχετα με το αν στο τελος υλοποιηθηκαν οι χρονικοι στοχοι η οχι…
Ξυπνωντας το Σαββατο το πρωι η μεση μου και το αριστερο ισχιο μου ηταν σεα αθλια κατασταση..παει λεω δεν το βλεπω να τρεχω..
Το απογευμα κανω ενα καλο μασαζ οπου ο φιλος μου και φυσικοθεραπερυτης μου ο Μπαμπης μπορω να πω οτι εκανε καλη δουλεια με αποτελεσμα την Κυριακη το πρωι στις 4 τα ξημερωματα που σηκωθηκα απο το κρεβατι να ειμαι 80% καλυτερα απο την προηγουμενη ημερα.
Απο την στιγμη που αισθανθηκα καλυτερα αρχισα να σκεφτομαι αμεσως τον αγωνα την στρατιγικη που θα ακολουθησω να μελεταω τα περασματα που μου ειχε στειλει ο κοουτς με περασμα τον ημι σε 1.40’…
Στην αφετηρια στηθηκα νωρις ετσι ωστε να ειμαι μπροστα στο μπλοκ μου(3) το οποιο βοηθησε αρκετα γιατι επιασα τον ρυθμο που ηθελα απο την αρχη..πριν την εκκινηση τα λογια του Σπυρου (@spy) »εαν δεν με περασεις και ας ειμαι στο δευτερο μπλοκ θα εχεις αδικησει τον εαυτο σου» μ εκαναν να εχω εναν στοχο..και ας ηταν δυσκολος…
Ολα ξεκινησαν καλα αλλα μετα το 13ο χλμ αν θυμαμαι καλα ο ανεμος γυρισε και τον ειχαμε κοντρα..σταματαω 2 φορες για »πιπι μου» βρισκω τον Αργυρη καπου στο 19ο χλμ οπου μου λεει οτι δεν ειναι πολυ καλα.πηγαινουμε μαζι πλεον …περναω το ημι σε 1.41′.28» 1.30» λεπτο πιο αργα απο τα περασματα που εχουμε πει με τον κοουτς αλλα δεν με απασχολει πολυ γιατι σκεφτομαι οτι μολις βγω στο 30ο χλμ και ειμαι καλα θα το καλυψω το 1.30» …ο Αργυρης σιγα σιγα δυστηχως μενει πισω..δεν του λεω κατι για μην τον παρασυρω…
Φτανω στο 30ο χλμ και ειμαι καλα! αρχιζω και ανοιγω τον ρυθμο μου προοδευτικα…βλεπω τον Μανωλη στο 32οχλμ και τρεχει για λιγο μαζι μου λεγοντας μου ΄΄κανε το 10αρι της ζωη σου…ο ρυθμος εχει κλειδωσει στο 4.35» με 4.30»..
Μετα το 35ο χλμ αισθανομαι οτι εχω πολλες δυναμεις και αρχιζω και ριχνω τον ρυθμο κατω απο το 4.30»…
Συνανταω τον κοουτς στο 37οχλμ με ρωταει αν θελω κατι? ….ναι του απανταω: ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΤΟ 3.20′!!!
Στη Φειδιππιδου συνανταω την παρεα!!! ΝΙΚΟΣ(@echetlos)Νικος (@tazi) Γιωργος (sigi) οπου χαιρετιομαστε και μου δινουν δυναμη!!!
Ο ρυθμος εχει γινει πολυ γρηγορος πλεον..4.15»/χλμ συνανταω τον @spy στο 40οχλμ του φωναζω και του λεω να παμε μαζι, φυγε Σωτηρη δεν εχω να παω, μπραβο Σωτηρη μου φωναζει! και μου δινει κι αλλη δυναμη..
Κανω εναν προχειρο υπολογισμο και βλεπω οτι το σπαω το 3.20’…δεν κρατιεμαι πλεον..στριβω στην Ηρωδου Αττικου και αρχιζω να την κατηφοριζω με αναφυλιτα… τι πραγμα και αυτο ρε παιδι μου που μας πιανει εκεινη την στιγμη λες και ειναι ο πρωτος μας μαραθωνιος.. μπαινω στο Σταδιο με περιμενουν οι γιοι μου με τα μπλουζακια τους και τις σημαιουλες τους..πιανομαστε και τερματιζουμε και οι τρεις μαζι!!!!
Τελικος χρονος: 3:19′:13»!!!!!!!!! ΕΥΤΥΧΙΑ-ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ-ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!!

ΥΓ.1:Κοουτς Δημητρη Θεοδωριδη σ ευχαριστω πολυ για ολα!!
ΥΓ.2:Αργυρη (@winarg)παλι δεν τα καταφεραμε να τερματισουμε μαζι…οπως σου το εγραψα εχθες μας το φιλαει για το sub3!!!
ΥΓ.3:Το δευτερο μισο της διαδρομης 1.37′.45» το negative split πρεπει να το προτιμαμε…

ΥΓ.4: ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΣΥΝΤΡΕΧΤΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!

Σας ευχαριστω!


''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PEPE

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by captain556

2 πράγματα δεν μου άρεσαν απο την διοργάνωση ,πρώτον οι σακούλες μας απο την DHL ηταν μακρια απο τον τερματισμό.Καθε επιπλέων μετρο ειναι θάνατος ειδικά αν δεν εχεις καλο τερματισμό.Και δεύτερον δεν γινεται επίσημη διοργάνωση σαν τον μαραθώνιο της Αθήνας να μην δουλεύει το site με τα αποτελέσματα.Τι μου το διαφημίζεις τοτε "μπες και δες live τα αποτελέσματα" ,δεν κατάφερα να μπω ούτε μια στιγμή μέχρι και τωρα.
Αυτα γενικα λογο αυτών των 2 γεγονότων έμεινα δυσαρεστημένος φέτος απο την διοργάνωση που γενικα στα αλλα θέματα ηταν καλη.



Παλαιότερα τα νούμερα τα είχαν έξω απο το καλλιμάρμαρο. Πλέον όμως λόγω πολυκοσμίας αυτό ειναι αδύνατον. Παντως πιστεύω οτι ειναι σε καλή απόσταση, οτι πρέπει για λίγο περπατημα. Δεν κανει να σταματάμε απότομα. Σε μαραθώνιους του εξωτερικού περπατάς και 3-4 χλμ για τα πράγματα. Και εκει βέβαια, λόγω πολυκοσμίας. Τι να κάνουν; Δεν υπάρχει άλλη λύση (νομίζω).

Το σαιτ, οκ, λογικό να εχει κρασαρει.



Sorry Αλεξάνδρα, δεν το θεωρώ λογικο να μην λειτουργεί το site. Έπρεπε να το εχουν προβλέψει. Επειδή τυχαίνει να ειμαι σχετικός, λύσεις υπαρχουν πολλες.


«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».



Μπαρδόν, πάω πάσο τότε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  14:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bladerunner

quote:
Originally posted by Bloom
Bladerunner νομίζω είναι κρίμα να στεναχωριέσαι.



Σ' ευχαριστώ. Εκτιμώ το γεγονός ότι τερμάτισα μειώνοντας τον περσινό μου χρόνο μάλιστα, και ότι σήμερα είμαι στη δουλειά μου.
Δεν στενοχωριέμαι. Μεταξύ μας όμως, μέχρι το 15 καλόβλεπα το 3:40! Στις ανηφόρες με το κόντρα αεράκι είπα "οκ πάμε για 3:42 που ήταν κι ο αρχικός ρεαλιστικός στόχος"
Στο 35 συνειδητοποίησα ότι ούτε αυτό ήταν εφικτό και ήθελα να τερματίσω όσο λιγότερο μπορούσα από το περσινό μου χρόνο (3:47).

Θα ήμουν αχάριστος κι ασεβής να πω ότι πραγματικά στενοχωριέμαι. Στο κάτω-κάτω το αποτέλεσμα ήταν ανάλογο της προετοιμασίας μου.

Είμαι σίγουρος όμως ότι ως δρομείς καταλαβαίνετε ακριβώς το πνεύμα μου!

__________________________
Think faster than you ride




Είναι πολύ νωρίς το 15 για να καλοβλέπουμε το χρόνο.Στο 15 όλοι καλά είμαστε.
Έπιασα κουβέντα με 2 δρομείς στο 15. Με ρωτάνε για πόσο πας, τους λέω 3:49. Μου λένε το' χεις, είσαι μια χαρά. Τους λέω είναι πολύ νωρίς ακόμη.
Ε, στο 16, με έπιασε σουβλιά/σφάχτης, δεν ξέρω πως διάολο λέγεται....
Και ακόμη δε μου έχει φύγει.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιό 15; Είδα έναν που είχε καταρρεύσει στην κατηφόρα Ηρωδου Αττικού και τον κρατούσαν οι Πρώτων Βοηθειών, λιγότερο από χιλιόμετρο πριν τον τερματισμό...

Εγώ όποτε έχω φύγει πετώντας στην αρχή καλοέβλεπα διάφορα και στο 30-32 έπεφτε ο διακόπτης και σερρρρρρνομουν μεχρι το τελος.



Μαδριτη 2013 | Τόκιο 2014 (http://bit.ly/1UwWPZl) | Παρίσι 2015 | Σύδνεϋ 2015 (http://bit.ly/1X8QoC6) | Σεούλ 2016 (http://bit.ly/1WDql6a)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  14:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια Βασίλη !!!!!!
Το πήγες παρέα με τον Φώτη και τον Σάκη αν κρίνω από τους χρόνους !!!
quote:
Originally posted by McManaman

καλησπέρα σε όλους
παρθενική συμμετοχή στην αθήνα φέτος
όσα και αν διαβάσεις όσο και αν μελετήσεις την υψομετρική
η εμπειρία είναι διαφορετικό πράγμα
ο φόβος μου ελέω ελλιπής προετοιμασίας μου έκανε
καλό,θέλει υπομονή μεγάλη η αθήνα
πρέπει να βγεις αλώβητος από τις ανηφόρες (ξέρω όλοι τα ίδια γράφουν αλλά ισχύει,πρέπει να περιμένεις στις ανηφόρες)
ο αέρας δεν ήταν απλά τροχοπέδη , ήταν εκνευριστικός
και η κατηφόρα τέλος θέλει δυνάμεις για να την τρέξεις
το κοινό τουλάχιστον συναρπαστικό (έχω τρέξει και εξωτερικό άλλα κόσμο σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν έχω συναντήσει)
μου άρεσε πάρα πολύ η πίστα μου ταιριάζει,εύχομαι να μπορέσω να ξανατρέξω
καλή αποκατάσταση σε όλους


;)


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  15:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να γράψω λοιπόν και εγώ τις εντυπώσεις μου από τον πρώτο μου Μαραθώνιο.
Αρχικά μια επισήμανση, επειδή δεν είχα σκοπό να τρέξω την απόσταση, δεν είχα κάνει πρόγραμμα Μαραθωνίου. Απλά, επειδή τους τελευταίους μήνες τα χιλιόμετρά μου ήταν μ.ο. 65-70 πρόσθεσα και 2-3 μεγάλα τρεξίματα και είπα ότι κατεβαίνω.
Η διοργάνωση από την αρχή ακόμα, από τα πούλμαν μου άφησε καλή εντύπωση, εντυπωσιάστηκα από τον κόσμο στο Μαραθώνα και από το πολύ καλό και έντονα εορταστικό κλίμα που επικρατούσε. Δεν είναι απλά ένας Μαραθώνιος, είναι ένας θεσμός.
Το βράδυ υπολογίζω να κοιμήθηκα μόνο 2 ώρες αλλά ήμουν καλά. Έφαγα ένα πρωινό στο σπίτι και 2 μπάρες εκεί και άρχισα τριγυρνάω στην περιοχή. Η σακούλα ζεστασιάς που έδιναν σε μένα έκανε καλή δουλειά, με ζέστανε γιατί τελικά το είχε το κρύο του. Ήμουν τοποθετημένος στο 10 μπλοκ, και σκέφτηκα να στηθώ μπροστά για να αποφύγω το συνωστισμό. Τελικά, πέτυχε. Ξεκίνησα χωρίς να συναντήσω πολλούς δρομείς μπροστά μου, μέχρι που έφτανα τα προηγούμενα μπλοκ. Εμένα προσωπικά δε με εμπόδισαν όλοι αυτοί που έπρεπε να προσπεράσω, δε θεωρώ ότι μου στοίχισαν σε χρόνο(ενώ μια επίσκεψη στο χωράφι για πότισμα μπορεί να μου έφαγε ένα λεπτό). Είχα ένα πρόβλημα στην αρχή να δω τους σφυγμούς μου(μου φάνηκε ότι λόγω κοντινής απόστασης έπαιρνα σήμα από άλλους δέκτες) και τελικά μου φάνηκε ότι από λάθος δείχνει πιο πολλούς. Μετά κατάλαβα ότι ήταν όντως πιο ψηλά. Αποφάσισα να μην ασχοληθώ με αυτό, να τρέξω με την αίσθηση και να δω αν κάνω τα περάσματα που είχα αποφασίσει από πριν.
Διαπίστωσα ότι πήγαινα ακριβώς όπως ήταν η στρατηγική μου, δεν το πίστευα κιόλας. Νερά από τον κάθε σταθμό (για να τα πίνω πιο εύκολα είχα στη ζώνη μου ένα στόμιο από τα κόκκινα μπουκάλια «πιπίλα» και το βίδωνα πάνω στα μπουκαλάκια για να πίνω, με βόλεψε πολύ). Τζελάκια είχα πάνω μου έπαιρνα ανά 7,5 χλμ. Ούτε κατάλαβα πως έφτασα στο 15. Μου άρεσε πολύ που έβλεπα τόσο πολύ κόσμο, πέρασα πολύ καλά. Προσπαθούσα να μείνω πάνω στη μπλε γραμμή όποτε την έβλεπα, πιστά (και πάλι έκανα 250 μέτρα παραπάνω). Ο πόνος στο αριστερό ισχίο που φοβόμουν ότι θα μου δημιουργήσει πρόβλημα εμφανίστηκε μετά το 10 περίπου αλλά δεν έφτασε να με καθυστερεί.
Στο 21,1 πέρασα 1:53:25 ακριβώς όσο ήθελα και μετά άρχισαν οι ανηφόρες, οι οποίες ήταν πολύ ήπιες για τα δεδομένα μου (εκτός του 25ου) και κράτησα γενικά ικανοποιητικό ρυθμό εκεί στα 5:33. Από το 28 και μετά έφυγε μαγικά ο πόνος και λίγο ανέβασα κιόλας, ιδέα δεν είχα που είναι αυτός ο Σταυρός που πρέπει να φτάσουμε (πρωτάρης). Τελικά στο 31 πρέπει να ήταν γιατί εκεί βλέπω ότι έπεσα στα 5:46. Οι σφυγμοί μου καταγράφηκαν αρκετά ανεβασμένοι στις ανηφόρες, σε επίπεδα ΗΜ, αλλά δεν ζοριζόμουν τόσο. Ίσως από τον αέρα… Η αίσθηση ήταν γενικά σαν να κάνω μια δύσκολη προπόνηση τέμπο.
Το 32 ήθελα να το περάσω στο 2:53 και ήμουν ακριβώς εκεί. Σκέφτομαι από μέσα μου ένα δεκάρι με ρυθμό 5:00 με πάει στο 3:43, με ρυθμό 4:30 στο 3:38, και έτσι κάνω το πρώτο μου λάθος, ανοίγω πολύ νωρίς χωρίς καν να κοιτάω το ρολόι μου προσπερνούσα κόσμο και χαιρόμουν. Μόνο όταν άκουσα ένα σχόλιο από εθελοντή «καλέ, αυτός πάει σα σίφουνας» κοίταξα ότι πήγαινα με 4:07 και οι σφυγμοί στα κόκκινα. Ωχ, σκέφτηκα, την κάτσαμε. Αμέσως έκοψα αλλά όχι πολύ, ήδη είχα κάνει 2 χιλιόμετρα στο 4:30 και τα υπόλοιπα προσπάθησα να είναι γύρω το 5. Το όνειρο να μπω καλπάζοντας στην τελική ευθεία και στο στάδιο αναβλήθηκε. Προστέθηκε και πόνος στο δεξί τετρακέφαλο και σκέφτηκα δεν μπορώ να καλπάσω. Απλά κράτα το ρυθμό σου. Στο 39 πήρα δύναμη από sigi και echetlo και με κάποιον τρόπο έφτασα και τερμάτισα (χωρίς καλπασμό) σε 3:44:46. Ακριβώς όσο ήθελα. Απόλυτα ευχαριστημένος από όλα όσα έζησα χθες.
Πράγματα που έμαθα και τα αγνοούσα μέχρι τώρα: 1. Ο Μαραθώνιος βγήκε στο 86% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας, με το τελευταίο 1/3 να είναι 95%. 2. Υπάρχουν περιθώρια για πιο κάτω αλλά δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ. 3. Πολύ εύκολα μπορείς να την πατήσεις σε οποιοδήποτε χιλιόμετρο.
Συγγνώμη για το σεντόνι.
ΥΓ: Χωρίς τους εθελοντές δεν υπάρχει Μαραθώνιος. Πολλά μπράβο.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2016 :  15:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς για τη προσπάθεια τους & καλή αποκατάσταση.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 43 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000