Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2017 :  18:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη αστα... έχω μια άκρη στην τροχαία αλλά έχει βαρεθεί να με βλέπει! στο τέλος θα με διαολοστείλει :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2017 :  19:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
20΄ζεσταμα
8χ1000 με 1΄διαλειμμα
4.00 , 4.01, 4.02, 4.03 ,4.08,4.11,4.12,4.16
20΄χαλαρα

Edited by - Peter L on 22/02/2017 19:11:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2017 :  20:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by lemonidas1

Γεια σας παιδια!Εχω πολυ καιρο να γραψω(και να μπω στο φορουμ).Ολοι καλα?Χτεσινη προπονηση,κανονικη,μετα απο καιρο λογω πολλων προσωπικων θεματων...10χλμ,δυο ζεσταμα,δυο αποθερ.χρονος 48'.



!!!...σβέλτα μπήκες στο παιχνίδι! Προσωπικά όταν κάνω "επανεκκίνηση" στο τρέξιμο...άντε να σύρω τα πόδια μου στο 5'30'' - 6'00
Καλή λοιπόν συνέχεια Λεωνίδα!

Free your feet...free your senses!

Να εισαι καλα Μανωλη!Σημερα 2χλμ ζεσταμα και μετα 10χλμ σταδικα αυξανομενα σε 43'25Μη με μαλωσεις αλλα ενιωθα πως επρεπε να τρεξω,να ξεδωσω....καταλαβενεις.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2017 :  21:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλήσπερα. Προπόνηση ίδια με τη χθεσινή απόψε. 15 χιλιόμετρα με μέσο όρο ρυθμού 5:09.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2017 :  21:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπέροχη μέρα σήμερα, τόσο όσον αφορά τον καιρο,όσο και προπονητικα.20αρι λοιπόν στο 4.31/χμ.Απίστευτη, μαγική προπόνηση. .Τρεχαντηρη πες μου λίγο τι εννοείς να διαφοροποιησω;;Τα τρεξίματα μου συνήθως είναι ελεύθερα. Ξεκινάω με 5/χμ..καταληγω σαν να με κυνηγάνε οι μαύροι. .Αλλά βγαίνει ας πούμε αβίαστα. Δεν πιέζομαι ιδιαίτερα όταν βγάζω τα 18αρια η τα 20αρια στο 4.35.Πες μου την άποψη σου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  10:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα πολυ χαλαρο 8αρακι σημερα σε 43' γιατι απο αυριο εχει αρκετα και ποιοτικα χλμ..
Αυριο 2χλμ ζεσταμα+ 15χλμ απο 5' εώς 4.45''
Σαββατο 3,5χλμ ζεσταμα,
5x3,5χλμ τα 3 πρωτα με 4.20''/χλμ τα 2 τελευταια με 4.15''/χλμ με 1' διαλ. jogging.
3,5χλμ αποθεραπεια..

Κυριακη ρεπο.

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  16:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

20΄ζεσταμα
8χ1000 με 1΄διαλειμμα
4.00 , 4.01, 4.02, 4.03 ,4.08,4.11,4.12,4.16
20΄χαλαρα



…δεν ξεκινούσες λίγο πιο αργά στα πρώτα 1000άρια; :Ρ
…βασικά η διαφορά ρυθμών μεταξύ 4’00’’ και 4’16’’ είναι…τεράστια, όσο αφορά τη συγκεκριμένη προπόνηση (=cruise intervals). Αυτός είναι ο λόγος που ελέγχω τα περάσματά μου κάθε 200 μέτρα για να διατηρώ απόλυτη σταθερότητα καθόλη τη διάρκεια των ταχυτήτων (όπως εχθές που έκανα τα 1200άρια). Μέχρι μάλιστα τα 600άρια (σε ταχύτητες), ελέγχω τα περάσματα κάθε 100 μέτρα για διατήρηση της απαιτούμενης σταθερότητας στο ρυθμό. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν γήπεδο, αν είμαι έξω στο δρόμο τότε περιορίζομαι στον έλεγχο ανά 500 μέτρα και κααααάτι γίνεται τότε ;-)


Στα δικά μου: αν και λίγο πιασμένος από τα 1200άρια εχθές, σήμερα βγήκαν 18.5Κ που είχαν και 14 Χ 1000άρια εναλλασσόμενα (4’25’’ -> 4’05’’ -> 4’25’’ -> 4’05’’ κοκ). Ο καιρός αυτές τις μέρες (αν και με αυξημένη υγρασία) βοηθάει στο να βγαίνουν τέτοιες προπονήσεις πολύ ευχάριστα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  16:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by lemonidas1

Γεια σας παιδια!Εχω πολυ καιρο να γραψω(και να μπω στο φορουμ).Ολοι καλα?Χτεσινη προπονηση,κανονικη,μετα απο καιρο λογω πολλων προσωπικων θεματων...10χλμ,δυο ζεσταμα,δυο αποθερ.χρονος 48'.



!!!...σβέλτα μπήκες στο παιχνίδι! Προσωπικά όταν κάνω "επανεκκίνηση" στο τρέξιμο...άντε να σύρω τα πόδια μου στο 5'30'' - 6'00
Καλή λοιπόν συνέχεια Λεωνίδα!

Free your feet...free your senses!

Να εισαι καλα Μανωλη!Σημερα 2χλμ ζεσταμα και μετα 10χλμ σταδικα αυξανομενα σε 43'25Μη με μαλωσεις αλλα ενιωθα πως επρεπε να τρεξω,να ξεδωσω....καταλαβενεις.....



…καταλαβαίνω απόλυτα! ;-)) :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  16:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ilias137

Υπέροχη μέρα σήμερα, τόσο όσον αφορά τον καιρο,όσο και προπονητικα.20αρι λοιπόν στο 4.31/χμ.Απίστευτη, μαγική προπόνηση. .Τρεχαντηρη πες μου λίγο τι εννοείς να διαφοροποιησω;;Τα τρεξίματα μου συνήθως είναι ελεύθερα. Ξεκινάω με 5/χμ..καταληγω σαν να με κυνηγάνε οι μαύροι. .Αλλά βγαίνει ας πούμε αβίαστα. Δεν πιέζομαι ιδιαίτερα όταν βγάζω τα 18αρια η τα 20αρια στο 4.35.Πες μου την άποψη σου..



…έχεις κάποια πρόσφατη εργομέτρηση; Σύμφωνα με το εργομετρικό πρέπει να έχεις υπόψη κάποιους συγκεκριμένους ρυθμούς που δουλεύεις! Φυσικά το πρόγραμμα θα στο βγάλει κάποιος προπονητής (ή πιθανόν να το έχεις διαπλάσεις μόνος σου με βάση κάποιο βιβλίο κλπ).

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν η κάθε προπόνηση να έχει σκοπό να βελτιώσει κάποια συγκεκριμένη παράμετρο του τρεξίματός σου. Π.χ. τη VO2max, το «γαλακτικό» σου κατώφλι, τη δρομική σου οικονομία, την αντοχή σου στο λεγόμενο «αναπνευστικό» σου κατώφλι (χρήσιμο για το Μαραθώνιο) κοκ. Η λίστα είναι ατελείωτη. Και φυσικά κάποια τρεξίματα πρέπει να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άνετα χιλιόμετρα αποκατάστασης (που σημαίνει βέβαια και πολύ αργά). Το να τρέχεις συνεχώς σε κοντινές ταχύτητες μπορεί από τη μία να αποβεί ακόμα και «επικίνδυνο» (με την έννοια ότι κρυφή κούραση συσωρεύεται περιμένοντας στη γωνία να σου βάλει τρικλοποδιά τραυματισμού), και από την άλλη να μην έχει το σώμα τα κατάλληλα προπονητικά ερεθίσματα για να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

Και τα λέω όλα αυτά για σένα επειδή από ό,τι έχω καταλάβει θέτεις συνήθως τον πήχη ψηλά και δεν τρέχεις «απλά για να τρέξεις 5Κ χαλαρά την ημέρα»! ;-))

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  19:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

20΄ζεσταμα
8χ1000 με 1΄διαλειμμα
4.00 , 4.01, 4.02, 4.03 ,4.08,4.11,4.12,4.16
20΄χαλαρα



…δεν ξεκινούσες λίγο πιο αργά στα πρώτα 1000άρια; :Ρ
…βασικά η διαφορά ρυθμών μεταξύ 4’00’’ και 4’16’’ είναι…τεράστια, όσο αφορά τη συγκεκριμένη προπόνηση (=cruise intervals). Αυτός είναι ο λόγος που ελέγχω τα περάσματά μου κάθε 200 μέτρα για να διατηρώ απόλυτη σταθερότητα καθόλη τη διάρκεια των ταχυτήτων (όπως εχθές που έκανα τα 1200άρια). Μέχρι μάλιστα τα 600άρια (σε ταχύτητες), ελέγχω τα περάσματα κάθε 100 μέτρα για διατήρηση της απαιτούμενης σταθερότητας στο ρυθμό. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν γήπεδο, αν είμαι έξω στο δρόμο τότε περιορίζομαι στον έλεγχο ανά 500 μέτρα και κααααάτι γίνεται τότε ;-)


Στα δικά μου: αν και λίγο πιασμένος από τα 1200άρια εχθές, σήμερα βγήκαν 18.5Κ που είχαν και 14 Χ 1000άρια εναλλασσόμενα (4’25’’ -> 4’05’’ -> 4’25’’ -> 4’05’’ κοκ). Ο καιρός αυτές τις μέρες (αν και με αυξημένη υγρασία) βοηθάει στο να βγαίνουν τέτοιες προπονήσεις πολύ ευχάριστα!

Free your feet...free your senses!



@TREXANTIRIS το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι βάση παλμών,για παράδειγμα τα 1000αρια στους 170 παλμούς έχοντας max 192.O έλεγχος που κάνω είναι να μην ξεφεύγω πολύ από τους 170 ,όταν πάω να πιάσω τους 175 κόβω λίγο ταχύτητα και έτσι μοιραία τα τελευταία με την κούραση να πέφτει λίγο ο ρυθμός.Το τελευταίο στην ουσία το παράτησα γιατί έσφιξα και φοβήθηκα για καμιά ζημιά.
Τα 1000ρια και τα τεμπο τα έχω σαν μέτρο προόδου και η αλήθεια είναι ότι για την εποχή δεν περίμενα να πάω στο 4.00.
Χαριτολογόντας στ τέλος ήθελα να σου πω ότι το πρόβλημα μου είναι άλλο,όπως λένε και οι ψυχίατροι ο έρωτας κρατά 2 χρόνια .Τόσο κράτησε η τρέλα του μαραθωνίου και σε μένα ,το βουνό το δοκίμασα και τώρα βασανίζομαι στην σκέψη της υπεραπόστασης,ο Ευχίδας μου κλείνει το μάτι αλλά το πρωί λέω ΟΧΙ το βράδυ λέώ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  19:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

20΄ζεσταμα
8χ1000 με 1΄διαλειμμα
4.00 , 4.01, 4.02, 4.03 ,4.08,4.11,4.12,4.16
20΄χαλαρα



…δεν ξεκινούσες λίγο πιο αργά στα πρώτα 1000άρια; :Ρ
…βασικά η διαφορά ρυθμών μεταξύ 4’00’’ και 4’16’’ είναι…τεράστια, όσο αφορά τη συγκεκριμένη προπόνηση (=cruise intervals). Αυτός είναι ο λόγος που ελέγχω τα περάσματά μου κάθε 200 μέτρα για να διατηρώ απόλυτη σταθερότητα καθόλη τη διάρκεια των ταχυτήτων (όπως εχθές που έκανα τα 1200άρια). Μέχρι μάλιστα τα 600άρια (σε ταχύτητες), ελέγχω τα περάσματα κάθε 100 μέτρα για διατήρηση της απαιτούμενης σταθερότητας στο ρυθμό. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν γήπεδο, αν είμαι έξω στο δρόμο τότε περιορίζομαι στον έλεγχο ανά 500 μέτρα και κααααάτι γίνεται τότε ;-)


Στα δικά μου: αν και λίγο πιασμένος από τα 1200άρια εχθές, σήμερα βγήκαν 18.5Κ που είχαν και 14 Χ 1000άρια εναλλασσόμενα (4’25’’ -> 4’05’’ -> 4’25’’ -> 4’05’’ κοκ). Ο καιρός αυτές τις μέρες (αν και με αυξημένη υγρασία) βοηθάει στο να βγαίνουν τέτοιες προπονήσεις πολύ ευχάριστα!

Free your feet...free your senses!



@TREXANTIRIS το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι βάση παλμών,για παράδειγμα τα 1000αρια στους 170 παλμούς έχοντας max 192.O έλεγχος που κάνω είναι να μην ξεφεύγω πολύ από τους 170 ,όταν πάω να πιάσω τους 175 κόβω λίγο ταχύτητα και έτσι μοιραία τα τελευταία με την κούραση να πέφτει λίγο ο ρυθμός.Το τελευταίο στην ουσία το παράτησα γιατί έσφιξα και φοβήθηκα για καμιά ζημιά.
Τα 1000ρια και τα τεμπο τα έχω σαν μέτρο προόδου και η αλήθεια είναι ότι για την εποχή δεν περίμενα να πάω στο 4.00.
Χαριτολογόντας στ τέλος ήθελα να σου πω ότι το πρόβλημα μου είναι άλλο,όπως λένε και οι ψυχίατροι ο έρωτας κρατά 2 χρόνια .Τόσο κράτησε η τρέλα του μαραθωνίου και σε μένα ,το βουνό το δοκίμασα και τώρα βασανίζομαι στην σκέψη της υπεραπόστασης,ο Ευχίδας μου κλείνει το μάτι αλλά το πρωί λέω ΟΧΙ το βράδυ λέώ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.....



...Πετρο έλα Ευχιδα ... να το πάμε παρέα ... αν φυσικά είμαι καλά έως τότε ...!Για τον μικρό φαντάζομαι συζητάμε πάντα ...!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  19:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρεχαντηρη έχεις δίκιο ότι στους αγώνες δεν πηγαίνω για βόλτα αλλά για να προσπαθήσω για όσο το δυνατόν καλύτερα. Τώρα δεν θέλω να μπω στο τριπακι του προπονητή και όλα αυτά. Προσωπική μου επιλογή. Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν και κάποια πιο χαλαρά. .Δεν βιάζομαι για χρόνους. Αν εμια υγιής θα έρθουν στο πέρασμα του χρόνου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  21:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα! γερή προπόνηση στα πέριξ και στην περίβολο του ΟΑΚΑ σήμερα, 21 χιλιόμετρα σύνολο με 15χλμ σε 57'36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  22:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδυνάμωση μια ώρα στο γυμναστήριο και 50 λεπτά προοδευτικό τρέξιμο με 2 λεπτά αποθεραπεία. Συνολικά 11,33 χιλιόμετρα σε 62 λεπτά.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2017 :  09:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... σημερα το πρωι 12 χλμ ανυποδητο ελευθερο τρεξιμο στο γηπεδο Χαλανδριου σε 1:01:49 !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000