Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2017 :  08:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! σήμερα πρωΐ 8 χαλαρά χλμ στη ρεματιά και στο κέντρο του Χαλανδρίου!
Καλό μήνα σε ολους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2017 :  16:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλό μήνα!
Πάνο, σήμερα μπήκα λίγο στα "παπούτσια" σου, αφού - γνωρίζοντας ότι όσο το κάρο είναι στο συνεργείο είχα και μια ώρα περπάτημα - απτη στιγμή που είχα μόνο 30΄στη διάθεσή μου μπήκα κατευθείαν στο κωπηλατικό με στόχο τα 6 km (pace 2:30/500m). Στο πρώτο χιλιόμετρο ήμουν 30 μέτρα πίσω, στο δεύτερο 45 και στο τρίτο ισορρόπησα, κρατώντας τη διαφορά μόλις στα 53 μέτρα. Μετά, όμως, ζεστάθηκα, και στο 4ο χιλιόμετρο το -53 είχε γίνει -23, στο 5ο είχα περάσει οριακά μπροστά και, τελικά, τερμάτισα καμιά 10ριά μέτρα μπροστά, στο 29:58. Μεγάλη υπόθεση η ύπαρξη συναγωνισμού, έστω και εικονικού.
Για τις αποστάσεις, που λες, δεν έχω καμία αντίληψη για το ποια είναι η απόσταση αρχάριου, μέτριου και προχωρημένου. Όταν είχα κωπηλατικό στο σπίτι, το 2010-2012, θυμάμαι ότι έκανα και μία ώρα σερί προπόνηση, αλλά ήταν άλλου τύπου (old school), χωρίς ηλεκτρονικό καντράν και λοιπές πολυτέλειες πληροφορίας, αλλά και διαφορετικό πιάσιμο, οπότε δε μπορώ να έχω καν ως σημείο αναφοράς τον εαυτό μου στην περίοδο που πραγματικά τουχα γαμήσει τη μάνα. Απλά, με μεγάλη επιφύλαξη αυτό που θα γράψω (για αυτό άφησα και σχετικό ερώτημα σε προηγούμενο ποστ στον τρεχαντήρη που φαίνεται πιο έμπειρος), από σκόρπιες συζητήσεις με γνωστούς που ασχολούνται με την κωπηλασία έχω την αίσθηση ότι το 2χίλιαρο της γαλέρας είναι το αντίστοιχο 5άρι του τρεξίματος. Άρα, νομίζω ότι ως απόσταση είναι πολύ καλά το 5άρι, ενώ και ο ρυθμός είναι δυνατός (για μας, κάποιος αθλητής μπορεί να κάνει χαλάρωμα σε αυτό το pace).



--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2017 :  14:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αλησπέρα και από εμένα!
σήμερα πρωΐ 18χλμ στην περίβολο του ΟΑΚΑ καλό αερόβιο τρέξιμο...

Λευτέρη εχει ενδιαφέρον η κωπηλατική αφού γυμνάζει ολόκληρο το σώμα και σκοπεύω να κρατήσω επαφή με το σπορ! όντως ο ανταγωνισμός βοηθάει κάποιον να γίνει καλύτερος, έχεις δίκιο!
δηλαδή, τα 5000 κωπηλατικής είναι σαν 12,5χλμ τρέξιμο, αν η αντιστοιχία ισχύει... μάλλον ευκολάκι μου φαίνεται :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2017 :  10:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλή βδομάδα!
Χθες το πρόγραμμα είχε συμμετοχή σε έναν κολυμβητικό περίπατο στην Κατερίνη στη μνήμη του Πολυχρόνη Βασιλείου, παρέα με εκλεκτή παρέα από το φόρουμ (@KostasPVol&Bladerunner, ναστε καλά παιδιά, χάρηκα πολύ που τα είπαμε και ελπίζω να ξαναβρεθούμε σύντομα!). Τώρα, ως προς το αθλητικό κομμάτι, όπως έγραψε ο Κώστας στο σχετικό thread, το 1,5 χιλιόμετρο της προκύρηξης δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι για όλους. Αν τα υπολογίζω σωστά, μαζί με τα αρχικά πλατσουρίσματα που κάναμε μαζί με τον Κώστα (νομίζω ήμασταν οι δύο πρώτοι που μπήκαμε), πρέπει να έμεινα στο νερό κανά μισάωρο, με τον καθαρό χρόνο κολύμβησης να είναι περίπου 25' και η απόσταση σίγουρα όχι 1,5 χιλιόμετρο, αλλά και σίγουρα όχι κάτω από 1. Το κολύμπι συνοδεύτηκε με περίπου 2 χιλιόμετρα ανυπόδητου τρεξίματος στην άμμο, μιας και την ώρα που οι περισσότεροι την κάνανε για τατζακούζια, εγώ προτίμησα να ρουφήξω το θαλασσινό αέρα.
Από την άλλη, σήμερα το πρωί 6 χιλιόμετρα πεζοπορία, η οποία το απόγευμα θα συμπληρωθεί με την πρώτη απόπειρα να βγάλω ένα δεκάρι στο κωπηλατικό. Την κατάληξη θα τη μάθουμε στο επόμενο επεισόδιο της σειράς...

@Hermes: Πάνο, να ξες πως η αναλογία 1/2,5 που σου έγραψα μεταξύ κωπηλατικού και τρεξίματος είναι αυθαίρετη. Απλά, επειδή όσους κωπηλάτες ξέρω αναφέρονται συνεχώς στους χρόνους τους στο διχίλιαρο με τρόπο αντίστοιχο με αυτό που κάνουν οι δρομείς για το δεκάρι, αλλά επειδή σε μια τέτοια περίπτωση ο λόγος θα ήταν μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο τρεξίματος-κολύμβησης (πράγμα που δε μπορεί να ισχύει), κατέληξα σε αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα (μιας και το πεντάρι είναι ένας δείκτης για τους δρομείς). Αν ισχύει, βέβαια, σίγουρα τα 12,5 χιλιόμετρα θα πρέπει να τα σκεφτείς για έναν σχετικά νεόκοπο δρομέα και όχι για ένα φτασμένο σαν εσένα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2017 :  11:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, καλή βδομάδα Λευτέρη!

Χαρήκαμε πολύ!!!

Έτσι είναι, διασκεδάσαμε πάντως έστω και αν δεν έγινε ακριβώς αγώνας. Κρίμα που μας τα χάλασαν τα κύματα. Ή μάλλον οι κυματάρες....

*barerunner

Ας δούνε και εδώ τις φωτογραφίες!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2017 :  14:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Χθες το πρόγραμμα είχε συμμετοχή σε έναν κολυμβητικό περίπατο στην Κατερίνη στη μνήμη του Πολυχρόνη Βασιλείου, παρέα με εκλεκτή παρέα από το φόρουμ (@KostasPVol&Bladerunner, ναστε καλά παιδιά, χάρηκα πολύ που τα είπαμε και ελπίζω να ξαναβρεθούμε σύντομα!).



Εκλεκτή παρέα σίγουρα είμαι, αλλά, στη θάλασσα αν σταματήσω να χτυπιέμαι θα ...βουλιάξω! Και πόσο μπορεί να χτυπιέται συνεχόμενα κανείς;

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις κάποιο μπέρδεμα έγινε... (Ή πρόκειται περί συνωνυμίας)

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2017 :  14:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχα, δίκιο έχεις, πρόλαβε και (με) διόρθωσε ο Κώστας! Εκ παραδρομής, αντί για "barerunner" έγραψα "bladerunner"!

quote:
Originally posted by Bladerunner

quote:
Originally posted by RiffRaff

Χθες το πρόγραμμα είχε συμμετοχή σε έναν κολυμβητικό περίπατο στην Κατερίνη στη μνήμη του Πολυχρόνη Βασιλείου, παρέα με εκλεκτή παρέα από το φόρουμ (@KostasPVol&Bladerunner, ναστε καλά παιδιά, χάρηκα πολύ που τα είπαμε και ελπίζω να ξαναβρεθούμε σύντομα!).



Εκλεκτή παρέα σίγουρα είμαι, αλλά, στη θάλασσα αν σταματήσω να χτυπιέμαι θα ...βουλιάξω! Και πόσο μπορεί να χτυπιέται συνεχόμενα κανείς;

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις κάποιο μπέρδεμα έγινε... (Ή πρόκειται περί συνωνυμίας)

__________________________
Think faster than you ride




--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2017 :  21:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φοβεροί οι χειμερινοί κολυμβητές! σας βλέπω και ξεπαγιάζω! και ας μου πείτε ότι θα ήταν χαρά θεού η μέρα!

στα δικά μου, σήμερα double feature με 9χλμ εντεινόμενο το πρωϊ και 3500μέτρα στη γαλέρα το απόγευμα! έξτρα χρέωση βλέπω να μου βάζει το γυμναστήριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  12:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές καλημέρες στο φόρουμ!
Λοιπόν, χθες το απόγευμα είχα άλλα 5 χιλιόμετρα γοργό περπάτημα μετά τα 6 πρωινά και στα καπάκια ένα δεκαράκι στο κωπηλατικό. Τελικά, βγήκε το άτιμο και μάλιστα πιο εύκολα από ό,τι φανταζόμουν. Αρχικά, έβαλα τον "pacer" να το κάνει σε 52', δηλαδή ένα pace στο 2:36/500m, παρότι ο ρυθμός μου στα εξαρο-οκτάρια που έκανα ως τώρα βρισκόταν γύρω από το 2:30. Βασικά, φοβήθηκα μήπως δεν αντέξω στο τέλος και με κόψει πριν πιάσω τα 10, αφού ο pacer θα έχει τερματίσει πριν από μένα. Τελικά, γρήγορα κατάλαβα ότι έκανα μαλακία, γιατί ο "αντίπαλος" έμενε πολύ πίσω στο ρυθμό που τον έβαλα και δε με βοηθούσε αυτό. Οπότε άρχισα να κάνω υπολογισμούς στο μυαλό μου για το πού θα πρέπει να βρίσκομαι σε κάθε πέρασμα, ώστε να καταφέρω να το βγάλω σε 50'. Στην πράξη, στα 25' ήμουν καμιά 50ριά μέτρα πίσω απτον στόχο, αλλά στο τέλος βγήκε σε 49:41, αφήνοντας τον άμοιρο αντίπαλο γύρω στα 430 μέτρα πίσω (σα να λέμε έμεινε ο αντίπαλος με 9 και τον κέρδισα 5-0 ). Το μόνο πρόβλημα που διέγνωσα στο δεκάρι είναι ότι στο τέλος ένιωθα μια ελαφριά ναυτία από το συνεχόμενο πάνε-έλα. Τουλάχιστον, προνόησα να κάνω δύο μικρές στάσεις στο 5ο και στα 7,5 χιλ για νερό.
Από την άλλη, σήμερα το πρωί 13,5 χιλιόμετρα σε 70' στο διάδρομο ως εξής:
- 5' στα 9 km/h
- 12' στα 10 km/h
- 3' στα 10,5 km/h
- Από το 20' και μετά, με εκκίνηση τα 11 km/h αύξηση κατά 0,1 km/h ανά λεπτό. Ο "κόφτης" αυτή τη φορά μπήκε στα 14 km/h, ταχύτητα στην οποία έμεινα για ένα γεμάτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια:
- 3' στη ζώνη του 13 (13,5/13,3/13)
- 7' στη ζώνη του 12 (12,8/12,6/12,4/2*12,2/12,1/12)
- 5' αποθεραπεία (11/10,5/10/9,5/9)

@Hermes: Η μέρα ήταν ήπια, αλλά είχε αρκετό αέρα. Τη θερμοκρασία του νερού την υπολογίζω γύρω στους 16-18 βαθμούς. Το ζήτημα είναι να περάσεις τα ~5' της αρχικής ψυχρολουσίας (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Αν (ξε)περάσεις αυτό το στάδιο, θα αρχίσεις σταδιακά να μπαίνεις στη ζώνη της άνεσης. Εκεί δε ξέρω τι ακριβώς ουσίες εκκρίνονται, αλλά πλέον η αίσθηση αρχίζει και γίνεται κάτι σαν "γλυκιά μαστούρα", η οποία όμως σου βγάζει ένταση. Μετά έχεις τρομερή ενέργεια, πετάς! Αφού χθες σκεφτόμουν να κάνω και τρίτο παιδί! Ευτυχώς, βέβαια, αυτή η επίδραση, τουλάχιστον στο μυαλό, δεν κρατάει για πολύ και σύντομα ο εγκέφαλος επιστρέφει στις κανονικές του στροφές...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  13:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλησπέρα! σήμερα είχε double feature το πρόγραμμα, με 15χλμ στο κτήμα Συγγρού το πρωϊ και 25'30 στη γαλέρα όπου έκανα 5χλμ το απόγευμα!

@trexantiris: θα πάρω τις πόρτες παραμάζωμα, να τελειώνουμε με τη βλακεία των (ανευθυνο)υπεύθυνων του γηπέδου, που το έχουν κλειστό μισό χρόνο για να αντικαταστήσουν μισό στρέμμα χλοοτάπητα... Χάρηκα που σε "είδα" επιτέλους, μετά το Σπάρταθλο! Άντε να ξαναμπαίνεις σε καθημερινότητα! Η φωτό σου στο άγαλμα είναι συγκλονιστική, να ξέρεις. "Μιλάει"!

@RiffRaff: ξεκινάω λες να προσεγγίζω μέσο κωπηλάτη με 5χλμ σε 25'30? Πόδι πως πάει, βελτιώνεται?




...όχι και μισό στρέμμα...μιλάμε για καμιά δεκαριά στρέμματα χόρτο :Ρ :Ρ :Ρ ...θέλει πολύ φύτεμα! :)
Είτε το πιστεύεις είτε όχι...είμαι ακόμα κάπως κουρασμένος...οπότε επιστρέφω διστακτικά! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  14:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε Λευτέρη σε βρίσκω πολύ δυναμικό με το κωπηλατικό!!!
ωστε σου βγήκαν σχετικά εύκολα τα 10, ε?!

Θα δοκιμάσω και εγώ να αυξήσω απόσταση (από ένταση δε νομίζω ότι μπορώ να κρατήσω 2.35'' για 10.000 μέτρα.

Για το κολύμπι καλά που μου ανοίγεις τα μάτια! ποτέ δεν πρόκειται να βάλω δάχτυλο στο νερό το χειμώνα μετά από αυτά που μου είπες!


quote:
Originally posted by RiffRaff

Πολλές καλημέρες στο φόρουμ!
Λοιπόν, χθες το απόγευμα είχα άλλα 5 χιλιόμετρα γοργό περπάτημα μετά τα 6 πρωινά και στα καπάκια ένα δεκαράκι στο κωπηλατικό. Τελικά, βγήκε το άτιμο και μάλιστα πιο εύκολα από ό,τι φανταζόμουν. Αρχικά, έβαλα τον "pacer" να το κάνει σε 52', δηλαδή ένα pace στο 2:36/500m, παρότι ο ρυθμός μου στα εξαρο-οκτάρια που έκανα ως τώρα βρισκόταν γύρω από το 2:30. Βασικά, φοβήθηκα μήπως δεν αντέξω στο τέλος και με κόψει πριν πιάσω τα 10, αφού ο pacer θα έχει τερματίσει πριν από μένα. Τελικά, γρήγορα κατάλαβα ότι έκανα μαλακία, γιατί ο "αντίπαλος" έμενε πολύ πίσω στο ρυθμό που τον έβαλα και δε με βοηθούσε αυτό. Οπότε άρχισα να κάνω υπολογισμούς στο μυαλό μου για το πού θα πρέπει να βρίσκομαι σε κάθε πέρασμα, ώστε να καταφέρω να το βγάλω σε 50'. Στην πράξη, στα 25' ήμουν καμιά 50ριά μέτρα πίσω απτον στόχο, αλλά στο τέλος βγήκε σε 49:41, αφήνοντας τον άμοιρο αντίπαλο γύρω στα 430 μέτρα πίσω (σα να λέμε έμεινε ο αντίπαλος με 9 και τον κέρδισα 5-0 ). Το μόνο πρόβλημα που διέγνωσα στο δεκάρι είναι ότι στο τέλος ένιωθα μια ελαφριά ναυτία από το συνεχόμενο πάνε-έλα. Τουλάχιστον, προνόησα να κάνω δύο μικρές στάσεις στο 5ο και στα 7,5 χιλ για νερό.
Από την άλλη, σήμερα το πρωί 13,5 χιλιόμετρα σε 70' στο διάδρομο ως εξής:
- 5' στα 9 km/h
- 12' στα 10 km/h
- 3' στα 10,5 km/h
- Από το 20' και μετά, με εκκίνηση τα 11 km/h αύξηση κατά 0,1 km/h ανά λεπτό. Ο "κόφτης" αυτή τη φορά μπήκε στα 14 km/h, ταχύτητα στην οποία έμεινα για ένα γεμάτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια:
- 3' στη ζώνη του 13 (13,5/13,3/13)
- 7' στη ζώνη του 12 (12,8/12,6/12,4/2*12,2/12,1/12)
- 5' αποθεραπεία (11/10,5/10/9,5/9)

@Hermes: Η μέρα ήταν ήπια, αλλά είχε αρκετό αέρα. Τη θερμοκρασία του νερού την υπολογίζω γύρω στους 16-18 βαθμούς. Το ζήτημα είναι να περάσεις τα ~5' της αρχικής ψυχρολουσίας (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Αν (ξε)περάσεις αυτό το στάδιο, θα αρχίσεις σταδιακά να μπαίνεις στη ζώνη της άνεσης. Εκεί δε ξέρω τι ακριβώς ουσίες εκκρίνονται, αλλά πλέον η αίσθηση αρχίζει και γίνεται κάτι σαν "γλυκιά μαστούρα", η οποία όμως σου βγάζει ένταση. Μετά έχεις τρομερή ενέργεια, πετάς! Αφού χθες σκεφτόμουν να κάνω και τρίτο παιδί! Ευτυχώς, βέβαια, αυτή η επίδραση, τουλάχιστον στο μυαλό, δεν κρατάει για πολύ και σύντομα ο εγκέφαλος επιστρέφει στις κανονικές του στροφές...

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  14:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρες!
Χθες είχε double feature που λέει και ο Πάνος, αφού έπειτα από το πρωινό περπάτημα, το απόγευμα είχε 20' ζέσταμα στο ξαπλωτό ποδήλατο (7 km, max HR 140) και, ακολούθως, 8 km στο κωπηλατικό σε 40:41, κάτι που σημαίνει πως ο pacer έμεινε πίσω περίπου 60 μέτρα. Την Κυριακή, αν δεν κατέβω Κατερίνη για κάτι κολυμβητικούς αγώνες, μπορεί να δοκιμάσω διψήφια απόσταση (LR και έτσι! ). Απλά, αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε τέτοιες αποστάσεις ίσως χρειάζεται η χρήση γαντιών, γιατί οι παλάμες λόγω τριβής γεμίζουν φουσκάλους.

@trexantiris: Θεωρείς με βάση την εμπειρία σου ότι μπορεί να βγει κάποια ισοδυναμία χιλιομέτρων μεταξύ τρεξίματος και κωπηλατικού; Πχ στο κολύμπι ο αντίστοιχος "μαραθώνιος" θεωρείται το 10άρι.

@Hermes: Πάνο, το κατάλαβα αυτό που λες για το χρόνο. Εγώ εννούσα απλά ότι οι ασκήσεις για τον κορμό ίσως θα μπορούσαν να μπουν σε μέρα που δεν έχεις κωπηλατικό και στη θέση τους να εξασφαλίσεις ένα δεκάλεπτο ζέσταμα πχ. Εγώ, ας πούμε, έχοντας ανεβάσει τους σφυγμούς μου και έχοντας ζεστάνει το κορμί, μπαίνω κατευθείαν γαμιώντας, χωρίς να απαιτείται χρόνος για να ενεργοποιηθεί το σύστημα.


--------------------------
Run-time Error



Δε θα μπορούσα να προβώ σε τέτοιου είδους σύγκριση. Οι λόγοι:
- Σε ένα κωπηλατικό εργόμετρο ενεργοποιούνται περισσότερες μυϊκές ομάδες ταυτόχρονα από ότι στο τρέξιμο (βασικά όλο ουσιαστικά το σώμα) με αποτέλεσμα να αλλάζουν οι καρδιοαναπνευστικές απαιτήσεις. Ακόμα και αν δουλεύεις με παλμούς και φροντίζεις να διατηρείς τους ίδιους είτε τρέχεις είτε κωπηλατείς, για το ίδιο χρονικό διάστημα, επειδή στην κωπηλασία εμπλέκονται καίρια και οι μυϊκές ομάδες των χεριών και της πλάτης, οι προσαρμογές των μυϊκών ομάδων των ποδιών θα είναι ουσιαστικά υποδεέστερες του τρεξίματος, όταν κωπηλατείς. Βέβαια οι προσαρμογές πνευμόνων/καρδιάς θα είναι ίδιες.
- Στην κωπηλασία (όπως και στο κολύμπι και ποδηλασία) δεν υπάρχουν καθόλου πλειομετρικές φορτίσεις. Αντίθετα οι πλειομετρικές φορτίσεις των μυών των ποδιών στο τρέξιμο είναι πολύ έντονες (ειδικά σε κατηφορικά εδάφη). Και αυτού του είδους οι φορτίσεις κάνουν το τρέξιμο τόσο απαιτητικό!

Δε νομίζω λοιπόν να μπορεί να βγει κάποια καλή «ισοδυναμία»…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  14:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

φίλε Λευτέρη σε βρίσκω πολύ δυναμικό με το κωπηλατικό!!!
ωστε σου βγήκαν σχετικά εύκολα τα 10, ε?!

Θα δοκιμάσω και εγώ να αυξήσω απόσταση (από ένταση δε νομίζω ότι μπορώ να κρατήσω 2.35'' για 10.000 μέτρα.

Για το κολύμπι καλά που μου ανοίγεις τα μάτια! ποτέ δεν πρόκειται να βάλω δάχτυλο στο νερό το χειμώνα μετά από αυτά που μου είπες!


quote:
Originally posted by RiffRaff

Πολλές καλημέρες στο φόρουμ!
Λοιπόν, χθες το απόγευμα είχα άλλα 5 χιλιόμετρα γοργό περπάτημα μετά τα 6 πρωινά και στα καπάκια ένα δεκαράκι στο κωπηλατικό. Τελικά, βγήκε το άτιμο και μάλιστα πιο εύκολα από ό,τι φανταζόμουν. Αρχικά, έβαλα τον "pacer" να το κάνει σε 52', δηλαδή ένα pace στο 2:36/500m, παρότι ο ρυθμός μου στα εξαρο-οκτάρια που έκανα ως τώρα βρισκόταν γύρω από το 2:30. Βασικά, φοβήθηκα μήπως δεν αντέξω στο τέλος και με κόψει πριν πιάσω τα 10, αφού ο pacer θα έχει τερματίσει πριν από μένα. Τελικά, γρήγορα κατάλαβα ότι έκανα μαλακία, γιατί ο "αντίπαλος" έμενε πολύ πίσω στο ρυθμό που τον έβαλα και δε με βοηθούσε αυτό. Οπότε άρχισα να κάνω υπολογισμούς στο μυαλό μου για το πού θα πρέπει να βρίσκομαι σε κάθε πέρασμα, ώστε να καταφέρω να το βγάλω σε 50'. Στην πράξη, στα 25' ήμουν καμιά 50ριά μέτρα πίσω απτον στόχο, αλλά στο τέλος βγήκε σε 49:41, αφήνοντας τον άμοιρο αντίπαλο γύρω στα 430 μέτρα πίσω (σα να λέμε έμεινε ο αντίπαλος με 9 και τον κέρδισα 5-0 ). Το μόνο πρόβλημα που διέγνωσα στο δεκάρι είναι ότι στο τέλος ένιωθα μια ελαφριά ναυτία από το συνεχόμενο πάνε-έλα. Τουλάχιστον, προνόησα να κάνω δύο μικρές στάσεις στο 5ο και στα 7,5 χιλ για νερό.
Από την άλλη, σήμερα το πρωί 13,5 χιλιόμετρα σε 70' στο διάδρομο ως εξής:
- 5' στα 9 km/h
- 12' στα 10 km/h
- 3' στα 10,5 km/h
- Από το 20' και μετά, με εκκίνηση τα 11 km/h αύξηση κατά 0,1 km/h ανά λεπτό. Ο "κόφτης" αυτή τη φορά μπήκε στα 14 km/h, ταχύτητα στην οποία έμεινα για ένα γεμάτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια:
- 3' στη ζώνη του 13 (13,5/13,3/13)
- 7' στη ζώνη του 12 (12,8/12,6/12,4/2*12,2/12,1/12)
- 5' αποθεραπεία (11/10,5/10/9,5/9)

@Hermes: Η μέρα ήταν ήπια, αλλά είχε αρκετό αέρα. Τη θερμοκρασία του νερού την υπολογίζω γύρω στους 16-18 βαθμούς. Το ζήτημα είναι να περάσεις τα ~5' της αρχικής ψυχρολουσίας (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Αν (ξε)περάσεις αυτό το στάδιο, θα αρχίσεις σταδιακά να μπαίνεις στη ζώνη της άνεσης. Εκεί δε ξέρω τι ακριβώς ουσίες εκκρίνονται, αλλά πλέον η αίσθηση αρχίζει και γίνεται κάτι σαν "γλυκιά μαστούρα", η οποία όμως σου βγάζει ένταση. Μετά έχεις τρομερή ενέργεια, πετάς! Αφού χθες σκεφτόμουν να κάνω και τρίτο παιδί! Ευτυχώς, βέβαια, αυτή η επίδραση, τουλάχιστον στο μυαλό, δεν κρατάει για πολύ και σύντομα ο εγκέφαλος επιστρέφει στις κανονικές του στροφές...

--------------------------
Run-time Error





!!! Πάνο & Λευτέρη σε λίγο σας βλέπω να προσαρμόζετε ειδικές οθόνες στα κωπηλατικά του γυμναστηρίου που να προβάλουν λίμνες και…παπάκια, για να έχετε μια καλύτερη εξομοίωση της αθλητικής προσπάθειας! :Ρ :D

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  14:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiris: Προφανώς και τέτοιου είδους αντιστοιχίσεις είναι ελαφρώς σχολικού επιπέδου ("μπαμπά, μπαμπά, ποιος είναι ο αντίστοιχος Ηρακλής/ΟΦΗ/Πανιώνιος της Ιταλίας;"). Νομίζω πως κανείς μας δε θα βασίσει την προπόνησή του πάνω σε κάτι τέτοιο. Απλά, κουβέντα να γίνεται στο "καφενείο". Πάντως, ο Γιαννιώτης προχθές στην Κατερίνη μου επιβεβαίωσε ότι ο αντίστοιχος "μαραθώνιος" στην κολύμβηση είναι τα 10 χιλιόμετρα.
ΥΓ. Όταν ο Κώστας μου συνέστησε προχθές τον αδερφό σου, συνόδευσε τις συστάσεις με την εξής ερώτηση: "ποιανού από το φόρουμ πιστεύεις ότι είναι ο αδερφός;". Όχι ότι έχω δει και πολλές φάτσες από τους λοιπούς συνφορουμίτες, αλλά η απάντησή μου ήταν άμεση και απόλυτη: "τρεχαντήρης!", με βάση τις φωτό που είδα εδώ μέσα και στο face. Ας το επιβεβαιώσουν και οι λοιποί παρευρισκόμενοι, μη φανεί ότι πουλάω παπά στον άνθρωπο.

@Hermes: Αν παρατηρήσεις τις φωτογραφίες που ανέβασε ο Κώστας, θα δεις μερικούς δρομείς (οκ, κάποιοι με μερικά κιλάκια παραπάνω) και έναν "οικοδόμο". Από αυτό και μόνο μπορείς να καταλάβεις για ποιο λόγο το 10άρι (και οσονούπω 15άρι) στο κωπηλατικό βγαίνει "εύκολα", αλλά και το λόγο που παρά το 67 στη VO2max δεν πρόκειται ποτέ να κάνω sub3.
Και για να περάσουμε και στα σοβαρά, μα καλά καθόμουν τόση ώρα και έγραφα για να σε πείσω να μην ξαναμπείς στη θάλασσα! Ω, θεοί, fail!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  14:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

...σιγά-σιγά επιστρέφουμε στα δρομικά...

Μετά από ένα ζωηρό Σαββατοκύριακο:
Σάββατο ένα 18+Κ στη διαδρομή του «Γύρου του Υμηττού» σε χωμάτινο τεραίν και με όμορφα υψομετρικά, σε σβέλτο ρυθμό…
https://connect.garmin.com/modern/activity/2364265944

Κυριακή ένα 14άρι trail πάλι στον Υμηττό για να…χορτάσουμε φύση. Πιαστήκανε τα ποδάρια από τις κατεβασιές αλλά…σφίξανε ταυτόχρονα και τα μπούτια!
https://connect.garmin.com/modern/activity/2364265966

Δευτέρα ένα 12άρι ρικαβεράτο.

Σήμερα Τρίτη άλλο ένα χαλαρό 14άρι στο «νέο μας» γηπεδάκι…
https://connect.garmin.com/modern/activity/2365851082


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000