Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογή παπουτσιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/05/2016 :  10:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Ψάχνω για ένα ελαφρύ παπούτσι, κυρίως για διαλειμματικές και αγώνες.
Είμαι 184, 85.5 κιλά με υπερπρηνισμό και αυτή τη στιγμή έχω τα εξής

1)Αsics Kayano 21, 500χλμ
2)Αdidas Sequence 7, 200χλμ

Λέω να πάρω ένα ελαφρύτερο παπούτσι γιατί η αλήθεια είναι ότι τα Kayano πλέον τα νιώθω πολύ βαριά για τις συνηθισμένες προπονήσεις (8-10km).
Mου αρέσουν πολύ τα New Balance 1500V2. Δεν τα έχω τρέξει, απλά τα φόρεσα σε μαγαζί.

Ο σκοπός μου δεν είναι να πάρω ένα καθαρά αγωνιστικό παπούτσι αφού εξάλλου δεν κατεβαίνω σε περισσότερους από 10 αγώνες το χρόνο. Θα ήθελα ένα ελαφρύ υποστηρικτικό παπούτσι που θα με καλύπτει στα κομμάτια αλλά και σε πιο γρήγορα 20αρια.

Αν λάβω υπόψη τις κριτικές με καλύπτει.

Εσείς τι λέτε; Κάποια άλλη πρόταση, ίσως από προηγούμενα μοντέλα που είναι σε stock και άρα σε καλύτερη τιμή;

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και για το 1260V5 αλλά θεωρώ πως τα ζευγάρια που έχω ήδη, καλύπτουν αυτή την κατηγορία.

Ευχαριστώ

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2016 :  11:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλημέρα.

Ψάχνω για ένα ελαφρύ παπούτσι, κυρίως για διαλειμματικές και αγώνες.
Είμαι 184, 85.5 κιλά με υπερπρηνισμό και αυτή τη στιγμή έχω τα εξής

1)Αsics Kayano 21, 500χλμ
2)Αdidas Sequence 7, 200χλμ

Λέω να πάρω ένα ελαφρύτερο παπούτσι γιατί η αλήθεια είναι ότι τα Kayano πλέον τα νιώθω πολύ βαριά για τις συνηθισμένες προπονήσεις (8-10km).
Mου αρέσουν πολύ τα New Balance 1500V2. Δεν τα έχω τρέξει, απλά τα φόρεσα σε μαγαζί.

Ο σκοπός μου δεν είναι να πάρω ένα καθαρά αγωνιστικό παπούτσι αφού εξάλλου δεν κατεβαίνω σε περισσότερους από 10 αγώνες το χρόνο. Θα ήθελα ένα ελαφρύ υποστηρικτικό παπούτσι που θα με καλύπτει στα κομμάτια αλλά και σε πιο γρήγορα 20αρια.

Αν λάβω υπόψη τις κριτικές με καλύπτει.

Εσείς τι λέτε; Κάποια άλλη πρόταση, ίσως από προηγούμενα μοντέλα που είναι σε stock και άρα σε καλύτερη τιμή;

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και για το 1260V5 αλλά θεωρώ πως τα ζευγάρια που έχω ήδη, καλύπτουν αυτή την κατηγορία.

Ευχαριστώ





10 αγώνες το χρόνο δεν τους λες και λίγους.Εκτός και αν πας στους περισσότερους για τουρισμό.
Θέλει προσοχή η μετάβαση σε ελαφρύτερο παπούτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2016 :  17:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Η μέγιστη προσπάθεια κάποιου και ο χρόνος που καταφέρνει μπορεί να είναι τουρισμός για πολλούς άλλους αθλητές αλλά για τον ίδιο σίγουρα δεν είναι.
Σε κάθε περίπτωση, εννοώ ότι δε χρειάζομαι το ελαφρύ παπούτσι μόνο για τα 5-6 10αρια και τους 2-3 Ημί που θα τρέξω στη χρονιά.
Θα το ήθελα και για τις γρήγορες προπονήσεις μου, διαλειμματικές και τέμπο και απευθύνθηκα στο φόρουμ για να μου πουν οι συντρέχτες τη γνώμη τους αν κάνει για τέτοια χρήση.

Ευχαριστώ



Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2016 :  17:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jason καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι ότι το πέρασμα από Kayano και Sequence στο 1500 είναι λίγο απότομο. Το 1500 θεωρείται από την ίδια την ΝΒ αγωνιστικό παπούτσι. Καλύτερα δοκίμασε κάτι πιο ενδιάμεσο. Αφού επιμένεις σε stability παπούτσια, αντίστοιχα με αυτό που ζητάς είναι το DS Trainer από Asics ή το Tempo Boost από Adidas. Θα σου έλεγα το 870 από ΝΒ. Έχω ακόμα το v4 ήταν καταπληκτικό παπούτσι, το v5 δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα και η σειρά από ότι βλέπω καταργήθηκε και στη θέση του είναι το Vazee Prism. H NB λάνσαρε τη Vazee ως γρήγορη σειρά. Δε τα έχω δοκιμάσει αλλά αν είναι σαν το 870 αξίζει μια δοκιμή.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2016 :  20:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλησπέρα.

Η μέγιστη προσπάθεια κάποιου και ο χρόνος που καταφέρνει μπορεί να είναι τουρισμός για πολλούς άλλους αθλητές αλλά για τον ίδιο σίγουρα δεν είναι.
Σε κάθε περίπτωση, εννοώ ότι δε χρειάζομαι το ελαφρύ παπούτσι μόνο για τα 5-6 10αρια και τους 2-3 Ημί που θα τρέξω στη χρονιά.
Θα το ήθελα και για τις γρήγορες προπονήσεις μου, διαλειμματικές και τέμπο και απευθύνθηκα στο φόρουμ για να μου πουν οι συντρέχτες τη γνώμη τους αν κάνει για τέτοια χρήση.

Ευχαριστώ



Ευχαριστώ


@jason jason παρεξήγησες τα γραφόμενα μου ,εγώ θέλω να σου πω ότι 10 αγώνες στο μαξιμουμ των δυνατοτήτων σου είναι πολλοί.Στα δικά μου μάτια βέβαια γιατί εγώ κάνω 2 μαραθωνιους και το πολύ άλους 2 αγώνες μέσα στην χρονιά.
Αυτο που πρέπει να δώσεις βάση είναι στην μετάβαση σε χαμηλότερου προφίλ παπούτσι ,το λέει και ο Δημήτρης, και όχι τόσο στο μοντέλο.
ΌΣΟ για τα παπούτσια εγώ έχω βολευτεί με τα boston boost όπου κάνω από τις διαλειμματικές μέχρι μαραθώνιο.Τα προστατεύω με παλιότερα παπούτσια γιατί μπήκε και το βουνό στην ζωή και δεν μπορώ να αλλάζω όσο συχνά θέλω.

Ένα θέμα σοβαρό θέμα είναι αυτό που παρεξήγησες,τουρισμός σε αγώνα.
Αν για παράδειγμα τρέχουμε 10 αγώνες το χρόνο επιβάλετε 3-4 να είναι για τουρισμό ,για την παρέα το κέφι πάρτω όπως θέλεις .Δεν μπορεί στους 9 με 10 μήνες να κάνεις κάθε μήνα και έναν αγώνα στα κόκκινα.

φιλικά Πέτρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2016 :  22:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε αγώνας που τρέχω θέλω να είναι ο καλύτερός μου και να βλέπω αν είναι δυνατόν τη βελτίωσή μου μέσα από τις προπονήσεις.
Εννοείται ότι κατεβαίνουμε και για την παρέα, το χαβαλέ κ.λ.π αλλά δεν είναι κακό να βλέπουμε τους χρόνους μας να πέφτουν.
Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι όλο το χρόνο σε προετοιμασία!

Σε κάθε περίπτωση, μια παρέα είμαστε οπότε no problem!

Σχετικά με το παπούτσι τώρα, γιατί θεωρείται επικίνδυνη μια τέτοια μετάβαση; Από το 10αρι drop του Kayano και τα 350gr πήγα στο 8αρι drop του Sequence και τα 326gr χωρίς κάποιο θέμα.
Ομολογώ πως με τα Sequence απολαμβάνω περισσότερο το τρέξιμο και τα νιώθω σαφώς πιο γρήγορα. Για αυτό το λόγο είπα να πάω σε κάτι ελαφρύτερο. Καταλαβαίνω ότι εσύ και ο Δημήτρης προτείνετε να μην πάω σε κάτι τόσο racing αλλά σε ένα πιο γρήγορο προπονητικό. Κατανοητό και θα το ψάξω.

σχετικά με την επιμονή μου με τα stability παπούτσια, η αλήθεια είναι ότι λόγω βάρους και χονδροπάθειας τα προτιμώ μέχρι στιγμής.

ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλησπέρα.

Η μέγιστη προσπάθεια κάποιου και ο χρόνος που καταφέρνει μπορεί να είναι τουρισμός για πολλούς άλλους αθλητές αλλά για τον ίδιο σίγουρα δεν είναι.
Σε κάθε περίπτωση, εννοώ ότι δε χρειάζομαι το ελαφρύ παπούτσι μόνο για τα 5-6 10αρια και τους 2-3 Ημί που θα τρέξω στη χρονιά.
Θα το ήθελα και για τις γρήγορες προπονήσεις μου, διαλειμματικές και τέμπο και απευθύνθηκα στο φόρουμ για να μου πουν οι συντρέχτες τη γνώμη τους αν κάνει για τέτοια χρήση.

Ευχαριστώ



Ευχαριστώ


@jason jason παρεξήγησες τα γραφόμενα μου ,εγώ θέλω να σου πω ότι 10 αγώνες στο μαξιμουμ των δυνατοτήτων σου είναι πολλοί.Στα δικά μου μάτια βέβαια γιατί εγώ κάνω 2 μαραθωνιους και το πολύ άλους 2 αγώνες μέσα στην χρονιά.
Αυτο που πρέπει να δώσεις βάση είναι στην μετάβαση σε χαμηλότερου προφίλ παπούτσι ,το λέει και ο Δημήτρης, και όχι τόσο στο μοντέλο.
ΌΣΟ για τα παπούτσια εγώ έχω βολευτεί με τα boston boost όπου κάνω από τις διαλειμματικές μέχρι μαραθώνιο.Τα προστατεύω με παλιότερα παπούτσια γιατί μπήκε και το βουνό στην ζωή και δεν μπορώ να αλλάζω όσο συχνά θέλω.

Ένα θέμα σοβαρό θέμα είναι αυτό που παρεξήγησες,τουρισμός σε αγώνα.
Αν για παράδειγμα τρέχουμε 10 αγώνες το χρόνο επιβάλετε 3-4 να είναι για τουρισμό ,για την παρέα το κέφι πάρτω όπως θέλεις .Δεν μπορεί στους 9 με 10 μήνες να κάνεις κάθε μήνα και έναν αγώνα στα κόκκινα.

φιλικά Πέτρος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2016 :  16:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλησπέρα.

Έχει κάποιος συντρέχτης τα VAZEE PRISM που αναφέρει ο Δημήτρης;
Σκοπεύω να πάω το ΣΚ να τα δοκιμάσω αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δε βρίσκω εκτενή Reviews στο διαδίκτυο.

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2016 :  17:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Jason καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι ότι το πέρασμα από Kayano και Sequence στο 1500 είναι λίγο απότομο. Το 1500 θεωρείται από την ίδια την ΝΒ αγωνιστικό παπούτσι. Καλύτερα δοκίμασε κάτι πιο ενδιάμεσο. Αφού επιμένεις σε stability παπούτσια, αντίστοιχα με αυτό που ζητάς είναι το DS Trainer από Asics ή το Tempo Boost από Adidas. Θα σου έλεγα το 870 από ΝΒ. Έχω ακόμα το v4 ήταν καταπληκτικό παπούτσι, το v5 δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα και η σειρά από ότι βλέπω καταργήθηκε και στη θέση του είναι το Vazee Prism. H NB λάνσαρε τη Vazee ως γρήγορη σειρά. Δε τα έχω δοκιμάσει αλλά αν είναι σαν το 870 αξίζει μια δοκιμή.

No pain, no gain!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2016 :  17:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JASON JASON

quote:
Originally posted by dimitrissss

Jason καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι ότι το πέρασμα από Kayano και Sequence στο 1500 είναι λίγο απότομο. Το 1500 θεωρείται από την ίδια την ΝΒ αγωνιστικό παπούτσι. Καλύτερα δοκίμασε κάτι πιο ενδιάμεσο. Αφού επιμένεις σε stability παπούτσια, αντίστοιχα με αυτό που ζητάς είναι το DS Trainer από Asics ή το Tempo Boost από Adidas. Θα σου έλεγα το 870 από ΝΒ. Έχω ακόμα το v4 ήταν καταπληκτικό παπούτσι, το v5 δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα και η σειρά από ότι βλέπω καταργήθηκε και στη θέση του είναι το Vazee Prism. H NB λάνσαρε τη Vazee ως γρήγορη σειρά. Δε τα έχω δοκιμάσει αλλά αν είναι σαν το 870 αξίζει μια δοκιμή.

No pain, no gain!






Καλησπέρα.

Δημήτρη, σε άκουσα και μόλις παρήγγειλα το 870V4. Από wiggle, το τελευταίο κομμάτι στο νούμερό μου. Και η τιμή καλή, 85 Euro.

Διάβασα και σούπερ κριτικές, οπότε τώρα περιμένουμε να έρθει να το δοκιμάσουμε.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

diazz123
Newbie Forum Runner

32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2016 :  20:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλημέρα.

Ψάχνω για ένα ελαφρύ παπούτσι, κυρίως για διαλειμματικές και αγώνες.
Είμαι 184, 85.5 κιλά με υπερπρηνισμό και αυτή τη στιγμή έχω τα εξής

1)Αsics Kayano 21, 500χλμ
2)Αdidas Sequence 7, 200χλμ

Λέω να πάρω ένα ελαφρύτερο παπούτσι γιατί η αλήθεια είναι ότι τα Kayano πλέον τα νιώθω πολύ βαριά για τις συνηθισμένες προπονήσεις (8-10km).
Mου αρέσουν πολύ τα New Balance 1500V2. Δεν τα έχω τρέξει, απλά τα φόρεσα σε μαγαζί.

Ο σκοπός μου δεν είναι να πάρω ένα καθαρά αγωνιστικό παπούτσι αφού εξάλλου δεν κατεβαίνω σε περισσότερους από 10 αγώνες το χρόνο. Θα ήθελα ένα ελαφρύ υποστηρικτικό παπούτσι που θα με καλύπτει στα κομμάτια αλλά και σε πιο γρήγορα 20αρια.

Αν λάβω υπόψη τις κριτικές με καλύπτει.

Εσείς τι λέτε; Κάποια άλλη πρόταση, ίσως από προηγούμενα μοντέλα που είναι σε stock και άρα σε καλύτερη τιμή;

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και για το 1260V5 αλλά θεωρώ πως τα ζευγάρια που έχω ήδη, καλύπτουν αυτή την κατηγορία.

Ευχαριστώ

τον άλλο μηνά βγαίνει και το mizuno paradox 3


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  14:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από εμένα.
Δεν θα ήθελα να ανοίγω νέο θέμα για αγορά παπουτσιού.

Ιστορικό
Ξεκίνησα σταδιακά και η μετάβαση στο άθλημα είναι πολύ καλή. Εχω τα Asics Pulse 7, είμαι στο ~1.77 με βάρος 70kg. Με τα ήδη υπάρχον έχω τρέξει ως τώρα σε 3 αγώνες, τα έχω 1 χρόνο και έχουν γράψει αρκετά Km.
Δυστηχώς δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω με ακρίβεια.

Χρήση
Μεγάλες αποστάσεις.

Εχω διαβάσει για αρκετά μοντέλα, που ομολογουμένως έχω αγχωθεί πολύ παραπάνω απ όσο έπρεπε.

Μερικά από αυτα :
Saucony Triumph ISO
Mizuno Wave Catalyst
Saucony Omni
HOKA Clifton 2
Brooks Transcend 3
Saucony Hurricane ISO

Εσεις τι έχετε να προτείνετε, και ήθελα να μου δώσετε μία παραπάνω πρόταση/συμβουλή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  16:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παπούτσια στα οποία αναφέρεσαι είναι διαφορετικών κατηγοριών. Τα Triumph, Clifton είναι ουδέτερα, τα Hurricane, Transcend και Catalyst stability ενώ το Omni είναι motion control. Να μην αγχώνεσαι να πας σε ένα κατάστημα με διάδρομο να τρέξεις δοκιμάζοντας όσα περισσότερα μπορείς και να πάρεις αυτά που αισθάνεσαι ότι σου πάνε καλύτερα.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  17:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω καιρό να διαβάσω Έχετλο και αρχίζω να ανησυχώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  18:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
dimitrissss, ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά συγνώμη αλλά δεν κατέχω από κατηγορίες. Επίσης μου είναι αρκετά δύσκολο έως ακατόρθοτο να μεταβώ σε κατάστημα και να δοκιμάσω.. Τα τοπικά καταστήματα δεν διαθέτουν τόσο "αγωνιστικά", απλά περισσότερο καθημερινά και sport. :(

Edited by - mike07 on 12/06/2016 18:26:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  18:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θες κάτι σε ουδέτερο οι πιο ασφαλείς επιλογές είναι Asics Nimbus ή Cumulus, Nike Pegasus ή Vomero, Adidas Supernova Glide Boost, Brooks Ghost ή Glycerine, New Balance 1080, Mizuno Wave Enigma, Saucony Ride ή Triumph. Πολλές οι εταιρείες, πάρα πολλές οι επιλογές.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  19:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ dimitrissss.. Θέλω να τους ρίξω μία ματιά. Η αλήθεια είναι ότι δεν το δοκιμάσεις, είναι πολλά τα προβλήματα που δημιουργούνται.
Βρήκα αυτο το online tool : http://runrepeat.com/compare-products#?selected=404,9918,841,711,414

Με βοήθσηε κάπως περισσότερο, όπως φυσικά και τα παπούτσια που μου παρέθεσες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000