Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στον αστραγαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  15:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ό,τι αφορά τον αστράγαλο, ναι.
Απλά έκανα σπουδές... the hard way...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  21:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
update:
Έβαλα πάγο, πασάλειψα και μια κρέμα "παγωτική" που μου είχε ξεμείνει από τις φυσικοθεραπείες όταν είχα τραυματίσει τον προσαγωγό και το έδεσα.
Αυτό το έκανα αμέσως μετά τη δουλειά που πήγα στο σπίτι των γονιών μου...
Έκατσα κάποια ώρα εκεί και ένιωσα μια ανακούφιση μπορώ να πω.
Πάω να φύγω και με το που βάζω παπούτσια και κάνω ένα βήμα ΠΕΘΑΝΑ! Νόμιζα ότι δεν θα φτάσω σπίτι μου ρε παιδιά! ΠΟΝΟΣ! Βασανιστείτε κορμιά λέμε!
Έφτασα κουτσαίνοντας σπίτι, και με το που έβαλα τις παντόφλες μου ανακουφίστηκα. Ο πόνος γίνεται έντονος σαν καρφί την στιγμή που το πέλμα αφήνει το έδαφος. Την ώρα δηλαδή που το βάρος πέφτει στο μπροστά μέρος της πατούσας. Όσο περπατάω με τις παντόφλες υπάρχει μεν πόνος, είναι όμως ήπιος. Με τα παπούτσια χειροτερεύει πολύ. Δοκίμασα 3 διαφορετικά ζευγάρια, ακόμα και αυτά που τρέχω και είναι το ίδιο...


Μήπως πρέπει τελικά να αφήσω τρίχα στο πόδι;;

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  10:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mia φορα παγο δεν κανει τιποτα.Στην αρχη θελει καθε μια ωρα παγο.Μετα απο τρεις ημερες τρεις φορες την ημερα παγο και αμεσως μετα biofreeze ή κατι αντιστοιχο,μεχρι να εξαφανιστει ο πονος.Με αυτο το "παγοσυστημα" κραταω τη μεση μου.
Αυτη τη παγοθεραπεια μου την εχει δωσει αθλητιατρος,δεν την εχω βγαλει απο το μυαλο μου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  10:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

κάνω up το topic για να μην ανοίγω καινούριο...

Έχω ένα ελαφρύ πρηξιματάκι στον αστράγαλο από την εσωτερική μεριά όμως. Αν το πιέσω ακριβώς στο κόκκαλο ή λίγο παραπάνω έχω μια πολύ μικρή ενόχληση-πόνο.
Είναι η 2η φορά που μου παρουσιάζεται, την πρώτη δεν πονούσε καθόλου αλλά ήταν περισσότερο πρησμένο και πέρασε μόνο του. Είχαμε όμως αρρωστήσει κιόλας και είχα σταματήσει τελείως το τρέξιμο.
Πήρα αλοιφή που με ανακούφισε μεν αλλά το φοβάμαι ρε γμτ...
Λέτε να σταματήσω τελείως? Δεν κάνω τίποτα φοβερό, χαλαρό τρέξιμο μιας και είμαι πρωτάρα...
Αυτή τη φορά παρουσιάστηκε και μετά από διάδρομο, δηλαδή ούτε καν δρόμο να πεις ότι στραβοπάτησα...
Παίζει να είναι τένοντας? Έχετε καμιά ιδέα?



E ότι θα μου στοίχιζε τόσο μα τόσο πολύ (είπαμε newbie) δεν το περίμενα. Τα νέα είναι ότι το πρήξιμο συνεχίστηκε και πολλαπλασιάστηκε, ο πόνος έγινε εντονος από την εσωτερική πλευρά του αστραγάλου και πάνω και το περπάτημα έγινε κουτσό
Όταν ο πόνος και το πρήξιμο έγινε ανυπόφορο αποφάσισα να πάω στο γιατρό. Δεν ήταν σίγουρος ότι πρόκειται για κάκωση (αφού επέμενα και εξακολουθώ να επιμένω ότι δεν το γύρισα ή χτύπησα) γιατί τον προβλημάτισε η επανάληψη του πρηξίματος δυο φορές χωρίς χτύπημα. Ωστόσο ήταν τραγική η κατάστασή μου που ήθελε να βάλω νάρθηκα για μερικές μέρες. Του είπα ότι δεν παίζει λόγω υποχρεώσεων-παιδιών και τότε μου είπε απλά να φοράω επιστραγαλίδα, να μην το πατάω όσο μπορώ και αντιφλεγμονώδη για 10μέρες τουλάχιστον.
Μου'δωσε αιματολογικές για να δούμε αν υπάρχει φλεγμονή και ακτινογραφία. Οι αιματολογικές ήταν τέλειες αν και ήταν πρώτη φορά που παρακαλούσα να μην είναι καλές γιατί σημαίνει ότι δεν υπάρχει φλεγμονή και πάμε στον χειρότερο φόβο μου ότι μάλλον πρόκειται για κάποιας μορφής αρθρίτιδας...αύριο θα πάω να δει και την ακτινογραφία και το πόδι που είναι κατά 70% καλύτερα με μόλις 2 μέρες που πήρα τα χάπια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  13:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Mia φορα παγο δεν κανει τιποτα.Στην αρχη θελει καθε μια ωρα παγο.Μετα απο τρεις ημερες τρεις φορες την ημερα παγο και αμεσως μετα biofreeze ή κατι αντιστοιχο,μεχρι να εξαφανιστει ο πονος.Με αυτο το "παγοσυστημα" κραταω τη μεση μου.
Αυτη τη παγοθεραπεια μου την εχει δωσει αθλητιατρος,δεν την εχω βγαλει απο το μυαλο μου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



Κάθε μία ώρα πάγο είναι αδύνατο! 2-3 φορές την ημέρα μόνο μπορώ. Πρωί, βράδυ και πιο βράδυ...
Βασικά πλέον ο πόνος είναι αφόρητος δυσκολεύομαι πολύ να περπατήσω και κουτσαίνω κανονικά. Αύριο έκλεισα ραντεβού το μεσημέρι με τον Τσούκα.

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  13:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

update:
Έβαλα πάγο, πασάλειψα και μια κρέμα "παγωτική" που μου είχε ξεμείνει από τις φυσικοθεραπείες όταν είχα τραυματίσει τον προσαγωγό και το έδεσα.
Αυτό το έκανα αμέσως μετά τη δουλειά που πήγα στο σπίτι των γονιών μου...
Έκατσα κάποια ώρα εκεί και ένιωσα μια ανακούφιση μπορώ να πω.
Πάω να φύγω και με το που βάζω παπούτσια και κάνω ένα βήμα ΠΕΘΑΝΑ! Νόμιζα ότι δεν θα φτάσω σπίτι μου ρε παιδιά! ΠΟΝΟΣ! Βασανιστείτε κορμιά λέμε!
Έφτασα κουτσαίνοντας σπίτι, και με το που έβαλα τις παντόφλες μου ανακουφίστηκα. Ο πόνος γίνεται έντονος σαν καρφί την στιγμή που το πέλμα αφήνει το έδαφος. Την ώρα δηλαδή που το βάρος πέφτει στο μπροστά μέρος της πατούσας. Όσο περπατάω με τις παντόφλες υπάρχει μεν πόνος, είναι όμως ήπιος. Με τα παπούτσια χειροτερεύει πολύ. Δοκίμασα 3 διαφορετικά ζευγάρια, ακόμα και αυτά που τρέχω και είναι το ίδιο...


Μήπως πρέπει τελικά να αφήσω τρίχα στο πόδι;;

http://5tinimera.wordpress.com/



Γιάννα μήπως το πρόβλημα δεν είναι στον αστράγαλο, αλλά στο πέλμα; Κι εγώ είχα μπερδευτεί (όταν πριν 2 μήνες έπαθα την πελματιαία απονευρωσίτιδα) στην αρχή, καθώς 2-3 μέρες πριν είχα κάνει προπόνηση στο βουνό και ταλαιπώρησα λίγο παραπάνω τους αστραγάλους μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  13:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιάννα, δεν γίνεται να στραβοπάτησες την Κυριακή και ο πολύς ο πόνος να σού βγήκε 3 μέρες μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  13:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χμ χμμμ Λάμπρο μπορεί γιατί με πονάει και το πέλμα, αλλά νομίζω πως η αρχική σουβλιά είναι στον αστράγαλο...
Νίκο κι εγώ το σκέφτομαι, αλλά τι άλλο να είναι;; Βασικά την Δευτέρα που το είχα ξεχάσει και δεν πόναγα, πήγα γυμναστήριο. Και την επόμενη μέρα ξεκίνησε η κατρακύλα... Δεν ξέρω αν επιδείνωσα το ήδη υπάρχον προβληματάκι με τα βάρη στα πόδια και μου βγήκε τότε...
Αύριο ελπίζω να λυθεί το μυστήριο από τον γιατρό!

Να ρωτήσω και κάτι χαζό; Υπάρχει περίπτωση αν είναι κάτι άλλο η επίδεση να του κάνει τελικά κακό;;; Επειδή χειροτερεύει γι'αυτό αναρωτιέμαι...

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  13:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζοντας τώρα για την πελματιαία απονευρωσίτιδα νομίζω πως δεν με αφορά αυτό καθόλου. Ο πόνος που έχω στο πέλμα είναι στην καμάρα μόνο και όχι στην φτέρνα...

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  14:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Διαβάζοντας τώρα για την πελματιαία απονευρωσίτιδα νομίζω πως δεν με αφορά αυτό καθόλου. Ο πόνος που έχω στο πέλμα είναι στην καμάρα μόνο και όχι στην φτέρνα...

http://5tinimera.wordpress.com/



Ο πόνος της πελματιαίας "ακτινοβολεί" στην καμάρα (στο κάτω μέρος της...) και όχι βασικά στη φτέρνα. Από την άλλη όμως το θέμα το είχες ξεκινήσει από πόνο στο εξωτερικό μέρος του αστραγάλου. Αυτό σε συνδιασμό με το ότι η πελματιαία συνήθως σου "κτυπάει" την πόρτα κάπως προοδευτικά, το να σε έχει επισκεφτεί η πελματιαία απονευρωσίτιδα θα μου φαινόταν κάπως περίεργο. Προφανώς ο γιατρός που θα δεις θα σου λύσει την απορία!

@lamkon και off topic. Πως πάνε τώρα οι πατούσες σου;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  17:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

quote:
Originally posted by stratus

Mia φορα παγο δεν κανει τιποτα.Στην αρχη θελει καθε μια ωρα παγο.Μετα απο τρεις ημερες τρεις φορες την ημερα παγο και αμεσως μετα biofreeze ή κατι αντιστοιχο,μεχρι να εξαφανιστει ο πονος.Με αυτο το "παγοσυστημα" κραταω τη μεση μου.
Αυτη τη παγοθεραπεια μου την εχει δωσει αθλητιατρος,δεν την εχω βγαλει απο το μυαλο μου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



Κάθε μία ώρα πάγο είναι αδύνατο! 2-3 φορές την ημέρα μόνο μπορώ. Πρωί, βράδυ και πιο βράδυ...
Βασικά πλέον ο πόνος είναι αφόρητος δυσκολεύομαι πολύ να περπατήσω και κουτσαίνω κανονικά. Αύριο έκλεισα ραντεβού το μεσημέρι με τον Τσούκα.

http://5tinimera.wordpress.com/


Έκανες την καλύτερη δουλειά.
Διάγνωση εκ του μακρόθεν δεν γίνεται!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  17:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

quote:
Originally posted by nimi

κάνω up το topic για να μην ανοίγω καινούριο...

Έχω ένα ελαφρύ πρηξιματάκι στον αστράγαλο από την εσωτερική μεριά όμως. Αν το πιέσω ακριβώς στο κόκκαλο ή λίγο παραπάνω έχω μια πολύ μικρή ενόχληση-πόνο.
Είναι η 2η φορά που μου παρουσιάζεται, την πρώτη δεν πονούσε καθόλου αλλά ήταν περισσότερο πρησμένο και πέρασε μόνο του. Είχαμε όμως αρρωστήσει κιόλας και είχα σταματήσει τελείως το τρέξιμο.
Πήρα αλοιφή που με ανακούφισε μεν αλλά το φοβάμαι ρε γμτ...
Λέτε να σταματήσω τελείως? Δεν κάνω τίποτα φοβερό, χαλαρό τρέξιμο μιας και είμαι πρωτάρα...
Αυτή τη φορά παρουσιάστηκε και μετά από διάδρομο, δηλαδή ούτε καν δρόμο να πεις ότι στραβοπάτησα...
Παίζει να είναι τένοντας? Έχετε καμιά ιδέα?



E ότι θα μου στοίχιζε τόσο μα τόσο πολύ (είπαμε newbie) δεν το περίμενα. Τα νέα είναι ότι το πρήξιμο συνεχίστηκε και πολλαπλασιάστηκε, ο πόνος έγινε εντονος από την εσωτερική πλευρά του αστραγάλου και πάνω και το περπάτημα έγινε κουτσό
Όταν ο πόνος και το πρήξιμο έγινε ανυπόφορο αποφάσισα να πάω στο γιατρό. Δεν ήταν σίγουρος ότι πρόκειται για κάκωση (αφού επέμενα και εξακολουθώ να επιμένω ότι δεν το γύρισα ή χτύπησα) γιατί τον προβλημάτισε η επανάληψη του πρηξίματος δυο φορές χωρίς χτύπημα. Ωστόσο ήταν τραγική η κατάστασή μου που ήθελε να βάλω νάρθηκα για μερικές μέρες. Του είπα ότι δεν παίζει λόγω υποχρεώσεων-παιδιών και τότε μου είπε απλά να φοράω επιστραγαλίδα, να μην το πατάω όσο μπορώ και αντιφλεγμονώδη για 10μέρες τουλάχιστον.
Μου'δωσε αιματολογικές για να δούμε αν υπάρχει φλεγμονή και ακτινογραφία. Οι αιματολογικές ήταν τέλειες αν και ήταν πρώτη φορά που παρακαλούσα να μην είναι καλές γιατί σημαίνει ότι δεν υπάρχει φλεγμονή και πάμε στον χειρότερο φόβο μου ότι μάλλον πρόκειται για κάποιας μορφής αρθρίτιδας...αύριο θα πάω να δει και την ακτινογραφία και το πόδι που είναι κατά 70% καλύτερα με μόλις 2 μέρες που πήρα τα χάπια...



Είσαι πολύ μικρή για αρθρίτιδες....
Μην απογοητευτείς αν και η ακτινογραφία σου δεν δείξει τίποτα.
Στις απλές ακτινογραφίες απεικονίζονται μόνο τα οστά και αδρά η άρθρωση.
Όπως και να χει, εμπιστεύσου το γιατρό σου και ακολούθησε τις οδηγίες του.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  01:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Marmite

Διαβάζοντας τώρα για την πελματιαία απονευρωσίτιδα νομίζω πως δεν με αφορά αυτό καθόλου. Ο πόνος που έχω στο πέλμα είναι στην καμάρα μόνο και όχι στην φτέρνα...

http://5tinimera.wordpress.com/



Ο πόνος της πελματιαίας "ακτινοβολεί" στην καμάρα (στο κάτω μέρος της...) και όχι βασικά στη φτέρνα. Από την άλλη όμως το θέμα το είχες ξεκινήσει από πόνο στο εξωτερικό μέρος του αστραγάλου. Αυτό σε συνδιασμό με το ότι η πελματιαία συνήθως σου "κτυπάει" την πόρτα κάπως προοδευτικά, το να σε έχει επισκεφτεί η πελματιαία απονευρωσίτιδα θα μου φαινόταν κάπως περίεργο. Προφανώς ο γιατρός που θα δεις θα σου λύσει την απορία!

@lamkon και off topic. Πως πάνε τώρα οι πατούσες σου;

Free your feet...free your senses!



Αν Μανώλη εννοείς το πρόβλημα με την πελματιαία απονευρωσίτιδα που είχα(;), έχω γράψει πριν λίγες μέρες: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5605&whichpage=7 (δες το τελευταίο μήνυμα).
Κατά τ΄ άλλα δεν έχω συνέλθει πλήρως μετά τον ΚΜΑ καθώς έχω ενοχλήσεις ακόμα αν τρέξω (κάπου στα γόνατα), όμως μπορώ και γυμνάζομαι κανονικά με βάρη, ποδήλατο, κολύμπι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  16:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οκ δεν είναι τίποτα από ό,τι φαίνεται!
Μου έδωσε αντιφλεγμονώδη, είπε πάγο, επιστραγαλίδα και το βασικότερο: Ξεκούραση. Τρέξιμο ξανά μου είπε μετά τις γιορτές!

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  20:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα, 7 χάπια αργότερα από το μεσημέρι και μετά το πόδι δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου!Είναι σαν καινούριο!!!
Συμβουλή από κάποιον που να ξέρει παρακαλώ!!!
Προτείνετε να σταματήσω τα αντιφλεγμονώδη ή όχι;
Είναι τα arcoxia 120mg και με έχουν τσακίσει λίγο...

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000