Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2015 :  13:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
larry πραγματι κρατανε λιγοτερο χρονο σιγουρα.οσο για το ποσοστο στην υρερ ταχ δινουν 90% αν ειμαι σωστα ενημερωμενη.οταν λες μαλλον πετυχε δλδ επιτυχια θεωρουν τα ποιο λιγα επεισοδια και με λιγοτερη ενταση?γιατι αλλιως ειχα στο μυαλο μου την επιτυχια. :-) ευχαριστω για την απαντηση σου να εισαι παντα καλα!εγω παντος λεω να προσπερασω το τελευταιο επεισοδιο και αναλογα πως θα παω αν συμβει τοτε θα τους πω τα σχετικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@LARRY
Κάνεις λάθος θεωρώντας το ύφος μου ειρωνικό.
Το εντελώς αντίθετο μάλιστα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό. ....
??????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakao74
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  22:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω παντος εχω προσεξει οτι με το περπατημα κανω πιο συχνα αρρυθμες αλλα ειμαι και 106 κιλα με 1,78 υψος βασικα ειμουν 120 και εχασα σε 1,5 μηνες 15 κιλα και το περπατημα που πηγαινα ηταν αρκετα γρηγορο κοντα στους 140 με 150 παλμους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  01:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@theokal Συγνώμη, μου φάνηκε τότε :P

Γενικά ρωτάω τώρα... Ο καρδιολόγος μου μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω τέστ κοπώσεως και μαγνητική καρδιάς. Του είπα πως νιώθω περισσότερες έκτακτες συστολές όταν οι παλμοί μου αυξάνονται (λόγω γρήγορου περπατήματος, τρεξίματος κλπ) και επιμένει πως οι έκτακτες κοιλιακές συστολές που έχω είναι καλοήθεις και δεν χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση... έχω πάει σε 3 καρδιολόγους by the way και μου είπανε και οι 3 πως είναι μια χαρά η καρδιά μου απο τα τρίπλεξ που έκανα και 1 24ωρο χόλτερ, απλά η καρδιολόγος-αρρυθμιολόγος μου είπε να κάνω και μαγνητική και τέστ κοπώσεως, αλλά αν θεωρεί πως η καρδία μου είναι οκ, γιατί να κάνω? Ο καρδιολόγος μου πριν λίγες μέρες είπε πως δεν χρειάζεται! Αυτό με βάζει σε σκέψεις φίλοι μου, αν και τις τελευταίες μέρες είμαι πολύ καλύτερα με λιγότερες. Ίσως παω σε κάποιο νοσοκομείο να κάνω ΟΛΕΣ τις εξετάσεις να τελειώνω οριστικά με αυτό το θέμα. Θέλω να δω και νευρολόγο για το γαστροπνευμονικό νεύρο και αν το πιέζει η διαφραγματοκήλη μου και κάνω τις έκτακτες ή αν είναι ξεχωριστό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  04:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
n1kcha

Δεν πιστευω οτι μπορει να ζησει ετσι καποιος.. Ειναι σχεδον απιθανο.. Οσες φορες εχω προσπαθησει να το γυρισω στο πιο υγεινο ειμαι κατακοπη.. με πιανουν τρεμουλα.. πεφτουν τα ζαχαρα.. εχω μπει σε νοσοκομειο γι αυτον τν λογο 2 φορες.. την πρωτη ημουν πιο μικρη και δεν καταλαβαινα γιατι μου συνεβαινε αυτο.. ειχα κοπει τελειως μ επιανν τρεμουλα.. ζαλιζομουν μ εκοβε κρυος ιδρωτας και κρυωνα υπερβολικα.. το πρωτο που με ρωτησαν ηταν αν κανω διαιτα.. εγω ετρωγα και πολυ μαλιστα αλλα υγειινα (ετρωγα και ψωμια κι απ ολα φαντασου.. αλλα οχι γλυκα κ τηγανητα.. ετρωγα και λαχανικα) ετρωγα και μελια και τα παντα...
Δεμ ξερω αν μου συμβαινει μονο εμενα αυτο.. Μου πεφτει το ζαχαρο η πιεση οο χτυποι γινονται λιγοι τυπου 50 (αν σκεφτεις οτι το κανονικο μου ειναι 75 με 80) Κτανταω να μην εχω δυναμη ουτε να σηκωθω..
Μου φαινεται αδυνατο αυτο το πραγμα..
Περιττο να σου πω οτι συνερχομαι με λιγη σοκολατα σχεδον τελειως..
5 μερες χωρις σοκολατα και αεχιζουν οι ζαλαδες καο τα τρεμουλα και οι αδυναμιες.. Δεν με συνεφερει τιποτα..
εκτος απο σοκολατα ή συροπιαστο.. δεν πα να φαω φρουτα και μελι δεν συνερχομαι με τιποτα..

Κι αυτη ποια η κυρια δεν μπορει να το αλλαξει αυτο κ σ εμας.οπως κ στα σκουληκια? Μισες δουλειες κανει.. τς τς τς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  16:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα σκουλήκια ειχαν κολπική μαρμαρυγή ; δεν μας ειπε ο ΝITCKHA.
ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΗΤΕΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΑΡΥΘΜΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ .
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝ Δ2Ν ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΣΩΠΑΣΤΕ .
ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  18:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το φόρουμ αυτό φτιάχτηκε από κάποιους σαν ελεύθερος χώρος ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών του καθενός μας. Κάποιοι που μπαίνουν εδώ, μιά παρέα 2-3, θεωρούν ότι κάθε τι που αντιτίθεται στην δική τους άποψή είναι κατακριτέο και αντί ευπρεπούς διαλόγου και τεκμηριωμένου αντιλόγου εφόσον διαφωνούν, καταφεύγουν σε αυθαίρετες ερμηνείες, χαρακτηρισμούς και συστηματική υπονόμευση και παραποίηση των λεγομένων. Θεωρούν το φόρουμ μαγαζάκι τους και συστηματικά την πέφτουν σε οποιονδήποτε βραχυκυκλώνει τη σκέψη τους... Πάψε λένε στον έναν, δεν έχεις θέση εδώ μέσα λένε στον άλλον, περίεργος ο άλλος, επικίνδυνος, γραφικός, κλπ.

Προσωπικά θεωρώ οτι οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει, καλό είναι να λέγεται απ όποιον και αν προέρχεται. Το φόρουμ είναι χώρος διαλόγου και ανταλλαγής εμπειριών. Προσωπικά με κατηγόρησαν κάποιοι επειδή μετέδωσα την εμπειρία μου που δεν συμφωνούσε με τη δική τους. Για όσους δεν έχουν διαβάσει παλιότερες αναρτήσεις μου, έχω υποστηρίξει ότι έχω δει σημαντική βελτίωση στην υγεία μου, με τη διατροφή και τα συμπληρώματα βιταμινών. Απ ότι φαίνεται όμως, δεν είμαι ο μόνος. Δυό τρεις εδω μέσα βλέπουν και αυτοί κάποια συσχέτιση. Ο Larry έχει δει και εκείνος καλό. Ο N1kcha δίνει μιά άλλη εκδοχή, του σακχάρου στο αίμα και των υδατανθράκων στη διατροφή. Δεν μπορώ όμως να διαφωνήσω μαζί του εφ όσον δεν ξέρω. Τον ακούω όμως και το ψάχνω. Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν.
Σε κάποιο βαθμό είναι λογικό να υπάρχουν ερωτηματικά και ίσως και κάποιες αντιδράσεις αρκεί οι διαφωνίες να μην παίρνουν χαρακτήρα προσωπικής επίθεσης και να παραμένουμε ευγενικοί.
Και ας είμαστε πιο επιφυλακτικοί όταν δεν έχουμε στοιχεία και γνώση για να διαφωνήσουμε! Ας θυμηθούμε που κάποτε για κάθε ασθένεια έδιναν ασπιρίνη ή πιό παλιά έκαναν βεντούζες και πιο παλιά έκαναν μάγια! Έτσι είναι αυτά τα πράγματα, προχωράει η επιστήμη και η έρευνα. Αυτό που ίσχυε εχθές δεν ισχύει σήμερα και αυτό που ισχύει σήμερα μπορεί να μην ισχύει αύριο. Οι ασθένειες ερμηνεύονται σιγά σιγά και κάθε νέα άποψη θέλει χρόνο μέχρι να μαθευτεί και να υιοθετηθεί - υπάρχουν και τα συμφέροντα πολλές φορές - που καθιστούν τη μετάδοση της γνώσης δύσκολη. Πολύ περισσότερο σε ανθρώπους που δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα ή που είναι εκ πεποιθήσεως δύσκολοι...
Δεν θα σας κουράσω άλλο με δικές μου απόψεις, τις έχω διατυπώσει στη σελ.97 για όποιον ενδιαφέρεται. Οπως είπε και ο Larry " θα χαρώ αν έστω και ένας από εδώ μέσα πάψει να έχει τέτοιου είδους θέματα ". Το είχα γράψει και εγώ "...έστω και ένας να βοηθηθεί κέρδος θα είναι " (σελ 97 24/12/2014).
Για να φτάσουμε να αμφισβητήσουμε μιά ιατρική άποψη πρέπει να έχουμε γνώση ιατρική. Και γιατροί μάλλον δεν βρίσκονται εδώ μέσα.
Σας παραθέτω παρακάτω συμπεράσματα γιατρών όπως έχουν εκφραστεί σε πρόσφατες έρευνες και έχουν γίνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά και ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια από καθηγητές πανεπιστημίων μεταξύ των οποίων και κάποιοι Ελληνες όπως θα δείτε παρακάτω. Παραθέτω αυτούσια συμπεράσματα 5 ερευνών και υπάρχουν και πολλές άλλες:

Atrial fibrillation (AF) is the most common sustained arrhythmia that is associated with significant morbidity and mortality. Current available therapies remain inadequate in symptom control and secondary prevention and are often associated with significant side effects. The mechanisms underlying the pathogenesis of AF are poorly understood, although electrophysiological remodeling has been described as an important initiating step. Recently, increasing evidence implicates oxidative stress and inflammation in the pathogenesis of AF. We searched the literature for evidence to support the use of antioxidant vitamins C and E in the prevention of AF. These vitamins, through their reactive-oxygen-species- (ROS-) scavenging effect, have shown a role in AF prevention in both animal and small clinical studies. The available evidence, however, is currently insufficient to support recommendations for their use in the wider patient population. Larger-scale clinical studies are required to confirm these preliminary results. Research is also required to further the understanding of the processes involved in the pathogenesis of AF and the role of antioxidant therapies to prevent the arrhythmia.
© 2011 Rasoli S, Kakouros N, Harling L, Gukop P, Soni M, Athanasiou T, Kourliouros A.
Department of Cardiothoracic Surgery, St George's Hospital, London
-----------------
In conclusion, the current link between oxidative stress and AF has led to new prophylactic approaches, which include the preoperative and postoperative administration of vitamin C among cardiac surgery patients. Based on findings of recent studies, this antioxidant intervention has an encouraging effect on postoperative AF incidence reduction. Cardio-thoracic nurses may play a significant role on cardiac surgery patient health promotion and rehabilitation, incorporating patient education regarding these agents in the holistic care of cardiac operated patients.
© 2012 Konstantinos Giakoumidakis
Cardiac Surgery Intensive Care Unit “Evangelismos” General Hospital of Athens
---------------
The effects of omega-3 polyunsaturated fatty acids (PUFA) on the prevention of postoperative atrial fibrillation (POAF) are inconclusive in current studies. Moreover, the most appropriate composition of PUFA to play the protective role is unclear. The aim of this meta-analysis was to ascertain the protective role of PUFA on POAF and the most appropriate composition.Combination therapy with PUFA and vitamins C and E is effective in the prevention of POAF while PUFA alone is not. The ratio of EPA/DHA may influence the incidence of POAF, and 1:2 may be most appropriate. Studies about PUFA on the prevention of POAF are still worthwhile to be conducted in the future.
© 2015 Joseph Thompson
GKT School of Medical Education, Strand, King's College London,
Rynda Nitiahpapand GKT School of Medical Education, Strand, King's College London,
Prashan Bhatti GKT School of Medical Education, Strand, King's College London,
Antonios Kourliouros
Department of Cardiac Surgery, Harefield Hospital, Hill End Road, Harefield, UB9 6JH, UK
-----------------
The purpose of this study was to assess the effect of intermittent magnesium infusion on postoperative AF.
Conclusions. The use of magnesium in the preoperative and early postoperative periods is highly effective in reducing the incidence of AF after coronary artery bypass grafting.
Fevzi Toraman, MD, E.Hasan Karabulut, MD, H.Cem Alhan, MD, Sinan Daǧdelen, MD ,Sümer Tarcan, MD
Arrhythmia Services, Division of Cardiology, Sunnybrook Health Sciences Centre, University of Toronto, Ontario, Canada
-----------------

Καλή υγεία σε όλους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  21:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

χαχαχαχα ελιωσα
"τα σκουληκια ειχαν κολπικη μαρμαρυγη?"
χαχαχα
Ενω συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει καποιος να αρκεστει σ αυτα που λεγονται εδω και δεν αντικαθιστουν τους καρδιολογους και δεν ισχυουν για ολους τα ιδια.. δεν εχουν κακη προθεση οσοι γραφουν αυτα.. απλα αναφερουν το τι βοηθαει.. Κακο δεν το λες.. ισα ισα..
Ετσι κι αλλιως ουτε η ιατρικη σου δινει μονιμη λυση ουτε καν στα δεματια ππυ θεωρουνται τα πιο ευκολα σε συγκριση με αλλου ειδους ταχυκαρδιες οπως η κολπικη μαρμαρυγη.. Ουτε καν εκει δεν βλεπω να υπαρχει οριστικη επιτυχια.. Φαντασου..
Ειναι πολυ απογοητευτικα τα πραγματα..
Και τις φαρμακοβιομηχανιες καθω και την ιατρικη δεν την συμφερει να βγουν αυτα στη φορα..
Εδω ισχυριζονται οτι εχουν σωσει ανθρωπους αππ καρκινο μονο με την διατροφη.. Μαλιστα ειχα διαβασει οτι ενας γιατρος ως δειγμα προσπαθησε να σωσει 100 ασθενης (απο καρκινο) και εσωσε τους 98 οι αλλοι 2 δεν προλαβαν να ακταναλωσουν ουτε 3 μερες τον χυμο που εφτιαχνε απο μεγαλες ποσοτητες λαχανικων και φρουτων.. Οταν λοιπον προσπαθησε να το δημοσιοποιησει τον σκοτωσαν.. Αυτο και μονο ειναι αρκετα υποπτο..
Αυτα δεν τα βγαζω απ το κεφαλι μου
τα διαβαζω στο ιντερνετ οπως και οι αλλοι..
Και εχουν ολα μια λογικη εξηγηση.. Αμα το καλοσκεφτεις ειμαστε οτι τρωμε.. Η διαφορα ειναι οτι δεν ανταποκρινεται ο καθε οργανισμος το ιδιο..

Τελοσπαντων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  22:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητε Theokal, οχι και να βγεις από πάνω. Ασφαλώς και το φόρουμ είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών. Ασφαλώς και έχεις δικαίωμα να καταθέσεις την εμπειρία σου. Ασφαλώς και έχεις δικαίωμα να γράφεις ότι δεν ξέρεις τι αρρυθμια έχεις, ότι δεν έχεις παει σε γιατρό, ότι δεν έχεις κάνει εξετάσεις να βρεις τυχόν παθολογικα αιτία. Και τέλος έχεις δικαίωμα να ισχυρίζεται ότι θεραπευσες την οποια αρρυθμια σου με καθημερινό κοκτέιλ βιταμινων.
Το πρόβλημα αγαπητέ μου είναι ότι προσπαθείς να αυτοεπιβεβαωθεις και να πείσεις και άλλους. Μα δεν καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει αυτό? Τι θα γίνει αν ένα νέο παιδί με αρρυθμια από παθολογικο πρόβλημα σταματήσει την θεραπεία του και πάρει το κοκτέιλ σου? Μα είσαι τόσο ανόητος εγωιστης που δεν καταλαβαίνεις τι ζημια μπορει να κανεις με την εγωιστικη εμμονή σου?
Σου έγραψα από την αρχή ότι είσαι σε λάθος φόρουμ, όχι για την καταγραφή της εμπειρίας σου, αλλά για την εμμονή σου να υιοθετηθούν οι απόψεις σου. Λες ότι θες να βοηθήσεις έστω και έναν. Αν βλαψεις όμως έστω και έναν θα αναλαβεις την ευθύνη? Οσο για την διαφορετική δική μου εμπειρία, έγραψα ότι πριν από 4 χρόνια έκανα ablation, περιέγραψα την διαδικασία, από τότε δεν ξανά επαθα κολπικη μαρμαρρυγη, και επαναλαμβάνω μονοτονα ότι ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και ο ρόλος του γιατρού είναι αναντικαταστατος. Βλέπεις λοιπόν αγαπητέ μου ότι δεν έχω άλλη άποψη, έχω διαφορετική προσέγγιση.
Θαυμάζω πάντως την εμμονή σου, καθώς από τη μια γράφεις ότι δεν θα μας κουρασεις άλλο και απο την άλλη δημοσιεύσεις όλη την γκουγκλαρισμενη πανσοφια σου. Πάντως αν σου έγραφα ότι θα λείψεις στο φόρουμ δεν θα ήμουν ειλικρινής.
Αγαντα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2015 :  23:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να καταλαβουμε για τις αρρυθμίες και την ΚΜ αλλα και το ablation η ιατρική επιστήμη ακολουθει ορισμένα πρωτόκολλα. Η φαρμακευτική αγωγή ειναι μια σταθερή θεραπεία οχι ομως εξαλειψης των αρρυθμιών αλλα να κανει τα διαστήματα εντός φλεβοκόμβου οσο δυνατόν μεγαλύτερα . Καθε φάρμακο σε καθε οργανισμό εχει μια συγκεκριμένη διάρκεια θεραπείας και συχνά αναζητούμε νεο φάρμακο η σχήμα φαρμακων . Στην ΚΜ το βασικότερο φαρμακο ειναι το εντιπηκτικό . Εδω και 50 χρόνια χρησιμοποιούμε βαρφαρίνη η αλλα φάρμακα για την πρόληψη των εγκεφαλικών η γενικά των
θρομβώσεων . Μαζι λοιπον με τα αντιαρυθμικά η του b blockers διατηρούμε φλεβοκόμβο σε περιόδους που εχουμε παροξισμική μαρμαρυγή .
Αντίθετα το ablation ειναι μια υποσχόμενη επεμβατική μέθοδος η οποία για να εφαρμοστεί πρεπει ο ηλεκτροφυσιολόγος να ερευνήσει αν ειναι καποιος υποψήφιος η οχι . Αυτή η μεθοδος συνεχώς αλλάζει πρός το καλύτερο και μαλιστα στα αρχικά στάδια της νόσου εχει καλύτερα αποτελέσματα . Το ποσοστο επιτυχίας για την ΚΜ περιγράφεται απο 70- 80 τοις εκατο αλλα για το πρωτο μόνο εξάμηνο . Δυστυχώς με την παροδο του χρόνου υπαρχουν υποτροπες και τα ποσοστα αναλογα με το χρονιλό διαστημα μειώνονται. Ομως υπαρχουν ασθενεις που που εγιναν τεκείω1 καλά η εχουν καλύτερη ποιότητα ζωής χωρίς φάρμακα για μεγάλο χρονικό διάστημα . Κατι που θελω να πω πολυ σημαντικό ειναι η αμφισβίτηση της ιατρικής γενικότερα σε σχεση με τα μεγάλα συμφέροντα . Αυτό σε μερικές περιπτωσεις ειναι αλήθεια . Ομως κανείς δεν μπορει να παραγνωρίσει την πρόοδο της ιατρικής σε πολλές ασθένειες που καποτε ηταν θανατηφόρες. ΠΧ η στεφανιαία νόσος που εγω ειχα την δεκαετία του 70-89 θα ειχα πεθάνει . Σημερα ομως ζω και εχω και καλή ποιότητα ζωής . Γι αυτο λοιπόν μήν λέτε μερικοί οτι οι γιατροί πέρνουν μόνο πενηντάρικα αλλα σκεφθείτε ποσες ζωές εχουν σώσει

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2015 :  00:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@annoula χρειάζεσαι κάποιο επαγγελματία υγείας να σε βοηθήσει να το κάνεις, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό μεχρι να απεξαρτηθείς από την ζάχαρη. Από τα γραφόμενα σου σχετικά με την διατροφή σου καταλαβαίνω πόσο πολύ πιθανό αυτά που αναφέρω να είναι σχετικά...

Η καρδιά είναι ένα μυς, αυτός ο μυς μπορεί να χρησιμοποιήσει 3 πηγές ενέργειας α)την γλυκόζη β)τα λιπαρά οξέα γ) τα κετονικά σώματα. Τα προβλήματα καρδιάς οποιουδηποτε τύπου μπορεί να δείχνουν πρόβλημα μεταβολισμού δηλαδή με απλά λόγια το σώμα μεσω μεταβολισμού δεν μπορεί να παράσχει την απαραίτητη ενέργεια που χρειάζεται η καρδιά (η καρδιά μαζί με τον εγκέφαλο είναι τα πιο ενεργοβόρα τμήματα του οργανισμού). Από πολλούς τα κετονικά σώματα θεωρούνται ανώτερη ποιότητας πηγή ενέργειας που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο καρδιακός μυς (και ο εγκέφαλος). Τα κετονικά σώματα παράγονται από το συκώτι όταν η ινσουλίνη είναι χαμηλή στο αίμα (δηλαδή ΔΕΝ τρώμε όλα τα "απαγορευμένα" τρόφιμα). Οταν υπάρχουν κετονικά σώματα στο αίμα μας ως αποτέλεσμα της διατροφής υψηλής σε λίπη και χαμηλής σε υδατάνθρακες οι υπογλυκαιμίες, τα σκαμπανεβάσματα στην γλυκόζη αποτελούν παρελθόν και δεν μας επηρεάζουν στο ελάχιστο. Πχ πολλές φορές έχω 65-70 mg/dl γλυκόζη και αισθάνομαι τέλεια, ταυτόχρονα όμως τα κετονικά σώματα στο αίμα μου είναι 1,5-3,5 mmol/l. Στην κυριολεξία τότε ο οργανισμός καίει λίπος και παράγει ενέργεια.

Anyways η κυρία αυτη ίδρυσε εταιρία για να βρεί το μαγικό χαπάκι που θα ενεργοποιεί το DAF-16, ωστόσο εμείς δεν χρειαζεται να περιμένουμε,μπορούμε να πετύχουμε παρόμοια αποτελέσματα με άλλο τρόπο.

@theokal τώρα δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο.
στο περίπου χρειάζονται 15 χρόνια για να εφαρμοστεί στην καθημερινή ιατρική περίπου το 20% της επιστημονικής γνώσης. Κάποιες ανακαλύψεις (80%) δεν εφαρμόζονται ποτέ... Οι ασθενείς έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν μέχρι να θεωρηθεί οικονομικά βιώσιμη μια θεραπεία και να μπεί στην παραγωγή; Εννοείται οτι η γνώση που δεν μπορεί να μετατραπεί σε προιον προς πώληση δεν φθάνει ποτέ στα ιατρεία. Εδώ χρειάζεται ο καλός γιατρός να "πολεμήσει" για το συμφέρον του πελάτη του (μέσω της διαρκούς ανεξάρτητης επιστημονικής ενημέρωσης) και όχι να είναι μόνο μεταπωλητής φαρμάκων και επεμβάσεων.
btw
οι περισσότεροι γιατροί "ενημερώνονται" από κατι κουστουμάτους νεαρούς με iphone που μπορεί εύκολα να διακρίνει κανείς στους προθάλαμους των ιατρείων και σε ταξίδια αναψυχής που ονομάζονται "επιστημονικά συνέδρια".

Edited by - n1kcha on 18/03/2015 00:35:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2015 :  09:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να καταλαβουμε για τις αρρυθμίες και την ΚΜ αλλα και το ablation η ιατρική επιστήμη ακολουθει ορισμένα πρωτόκολλα. Η φαρμακευτική αγωγή ειναι μια σταθερή θεραπεία οχι ομως εξαλειψης των αρρυθμιών αλλα να κανει τα διαστήματα εντός φλεβοκόμβου οσο δυνατόν μεγαλύτερα . Καθε φάρμακο σε καθε οργανισμό εχει μια συγκεκριμένη διάρκεια θεραπείας και συχνά αναζητούμε νεο φάρμακο η σχήμα φαρμακων . Στην ΚΜ το βασικότερο φαρμακο ειναι το εντιπηκτικό . Εδω και 50 χρόνια χρησιμοποιούμε βαρφαρίνη η αλλα φάρμακα για την πρόληψη των εγκεφαλικών η γενικά των
θρομβώσεων . Μαζι λοιπον με τα αντιαρυθμικά η του b blockers διατηρούμε φλεβοκόμβο σε περιόδους που εχουμε παροξισμική μαρμαρυγή .
Αντίθετα το ablation ειναι μια υποσχόμενη επεμβατική μέθοδος η οποία για να εφαρμοστεί πρεπει ο ηλεκτροφυσιολόγος να ερευνήσει αν ειναι καποιος υποψήφιος η οχι . Αυτή η μεθοδος συνεχώς αλλάζει πρός το καλύτερο και μαλιστα στα αρχικά στάδια της νόσου εχει καλύτερα αποτελέσματα . Το ποσοστο επιτυχίας για την ΚΜ περιγράφεται απο 70- 80 τοις εκατο αλλα για το πρωτο μόνο εξάμηνο . Δυστυχώς με την παροδο του χρόνου υπαρχουν υποτροπες και τα ποσοστα αναλογα με το χρονιλό διαστημα μειώνονται. Ομως υπαρχουν ασθενεις που που εγιναν τεκείω1 καλά η εχουν καλύτερη ποιότητα ζωής χωρίς φάρμακα για μεγάλο χρονικό διάστημα . Κατι που θελω να πω πολυ σημαντικό ειναι η αμφισβίτηση της ιατρικής γενικότερα σε σχεση με τα μεγάλα συμφέροντα . Αυτό σε μερικές περιπτωσεις ειναι αλήθεια . Ομως κανείς δεν μπορει να παραγνωρίσει την πρόοδο της ιατρικής σε πολλές ασθένειες που καποτε ηταν θανατηφόρες. ΠΧ η στεφανιαία νόσος που εγω ειχα την δεκαετία του 70-89 θα ειχα πεθάνει . Σημερα ομως ζω και εχω και καλή ποιότητα ζωής . Γι αυτο λοιπόν μήν λέτε μερικοί οτι οι γιατροί πέρνουν μόνο πενηντάρικα αλλα σκεφθείτε ποσες ζωές εχουν σώσει

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2015 :  14:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα είχα καιρο να γραψω γιατι επιτελους μετα απο τόσο καιρο είμαι καλα απο τις υπρκοιλιακες που ειχα και εφταναν τις 200 ! ό λογος που γραφω ξανα ειναι για να βοηθησω οποιον θελει το μυστικο βρισκεται στα αλχιμιστικα σπαγειρικα ιαματα (ειναι σαν ανθοιαματα χωρις παρενεργειες) οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει εμαιλ να του πω το τηλ του γιατρου γιατι δε θελω να θεωρηθει διαφημηση !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis888
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2015 :  14:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ελενη σου εστειλα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakao74
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  21:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kai egw sou esteilaaa
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000