Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  20:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερίζω! σήμερα είχε το πρόγραμμα double feature, με όργανα για πλατη / κοιλιακούς το πρωϊ και το απόγευμα 10χλμ στο Χαλανδρίου - το οποίο το είχαν κλειστό επειδή, λέει, επαιζαν μέσα αγώνα δύο παιδικές ομάδες - με αρκετά ανοίγματα, σπρίντς καπου 120 μέτρων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  11:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα από την ιδιαίτερα ψυχρή σήμερα Θεσσαλονίκη.

Συνθήκες χιονιά, λοιπόν, και τι καλύτερο από ένα πρωινό τρέξιμο στην παραλία! Έτσι, είχαμε τα ακόλουθα:

- 3,5 km ζέσταμα μαζί με κάποια ανοίγματα
- 8,9 km σε 39:56 (βιάστηκα να πατήσω το στοπ στο ρολόι και στο gps του κινητού)
- 1,65 km στο πιο χαλαρό σε ανηφορικό κατά βάση τερέν

Σήμερα ίδιες χονδρικά συνθήκες με προχθές (κρύο και βαρδάρης) με τη διαφορά ότι σήμερα δεν είχε ήλιο, ενώ το κρύο δεν ήταν το ξηρό προχθεσινό, αλλά είχε και υγρασία.

Την ώρα που έτρεχα φιλοσοφούσα κιόλας, οπότε εστίασα και πάλι σε αυτά που έγραψα προχθές. Για τη χειμερινή περίοδο, νομίζω ότι υπάρχει ένας ακόμη παράγοντας. Αυτός έχει να κάνει με το γεγονός ότι όταν επικρατούν τέτοιες συνθήκες το χειμώνα, αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι τόσο η πραγματική όσο (κυρίως) η αισθητή θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή. Με αυτό ως δεδομένο, πιθανόν το σώμα να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να ενεργοποιηθεί πλήρως. Πράγμα που σημαίνει πως αν έμπαινα αρχικά από την πλευρά του Μεγάρου Μουσικής και όχι από αυτή του λιμανιου ίσως αυτή η συμπεριφορά να εμφανιζόταν αντίστροφα.
Από την άλλη πλευρά, για την καλοκαιρινή περίοδο που η θερμοκρασία είναι υψηλή (τουλάχιστον για δρομική προπόνηση), vardaris or not, είναι σαφές ότι το κόντρα στον άνεμο αποτελεί ευλογία σε σχέση με τη "νηνεμία" του στη φορά του ανέμου λόγω των θερμικών φορτίων.

@trexantiris: Για το πρώτο που γράφεις, δεν το συζητάμε καν! Είναι ξεκάθαρη η αίσθηση ότι στην κόντρα ανεβαίνει η δυσκολία/ένταση/ισχύς κτλ., πράγμα που αποτυπώνεται και στους σφυγμούς. Χωρίς να απαιτείται σχετική μέτρηση. Το καλοκαίρι, βέβαια, αυτή η αίσθηση μετριάζεται αρκετά, λόγω της έντονης ανάγκης για απαγωγή της θερμότητας που παράγει το σώμα.
Επίσης, προχθές κοιτώντας τα δεδομένα του ανέμου από μια έγκυρη θεωρώ μετεωρολογική ιστοσελίδα που βρίσκεται κοντά στην παραλία, με έναν πρόχειρο υπολογισμό έβγαλα πως η συνιστώσα του ανέμου στη διεύθυνση της κίνησης ήταν χονδρικά 12-13 km/h, αρκετά κοντά στο 13,5 που πήγαινα κατά μέσο όρο εγώ. Πράγμα που οδηγεί αρκετά κοντά στις συνθήκες άπνοιας που περιέγραψες.
Ωραία, τώρα ας πάω να φάω και ένα μελομακάρονο!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2017 :  11:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα στην παρέα!

έχω πολλούς μήνες να εμφανιστώ αλλά μου λείψανε κάποια παλιόπαιδα του φόρουμ και είπα να κάνω come back!

εν συντομία τα δρομικά μου νέα αυτούς τους μήνες:

ήμουν στα καλύτερα μου μέχρι το Μάιο με δυνατούς χρόνους για τα δεδομένα μου! κάπου εκεί επήλθε ένας κορεσμός για διάφορους λόγους και σταμάτησα τα πάντα.
το καλοκαίρι ήμουν στην Κρήτη για δουλειά και επανήλθε σιγά σιγά η επιθυμία για τρέξιμο. εκεί έκανα μια...ψευτοσυντήρηση με δύο τρεις μικρές ελεύθερες προπονήσεις την εβδομάδα.
σαν να μην έφτανε αυτό, μέσα Σεπτέμβρη παθαίνω διάστρεμμα Β' βαθμού (στη δουλειά!) και μένω για πάνω από ένα μήνα εκτός! ο πόνος δεν περνούσε κι έτσι, μην αντέχοντας άλλο το καθισιό, αποφάσισα να ξεκινήσω κουτσοτρέξιμο μπας και. προς μεγάλη μου έκπληξη βοήθησε αρκετά και ξεκίνησα δειλά δειλά.
από τότε έτρεξα στον ημί της Ξάνθης σε χελωνίσιο ρυθμό (1:55) χωρίς αρκετές προπονήσεις καθαρά για ψυχολογία και ένα 5ρι στη Δράμα (22:36) για να βγάλω πρόγραμμα μήπως το πάρω σοβαρά!

στα τωρινά λοιπόν! βάσει του χρόνου της Δράμας ξεκίνησα μέσα στην εβδομάδα πρόγραμμα 18 εβδομάδων για ημιμαραθώνιο! το τέλος του προγράμματος πέφτει 21-22 Απριλίου και κοιτώντας στο καλεντάρι, ο ημί του Βόλου μου κλείνει το μάτι! βουρ για εκεί λοιπόν!

η εβδομάδα ξεκίνησε την Τετάρτη με 12x400 σε 1:33(το τελευταίο), 1:35(2), 1:37(4), 1:38(3), 1:39(2) με διάλειμμα χαλαρού τρεξίματος ενδιάμεσα 1:30'. διαλειμματική λοιπόν μετά από πολύυυυυυ καιρό αλλά βγήκε ικανοποιητικά! συνολικά μαζί με ζέσταμα, ανοίγματα(6) και αποκατάσταση -> 11χλμ. προβλεπόμενος ρυθμός στα 400ρια ήταν 1:41 αλλά δήλωσα λίγο χειρότερο χρόνο 5ριού για να έχω καβάτζα :D

χτες βράδυ για μπάλα (5x5) με φίλους και άλλα 8.5χλμ στο πηλίκο.


ελπίζω να μην κούρασα, ήταν μεγάλο το διάστημα! θα τα λέμε συχνότερα πλέον, καλημέρα σας!

ΥΓ. πολλά συγχαρητήρια για τις επιδόσεις σας σε Σπάρταθλο (Μανώλη!) και μαραθώνιους (Λευτέρη, Πάνο, Πέτρο!)!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2017 :  13:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
tzatzikis καλή επιστροφή στις προπονήσεις και στο φόρουμ!!!!

εγώ σήμερα το πρωϊ καβάληκα έναν από τους διαδρόμους του Axion τους πολύπαθους, τους ηρωϊκούς και έκανα κάτι σα διαλειμματική. όλο μαζί με ζεστάματα - κρυώματα 10χλμ. Θα πω μόνο ότι ο διπλανός μου πρέπει να "αγριεύτηκε" λίγο...
Έξω είχε 4 βαθμούς με χιονόνερο. Έρχονται Χριστούγεννα, προτιμησα να μη ρισκάρω πούντιασμα...

Χρόνια Πολλά σε όλες και σε όλους!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2017 :  20:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τάσος ιζ μπακ! ;-)

Παναγιώτη μου φοβήθηκες το κρύο και "χώθηκες" στη ζέστα του γυμναστηρίου...χοχοχοχο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2017 :  09:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Χθες 5 km χαλαρό περπατημα, 25 km ποδήλατο σε 48:40 παίζοντας ελαφρώς με τη σκληραδα (5/8 έως 7/8) και 6,1 km στο κωπηλατικό σε μισή ώρα.
Σήμερα θαχει ένα brick, αύριο ελεύθερο τρέξιμο και μετά ξεκινά το αραλίκι!
@tzatzikis: Φίλε μου καλέ, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν ξέρω γιατί ανέφερες εμένα δίπλα στους άλλους τρεις.
Well come back, λοιπόν, και χρόνια πολλά με καλές προπονήσεις και - πάνω απόλα - μακριά από τραυματισμούς!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2017 :  17:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...βρισκόμενος αυτές τις μέρες στη Σάμο, εχθές και σήμερα έγιναν κάποια τρεξίματα στους χωματόδρομους της περιοχής, στους οποίους δεν υπάρχουν φλατ τμήματα παρά μόνο πολύ δυνατά υψομετρικά!
Παρασκευή ένα LR με πάνω από 1200+ υψομετρικής
https://connect.garmin.com/modern/activity/2391371078

και σήμερα ένα ρικαβεράτο πάλι με ανηφοροκατηφόρες "τοίχους".
https://connect.garmin.com/modern/activity/2392756720

Τουλάχιστον σφίγγουν τα μπούτια έτσι! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2017 :  19:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

27 km στο στατικό ποδήλατο σε 50 λεπτά + 6,5 km στο διάδρομο σε μισή ώρα ξεκινώντας από τα 5 min/km και αυξανοντας σταδιακά για να το λήξω στο 4:19.

Γράφοντας από κινητό δεν έχω την ευχέρεια να πω πολλά, οπότε δε θα χρειαστεί να διαβάζετε τις χαζομαρες μου...


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2017 :  08:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...βρισκόμενος αυτές τις μέρες στη Σάμο, εχθές και σήμερα έγιναν κάποια τρεξίματα στους χωματόδρομους της περιοχής, στους οποίους δεν υπάρχουν φλατ τμήματα παρά μόνο πολύ δυνατά υψομετρικά!
Παρασκευή ένα LR με πάνω από 1200+ υψομετρικής
https://connect.garmin.com/modern/activity/2391371078

και σήμερα ένα ρικαβεράτο πάλι με ανηφοροκατηφόρες "τοίχους".
https://connect.garmin.com/modern/activity/2392756720

Τουλάχιστον σφίγγουν τα μπούτια έτσι! :Ρ

Free your feet...free your senses!


μανολη μηνξεχασεις εχει κ μανιταρια η περιοχη!!στο κατεβα μαζεψε κ κανενα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2017 :  16:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georun

quote:
Originally posted by trexantiris

...βρισκόμενος αυτές τις μέρες στη Σάμο, εχθές και σήμερα έγιναν κάποια τρεξίματα στους χωματόδρομους της περιοχής, στους οποίους δεν υπάρχουν φλατ τμήματα παρά μόνο πολύ δυνατά υψομετρικά!
Παρασκευή ένα LR με πάνω από 1200+ υψομετρικής
https://connect.garmin.com/modern/activity/2391371078

και σήμερα ένα ρικαβεράτο πάλι με ανηφοροκατηφόρες "τοίχους".
https://connect.garmin.com/modern/activity/2392756720

Τουλάχιστον σφίγγουν τα μπούτια έτσι! :Ρ

Free your feet...free your senses!


μανολη μηνξεχασεις εχει κ μανιταρια η περιοχη!!στο κατεβα μαζεψε κ κανενα!!!!



...μόνο ελιόδεντρα και πουρνάρια βλέπω εδώ Γιώργο! Λες να δώσω καμιά παραγγελιά στους γονεις που ξέρουν από δαύτα να μαζέψουν κατιτίς; :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2017 :  21:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Φάρτλεκ θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τη σημερινή προπόνηση, αφού τα 16-17 χιλιόμετρα που περιέλαβε (μέσο pace γύρω στο 5:00) τα είχαν όλα. Κατωφέρεια, ανωφέρεια, τρέξιμο κόντρα στον άνεμο ή στη φορά του ανέμου, ένα ενσωματωμένο ταληρο σε 22:00, τέσσερα χιλιόμετρα σε ρυθμό γύρω ή και πάνω απτο 7:00 όταν συναντήθηκσ με τα μέλη του ΣΔΥΘ για την καθιερωμένη φωτογράφηση στην παραλία, καθώς και μερικά ξεσπάσματα 200-500 m στο 3:45-4:00. Ποικιλία, λοιπόν, και όλα πρίμα.
Συνεπώς, έπειτα από μια βδομάδα με 7/7 και
57 km τρέξιμο
77 km ποδήλατο
16 km κωπηλστικό
20 km περπατημα
μπορώ να αραξω 2-3 τσακίζοντας τις δυο πιατέλες μελομακαρονα που θαλεγε και ο trexantiris!
Χρόνια πολλά σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2017 :  00:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από 3μηνη αποχή εκανα 7 χλμ στο κωπηλατικό.Αύριο το απόγευμα τρέξιμο.Σιγά σιγά όλα θα στρώσουν

Χρόνια πολλά σε όλους

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2017 :  09:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!!! Να περάσετε όλοι πολύ όμορφα!
Είχα πάει Πάτρα Σ/Κ, όπου 8χλμ στο διάδρομο την Κυριακή πρωϊ.
Σήμερα έκανα 7 φορές την ευθεία της Αττικής οδού στα όρια Βριλησσίων / Χαλανδρίου. 10χλμ σύνολο.
Τώρα είμαι στο πατρικό όπου περιμένω να αρχίσουν τα σχετικά turkey (and turkey stuffing) savouring festivities :D :D :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2017 :  14:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Φάρτλεκ θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τη σημερινή προπόνηση, αφού τα 16-17 χιλιόμετρα που περιέλαβε (μέσο pace γύρω στο 5:00) τα είχαν όλα. Κατωφέρεια, ανωφέρεια, τρέξιμο κόντρα στον άνεμο ή στη φορά του ανέμου, ένα ενσωματωμένο ταληρο σε 22:00, τέσσερα χιλιόμετρα σε ρυθμό γύρω ή και πάνω απτο 7:00 όταν συναντήθηκσ με τα μέλη του ΣΔΥΘ για την καθιερωμένη φωτογράφηση στην παραλία, καθώς και μερικά ξεσπάσματα 200-500 m στο 3:45-4:00. Ποικιλία, λοιπόν, και όλα πρίμα.
Συνεπώς, έπειτα από μια βδομάδα με 7/7 και
57 km τρέξιμο
77 km ποδήλατο
16 km κωπηλστικό
20 km περπατημα
μπορώ να αραξω 2-3 τσακίζοντας τις δυο πιατέλες μελομακαρονα που θαλεγε και ο trexantiris!
Χρόνια πολλά σε όλους!

--------------------------
Run-time Error



...εεεέτσι!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2017 :  14:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Μετά από 3μηνη αποχή εκανα 7 χλμ στο κωπηλατικό.Αύριο το απόγευμα τρέξιμο.Σιγά σιγά όλα θα στρώσουν

Χρόνια πολλά σε όλους

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος



Ο χρόνος τα "στρώνει" όλα! (υπομονή χρειάζεται)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000