Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αυξηση ταχυτητας (Καλησπερα !!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2011 :  22:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
My friend αυτα που λες ειναι τριχες!!!!!
Συγνωμη κιολας αλλα να πετυχεις θαυματα σε λιγο χρονο δεν ειναι ευκολο και να καταφυγεις σε αλλες μεθοδους σε ερασιτεχνικο επιπεδο δεν σε καθιστουν σοβαρο!!Συγχωρεσε με!Και γιατι παρακαλω να το κανεις τοσο γρηγορα?να ριξεις τους χρονους?εχεις βαλει στοιχημα?εχεις χορηγο?κατι αλλο?για να σου πω αν αξιζει τον κοπο να βαλεις σε κινδυνο την υγεια σου.Ξεκινησα με 2 στορφες στο γηπεδο.Εχω τρεξει 5 μαραθωνιους και αρκετους ημι.Ακουσε με σε παρακαλω.4 προπονησεις την εβδομαδα ως εξης.Μια διαλειμματικη.400αρια-800αρια-1000.Συνολικα γρηγορα κομματια 6-8 χμ..δηλαδη η 15χ400 η 10χ800 η 6-8χ1000 με τα διαλειμματα αναμεσα την μιση αποσταση jogging.Μια προπονηση τεμπο δηλαδη μετα το ζεσταμα κανεις καμια 6-8 χμ με αρκετα εντονο ρυθμο.Αν το νορμαλ σου ας πουμε ειναι στο 5λεπτα/χμ το τεμπο μπορει να ειναι στο 4,15-4.20 λεπτα/χμ δηλαδη 40 δευτερα κατω.Μια αλλη πολυ σημαντικη προπονηση το long run.Αργο συνεχομενο τρεξιμο.Για σενα 20 χμ αρκουν.Τοσο ειναι η μεγαλη προπονηση που πρεπει να κανεις για τα 15 χμ που λες.Και προτεινω και μια προπονηση επιταχυνομενο.Ξεκινας με αργο ρυθμο,μολις ζεσταθεις ανοιγεις και σταδιακα οσο πλησιαζεις προς το τελος αυξανεις με τελειωμα 1 χμ αργο ως αποθεραπεια.4 προπονησεις,συνολο χμ περιπου 60/βδομαδα,εσυ θα το δεις.Σε 2 μηνες θα δεις μεγαααλη βελτιωση.Φαρμακα και παπαριες δεν χωρανε σ αυτο το forum.Αν θες να συνεχισουμε να σου δινουμε συμβουλες..εγω προσωπικα.Συγνωμη αν ημουν λιγο αποτομος.Αυτο που θελω να σε επαναφερω στην ταξη και οχι να σε προσβαλω.Μακαρι να ησουν εδω κοντα μου να σε κανω σε 2 μηνες πυραυλο.καλο βραδυ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2011 :  22:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο ηλιας φιλε τα πε χυμα,αλλα τα ειπε ολοσωστα..ρεκορ εξπρες οπως και διαιτες εξπρες δεν υπαρχουν..με ρεγουλα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  00:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραια τα ειπε ο Ηλιας.... Με υπομονη και προπονηση τα αποτελεσματα θα φανουν... ολοι απο το μηδεν ξεκινησαμε, εγω ειμαι στο 1 :), αλλοι στο 8 και στο 9.... Τα χαπακια δεν φτιαχνουν αεροβια βαση, μονο τα προπονητικα χιλιομετρα.
Και το πιο σημαντικο.... Αν σου μεινει κατι απο την αθληση, αυτο να ειναι το ηθος... Πριν τρεις μερες ειχα μια ατυχια σε αγωνα που ετρεχα, και η προσφορα για βοηθεια, συμπαρασταση και το γενικοτερο ενδιαφερον απο τους αλλους δρομεις ηταν απλα συγκινητικα. Αυτο ειναι κατι που διδασκεται μεσω της ταλαιπωριας του σωματος με την αθληση , που επιτρεπει στο σωμα αλλα κυρίως στην ψυχή να ευωδιασει.... Η παραβολη με τον Ηρακλη και ποιον δρομο επρεπε να ακολουθησει ειναι επικαιρη για ολους μας.
Καλη σου δυναμη και καλα αποτελεσματα στις προσπαθειες σου αργα η γρηγορα :)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  00:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μίλησε για φάρμακα-αναβολικά ο άνθρωπος (ελπίζω...).
Μπορεί να θεώρησε ότι κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ίσως υπάρχει και για το τρέξιμο.
Όντως την L-καρνιτίνη την πλασάρουν ως λιποτροπικό, κάπου μπορεί να άκουσε ότι θα τού μετατρέψει το λίπος σε ενέργεια.
Γι' αυτό κι εγώ τον ρώτησα για την εφεδρίνη.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Narsil_ea
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  00:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λοιπον
σας ευχαριστω ολους για οτι γραψατε με βοηθήσατε αρκετα!

echetlos αυτο ακριβως ηθελα να μαθω (ακομα και για την αποκατασταση,οχι boost και τετοια...)

Ηλια μπορουσες να παραλήψεις το πρωτο κοματι και να απαντησεις απλα με το δευτερο που ηταν και αυτο που Βασικα ρωτουσα !αν και ο ογκος μου φενεται μεγαλος αλλα θα το προσαρμόσω πανω μου, οι λογοι καθαρα προσωπικοι και το αν καποιος θελει να βαλει την ζωη του σε κινδυνο ή οχι επισης το ιδιο προσωπικο του θεμα (μην φοβασαι δεν ειμαι απο αυτους, εξαλλου νομιζω οτι διαχώρισα αισθητα την θεση μου με αυτα που εγραφα πριν).
Οσο για την σοβαροτητα μου, δεν σε ξερω οποτε και δεν θεωρω οτι με θιγεις, μακαρι να μπορουσα να ειχα καποιον να τρεχω διπλα του και να ξερω οτι γνωριζει τι κανει,(ελπιζω και εσυ να μην με παρεξήγησες και πλεον ευχομαι να με συναντας συχνα στο φορουμ και να μου απαντας στις αποριες μου)

καταλήγοντας mbair σε ευχαριστω...νομιζω απο την αρχη αυτο χρειαζόμουν να ακουσω για τα βοηθηματα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  01:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Narsil_ea

Mην είσαι βιαστικός και ανυπόμονος για ''κατορθώματα''
Τρέξε συστηματικά για μήνες ή χρόνια
και θα δεις ότι μ' εκείνα που θα καταφέρνεις μετά
οι χρόνοι που πιθανόν θα θέλεις ΤΩΡΑ,
ΜΕ ''ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ''
θα σου φαίνονται απελπιστικά αργοί και γελοίοι!!!!!!





+1000

Υπομονή θέλει. Αλλιώς θα πάθεις ότι και εγώ.-

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  02:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Narsil, παρότι έχεις πολύ ωραίο nickname καλό θα ήταν να εγγραφείς και ορθότερα στο φόρουμ μας, όπως το να δηλώσεις ηλικία, ονοματεπώνυμο κλπ.

Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Ηλίας. Το τρέξιμο είναι το μόνο πραγματικά ειλικρινές άθλημα. Ότι και να κερδίσεις χωρίς να είναι η ώρα του θα στο πάρει πίσω και διπλά. Εγώ, έκανα πολλές προπονήσεις!!! Πάρα πολλές... και είχα ανέβει τόσο ψηλά και τόσο απότομα που (επειδή δεν το άξιζα) κάρφωσα με το κεφάλι στην γη!

Να μην επηρεάζεσαι και να κάνεις σωστές προπονήσεις για όσο μπορείς. Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι να τρέχουν γρήγορα 15άρι. Καθένας πρέπει να βρίσκει στο τι είναι καλός. Ίσως πας καλύτερα μεγαλύτερες αποστάσεις αλλά πιο αργά. Το σώμα σου μετά από πολύ προπονηση θα σου μιλησει...

Να είσαι εκεί να το ακούσεις!

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  08:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
My friend το ονομα σου δεν μας ειπες.Συγνωμη παντως ξανα αν μιλησα λιγο αποτομα.Τωρα που το ξαναβλεπω μαλλον το εκανα.Δεν νομιζω οτι η Καρνιτινη η κατι αλλο μπορει να σε ανεβασει θεαματικα.Εχε πεισμα,θεληση και υπομονη και ειμαι σιγουρος οτι θα παρεις πισω αυτο που θα δωσεις.Παντως να ξερεις η αθληση το πρωτο που σου χαριζει ειναι ψυχικη διαθεση και ευφορια.Οταν πηγαινω γηπεδο γυρω στις 18,30 ειναι πια βραδυ,ειμαι συνηθως μονος μου και αυτο που εισπρατω ειναι αγαλιαση απο τα αγχη και τις φοβιες της καθημερινοτητας.Επισης πιστευω και αθληση της ψυχης γιατι θελει μεγαλο τσαγανο καθε μερα σχεδον να εισαι εκει μονος σου.Αυτο αν πετυχεις με το τρεξιμο θα εισαι ευτυχισμενος και οχι να πεις στον φιλο σου εριξα τον τοιχο!!!
Οτι θελεις ειμαι εδω και θα χαρω να το μοιραστω μαζι σου!
καλη συνεχεια με υπομονη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  09:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Ναρσίλ,το τρέξιμο απαιτεί υπομονή και πειθαρχία!
Χρειάζονται 7-8 χρόνια συστηματικής δουλειάς για να φτάσεις στο υψηλότερο επίπεδο.
Οι προσαρμογές σε κυτταρικό επίπεδο(μιτοχόνδρια,μικροκυκλοφορία κλπ), επισυμβαίνουν πολύ αργά,αλλά σταθερά!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rallis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  10:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΦΙΛΕ Narsil_ea ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΣΟΥ ΘΑΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΙ.
ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ.
ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ.
ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Narsil_ea
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  17:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο με λένε και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές!
Ελπιζω να πανε ολα καλα θα ακούω το σώμα μου όπως κάνω τόσα χρόνια στα αθληματα που εχω εμπλακει
και θα δοκιμάσω το προγράμματα του Ηλία.

Όταν έχω νέα θα σας γράψω,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  20:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε ολη η παρεα εδω ειναι να βοηθαει ο ενας τον αλλο

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  08:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο καλη δυναμη ευχομαι.Περιμενω νεα σου και οτι θελεις εδω ειμαστε ολοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντως η καρνιτινη δεν εχει αποδειχτει οτι βοηθαει στην καυση του λιπους παρα μονο η καφεινη.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  18:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλύτερο λιπολυτικό είναι αυτό που πρότεινε ο Τίμος(Germanos).
Αργά συνεχόμενα μεγάλα τρεξίματα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000