Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2014 :  09:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ευχαριστω πολυ katerina82 σου εστειλα email δεν ξερω αν το διαβασες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2014 :  12:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p μου ρθε το email αλλα αλλα αντι για γραμματα ηρθε ολο σε συμβολα.συμβαινει καμια φορα.αν το εγραψες στα ελληνικα γραψτο greeklish η το αντιστροφο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2014 :  14:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα ..δεν ξερω γιατι ερχονται κουτακια...ποση ώρα σου πήρε η επεμβαση.εκανες μεθη ?ειχες walf parkison γιατι για εμενα δεν ειναι συγουροι τι δεματιο εχω ...και κατι αλλο την ταχυκαρδια που σου κανουν και μετα στη σταματανε τα καταλαβαινεις ολα αυτα ???πφφφ σορυ που σας επρηξα αλλα εχω κατα αγχωθει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2014 :  17:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
μαλλον θα πρεπει να γραψεις στα αγγλικα και μετα να στειλεις το email.εμενα μου βρηκαν παραπληρωματικο δεματιο.οσο για την ταχυκαρδια ναι την ενιωσα και ηταν το μονο ασχημο που ενιωσα αλλα ειναι ελενχομενο απο τους γιατρους εμενα ο κ.θεοδωρακης απο την αρχη μου ειπε καποια στιγμη εμεις θα ξεκινησουμε την ταχυκαρδια εμεις θα την σταματησουμε.απο την αλλη σκεψου εδω μας εχει πιασει αλλου η ταχυκαρδια και δεν παθαμε τπτ εκει που ειναι και ο ποιο ασφαλεις χωρος σου λεω μην τρελαινεσαι το εκανα και γω αυτο θα δεις οτι ολα καλα θα πανε.και δεν με πρηζεις το forum γι αυτο ειναι να ρωτα με και να ξαναρωταμε αν χρειαστει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2014 :  00:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατερινα να σε καλα...εχω προβληματιστει πολυ απ τη μια αυτη η υπερκοιλιακη μου ξεκινησε πριν 4 χρονια τωρα ειμαι 36, και με επιανε 1 φορο το χρονο την τελευταια φορα ανεβασα 200 ,και μετα απ το αγχος μαλλον και απ τον φοβο μου εκανα αλλες 3 αλλα για λιγα λεπτα δεν πηγα νοσοκομειο σταματησε μονη της, απ την αλλη σε οσους περιγραφω τι εχω μου λενε και εγω τα παθαινω αυτα...τι να πω τελικα ολοι εχουμε παραπληρωματικα δεματια ή μας εχει φαει το αγχος ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2014 :  11:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
με καποιον γιατρο μιλησες?εγω εκανα απο τα 18 ποτε καθε χρονο υπηρχε και φορα που εκανα και 4 χρονια να το παθω.τα τελαυταια 2και χρονια μου συνεβενε ποιο συχνα και ειχα φτασει και 280 και μου το προτειναν 2 γιατροι.οσο για τα δεματια και το ανγχος το πως τα ξεχωριζουμε αυτα τα δυο μονο καποιος ειδημων ξερει.και γω ανεφερα τα συμπτωματα σε αλλους και μου λεγαν ελα μωρε απο το φοβο το κανεις τεραστιο και οτι ολοι τα παθενουμε αυτα κτλ.αλλα απο τα συμπτωματα τα δικα μου καταλαβαινα οτι δεν πρεπει να ενοουμε το ιδιο.μιλα με γιατρο και θα σου πει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2014 :  13:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι με πολλους και μου ειχαν πει να το αγνοησω αφου το παθαινα μια φορα το χρονο, αλλα μετα που το παθα αλλες 3 φορες (που διηρκησε λιγα λεπτα) μου ειπαν αν θελω να το κανω για να μην ζαλιστω και πεσω πουθενα !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2014 :  19:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
η αληθεια ειναι οτι η περιπτωση σου ευτυχως ειναι (νορμαλ).τωρα εσυ αποφασιζεις και ο γιατρος σε βοηθα για αυτη σου την αποφαση.α και στις περισσοτερες περιπτωσεις τα επεισοδια αυξανονται απο καποια ηλικια και μετα γι αυτο και εγω συγκεκριμενα εκει που εκανα μια στο τοσο εκει στα 30 εκανα ποιο πολλα.φυσικα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  14:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ ευχαριστω πολυ για το θαρρος :)θα το αποφασισω μαλλον...ισχυει οτι σου βαζουν και σωληνακι απ το στομα...καπου το διαβασα αυτο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  19:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p σου στειλα email.αν σου ρθε και διαβαζεται στειλε μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aris148
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2014 :  17:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδιά , έχω 3 μήνες και 10 μέρες από το ablation ( Μπορντό , Ζαίς ) και δεν έχω κάνει επεισόδιο . Μάλλον τα πάω καλά , έκοψα το Syndrome και μειώσαμε τα φάρμακα και στους 6 μήνες θα κάνω ξανά Holder για να δούμε αν θα τα διακόψω τελείως .

Panos 80 όπως λέει και ο Nikos S η πιο λογική απόφαση είναι να το κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο ( κάποιο με αρκετή πείρα ) στεφανιογραφία και παρέμβαση ( μπαλονάκι , stent ) αν χρειαστεί . Η υπόθεση είναι ρουτίνας , δεν είναι επώδυνη ούτε χρονοβόρα . Πάντως αν υπάρχει έστω και μικρή υποψία ότι κάποιο σημείο του μυοκαρδίου δεν αιματώνετε σωστά , δεν πρέπει να το αργείς .

Eleni υπερκοιλιακή ταχυκαρδία είναι γενικός όρος που υποδηλώνει αρρυθμία στους κόλπους αλλά δεν δημιουργεί αρρυθμία στα πολύ βασικά όργανα , τις κοιλίες . Πρέπει να προσδιοριστεί η αιτία , πρόσθετο δεμάτιο ( σαν Katerina82) ? σύνδρομο W.P.W ? τι ακριβώς είναι . Νομίζω ότι μια απλή Ηφυσιολογική μελέτη ίσως δώσει περισσότερα δεδομένα . Τι λέει ο γιατρός σου ? Πάντως η ταχυπαλμία σε σχέση με την ταχυαρρυθμία , σύμφωνα με τη βιβλιογραφία είναι πιο εύκολα αντιμετωπίσιμη .

Έχει κανείς νέα από Status ? νομίζω ότι έχει περάσει αρκετός καιρός και αν ακόμα έκανε by pass μάλλον θα έχει βγει ( τουλάχιστον από εντατική )

Υ.Γ. ΑΝΟΙΞΑ ΝΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΑΝ aris148 ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟΥΣ ΚΟΔΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ARIS45 . ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΡΗΣΤΗ

Άρης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2014 :  04:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μου ειπανε παραπληρωματικο δεματιο εκ γενετης (το πρωτο μου συμπτωμα ηταν πριν 4 χρονια)αλλα δεν ηταν σιγουροι για WPW τα καρδιογραφηματα μου δε δειχνουν κατι τετοιο αλλα λενε οτι συνηθιζεται να μη φαινεται στο καρδιογραφημα, μου ειπαν οτι δεν κινδυνευω αμεσα απο αυτο..εκτος αν ζαλιστω και πεσω....αλλα διαβασα οτι το WPW αν τελικα το εχω δεν ειναι τοσο ακινδυνο.. η ηλεκτροφυσιολογικη μελετη δεν ειναι σαν το ablation εννοω η ιδια διαδικασια χωρις τον καυτεριασμο?η κανω λαθος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aris148
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2014 :  17:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έκανα ΗΦΜ πριν 10 περίπου χρόνια όποτε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι . Βασικά από την μηριαία φλέβα περνούν στον κόλπο και στέλνοντας ρεύμα βλέπουν τις διαδρομές που ακολουθεί . Κράτησε κανένα μισάωρο και την άλλη ημέρα έφυγα . Δυστυχώς , σε εμένα τουλάχιστον δεν βρέθηκε πρόσθετο δεμάτιο ή κάτι συγκεκριμένο , αλλιώς θα το είχα μάλλον ( κατά τα λεγόμενα του γιατρού μου ) λύσει το θέμα . Μάλλον λοιπόν η ΗΦΜ μοιάζει με στεφανιογραφία πιο πολύ παρά με Ablation .
Ελένη , έχω κάνει και Ablation και στεφανιογραφία και ΗΦΜ , σου λέω ότι είναι παιχνίδι και ότι αφού το κάνεις μετά από δύο μόλις μέρες θα λες ότι ήσουν κορόιδο που δεν το είχες κάνει πιο νωρίς να ξεφύγεις από το άγχος .
Άρης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2014 :  19:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ τους καλόκαρδους.
Μου ζήτησε ο Στρατος (fullstop), να γράψω τα εξής: Η επέμβαση (τετραπλό by-pass) έγινε και ήταν απόλυτα πετυχημένη. Είναι ήδη σπίτι του, και είναι κάθε μέρα και καλύτερα. Μου ζήτησε να μεταφέρω τις ολόψυχες ευχαριστίες του, τόσο σε όλο το forum για τίς ευχές για επιτυχή έκβαση που του δώσαμε, όσο και στην ιατρική ομάδα για την άψογη επέμβαση. Περισσότερα απο τον ίδιο σύντομα.
Αγάντα.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2014 :  19:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ τους καλόκαρδους.
Μου ζήτησε ο Στρατος (fullstop), να γράψω τα εξής: Η επέμβαση (τετραπλό by-pass) έγινε και ήταν απόλυτα πετυχημένη. Είναι ήδη σπίτι του, και είναι κάθε μέρα και καλύτερα. Μου ζήτησε να μεταφέρω τις ολόψυχες ευχαριστίες του, τόσο σε όλο το forum για τίς ευχές για επιτυχή έκβαση που του δώσαμε, όσο και στην ιατρική ομάδα για την άψογη επέμβαση. Περισσότερα απο τον ίδιο σύντομα.
Αγάντα.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000