Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οι Εργομετρήσεις μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  09:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by Savvas

Νικο μου ειπε οτι το κατωφλι 1 ωρας ειναι περιπου στο 4'/χλμ και οτι για 5αρι ειμαι γυρω στο 3,35 οσο πηγα δλδ και για δεκαρι 3,47-3,50/χλμ ρυθμο αγωνα.
Τωρα θα κοιταξω να κανω καμμια διαλλειματικη για να βελτιωθω λιγο στο κατωφλι αν δεν με ενοχλουν οι κοιλιακοι φυσικα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Σάββα.... κάνε τις εργομετρήσεις σου στον Sugar αλλά σε παρακαλώ... κάνε μία χάρη στον εαυτό σου και μην ακούς οτιδήποτε σου περιγράφει σαν κατώφλι.

Δεν γίνεται από τη μία να σου βγάζει κατώφλι μίας ώρας στα 4,00 και μετά εργαστηριακά να σου βγάζει 4,30. Είναι φύση αδύνατον και δεν έχει καμία σχέση η μία παράμετρος με την άλλη. Σε βγάζει δηλαδή ότι μπορείς να τρέξεις με 1.5 χιλιόμετρο μεγαλύτερη ταχύτητα πάνω από το αναερόβιο κατώφλι σου και μάλιστα για 1 ώρα. Αν βγει αυτό παραέξω καταλαβαίνεις πόσο αστείο θα ακουστεί?

Τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω καλύτερα τον echetlos....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”




Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει.
Το κατωφλι που λεει οτι εχω 13,5 ειναι ο ρυθμος ΜΑραθωνιου που θα μπορουσα να παω την παρουσα στιγμη ή κανω λαθος?
Δεν μπορει να να εχω κατωφλι 1 ωρας 13,5 και να κανω 15αρι με 4,29 για πλακα στον Βαρτζακειο.
Εξηγησε μου ρε Γιαννη γιατι εχω πραγματικα μπερδευτει πλεον.
Στην προηγουμενη εξεταση το κατωφλι ηταν στο 16.
Αυτο τι σημαινει οτι μπορουσα να πηγαινω με 3,45 για 1 ωρα ή να τρεξω Μαραθωνιο με 3,45 δλδ 2,38?

Γιαννη εργομετρηση εκανα για να δω πιο πολυ τους παλμους μου ετσι κι αλλιως απροπονητος ειμαι δεν περιμενα και κατι καλυτερο αυτη την στιγμη ειδικα στην μεγιστη προσληψη οξυγονου που την θεωρω πολυ καλη.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης αν καταλαβα καλα θεωρεις οτι το κατωφλι μου του Μαραθωνιου ειναι αυτη την στιγμη 15χλμ/ωρα δηλαδη για 2,48?
Αν εννοεις αυτο ουτε με κλωτσιες στην κατηφορα δεν κανω 2,50 στην φαση που ειμαι τωρα.
Εμενα παντως το 13,5 δλδ για επιδοση συτη την στιγμη 3,07 μου φαινεται και ΠΟΛΥ αισιοδοξο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
εμενα παντως ο εργομετρης μου διευκρινισε οτι η ταχυτητα στο αναεροβιο κατωφλι , 13.5 km/h στην περιπτωση σου, ειναι μια ταχυτητα η οποια θεωρητικα μπορεις να κρατησεις για 60 και το πολυ σε σπανιες περιπτωσεις 70 λεπτα.




===============

η διαδρομη ηταν μαλλον η πιο ομορφη που εχω τρεξει ποτε , η ομορφια του καμπου δεν υπαρχει απλα...(απο οτι μου ειπαν μετα τον αγωνα οσοι πραγματικα προσεχαν τη διαδρομη..... )

===============
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Είναι θέμα λογικισμικού αυτό Γιάννη ή κάτι άλλο?
Καλά δεν καταλαβαίνει πως εκτίθεται??


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Κοίτα Νίκο, ο άνθρωπος έχει βγάλει σοβαρούς πρωταθλητές Ελλάδας όπως την Πρωτόπαπα κτλ με πανελλήνια ρεκόρ και ο ίδιος ήταν καλός 1500ρις. Κοινός ήταν ικανότατος προπονητής και φαίνεται η προπονητική του μέθοδος να δουλεύει. Αλλά ποτέ ή τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω να είχε ασχοληθεί με τη προπόνηση μαραθωνίου ή να είχε βγάλει σοβαρούς αθλητές μαραθωνοδρόμους. Έχει και το θεωρητικό υπόβαθρο λόγω των σπουδών του μόνο που έχουν μείνει προφανώς σε αρκετά παλαιότερες δεκαετίες.

Όχι ότι βέβαια δεν ίσχυαν ή δεν γνώριζαν αρκετά πράγματα και παραμέτρους αλλά απλά δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα όρια.

Κατ'εμέ είναι και θέμα λογισμικού και θέμα πρωτοκόλλου. Πλέον στα εργομετρικά φοράμε μάσκα ή αναπνέουμε μέσα από το σωλήνα καθ'όλη τη διάρκεια και όχι σποραδικά, γιατί με σποραδικές ενδείξεις έχεις και σποραδικά αποτελέσματα. Δεν γίνεται μέσα σε λιγότερο από μήνα να έχω 45 δευτερόλεπτα ταχύτερο κατώφλι σε διαφορετικές εργομετρήσεις.

Επίσης έχει πει και το ακατανόμαστο το οποίο πραγματικά απορώ πως δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να το συζητήσει μήπως και αναθεωρήσει: "Φυσικά και μπορείς να τρέξεις μαραθώνιο πάνω στο αναερόβιο κατώφλι σου και μπορεί και ταχύτερα με σωστή προπόνηση". Και δεν το έχει πει σε ένα μόνο άτομο. Μέλη του φόρουμ μπορούν να με επιβεβαιώσουν. ΌΧΙ ρε μεγάλε... δεν γίνεται, πας κατά μιας εργοφυσιολογικής παραμέτρου η οποία λέει ότι αναερόβιο κατώφλι ονομάζουμε τη μέση ταχύτητα με την οποία μπορεί να τρέξει ένας αθλητής μέσα σε διάστημα μίας (1) ώρας. Κάποιοι ενδεικτικά το ορίζουν στα 50 λεπτά γιατί είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να πιεστείς για 1 ώρα all out.

E τι να κάνουμε. Δεν μπορείς να λες.... θα τρέξεις 3, 4 ώρες στο κατώφλι σου γιατί τότε ρε μεγάλε δεν είναι αναερόβιο κατώφλι... είναι κάτι άλλο πάντως όχι κατώφλι. Πόσο μάλλον όταν στις μετρήσεις σου οι αθλητές τρέχουν ταχύτερα από τα τυπομένα.

Τώρα μπορεί κάποιος να βγει και να πει ότι δεν πιέστηκες αρκετά. Οκ συμφωνώ αλλά... ο εξορθολογισμός της ταχύτητας μαραθωνίου που κάνει εκεί και πάλι δεν ευσταθεί.

Ειδικά αυτό που είπε στο Σάββα με βγάζει από τα ρούχα μου. Του λες αναερόβιο κατώφλι 4,30 και ότι μπορείς να τρέξεις μία ώρα με 4,00. Είναι σαν να πάω να κάνω πολλαπλασιασμό και αντί αυτού να βγάζω το ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτεται ούτε έχω προσωπικά μαζί του. Απλά με ενοχλεί αυτή η λάθος αποτύπωση ορολογίας και εμένα μου αρέσει να "παίζω" by the book.

Το αν εκτίθεται πιστεύω θα έπρεπε να το είχε καταλάβει....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την ίδια απορία έχω κι εγώ: πώς γίνεται να θεωρείται η μέγιστη ταχύτητά μου για 1 ώρα το 5:13 (κατώφλι) όταν για παράδειγμα έχω τρέξει για 47' στο 4:40 ή το δεύτερο 10άρι σε αγώνα 20χλμ στο 4:53. Κι αυτά 8 μήνες πριν που ήμουν σε πολύ κατώτερο επίπεδο, θεωρητικά.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Την ίδια απορία έχω κι εγώ: πώς γίνεται να θεωρείται η μέγιστη ταχύτητά μου για 1 ώρα το 5:13 (κατώφλι) όταν για παράδειγμα έχω τρέξει για 47' στο 4:40 ή το δεύτερο 10άρι σε αγώνα 20χλμ στο 4:53. Κι αυτά 8 μήνες πριν που ήμουν σε πολύ κατώτερο επίπεδο, θεωρητικά.

"My sport is your sport's punishment"

Στήν Αθήνα Νίκο πόσοι και πού αν ξέρεις, κάνουν εργομέτρηση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον το κατωφλι που εννοει ο Ηλιας στον πινακα ειναι ο ρυθμος ΜΑραθωνιου που μπορεις να τρεξεις ΔΕΝ ειναι το κατωφλι της 1 ωρας που ξερουμε ολοι.
Τωρα γιατι το λεει ετσι δεν ξερω, το θεμα ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι σωστα αν παρακαμψεις την ονομασια.
Πχ ο Σωτηρης Γιαννη οταν εκανε μαραθωνιο 2,38 ειχε εκεινη την στιγμη που εργομετρηθηκε 16 "κατωφλι" οπως το εννοει ο Ηλιας δλδ ρυθμο Μαραθωνιου και μεγιστη ταχυτητα στην προσληψη οξυγονου 20,8 κμ/ωρα.
Μου εχεις πει και ησουν σωστος το παραδεχομαι οτι το 2006 τοτε που εκανα την εργομετρηση ημουν για 2,40 Μαραθωνιο και οτι το κατωφλι μου της 1 ωρας δλδ αποκλειεται να ηταν 16 αλλα 17+++ και ειχες δικιο γιατι το 16 που σου ελεγα εγω ηταν το "κατωφλι" που εννοει ο Ηλιας ως ρυθμο Μαραθωνιου.
Αρα οι προβλεψεις ειναι σωστες απλα η ονομασια και ο ορος ειναι λανθασμενος γιατι το αναεροβιο κατωφλι ειναι στα 60 λεπτα.
Εσενα τοτε που σου εβγαλε "κατωφλι" 4,48 εννουσε τον ρυθμο Μαραθωνιου που θα μπορουσες να πας την δεδομενη στιγμη, η αλλη εργομετρηση ηταν (το 4,05 δηλαδη που λες) το ποσο μπορουσες να τρεξεις σε 1 ωρα.
Τωρα αν εσυ μετα απο 2 εβδομαδες εκανες Μαραθωνιο 3,10 (4,30/χλμ) οπως λες τοτε μπορει να μην τα εδωσες ολα στην εργομετρηση οπως εγω την πρωτη φορα που εφτασα μεχρι 177 μαξ παλμους και σταματησα γιατι δεν ειχα ξανατρεξει σε διαδρομο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έφτασα 206...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Εγώ έφτασα 206...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”




Τιποτα δηλαδη για σενα ειχες να δωσεις κι αλλο.
Κι εγω στον διαδρομο δεν μπορω να τρεξω οπως εξω με δυσκολευει πολυ.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Την ίδια απορία έχω κι εγώ: πώς γίνεται να θεωρείται η μέγιστη ταχύτητά μου για 1 ώρα το 5:13 (κατώφλι) όταν για παράδειγμα έχω τρέξει για 47' στο 4:40 ή το δεύτερο 10άρι σε αγώνα 20χλμ στο 4:53. Κι αυτά 8 μήνες πριν που ήμουν σε πολύ κατώτερο επίπεδο, θεωρητικά.

"My sport is your sport's punishment"




Με 5,13 τρεχεις Μαραθωνιο αγορινα μου και αναβεις και ενα τσιγαρακι στα μισα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by saridis

εμενα παντως ο εργομετρης μου διευκρινισε οτι η ταχυτητα στο αναεροβιο κατωφλι , 13.5 km/h στην περιπτωση σου, ειναι μια ταχυτητα η οποια θεωρητικα μπορεις να κρατησεις για 60 και το πολυ σε σπανιες περιπτωσεις 70 λεπτα.



Γενικα ναι Παυλο αυτο ισχυει στη δικη μου περιπτωση ομως δεν ισχυει αφου με 4,30 μπορω και μιλαω και προσφατα εκανα 15αρι με 4,29 στον Βαρτζακειο κανοντας χαβαλε σε ολη την διαδρομη.

http://connect.garmin.com/activity/235644025



Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα το M.P που το ονομάζει κατώφλι(αν είναι δυνατόν)δεν βγαίνει τόσο εύκολα.
Θέλει πολλαπλές μετρήσεις και άλλου τύπου λογισμικό και πρωτόκολλα.
Δεν νομίζω να μπορεί να στο βγάλει κάποιο εργαστήριο στην Ελλάδα.
Τώρα αν στο βγάζει εμπειρικά και κατά προσέγγιση αυτό είναι άλλο θέμα.
Υπάρχει θέμα αξιοπιστίας.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Με 5,13 τρεχεις Μαραθωνιο αγορινα μου και αναβεις και ενα τσιγαρακι στα μισα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Χαχαχα... καλό!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  12:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Σάββα το M.P που το ονομάζει κατώφλι(αν είναι δυνατόν)δεν βγαίνει τόσο εύκολα.
Θέλει πολλαπλές μετρήσεις και άλλου τύπου λογισμικό και πρωτόκολλα.
Δεν νομίζω να μπορεί να στο βγάλει κάποιο εργαστήριο στην Ελλάδα.
Τώρα αν στο βγάζει εμπειρικά και κατά προσέγγιση αυτό είναι άλλο θέμα.
Υπάρχει θέμα αξιοπιστίας.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"




Ναι δεν διαφωνω αλλα καποιοι τον λενε και μαντη, οποτε κατι θα ξερουν Νικο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000