Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  14:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

[quote]Originally posted by xipolitakos

Λες;
Εγώ πάντως δεν πήρα τα 250€ που έδινε σαν αποζημείωση η Agean, στην επιστροφή από τον Μέγα Αλέξανδρο για να πετάξει ο Φώτης, ο Λιάγκας και η Φαίη. Θύμωσα και πείσμωσα...

Σώπα ρε συ...
Για πες!


Αστα Νικο, οι αμαρτιες που πληρωνουμε για να χουμε παιδια!!!Κι εμεις με το Γρηγορη θα παιρναμε ενα 500αρικο αν φευγαμε την επομενη το πρωι (και με πληρωμενο ξενοδοχειο), αλλα ειπαμε μετα την απουσια του ΣΚ να το παιξουμε γονεις και να επιστρεψουμε στα παιδια μας!

(λογω υπερπληροτητας του αεροπλανου, προτειναν στους επιβατες να ταξιδεψουν την επομενη το πρωι (6πμ) αν θυμαμαι καλα και αποζημιωση 250 ευρω εκαστος και ξενοδοχειο πληρωμενο)

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  15:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι ρε γμτ...
Εμένα που άλλαξα γνώμη και ήθελα να μείνω, γιατί δεν μου έγινε πρόταση;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  15:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατί μετά ρε Νίκο θα έπρεπε να δώσουν χιλιαρικάκι
στον Λιάγκα και την Φαίη να τους ξεφορτωθούνε..


...echetlos είσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  15:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by joker is job

γιατί μετά ρε Νίκο θα έπρεπε να δώσουν χιλιαρικάκι
στον Λιάγκα και την Φαίη να τους ξεφορτωθούνε..


...echetlos είσαι.



Αχαχαχαχα!!!
Γεια σου ρε Παυλάρα!

ΥΓ: πάει το τόπικ, ας επανέλθουμε...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  15:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@echetlos: μην αγχώνεσαι! Αυτό το νήμα με οοοοόλη αυτήν την ξυπολητασιά δεν είναι εκ των πραγμάτων της κουλτούρας! Τρολάρουμε και μερικές φορές!

@Elda...λάθη...λάθη! Τς, τς, τς...

@Joker: Παύλο καταλαβαίνεις τώρα ότι ο xipolitakos είναι "ντιπ-για-ντιπ" σκληροπυρηνικός! Μπορεί να έχει φουσκάλες, γδαρσίματα, σκισίματα, να πονάει το πέλμα του μέχρι τα εσώτερά του...αλλά ΕΚΕΙ! Παπούτσι ΔΕΝ μπαίνει στο πέλμα (ίσως τώρα με τα New Balance MR00 να υπάρχουν κάποιες ελπίδες!). Ενώ εγώ είμαι λίγο της άνεσης και πολυτέλειας. Ρίχνω (και αρκετές φορές) νερό στο κρασί μου. Παραλίγο μάλιστα να κυκλοφορήσει και φωτογραφία να φοράω τα HOKA (!!!)

@echetlos: τζάτζαλα και μάτζαλα είπες; Ξέρεις τί άλλο μου άρεσε στο ορεινό τρέξιμο; Όλα τα μπιχλιμπίδια που σχετίζονται με αυτό...πλάκα έχει! Και βέβαια πάνω από όλα τα παπούτσια βουνού...εκεί να δεις γλέντι (και είναι κάτι που δεν αποφεύγεις ακόμη και αν είσαι ο "ντιπ-για-ντιπ" xipolitakos!!!) Παπούτσι για πολύ πέτρα, για ευκολοπάτητο μονοπάτι, για λάσπες, για το ένα...για το άλλο, με μεγάλο drop, με μικρό drop, βαριά, ελαφριά, με Rockplate, χωρίς, μονόχρωμο, πολύχρωμο, να κάνει καφέ, να ψήνει φαγητό, να είναι αδάβροχο, να είναι αεριζόμενο, με διπλό διαφορικό...και να τραβάει στην ανηφόρα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris


@echetlos: τζάτζαλα και μάτζαλα είπες; Ξέρεις τί άλλο μου άρεσε στο ορεινό τρέξιμο; Όλα τα μπιχλιμπίδια που σχετίζονται με αυτό...πλάκα έχει! Και βέβαια πάνω από όλα τα παπούτσια βουνού...εκεί να δεις γλέντι (και είναι κάτι που δεν αποφεύγεις ακόμη και αν είσαι ο "ντιπ-για-ντιπ" xipolitakos!!!) Παπούτσι για πολύ πέτρα, για ευκολοπάτητο μονοπάτι, για λάσπες, για το ένα...για το άλλο, με μεγάλο drop, με μικρό drop, βαριά, ελαφριά, με Rockplate, χωρίς, μονόχρωμο, πολύχρωμο, να κάνει καφέ, να ψήνει φαγητό, να είναι αδάβροχο, να είναι αεριζόμενο, με διπλό διαφορικό...και να τραβάει στην ανηφόρα!

Free your feet...free your senses!



Αμ δεν το ξέρω...
Τι νόμιζες, τυχαία το έγραψα;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  20:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα μικρό ποσοστό χλμ που κάνω βγαίνουν ξυπόλητα, ένα 10% περίπου.
Ένα30% βγαίνει με vibram.
To ξυπόλητο είναι το μόνο που δεν ενοχλέι πουθενά εκτός από την πατούσα που σκίζεται από την τριβή. Ο πόνος στο αριστερό μεγάλο δάκτυλο που επιμένει το τελευταίο 6μηνο αλλά κι ο πόνος στο αριστερο γόνατο από Κυριακάτικη πτώση, απλά δεν υπήρχαν όσοήμουν γυμνοπόδαρος.
Σήμερα έπαθα την πρώτη μεγάλη ξυπόλητη ήττα μου καθώς δεν πήγαινε μέτρο.
6χλμ στην συντριπτική ταχύτητα των 6:30λεπτά/χλμ, πολύς πόνος στα ταλαιπωρημένα πέλματά μου και μία ακίδα σουβενίρ από τα ξύλινα γεφυράκια που σήμερα δεν πατιόντουσαν. Καλύτερη επιφάνεια είναι η βρεγμένη και κρύα άσφαλτος μετά τα βρεγμένα λεία μαρμάρινα πλακάκια.
Ωραία η αίσθηση του γυμνού. Όταν βγάζεις κάτι καλομαθάινεις και δε θες να το ξαναφορέσεις.
Τα vibram φορτίζουν υπερβολικά τις γάμπες σε σημείο που μετά το 10χλμ νομίζω ότι θα τις πάρω παραμάσκαλα. Το ξυπόλητο και πιο αργό συνήθως, τρέξιμο, δεν πειράζει πουθενά, εκτός από το δέρμα της πατούσας. θα μου πεις πάνω από 6,7 χλμ ξυπόλητο δε πάει.
Οι φουσκάλες αυγατίζουν αλλά τις αφήνω την ησυχία τους πια. όχι δεν ασχολούμαι, είμαι τσακωμένος μαζί τους.

Edited by - giorgosdelta on 07/06/2013 22:45:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  21:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως χτυπάς το πέλμα δυνατά στο έδαφος; η τα βιμπραμ σου δημιουργούν φουσκάλες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  21:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φουσκάλες από το ξυπόλητο έχω. Δε χτυπω δυνατά τα πάλματα ή έτσι νομίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  22:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσο καιρό τρέχεις χωρίς ''υποδήματα'' ; σε ρωτώ για να κατανοήσω την προσαρμογή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  22:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανά μήνα περίπου φίλε, δε βιάζομαι δεν αγχώνομαι. Όσο πάω σαν πτώμα όπως τον τελευταίο καιρό και δεν έχω στόχους αγώνες να κάνω κανα 2 μέρες φφόρτιση θα παω με το πάσο μου. Να τρέχουμε δηλαδή μιας και φέτος με πάει μάτι, κατάρα κόντρα τραυματισμος.
Λίγα έχω κάνει καμιά 30χιλιομετράκια τον τελαυταίο μήνα περίπου. Λίγα αργά, ελάχιστα γρηγορα. Στα γρήγορα γίναν οι φουσκάλες αλλά σήμερα υπέστην μεγάλη ήττα. Θα στρώσει όμως, θα φοράω και τα pure connect και τα adios και θ ατο στρώσω σισγά σιγά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2013 :  15:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθες απο τα 14 χιλιομετρα τα 9,5 ηταν ανυποδητα. Τα 6,5 χλμ σε ταρταν ( 5:54/χλμ) και τα 3 χλμ (6:34/χλμ) στην ασφαλτο περιμετρικα του γηπεδου, την οποια σε καποια σημεια την ενιωθα εως και απαλη θα ελεγα . Τα πελματα θεωρω οτι εχουν ανταποκριθει καλα με μονα μελανα σημεια ενα γλυκο σφιξημο στις γαμπες και μια αισθηση καταπονησης στους αχχιλειους.

Χρηστο και Μανωλη για τα ασφαλτινα ανυποδητα πηγαινετε σε σιγκεκριμενη περιοχη ή οπου κατσει; Εχετε να προτεινετε κατι;

Νομιζω οτι αρχιζει σιγα σιγα να μου αρεσει δεδομενου οτι επειδη τρεχω μονος μου και τον τελευταιο καιρο ειχα αρχισει να βαριεμαι το τρεξιμο μου πλεον απεκτεισε αλλη διασταση;

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2013 :  19:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγήκα για 10αρακι σήμερα και στο 5ο χλμ έβγαλα τα παπούτσια και γύρισα ξυπόλητος. Χρόνος 52:34. Σε συγκεκριμένο σημείο πέρυσι που σταματούσα για περπάτημα, φέτος το έβγαλα τρέχοντας επιτέλους!!!! Το απόγευμα όμως κάτι με έξυνε, σαν να άφησα 1 προπόνηση ανολοκλήρωτη, σαν να με καλούσε η άσφαλτος για 2ο σετ με τις πατούσες. Δεν άντεξα, έβγαλα τα παπούτσια μου και έτρεξα το ίδιο 10αράκι σε 53:25. Οι πατούσες ανταποκρίθηκαν πολύ καλά ενώ σε εκείνο το συγκεκριμένο σημείο πάλι(2 χλμ), έκοψα λίγο τον ρυθμό. Εκείνο το σημείο είναι σα να πήγαν και στρώσανε χαλίκι με λίγη πίσσα. Χάλια εντελώς, αφού και η άσπρη γραμμή δεν βοηθάει γιατί δεν είναι συντηρημένη ενώ σε 2-3 σημεία που η άσφαλτος έχει χαλάσει νοιώθεις σα φακίρης!!!!
Αύριο στο γήπεδο θα δω την πραγματική εικόνα στις πατούσες. Είμαι όμως ευχαριστημένος γιατί η 3μηνη (3-4 προπονήσεις/εβδομάδα) στο περίπου προσαρμογή στο ταρτάν βοήθησε αρκετά.


Νικόλα(Εχελτε)
σε σένα δεν μιλάω γιατί μας χωρίζουν 4 χιλ από το πραγματικό τρέξιμο και ποιος ξέρει άλλα πόσα από την πραγματική ξυπόλητη αίσθηση!!!!!
Αν δεν κατέβεις επίπεδο, φως δεν θα δείς!!!
Η πραγματική βελτίωση είναι κάτω, όχι πάνω...................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2013 :  09:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την Κυριακή έκανα 10 χλμ. ποδήλατο, σχετικά έντονα και η όποια μικροενόχληση υπήρχε πλέον έχει εξαλειφθεί.

Δεδομένου ότι όταν ποδηλατούμε η πίεση του πεντάλ γίνεται με το μπροστινό μέρος του πέλματος μπορούμε να πούμε ότι η κίνηση αυτή προσομοιάζει με το ορθό ανυπόδητο τρέξιμο και συνεπώς να βοηθήσει στις προσαρμογές για τη μετάβαση από το παπουτσωμένο στο ξυπόλητο τρέξιμο, χωρίς μάλιστα τις φορτίσεις από την πίεση του βάρους του σώματος;



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2013 :  10:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω για το πεντάλ αλλά πρόσεχε μην αναγκαστείς να φρενάρεις με τα πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000