Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 To be or not to be?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/11/2011 :  13:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Mijalis.  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ερώτημα απλό. To LR πρέπει να γίνεται αργό και βασανιστικό ή σε marathon pace?

Ποιά είναι τα υπερ και τα κατά για τις 2 αυτές σχολές?

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  13:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σαιξπηρικό το ερώτημα σου Μιχάλη.
Εγώ είμαι με τον Τομ Ρόμπινς!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  13:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mijalis

Το ερώτημα απλό. To LR πρέπει να γίνεται αργό και βασανιστικό ή σε marathon pace?

Ποιά είναι τα υπερ και τα κατά για τις 2 αυτές σχολές?

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας


Προσωπικα τα εκανα με παλμους,δηλαδη κατω απο το 80% του μεγιστου μου.Καθε 3 εβδομαδες ενα κομματι το εκανα σε mp.Το αποτελεσμα με δικαιωσε.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  13:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιό ήταν το αποτέλεσμα σου Χρήστο?


Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  13:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα χωρούν στο πρόγραμμα. Αυτό που εκφράζει εμένα είναι το "σπαστό" στα 3. 1/3 πιο αργό από το marathon pace 1/3 κοντά στο marathon pace και το τελευταίο κομμάτι στο marathon pace και τα τελευταία 2-3 χιλιόμετρα λίγο ταχύτερα.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  13:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To be βέβαια ! :)

Το LR προφανώς βάζουν τον οργανισμό στο να συνηθίσει το τρέξιμο μεγάλης διάρκειας, όχι μόνο για την προσαρμογή του μεταβολικού μονοπατιού αλλά και την προσαρμογή των συνδεσμολογικών στοιχείων των κάτω άκρων.
Για το μεταβολικό μονοπάτι (καύση λιπων). Δεν είναι ακριβώς η ρύθμυση του αλλά η προσοαρμογή των μυικών ομάδων και ιστοχημικά σε επίπεδο ινών και ενζύμων. Να μην ξεχνάμε οτι ένα μεγάλος μέρος γρήγορων μυικών ινών μετατρέπονται σε αργού τύπου.
Τώρα επειδή η ένταση τρεξίματος καθορίζει και την αναλογία καύσης λιπών και γλυκογόνου , είναι πιο παραγωγικό η διαδικασία αυτή να είναι αρκετά κάτω από το κατώφλι για ευνόητους λόγους. Το θέμα είναι πόσο κάτω; Ενας μέσος κανόνας αναφέρει 15-20'' από τον ρυθμό αγώνα. Νομίζω οτι ακουγεται πολύ λογικό.
Τώρα όμως δημιουργείται ένα άλλο πιο συμαντικό ερώτημα. ΠΟΙΟΣ είναι ο σωστότερος ρυθμός αγώνας για εμάς και με ποια κριτήρια των επιλέγουμε ώστε να μας ωφελήσει για την μετέπειτα εξελιξή μας ως δρομείς; :))

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  14:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mijalis

Ποιό ήταν το αποτέλεσμα σου Χρήστο?


Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας


Πρωτος μαραθωνιος μου σε 3:14. Τον Απριλη θα ειναι ο δευτερος.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  14:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Όλα χωρούν στο πρόγραμμα. Αυτό που εκφράζει εμένα είναι το "σπαστό" στα 3. 1/3 πιο αργό από το marathon pace 1/3 κοντά στο marathon pace και το τελευταίο κομμάτι στο marathon pace και τα τελευταία 2-3 χιλιόμετρα λίγο ταχύτερα.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”




Αυτό ακολουθούσα κι εγώ. Το τελευταίο όμως 30αρι πριν το μαραθώνιο το έκανα γρήγορο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mihaill
Forum-Runner

Greece
196 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  14:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ... πιστεύω όλα πρέπει να τα έχει μια προπόνηση... και γρήγορα LR και αργά... Εμένα προσωπικά για LR μεγάλα... (ας πούμε πάνω από 25 κμ). Μου βγαίνει από μόνο του να πηγαίνω κάποια km ποιο γρήγορα για να σπάει η μονοτονία... κάποιες φορές μάλιστα κάνω και 5Χ1 ή 8 Χ 400 ή 5Χ800 σε lR ...Το σίγουρο είναι ότι δεν γίνεται να είναι κάθε βδομάδα γρήγορο το LR :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  15:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε σχέση με αυτό που είπες mihaill , οτι σου βγαίνει ο ρυθμός πιο γρήγορος αβίαστα. Επειδη το νιώθω και εγώ αυτό όχι μόνο μετα τα πρώτα λεπτά , αλλά και μετά την πρώτη ώρα κάνω την εξής σκέψη ~ νομίζω οτι ο αερόβιος μηχανισμός έχει και άλλα να δώσει αν πυροδοτηθεί σωστά , δηλαδή να αυξάνεται γραμμικά ο ρυθμός. Κάτι που μαθαίνεται νομίζω αποτελεσματικά μέσα από τα LR σαφώς κάτω από τον προσδοκώμενο ρυθμό αγώνα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  17:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα όσον αφορά εμένα Μιχάλη.
Τα μεγάλα συνεχόμενα όπως σου βγαίνουν. Όχι αργά και βασανιστικά, αλλά ούτε και να τελειώνουν όσο είσαι κεφάτος (έχεις πολλές δυνάμεις). Να κάψουμε και λίγο λίπος.Ένα παράδειγμα. Ξεκινάς με γρήγορο τέμπο και μετά από 20χλμ νιώθεις κούραση. Ή συνεχίζει άλλα 20 με ότι έχεις, αλλιώς δε θεωρείται μεγάλο συνεχόμενο τρέξιμο αλλά μικρό χαρούμενο τρέξιμο.
Εγώ το καταλαβαίνω ως ελεύθερο τρέξιμο. Δηλαδή, εφόσον σκέφτομαι να τρέξω 40χλμ ξεκινάω κρατώντας δυνάμεις και πάω με ένα νευρικό ρυθμό όσο έχω νεύρα. Όταν μου σπάσουν τα νεύρα, σπάει και ο ρυθμός. Μπορεί κάποια στιγμή με μια σκέψη ή λίγο φαΐ να επανέλθεις σε πιο γρήγορο ρυθμό. Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι αντέχουν τα πόδια μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  17:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι υποστηρικτές των αργών l.r(30-40 sec πάνω από το marathon pace),τονίζουν ότι "γράφεις" τα χιλιόμετρα σου,με όλα τα επιθυμητά οφέλη σε σωματικό και πνευματικό επίπεδο,περιορίζοντας την πιθανότητα τραυματισμού.Από την άλλη, για να αυξήσεις την ταχύτητα σου,σου λένε ότι μπορείς να πάρεις μέρος σε αγώνες και τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας να κάνεις ταχύτερες προπονήσεις.
Οι επικριτές της σχολής αυτής,ισχυριστήκανε ότι το αργό τρέξιμο στα l.r., σε κάνει και αργό δρομέα,το οποίο θα ήταν αληθές, αν δεν παίρναμε μέρος σε αγώνες και αν δεν βάζαμε στο πρόγραμμα της εβδομάδας γρήγορες προπονήσεις.
Η άλλη σχολή θέλει τα l.r. να γίνονται στο marathon pace(m.p)
Ο Jack Daniels,όπως και ο Greg McMillan,θέλουν τα πρώτα 16-17 χλμ του l.r να γίνονται αργά,κατόπιν σταδιακά να επιταχύνουμε προς το m.p,στα τελευταία 13-17 χλμ.Υποστηρίζοντας ότι αυτό σε κάνει δυνατότερο στο δεύτερο μισό του μαραθωνίου.
Άλλοι προπονητές προτείνουν τη μία εβδομάδα αργό και την άλλη στο m.p long run.
Ο Jack Daniels,λάτρης και κύριος εισηγητής του tempo τρεξίματος,το προχώρησε, βάζοντας στο l.r,κομμάτια στο αναερόβιο κατώφλι!!
Υποστήριξε μάλιστα την ποικιλομορφία αυτή στα l.r(αργό+m.p.+tempo),αρκεί να μην επηρεάζουν την επόμενη ποιοτική προπόνηση μας.Κοινώς,όχι διαλειμματική μετά από l.r.!!
Έτσι εισάγει το tempo μέσα στο l.r ως εξής:
Αρχίζουμε τα πρώτα 3 χλμ με αργό long run,ακολουθούν 4Χ3 χλμ.στο αναερόβιο κατώφλι(lactate treshold pace),περίπου 20-30 δευτερόλεπτα κάτω από το marathon pace,ανάμεσα στα 3 χλμ κάνουμε 2 λεπτά jogging.
Τα τελευταία 16 χλμ.γίνονται και πάλι στο αργό pace(30-40 sec πάνω από το marathon pace).
Ο Jason Karp θέλει τα τελευταία 5-6 χλμ να γίνονται στο αναερόβιο.
Οι περισσότεροι Κενυάτες τρέχουν τα l.r τους με negative split.
Zεσταίνονται στα πρώτα χλμ,μετά τρέχουν 10-12 sec.αργότερα από το m.p.τους και στα τελευταία 5 χλμ.τρέχουν σε αγωνιστικό pace κούρσας 10 χλμ!!!Τα λεγόμενα fast-finish long runς.
Από κει και πέρα καταλαβαίνει κανείς, πόσοι συνδυασμοί σε paces και αναλογίες χλμ. μπορούν να γίνουν!!
Έγώ προσωπικά έχω λύσει τη σπαζοκεφαλιά που έθεσε ο Μιχάλης,ακολουθώντας εδώ και ένα χρόνο, προπονητή και το πρόγραμμα του.
Θέλω να πιστεύω όμως ότι καλό είναι να δοκιμάζουμε πράγματα και να βρούμε που "αρπάζει" τελικά ο καθένας μας.




"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  17:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίο post Νίκο !

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  18:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σαι καλά Fidelio.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  18:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρετε!
Το RunningNews πριν από 2(;) χρόνια
είχε ένα άρθρο του Χαϊλέ Γκεμπρεσιλασιέ
που πρότεινε 15-20χλμ μέσα στη βδομάδα
5-10'' κάτω από τον ρυθμό του μαραθωνίου
που πρόκειται να κάνουμε

Όταν το σώμα έχει συνηθίσει σε τέτοιο ρυθμό(πχ 18 χλμ)
είναι βέβαιον ότι θα πάει άλλα 12(το περιβόητο λογκ-ραν στα 30)
Ό Πολιάς μας είχε πει κάποτε
πως τα μεγάλα του τα έκανε στα 5'/χλμ

Για να μας φύγει όμως η απορία(μήπως δεν το ''έχουμε'')
δεν το κάνουμε μέσα στη βδομάδα -μία φορά-
και κάνουμε στο 30άρι την Κυριακή
Μαζί με την διαλλειματική
εγώ αυτό το πρόγραμμα ακολουθώ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ
και μου βγαίνει

Φυσικά εάν δεν κάνεις κάτι τέτοιο ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ
σε ''παίρνει'' να δοκιμάζεις οποιουσδήποτε ρυθμούς την Κυριακή

Αυτά από μένα
και βλέπω τον ΕΥΘΥΜΗ ΝΑ ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΕΙ!!!
και να μην ακολουθεί τίποτα........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  18:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O Gebre είχε τονίσει πως τρέχοντας γρήγορα μικρότερους αγώνες και κάνοντας μικρά κομμάτια στην προπόνηση, σε ρυθμό πιο γρήγορο από τον αγωνιστικό μας,βελτιώνεται το αναερόβιο κατώφλι μας και ο αγωνιστικός ρυθμός του μαραθωνίου μας φαίνεται σχετικά πιο εύκολος!
Όσον αφορά τώρα το ρυθμό του long run, είχε πει πως μια προπόνηση ειδικά αφιερωμένη στον ρυθμό του μαραθωνίου, είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθουμε να κρατάμε σταθερό το τέμπο μας. Στα πλαίσια της προετοιμασίας μας,πρότεινε, κάθε δύο εβδομάδες να κάνουμε τη μεγάλη μας προπόνηση ,ως εξής: Προθέρμανση και μετά 6χλμ στον επιθυμητό αγωνιστικό μας ρυθμό, ενώ κάθε φορά που κάνουμε αυτή την προπόνηση προσθέτουμε 3χλμ, με στόχο να φτάσουμε να βγάζουμε μέχρι και 18-20χλμ σε αυτό το συνεχόμενο τρέξιμο, με αγωνιστικό ρυθμό.
Τίμο όσον αφορά τον Ευθύμη,θα τον τεστάρω την άλλη Κυριακή, στις ανηφόρες στο Άγιο Πνεύμα!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000