Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 μωβ με κοκκινο φουσκαλα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

trexalitsa
Advanced Forum-Runner

224 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/03/2012 :  19:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα στη δρομικη παρεα θα ηθελα την βοηθεια σας...εβγαλα μια επωδυνη φουσκαλα κατακοκκινη κατω απο το ποδι πηγα φαρμακειο και δεν ειχε αλοιφη κατι επλαστρα...εσεις τι προτεινετε???

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2012 :  19:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να διάβασε εδώ για φουσκάλες
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5127&whichpage=9

Να τι κάνω εγώ
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εγώ αν βγάλω φουσκάλα ενοχλητική, την πετσοκόβω αμέσως με ένα νυχοκόπτη. Κόβω το δέρμα προσεκτικά και ίσα γύρω απ' τη φουσκάλα. Μετά ρίχνω λίγο οινόπνευμα. Μετά εναλλάξ μπεταντίν για απολύμανση και βαλσαμέλαιο για γρήγορη επούλωση. Την ώρα της προπόνησης για να μη μολυνθεί βάζω λίγο βμβάκι στο επίμαχο σημείο. Και η πληγή πρέπει να μένει ανοιχτή μακριά από σκόνες και βρωμιά.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  00:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εγώ αν βγάλω φουσκάλα ενοχλητική, την πετσοκόβω αμέσως με ένα νυχοκόπτη. Κόβω το δέρμα προσεκτικά και ίσα γύρω απ' τη φουσκάλα. Μετά ρίχνω λίγο οινόπνευμα. Μετά εναλλάξ μπεταντίν για απολύμανση και βαλσαμέλαιο για γρήγορη επούλωση. Την ώρα της προπόνησης για να μη μολυνθεί βάζω λίγο βμβάκι στο επίμαχο σημείο. Και η πληγή πρέπει να μένει ανοιχτή μακριά από σκόνες και βρωμιά.


Θα'θελα να'μαι από κοντά εκείνη την στιγμή για να σε δω...

Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  07:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θες ωτοασπίδες.
Έχεις δει το Ράμπο; Καμία σχέση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Runden
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  10:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εγώ αν βγάλω φουσκάλα ενοχλητική, την πετσοκόβω αμέσως με ένα νυχοκόπτη. Κόβω το δέρμα προσεκτικά και ίσα γύρω απ' τη φουσκάλα. Μετά ρίχνω λίγο οινόπνευμα. Μετά εναλλάξ μπεταντίν για απολύμανση και βαλσαμέλαιο για γρήγορη επούλωση. Την ώρα της προπόνησης για να μη μολυνθεί βάζω λίγο βμβάκι στο επίμαχο σημείο. Και η πληγή πρέπει να μένει ανοιχτή μακριά από σκόνες και βρωμιά.




Εναλλακτικά ανοιγεις 1-2 μικρες τρυπες στη βαση της φουσκαλας και πιέζοντας απαλά αφαιρεις το υγρο. Μπορεις να χρησιμοποιήσεις μια συριγγα τυπου ινσουλινης για να ανοιξεις την τρυπα. Δεν αφαιρουμε το δερμα που εχει αποκολληθει καθως θα είναι το προστατευτικο στρωμα κατω απο το οποιο θα γινει η επουλωση. Με τον τροπο αυτό δεν δημιουργείται ανοικτη πληγη.

Στη συνεχεια εκχύεις με τη συριγγα μια μικρη ποσοτητα betadine στη (πρωην) φουσκαλα, μεχρι να γεμισει, και στη συνεχεια αφαιρεις ολο το υγρο πιέζοντας απαλά. Πρέπει να φυγει όλο το υγρό και το αποκολλημενο δερμα να ξανακολλησει όσο το δυνατον καλυτερα. Τελος καλυπτεις την πρώην φουσκάλα με ενα χανζαπλαστ για προληπτικούς λογους και την επομενη μερα εισαι μαλλον ετοιμη να τρεξεις και παλι.

Επιπεδο πονου μηδενικό. Ισως το betadine να τσουξει λιγο.

Καλη επεμβαση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  10:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν η φουσκάλα είναι μικρή, συνήθως την αφήνω στην ησυχία της.

Στην περίπτωση όμως που μου γίνει μεγάλη φουσκάλα σε ενοχλητικό σημείο, αυτό που κάνω είναι το εξής:

1. Την πετσοκόβω και εγώ προσεκτικά.
2. Βάζω λίγο Betadine για απολύμανση (εκεί τσούζει λιγάκι, αλλά στιγμιαία!).
3. Βάζω ένα ειδικό επίθεμα Compeed για φουσκάλες!

Αυτό το τελευταίο, όχι μόνο προστατεύει και κρατά την περιοχή καθαρή, αλλά μπορείς να τρέξεις ξανά ακόμα και την ίδια μέρα! Δημιουργείται εσωτερικά ένα προστατευτικό, άσπρο κολλώδες στρώμα που λειτουργεί σαν δέρμα και δεν πονάει καθόλου! Ουσιαστικά ξεχνάς ότι έχεις φουσκάλα! Συνήθως φεύγει μόνο του μετά από μερικές μέρες.
Το επίθεμα βγαίνει σε διάφορα μεγέθη, ανάλογα με το που έχει δημιουργηθεί η φουσκάλα. Για κάτω από το πέλμα υπάρχουν κάποια μεγάλα, για τα δάχτυλα κάποια μικρότερα. Το ανακάλυψα εντελώς τυχαία πριν από 1μιση χρόνο, όταν μετά από ένα long run υπό βροχή που τα πόδια μου είχαν μουλιάσει εντελώς, μου έγιναν 2 τεράστιες φουσκάλες: μια στην καμάρα και άλλη μια σε όλο το 2ο δάχτυλο! Τα επιθέματα με έσωσαν γιατί πριν τα βάλω, όχι να τρέξω, ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα!!

Πολύ πρόσφατα μου συνέστησαν και την αντιφουσκαλική κρέμα της Gehwol. Από το λίγο που την έχω δοκιμάσει, πρέπει να κάνει καλή δουλειά! Την περασμένη εβδομάδα σε ένα 12άρι όπου τα πόδια μου πάλι μούλιασαν από τα πρώτα μέτρα (λιμνούλες γαρ!), στο τέλος δεν είχα ούτε υποψία δημιουργίας φουσκάλας!

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  12:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sisi


quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εγώ αν βγάλω φουσκάλα ενοχλητική, την πετσοκόβω αμέσως με ένα νυχοκόπτη. Κόβω το δέρμα προσεκτικά και ίσα γύρω απ' τη φουσκάλα. Μετά ρίχνω λίγο οινόπνευμα. Μετά εναλλάξ μπεταντίν για απολύμανση και βαλσαμέλαιο για γρήγορη επούλωση. Την ώρα της προπόνησης για να μη μολυνθεί βάζω λίγο βμβάκι στο επίμαχο σημείο. Και η πληγή πρέπει να μένει ανοιχτή μακριά από σκόνες και βρωμιά.


Θα'θελα να'μαι από κοντά εκείνη την στιγμή για να σε δω...

Σίση


@Σίση:…κάθε φορά που σκεφτόμουνα πως ο ΓιώργοςΔ αντιμετωπίζει τις φουσκάλες του...με έλουζε κρύος ιδρώτας!!!

...αυτό με τα compeed δεν το είχα σκεφτεί πάντως!

...με τις δικές μου φουσκάλες ακολουθώ την προσέγγιση του Runden, μόνο που το Betadine το χρησιμοποιώ καθαρά εξωτερικά, τώρα όμως μου έδωσε την ιδεά της "έκχυσης" και εσωτερικά!

...πάντως με τα compeed και η προσέγγιση της κουκουβάγιας ακούγεται πολύ καλή, ανάλογα όμως και με το μέγεθος της φουσκάλας.

Και για να μη νομίζεται ότι κατά καιρούς είχατε να αντιμετωπίσατε έντονες φουσκάλες κλπ...ας μιλήσω και εγώ που περήφανα (!?!?!) δηλώνω ότι όχι μόνο έχω βγάλει τις άπειρες φουσκάλες (λόγω ξυπολητο-τρεξίματος) αλλά καμιά φορά και "τρομακτικού" μεγέθους. Η χειρότερη - ever - ήταν στην πατούσα, επιφάνειας 12-15 τετραγωνικών εκατοστών (κάλυπτε σχεδόν όλη την περιοχή των μεταταρσίων) και τέτοιου πάχους, που καθώς έτρεχα νόμισα ότι η πατούσα μου είχε αποκτήσει "cushioning" στα μετατάρσια!!! Να είναι καλά η παγωμένη-τραχειά-απαράδεκτα τραχειά, άσφαλτος του Υμηττού...συγνώμη, αλλά αν τολμούσα να ξεπετσιάσω τη συγκεκριμένη φουσκάλα και να ρίζω οινόπνευμα...εεε...θα λιποθυμούσα από τον πόνο! Χρειάστηκε να ανοίξω πάρα πολλές τρύπες, άδειασμα, καθαρισμός...κλπ.

@trexalitsa…άρχισε να δοκιμάζεις διάφορες προσεγγίσεις και μετά δες πια σου "κάθεται" καλύτερα. Εκ των πραγμάτων θα βγάλεις κι άλλες στο μέλλον, οπότε θα έχεις και άλλες ευκαιρίες πειραματισμού!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000