Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Γιατι ξεκινησατε το τρεξιμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  14:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινησα το τρέξιμο το 2010 συμμετέχοντας στο δεκαρι τους σδυα χωρις καμια αλλη επαφή με το σπορ ύστερα απο προτροπή φίλων. Αυτοί έχοντας ηδη τρεξει μαραθωνιο με συμβούλεψαν να παμε χαλαρα μαζι κατι που βεβαια εκανα, στην αναστροφή των 5 ενιωσα οτι πηγαίναμε πολυ σιγά, ξεθαρεψα και άρχισα τελικα να τρεχω πιο γρηγορα. Το αποτέλεσμα ηταν να κανω 54 με 30/24 ανά πενταρι. Ενιωσα οτι το ειχα και αποφάσισα τελικα να επιχείρησω να τερμάτισε στον επόμενο μαραθωνιο, όνειρο που ειχα απο μικρός. Ετσι λοιπον ξεκινησα να προπονούμε και μετα κόλλησα. Να ειναι καλα οι φίλοι που με παρακίνησαν. Τους χρωστάω πολλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2014 :  21:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέραν της δεκαετίας που έκανα στίβο ως έφηβος, πέραν της σχολής (Τεφαα), ξεκίνησα να τρέχω απο νεύρα στις 24/6/2009 με 2 ωρες ύπνο και τσακωμένος άγρια με τον διοικητή μου ως φαντάρος. Για να ξεσπάσω. Είχα κι άλλλους λόγους βέβαια που ήμουν χάλια εκείνη την ημέρα, και θυμάμαι ακόμα την ημερομήνια που ξεκίνησα ξανά να τρέχω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  09:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο την στιγμή που δεν μπορούσα να συνεχίσω να παίζω μπασκετ λόγο επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων το επέλεξα ως μια καλή λύση για συνεχίσω να γυμνάζομαι. Επίσης προσθέτοντας το κομμάτι επιτεύξεις στόχων το κάνει άκρως ενδιαφέρων.

Ξεκίνησα από το 10αρι και ημι για 4 χρονια και φέτος έκανα τον μεγάλο μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2014 :  09:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την ενασχόληση με το στίβο την ξεκίνησα κάποου στην τετάρτη ή πέμπτη δημοτικού μετά από παρότρυνση φίλου. Τότε έκανα μόνο sprint (η άλλη επιλογή ήταν άλμα εις μήκος).
Μετά από 3 χρόνια το παράτησα γιατί δεν είχα ιδιαίτερο χρόνο και οι προπονήσεις ήταν ίδιες ώρες με τα αγγλικά...
Στη συνέχεια έπιασα το μπάσκετ αλλά οι συνεχείς τραυματισμοί στα δάχτυλα με έκαναν να το παρατήσω και αυτό μετά από 5-6 χρόνια.
Πριν σταματήσω το μπάσκετ είχα πιάσει την ποδηλασία η οποία και αυτή έκανε τον κύκλο της μετά από έλλειψη χρόνου οπότε ξαναγύρισα στο τρέξιμο το 2011 καθώς ήθελε σαφώς λιγότερο χρόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2014 :  20:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια πολύ ωραία ιστορία της Nata23, που έγραψε πριν δυο χρόνια, και ανακάλυψα μόλις χθες!

http://fouit.gr/2012/11/%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87/

Καστοριά – Ναταλία Βλαχοδήμου: Όσο τρέχεις, θα τρέχω…



Ήμουν 8 χρόνων και αμυδρά κρατώ στο μυαλό μου εικόνες εκείνης της περιόδου της ζωής μου. Χαρακτηριστικά όμως θυμάμαι εκείνον τον αγώνα των 10χλμ γύρω από τη λίμνη. Ήταν ο πρώτος και ο «μεγαλύτερός» μου. Ο λόγος που βρέθηκα στην εκκίνηση εκείνου του αγώνα, ήταν φυσικά…ο μπαμπάς μου.

Δεν πολυκατάλαβα τι γινόταν απλά ακολουθούσα τον μπαμπά μου και τον θυμάμαι να τρέχει δίπλα μου και να μου λέει χαμογελώντας : «άντε κορίτσι μου…σιγά σιγά , θα το βγάλουμε». Αρκετά πιο μπροστά ο μεγάλος μου αδερφός (επίσης μικρός τότε).

Λίγο περπατώντας, ακόμα λιγότερο τρέχοντας και περισσότερο στην πλάτη του μπαμπά, με θυμάμαι να παραπονιέμαι και να παρακαλάω για στάση ή ακόμα καλύτερα παραίτηση. Όταν δε η διαδρομή περνούσε κοντά από το σπίτι , η γκρίνια μου μεγαλύτερη και ο μπαμπάς μου το ίδιο σταθερός :«σιγά σιγά κορίτσι μου, τελειώνει τώρα» . Και επειδή οι καλοί μπαμπάδες κρατάνε πάντα το λόγο τους, ο αγώνας πράγματι τελείωσε και στον τερματισμό όλοι μας χειροκροτούσαν και χαμογελούσαν πλατιά.

Ήμουν η πιο μικρή, η πιο γκρινιάρα, η «πιο» τελευταία και όμως ο υπεύθυνος μου απένειμε μετάλλιο και μου έδωσε και ένα φιλί στο αναψοκοκκινισμένο μου μάγουλο.

Δεκατρία χρόνια μετά το σκηνικό επαναλαμβάνεται . Με τον μπαμπά μου στην εκκίνηση να χαμογελάει και να μου λέει :«σιγά σιγά κορίτσι μου, θα το βγάλουμε» . Μόνο που τώρα τα χιλιόμετρα είναι 42 και εγώ δεν γκρίνιαξα ούτε λεπτό.

Κάποια φορά σε αγώνα γύρισε πίσω να με «τραβήξει» , άλλες με περίμενε να τερματίσουμε χέρι- χέρι και κάποιες φορές με περίμενε στον τερματισμό με καμάρι ακόμα και αν είχα αργήσει πολύ

Αναρωτιόμουν πότε-πότε αν κάθε φορά που ο μπαμπάς με «τραβολογούσε» σε κάποιον αγώνα το έκανε περισσότερο σαν μπαμπάς ή σαν αθλητής. Όσο περνάει ο καιρός και κοιτώ γύρω μου, όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και οι φίλοι που κάνω από το τρέξιμο, κατασταλάζω με ευγνωμοσύνη : Το έκανε 100% από αγάπη και αυτό μου φτάνει.

Έτσι το(ν) σκέφτομαι έστω και πεταχτά σε κάθε προπόνηση, κάθε αγώνα, κάθε τερματισμό .

Και το «μπαμπά μην τρέχεις» εδώ αλλάζει και γίνεται «μπαμπά συνέχισε να τρέχεις και περίμενε και εμένα που και που, ώσπου να σε φτάσω».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2014 :  21:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ποδηλατο εκανα παντα,δε θυμαμαι τον ευατο μου χωρις ποδηλατο.σχεδον καθε μερα μετακινηση κυριως,βολτα, παντα ποδηλατης, με πολλα ποδηλατα.το 2013 τον απριλη ετρεξα το 5αρι στο Μ.Αλεξανδρο.Μαγευτικα,απο τον κοσμο και την αιγλη του αγωνα εγω ελεγα οτι το τρεξιμο καταπονει τα γονατα και δεν τρεχω για αυτο το λογω.το 2013 ημουν καθε Κυριακη σε εναν αγωνα και μεσα στη βδομαδα προπονησεις με πολλα χλμ.εφτασα το Δεκεμβρη να τρεξω και 63χλμ!τον Σαρωνικο!Μαγευτικα απο το υπερμαραθωνιο,οταν τερματισα περυση ειπα μονο τετοια θελω να τρεχω.Ετσι το 2014 ειχα στοχο το 100αρι στη Ψαθα.Το καταφερα πηγα και εκει.πηγα και στο Κρονιον Περασμα(70χλμ)Τωρα τι?Τι στοχο να θεσω για το 2015 με τοσο μικρη δρομικη εμπειρια ?φοβαμαι μην ολο αυτο ξεφουσκωσει φοβαμαι πολυ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2014 :  23:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα Γιάννενα υπάρχει ένα καταπληκτικό περιαστικό δάσος, με έναν κεντρικό χωματόδρομο και διακλαδιζόμενα μονοπάτια. Εκεί άρχισα να τρέχω το 2003, για βελτίωση της φυσικής μου κατάστασης και συμπληρωματικά της προπόνησης του γυμναστηρίου. Για χρόνια έτρεχα ακανόνιστα και χωρίς πρόγραμμα. Τα 5 χλμ. έγιναν 10, αυτά 15 και 20 κλπ. Οι αντίστοιχες αποστάσεις μεταφέρθηκαν στην άσφαλτο σε ταχύτερα τέμπο και έτσι, συστηματικά από το 2008, ξεκίνησε αυτή η κόντρα με τον εαυτό μου και το ταξίδι της ανακάλυψης των δρομικών μου, και όχι μόνο, ορίων.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2014 :  23:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sak14

ποδηλατο εκανα παντα,δε θυμαμαι τον ευατο μου χωρις ποδηλατο.σχεδον καθε μερα μετακινηση κυριως,βολτα, παντα ποδηλατης, με πολλα ποδηλατα.το 2013 τον απριλη ετρεξα το 5αρι στο Μ.Αλεξανδρο.Μαγευτικα,απο τον κοσμο και την αιγλη του αγωνα εγω ελεγα οτι το τρεξιμο καταπονει τα γονατα και δεν τρεχω για αυτο το λογω.το 2013 ημουν καθε Κυριακη σε εναν αγωνα και μεσα στη βδομαδα προπονησεις με πολλα χλμ.εφτασα το Δεκεμβρη να τρεξω και 63χλμ!τον Σαρωνικο!Μαγευτικα απο το υπερμαραθωνιο,οταν τερματισα περυση ειπα μονο τετοια θελω να τρεχω.Ετσι το 2014 ειχα στοχο το 100αρι στη Ψαθα.Το καταφερα πηγα και εκει.πηγα και στο Κρονιον Περασμα(70χλμ)Τωρα τι?Τι στοχο να θεσω για το 2015 με τοσο μικρη δρομικη εμπειρια ?φοβαμαι μην ολο αυτο ξεφουσκωσει φοβαμαι πολυ...


μέσα σε 12 μήνες απο 5άρι τα έκανες όλα νομίζω.....απίστευτο....
ετών;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2014 :  23:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
34 δεν θελω να τα κανω ολα φοβαμαι πως θα ξεφουσκωσει ολο αυτο ευχομαι να κανω λαθως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2014 :  23:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όλα στο μυαλό μας είναι
βέβαια η απόσταση δεν είναι το παν, αρκεί να τρέχουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TakisV
Forum-Runner

Greece


86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα ξεκίνησαν το 2013 ως "στοίχημα-παρότρυνση" 2 φίλων να τρέξω στον Μαραθώνιο της Αθήνας, γιατί στα 44 χρόνια μου, νόμιζαν ότι έχω γίνει ένα με το ύφασμα του καναπέ. Αυτό ήταν, κόλλησα. Μαραθώνιος 2013 & 2014, καθώς και κάποιοι αγώνες για να συναντώ φίλους και γνωστούς της νέας δρομικής παρέας.

Αυτός που γνωρίζει να μιλά, γνωρίζει και πότε να το κάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2014 :  14:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μερικά από όσα έχουμε γράψει, σε ένα άρθρο.

http://www.runningnews.gr/item.php?id=19858
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2014 :  21:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

όλα στο μυαλό μας είναι
βέβαια η απόσταση δεν είναι το παν, αρκεί να τρέχουμε





Σαφώς Γιώργη,δέν το συζητάμε

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2014 :  09:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από μια χειμωνιάτικη βόλτα στο Νυμφαίο.Ε, να γιατί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2014 :  10:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by el Cid

Από μια χειμωνιάτικη βόλτα στο Νυμφαίο.Ε, να γιατί!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000