Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Κρυοσάουνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/10/2016 :  08:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κάνει κανείς κρυοσάουνα/κρυοθεραπεία; Παλεύεται η θερμοκρασία;
Επίσης, επειδή έχω κερδίσει μία συνεδρία, προτείνετε να την κάνω πριν ή μετά το μαραθώνιο;

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2016 :  10:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιωργο θα πάω και γω μετά τον μαραθώνιο.σε αυτό στην γλυφαδα θα πας;
Υπάρχει σιτε που εξηγεί πως δουλεύει η κρυοσαουνα.δεν υπάρχει θέμα να κρυώσει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2016 :  11:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, στη Γλυφάδα! Οπότε φαντάζομαι την προτείνεις μετά το μαραθώνιο για αποθεραπεία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2016 :  11:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπρρρρ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

micro
Newbie Forum Runner

Greece
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2016 :  21:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα για μετα τον Μαραθωνιο.😉


"No paro cuando estoy cansado, solo cuando he terminado"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  08:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κρυοθεραπεία έχω κάνει 5-6 φορές. Τελευταία έκανα χτες στη Βούλα. 10 λεπτά μέσα σε κάδο με νερό στους 3-5 βαθμούς. Μέχρι και το ύψος του μαγιό. Κόστος 5€. Βοηθάει να χαλαρώσεις και να "στρώσουν" τυχόν φλεγμονές.
Φοράς καλτσάκι ψαροντούφεκου στην πατούσα που είναι πιο ευαίσθητη και πατάει στον πάτο. Η είσοδος στο νερό για μένα ήταν πιο εύκολη απ' ότι περίμενα. Από τα 30sec αρχίζω να αισθάνομαι το κρύο στα πόδια και μια δυσφορία. Μέχρι να κλείσω 2 λεπτά, πάντα σκέφτομαι "δεν παλεύεται με τίποτα, να πληρώσω να φύγω και να λυτρωθώ" (σαν το μαραθώνιο ένα πράμα. Μετά συνηθίζω. 8 λεπτά είναι οκ για να έχεις τα επιθυμητά οφέλη. Στα 10 λεπτά το πολύ είσαι οκ, βγαίνεις και ντύνεσαι καλά.


Κρυοσάουνα, απ' όσο ξέρω είναι άλλο τελείως θέμα. Σε απίστευτα χαμηλές θερμοκρασίες πχ -170, που παγώνουν μόνο επιφανειακά το δέρμα για 1-2 λεπτά και με κόστους πολύ ψηλότερο. Κάτι έχω ακούσει για 40-50€.

Όποιος έχει κάνει ας μας πει περισσότερα.


Edited by - Aroulio on 25/10/2016 08:51:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

micro
Newbie Forum Runner

Greece
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  08:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κρυοθεραπεία έχω κάνει και εγώ. Συνηθίζεται να το κάνουν οι αθλητές του ποδοσφαιρου και βοηθάει πάρα πολύ και το κυριότερο μπορείς να το κάνεις και μόνος σου σπίτι σχεδόν ανέξοδα. Για κρυοσάουνα και εγώ έχω μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω τι παίζει.

"No paro cuando estoy cansado, solo cuando he terminado"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  10:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κρυοσάουνα εννοώ που φτάνει έως τους - 170C!! Κέρδισα για συνεδρία από τον αγώνα της Ρεματιάς Χαλανδρίου και σκέφτομαι αν θα την κάνω πριν ή μετά το μαραθώνιο (μάλλον μετά από ό,τι μου λέτε).
Αφού την κάνω, θα γράψω κι εγώ την εμπειρία μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  10:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gtsig

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κρυοσάουνα εννοώ που φτάνει έως τους - 170C!! Κέρδισα για συνεδρία από τον αγώνα της Ρεματιάς Χαλανδρίου και σκέφτομαι αν θα την κάνω πριν ή μετά το μαραθώνιο (μάλλον μετά από ό,τι μου λέτε).
Αφού την κάνω, θα γράψω κι εγώ την εμπειρία μου!




Το καλύτερο

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  11:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο ο sotos-marathon έχει κάενι κρυοσάουνα. Ρώτα τον αν θες και θα σου πει εντυπώσεις [;-)]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2016 :  13:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Αργύρη!!

quote:
Originally posted by winarg

Γιώργο ο sotos-marathon έχει κάενι κρυοσάουνα. Ρώτα τον αν θες και θα σου πει εντυπώσεις [;-)]

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  11:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η χρηση κρυου στους μυς ειναι καταστροφικη.Προκαλει συσπαση και μειωνει την κυκλοφορια.Προσωρινα νιωθετε πιο ωραια γιατι εκκρινονται ενδορφινες οπως καθε φορα που υφισταται κακοποιηση το σωμα.Κοφτε αυτες τις αηδιες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  11:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
spiros tsi, αν μου επιτρέπεις μία ερώτηση. Γιατρός είσαι; Ρωτάω γιατί ο γιος μου είναι στις ποδοσφαιρικές ακαδημίες μίας ΠΑΕ. Εκεί χρησιμοποιούν κρυοσάουνα τόσο θεραπευτικά όσο και προληπτικά. Αν θέλεις απαντάς. Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  13:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικοθεραπευτης ειμαι που εχω εργαστει στο Λονδινο,ημουν προισταμενος 11 χρονια σε ιδιωτικο νοσοκομειο της Αθηνας,εχω διδαχτει οστεοπαθητικη,χειροπρακτικη ,μυοθεραπεια απο κορυφαιους στον κοσμο γιατρους και φυσικοθεραπευτες.Δυστυχως το συστημα θεραπειων παγκοσμιως προωθει πολλα πραγματα ειτε αδιαφορα ειτε επιβλαβη για τους ασθενεις.Ενα τετοιο εναι και αυτο.

Edited by - spiros tsi on 21/11/2016 13:04:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  13:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το γνωρίζετε ότι, όσο και να ψάξετε, δεν θα βρείτε καμμία μελέτη που να αποδεικνύει τυχόν οφέλη της κρυοθεραπείας ή των διατάσεων;
Κατά πολλούς δε, τις φλεγμονές που θέλουμε να καταπολεμήσουμε με την κρυοθεραπεία, ο οργανισμός πρέπει να μάθει να τις αντιμετωπίζει μόνος του, ως μέρος των γενικότερων προσαρμογών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  13:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διατάσεις και κρυοθεραπεία δεν είναι το ίδιο θέμα. Πάντως είναι γνωστό από τα τέλη της δεκαετίας του 90 πως οι διατάσεις πριν την εξάσκηση δε βοηθούν - μάλιστα, μειώνουν τη νευρομυική συναρμογή. Προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να πείσω τον εαυτό μου ότι βοηθούν σε κάτι, αν και ποτέ δεν τους έδωσα την ευκαιρία που τους αξίζει (πάει να πει πως ποτέ δεν έκανα συστηματικά και για αρκετό χρόνο διατάσεις, ώστε να μπορώ να βρω τη διαφορά, αν υπάρχει).

Όσον αφορά τον πάγο, κάπου τελευταία κυκλοφορούν μελέτες πως ενδεχομένως να χειροτερεύει την επίδοση και να επιμηκύνει την ανάνηψη.

Πολλές πρακτικές και τεχνικές στο χώρο του αθλητισμού είναι περισσότερο εμπειρικές παρά αποδεδειγμένες. Από την άλλη, τελευταία όποτε διαβάζω μελέτες που βγάζουν τη μία πρακτική άχρηστη, την άλλη επικίνδυνη, όλο και πιο συχνά εντοπίζω πως τις διάφορες έρευνες τις διεξάγουν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από άθληση και πλήθος ερευνών είναι κακά και πρόχειρα στημένες, πάνω σε εντελώς μη ρεαλιστικές παραμέτρους, ή σε δείγματα με 11 και πολλούς λέω ανθρώπους. Δεν το συζητώ για τις μετα-αναλύσεις. Το κακό με την προχειρότητά τους έχει παραγίνει τόσο ώστε δεν πιστεύω πια απολύτως καμία, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τι μένει; Σκέφτομαι πως αν στην (πολυαγαπημένη μου) Ρεάλ Μαδρίτης κάνουν συστηματικά κρυοθεραπεία και κερδίζουν το Τσάμπιονς Λιγκ, τότε αυτοί ξέρουν καλύτερα - εκτός κι οι υπόλοιποι κάνουν περισσότερη κρυοθεραπεία και παθαίνουν ζημιά, τι άλλο να πω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000