Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στον αστραγαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  21:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτησε τα Γιάννα δεν είναι αντιβίωση.
Εφόσον είσαι καλά τα σταματάς.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  21:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ Νίκο! :)

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  23:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρακαλώ!Και σιγά σιγά για τρέξιμο....μην ξεχνιόμαστε!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  00:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, θα πάω αύριο μάλιστα για λίγο χαλαρό τρέξιμο στο γήπεδο! :)

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2012 :  16:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω ένα update στο θεματάκι του αστραγάλου. Τρέχω και γυμνάζομαι πλέον. Κατά τη διάρκεια του τρεξίματος δεν έχω καμία ενόχληση στον αστράγαλο. Όταν όμως τον ξεκουράζω μου δίνει πονάκια. Κυρίως όταν ξαπλώνω. Επίσης με ενοχλεί όταν φοράω κάποια μαλακή μπότα που δεν στηρίζει καθόλου το σημείο... Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!
Χτες συνάντησα έναν γνωστό μου, φυσικοθεραπευτή ο οποίος πασπάτεψε και τους 2 αστραγάλους και μου είπε ότι τον "κακό" τον νιώθει πολύ πιο αδύναμο. Δεν έχω πρήξιμο ή άλλο πρόβλημα είπε, απλώς θέλει ασκήσεις ενδυνάμωσης και πάγο. Και να συνεχίσω κανονικά το τρέξιμο.
Εμένα μου ακούστηκε οκ λογικό, αλλά είμαι και άσχετη, οπότε ρωτάω και εσάς: Σας ακούγεται λογικό αυτό ή να πάω σε γιατρό;

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexalitsa
Advanced Forum-Runner

224 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2012 :  16:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα χαιρετω την δρομικη παρεα...θελω να ρωτησω περα απο παγο ποιες αλοιφες χρησιμοποιειται για τραβηγματα???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2012 :  16:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
biofreeze! Είναι πολύ καλή!

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2012 :  17:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1 κορυφαια αλοιφη...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2012 :  18:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Να κάνω ένα update στο θεματάκι του αστραγάλου. Τρέχω και γυμνάζομαι πλέον. Κατά τη διάρκεια του τρεξίματος δεν έχω καμία ενόχληση στον αστράγαλο. Όταν όμως τον ξεκουράζω μου δίνει πονάκια. Κυρίως όταν ξαπλώνω. Επίσης με ενοχλεί όταν φοράω κάποια μαλακή μπότα που δεν στηρίζει καθόλου το σημείο... Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!
Χτες συνάντησα έναν γνωστό μου, φυσικοθεραπευτή ο οποίος πασπάτεψε και τους 2 αστραγάλους και μου είπε ότι τον "κακό" τον νιώθει πολύ πιο αδύναμο. Δεν έχω πρήξιμο ή άλλο πρόβλημα είπε, απλώς θέλει ασκήσεις ενδυνάμωσης και πάγο. Και να συνεχίσω κανονικά το τρέξιμο.
Εμένα μου ακούστηκε οκ λογικό, αλλά είμαι και άσχετη, οπότε ρωτάω και εσάς: Σας ακούγεται λογικό αυτό ή να πάω σε γιατρό;

http://5tinimera.wordpress.com/



Γι' αυτό φωνάζω πάντα ακόμη και για τα ελαφριά διαστρεμματάκια 2 μερούλες ανάπαυση. Γλυτώνεις πολλά...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2012 :  20:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Να κάνω ένα update στο θεματάκι του αστραγάλου. Τρέχω και γυμνάζομαι πλέον. Κατά τη διάρκεια του τρεξίματος δεν έχω καμία ενόχληση στον αστράγαλο. Όταν όμως τον ξεκουράζω μου δίνει πονάκια. Κυρίως όταν ξαπλώνω. Επίσης με ενοχλεί όταν φοράω κάποια μαλακή μπότα που δεν στηρίζει καθόλου το σημείο... Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!
Χτες συνάντησα έναν γνωστό μου, φυσικοθεραπευτή ο οποίος πασπάτεψε και τους 2 αστραγάλους και μου είπε ότι τον "κακό" τον νιώθει πολύ πιο αδύναμο. Δεν έχω πρήξιμο ή άλλο πρόβλημα είπε, απλώς θέλει ασκήσεις ενδυνάμωσης και πάγο. Και να συνεχίσω κανονικά το τρέξιμο.
Εμένα μου ακούστηκε οκ λογικό, αλλά είμαι και άσχετη, οπότε ρωτάω και εσάς: Σας ακούγεται λογικό αυτό ή να πάω σε γιατρό;

http://5tinimera.wordpress.com/


Γιάννα ο φυσιοθεραπευτής δεν είναι γιατρός,οπότε δεν πρέπει να κάνει διάγνωση.
Ιδιαίτερα μετά από ένα πρόχειρο πασπάτεμα στο δρόμο.
Αδύναμος αστράγαλος δεν υφίσταται,ούτε κακός....
Αν σε προβληματίζει,όπως λες,να το κοιτάξεις σε κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalliopi12
Forum-Runner



112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2012 :  16:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή από αύριο...Και μένα με έπιασε ένας πόνος στον αστράγαλο από μέσα πάνω στο κόκκαλο ακριβώς..Πεμπτη με έπιασε όταν μετά το ζέσταμα αύξησα ταχύτητα...Είναι λίγο πρησμένο αλλα το έχω σφίξει κιόλας με επίδεσμο...Από τη Πέμπτη σήμερα πήγα περπάτημα κανά 3ωρο αλλά αργό...για τρέξιμο με πονάει με τίποτα...Δεν ξέρω αν είναι από το long run της Κυριακής ή αν στραβοπάτησα και δεν το κατάλαβα.Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάποια μέρα με χτύπησε και μια μικρή πέτρα εκεί πάνω...δεν ξέρω τα λέω επειδή με έχει πιάσει λίγο μελαγχολία...Τι να κάνω??Θα αργήσει να περάσει??Έχω και τη μάνα μου να μου λέει σιγά μη χάσεις το μεροκάματο...Χάνω και τις προπονήσεις κόντευει και ο μαραθώνιος Θεσσαλονίκης...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2012 :  16:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalliopi12

Καλησπέρα σε όλους Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή από αύριο...Και μένα με έπιασε ένας πόνος στον αστράγαλο από μέσα πάνω στο κόκκαλο ακριβώς..Πεμπτη με έπιασε όταν μετά το ζέσταμα αύξησα ταχύτητα...Είναι λίγο πρησμένο αλλα το έχω σφίξει κιόλας με επίδεσμο...Από τη Πέμπτη σήμερα πήγα περπάτημα κανά 3ωρο αλλά αργό...για τρέξιμο με πονάει με τίποτα...Δεν ξέρω αν είναι από το long run της Κυριακής ή αν στραβοπάτησα και δεν το κατάλαβα.Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάποια μέρα με χτύπησε και μια μικρή πέτρα εκεί πάνω...δεν ξέρω τα λέω επειδή με έχει πιάσει λίγο μελαγχολία...Τι να κάνω??Θα αργήσει να περάσει??Έχω και τη μάνα μου να μου λέει σιγά μη χάσεις το μεροκάματο...Χάνω και τις προπονήσεις κόντευει και ο μαραθώνιος Θεσσαλονίκης...


Eπειδή Καλλιόπη διάγνωση δεν μπορεί να γίνει εκ του μακρόθεν,καλό θα ήταν να μην χάνεις χρόνο και να το κοιτάξεις από κοντά σε κάποιον ορθοπαιδικό.
Είναι λίγο ασαφή,τόσο τα συμπτώματα,όσο και η εντόπιση.
Τρίτη κιόλας να το κοιτάξεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalliopi12
Forum-Runner



112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  17:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά πήγα στο γιάτρό το έβγαλα ακτίνα και μου είπε διάστρεμμα μπορεί από απότομη κίνηση.Μου έδωσε voltaren σε χάπια και κρέμα, πάγο μου είπε και ξεκούραση...Από την προηγούμενη Πέμπτη με σήμερα 8 μέρες σήμερα είπα να πάω για χαλαρό τρέξιμο γιατί εχτές το ενοιωθα καλά στο περπάτημα...Μολις άρχισα όμως να τρέχω με έπιασε πάλι...Φυσικά σταματήσα και έκανα μόνο περπάτημα αλλά μάλλον το κούρασα....Τι να κάνω μάλλον θα πρέπει να κάτσω και άλλο??Για το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης με νοιάζει πιο πολύ που χάνω το πρόγραμμα...Να τα παρατήσω ή να έρθω??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  18:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalliopi12

Τελικά πήγα στο γιάτρό το έβγαλα ακτίνα και μου είπε διάστρεμμα μπορεί από απότομη κίνηση.Μου έδωσε voltaren σε χάπια και κρέμα, πάγο μου είπε και ξεκούραση...Από την προηγούμενη Πέμπτη με σήμερα 8 μέρες σήμερα είπα να πάω για χαλαρό τρέξιμο γιατί εχτές το ενοιωθα καλά στο περπάτημα...Μολις άρχισα όμως να τρέχω με έπιασε πάλι...Φυσικά σταματήσα και έκανα μόνο περπάτημα αλλά μάλλον το κούρασα....Τι να κάνω μάλλον θα πρέπει να κάτσω και άλλο??Για το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης με νοιάζει πιο πολύ που χάνω το πρόγραμμα...Να τα παρατήσω ή να έρθω??


Θα το φυλάξεις άλλη μία εβδομάδα.
Αν χρειαστεί θα φορέσεις επιστραγαλίδα.
Θα μείνεις λίγο πίσω,αλλά μην ανησυχείς,μέχρι 15 μέρες αποχής δεν θα σου κοστίσουν ιδιαίτερα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalliopi12
Forum-Runner



112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2012 :  18:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Νίκο..Αυτό θα κάνω δεν έχω και άλλη επιλογή...Διάβασα για κρύο και ζεστό εναλλαξ είναι καλό Νίκο??Επιστραγαλίδα φοράω γιατί και η δουλειά μου είναι όρθια..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000