Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος του χρόνου, θα τα καταφέρω;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/11/2011 :  16:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοντεύω οκτώ μήνες που τρέχω συστηματικά. Ξεκίνησα για να αδυνατίσω αλλά δε με βλέπω να το σταματάω ακόμα και όταν φτάσω στα κιλά που θέλω (78 με 80, ύψος 1.83).
Πλέον τρέχω 4 με 5 φορές τη βδομάδα από 8 με 12 χιλιόμετρα και ως και 17 περίπου χιλιόμετρα και συνολικά πάνω από 40 χιλιόμετρα (μέγιστο τα 53 μέχρι στιγμής)
Δε τρέχω γρήγορα - τα 5Κ γύρω στα 30 λεπτά και τα 10Κ περίπου στη 1 ώρα τα βγάζω άνετα, αλλά δε νομίζω να τρέχω γρηγορότερα από 28 τα 5Κ και 59 τα 10Κ.
Έχω ξεκινήσει να βάζω μες στη βδομάδα μία μέρα διαλειμματικές, μία τέμπο (εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας) και μία με αργό τρέξιμο για αρκετή ώρα. Τελευταία φορά έτρεξα περίπου 16.5Κ σε 1 ώρα και 50 λεπτά μαζί με τις στάσεις για νερό, ένιωθα πως μπορούσα να συνεχίσω αλλά προσπαθώ να συγκρατούμαι και να μην ανεβαίνω πάνω από 10%.

Το πρώτο μου ερώτημα είναι αν πιστεύετε πως σε ένα χρόνο από τώρα θα είμαι σε θέση να τρέξω στο ΚΜΑ, με κατάλληλη προετοιμασία.
Αν ναι, ένας χρόνος τερματισμού μεταξύ 4.5 και 5 ωρών είναι ρεαλιστικός;

Το δεύτερο είναι η κατάλληλη προετοιμασία. Υπάρχουν προγράμματα διάρκειας πχ 18 εβδομάδων αλλά μέχρι να φτάσει αυτή η στιγμή να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα τι πρέπει να κάνω;

Τρίτο, από όσα έχω καταλάβει το πιο σημαντικό για κάποιον αρχάριο είναι το λεγόμενο long run (έχω απορίες επί τούτου) ώστε να συνηθίσει ο οργανισμός και να αρχίσει να προσαρμόζεται.
Επίσης, τι θα με βοηθήσει να γίνω πιο γρήγορος τουλάχιστον σε μικρότερες αποστάσεις των 5 και 10 χιλιομέτρων;

Τέταρτο, για το περίφημο 10% υπάρχει κάποιο άνω όριο σε χιλιόμετρα ή μέχρι εκεί που αντέχει ο καθένας; Όσο για την χαλαρή τέταρτη εβδομάδα το διαπίστωσα και ο ίδιος μες στο καλοκαίρι μετά από 7 εβδομάδες συνεχόμενης αύξησης με ενοχλήσεις και στα δύο πόδια.

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  16:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα μπορείς του χρόνου τον ΚΜΑ, και μάλιστα σε αρκετά καλύτερο χρόνο από 4.5-5ώρες!
Εκτός αν έχεις σκοπό σε 1 χρόνο από τώρα, να είσαι ... πιο αργός από ότι είσαι σημερα!
Αν είσαι άνετος στα 30λεπτά 5κ σήμερα, αν ζοριστείς ένα 2λεπτο το κόβεις, τι στο καλό.

Από απλό joggin ξεκίνα κ βάζε μερικά πιο γρήγορα χλμ. Δες το σαν παιχνίδι, να δείς πόσο μπορείς να το ρίξεις. Σταδιακά θα αρχίσει να έρχεται κ η ταχύτητα. Ειδικά αφού ειναι κάτι που δεν το έχεις καλλιεργήσει ποτέ ως τώρα.

Αρκεί να μην σου βγεί κανάς τραυματισμός.
Τώρα για το 10%, εγώ θα σου έλεγα να ακούς το σώμα σου. Εγώ μετά τα πολλά κατάλαβα πότε ζορίζομαι, πόσο χρόνο χρειάζομαι να επανέλθω από κουραση πολλών προπονήσεων κτλ κτλ.
Νιώθω από ενα σημείο κ πάνω ότι αρχίζω και διαλύομαι, δεν μπορώ να βγάλω ούτε 2-3 χλμ άνετα.
Και κάνω να επανέλθω τουλάχιστον 3-4 μέρες αν φτάσω σε αυτό το σημείο κούρασης. Οπότε μετά από κάμποσο καιρό έμαθα να μην φτάνω καν εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  17:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άνετα με συστηματική προπόνηση του χρόνου βγάζεις μαραθώνιο. Και μην βάζεις όρια στο εαυτό σου. Μπορείς και τα 55 λεπτά, και τα 50 ακόμα και τα 45 λεπτά τα 10 χλμ. Βάλε μια φορά την εβδομάδα στην προπόνησή σου διαλειματική και ανηφόρα και με τον καιρό θα δεις μεγάλη διαφορά, και αν κατεβαίνεις και σε κιλά παράλληλα ακόμα καλύτερα. Σύστημα, υπομονή και πίστη στις δυνατότητές σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  18:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tonal
Δεν είπες την ηλικία σου
πότε μπορείς και κάνεις προπόνηση
τι διαθέσιμο χρόνο έχεις
πού τρέχεις
και πού είσαι διατεθειμένος να τρέξεις
(βουνό κλπ)
Μετά θα κάνουμε μια προσπάθεια
να σε βοηθήσουμε όλοι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  18:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Originally posted by tonal

Κοντεύω οκτώ μήνες που τρέχω συστηματικά. Ξεκίνησα για να αδυνατίσω αλλά δε με βλέπω να το σταματάω ακόμα και όταν φτάσω στα κιλά που θέλω (78 με 80, ύψος 1.83).
Πλέον τρέχω 4 με 5 φορές τη βδομάδα από 8 με 12 χιλιόμετρα και ως και 17 περίπου χιλιόμετρα και συνολικά πάνω από 40 χιλιόμετρα (μέγιστο τα 53 μέχρι στιγμής)
Δε τρέχω γρήγορα - τα 5Κ γύρω στα 30 λεπτά και τα 10Κ περίπου στη 1 ώρα τα βγάζω άνετα, αλλά δε νομίζω να τρέχω γρηγορότερα από 28 τα 5Κ και 59 τα 10Κ.
Έχω ξεκινήσει να βάζω μες στη βδομάδα μία μέρα διαλειμματικές, μία τέμπο (εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας) και μία με αργό τρέξιμο για αρκετή ώρα. Τελευταία φορά έτρεξα περίπου 16.5Κ σε 1 ώρα και 50 λεπτά μαζί με τις στάσεις για νερό, ένιωθα πως μπορούσα να συνεχίσω αλλά προσπαθώ να συγκρατούμαι και να μην ανεβαίνω πάνω από 10%.

Το πρώτο μου ερώτημα είναι αν πιστεύετε πως σε ένα χρόνο από τώρα θα είμαι σε θέση να τρέξω στο ΚΜΑ, με κατάλληλη προετοιμασία.
Αν ναι, ένας χρόνος τερματισμού μεταξύ 4.5 και 5 ωρών είναι ρεαλιστικός;
NAI.
Ρεαλιστικότατος. Αν και μάλλον απαισιόδοξος.


Το δεύτερο είναι η κατάλληλη προετοιμασία. Υπάρχουν προγράμματα διάρκειας πχ 18 εβδομάδων αλλά μέχρι να φτάσει αυτή η στιγμή να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα τι πρέπει να κάνω;
Αν κάνεις όπως λες πάνω από 40χλμ μέσο όρο την εβδομάδα τότε μπορείς να ξεκινήσεις κάποιο "ειδικό" πρόγραμμα ακόμα και τώρα.

Τρίτο, από όσα έχω καταλάβει το πιο σημαντικό για κάποιον αρχάριο είναι το λεγόμενο long run (έχω απορίες επί τούτου) ώστε να συνηθίσει ο οργανισμός και να αρχίσει να προσαρμόζεται.
Ναι είναι αρκετά σημαντικό. Όχι τόσο όμως όσο ακούω από μερικούς. Ειδικά όταν μιλάνε για πολλά 30 φεύγα χλμ... Αν σε ενδιαφέρει μόνο ο τερματισμός (και έτσι θα πρέπει την πρώτη φορά!) λονγκ ραν 20-25χλμ είναι υπεραρκετά. Θα τα πουμε εν καιρώ γι αυτό το θέμα...

Επίσης, τι θα με βοηθήσει να γίνω πιο γρήγορος τουλάχιστον σε μικρότερες αποστάσεις των 5 και 10 χιλιομέτρων;
Οι διαλειμματικές και τα τέμπο που έχεις βάλει είναι υπεραρκετά. Πρόσεχε στον όγκο των γρήγορων προπονήσεων, τον ρυθμό που τις κάνεις καθώς και τα διαλείμματα...

Τέταρτο, για το περίφημο 10% υπάρχει κάποιο άνω όριο σε χιλιόμετρα ή μέχρι εκεί που αντέχει ο καθένας; Όσο για την χαλαρή τέταρτη εβδομάδα το διαπίστωσα και ο ίδιος μες στο καλοκαίρι μετά από 7 εβδομάδες συνεχόμενης αύξησης με ενοχλήσεις και στα δύο πόδια.
Το όριο το βάζεις εσύ. ΟΚ σε λογικά πλαίσια.
Να ξέρεις πως η επίδοση στον μαραθώνιο δεν είναι γραμμική συνάρτηση των χλμ προπόνησης.
Αν πχ με 50χλμ/εβδομάδα κάνεις 4 ώρες δεν σημαίνει ότι αν πας στα 80χλμ θα κάνεις κατα ανάγκη καλύτερο χρόνο. Ή τελοσπάντων υπερβολικά καλύτερο χρόνο.
Σημασία έχει η ποιότητα της προπόνησης. Δηλαδή τα τεμπο στο γαλακτικό, οι διαλειμματικές και τα λονγκ ραν.
Άλλο ένα παράδειγμα για να καταλάβεις καλύτερα:
Κάποιος που κάνει μονότονα και σε αργό σχετικά ρυθμό όλες τις προπονήσεις του δε θα δει σχεδόν καμιά βελτίωση με την αύξηση των χλμ από πχ 50 σε 80. Αν από την άλλη μείνει στα 50 αλλά τα 10 από αυτά τα κάνει στο γαλακτικό ή στην VOmax τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα δει διαφορά στην απόδοσή του...

Και μια προβοκατόρικη δήλωση:
Δεν χρειάζεται να κάνεις 80 και 100χλμ/εβδομάδα για να συμμετάσχεις σε έναν μαραθώνιο και τερματίσεις αξιοπρεπώς. Πολλές φορές τα ποιοτικά 50 ή 40 ή ακόμα και 30 (οκ δε το παω παρακάτω) αρκούν!

Edited by - huskarl on 08/11/2011 18:40:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  19:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χρονος υπεραρκετος..με μετρο κι αφοσιωση βγαινει ανετα...καλο δρομο..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  19:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να πας σε ένα 5ρι και να τα δώσεις όλα, να πας σε ένα 10ρι και να τα δώσεις όλα, να πας σε ένα 21ρι και να τα δώσεις όλα, ανά 3μήνο και βλέπεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  19:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κολάν φοράς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  21:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε!
Προτιμώ να είμαι λίγο απαισιόδοξος ή συγκρατημένα αισιόδοξος ώστε να μην απογοητεύομαι.εύκολα και να χαίρομαι όταν υπερβαίνω τους στόχους μου.

@Deorum
Έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που λες να ακούω το σώμα μου. Απλά το 10% το βάζω γιατί έχω διαπιστώσει πως μερικές φορές παρασύρομαι και τρέχω παραπάνω από αυτό που πρέπει αν νιώθω καλά και μετά είτε μου βγαίνει κούραση είτε ενοχλήσεις και πραγματικά το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να βγάλω τραυματισμό.

@Droulas13
Τι να πω, μου φαίνονται πολύ γρήγορα τα 45 λεπτά. Το θέμα με τις ανηφόρες είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να βρεθεί και η κατάλληλη διαδρομή χωρίς σκυλιά και κίνηση και το κακό είναι πως τρέχω μόνος μου και μέχρι στιγμής μόνο σε ταρτάν και χλοοτάπητα. Έχω κατά νου μια ανηφόρα αλλά ίσως είναι υπερβολική, οπότε μάλλον το αφήνω για αργότερα.

@Germanos
Πάω για 31.
Σε στάδιο, συνήθως απόγευμα τις καθημερινές και Σάββατο το πρωί που είναι ανοιχτό.
Ο ελεύθερος χρόνος προς το παρόν είναι υπεραρκετός αλλά στο μέλλον δε ξέρω.
Μαζί με ζέσταμα, διατάσεις, πήγαινε-έλα συνολικά πρέπει να διαθέτω γύρω στις 9 με 10 ώρες εβδομαδιαία. Δεν έχω πρόβλημα να βάλω και 2, 3 ώρες επιπλέον, αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει και να μπορώ να τρέξω άλλα 20, 30Κ εβδομαδιαία κάτι το οποίο πρέπει να περιμένει. Επίσης τις ημέρες ξεκούρασης καταλαβαίνω πως τις χρειάζομαι, οπότε μιλάμε για 5 φορές τρέξιμο τη βδομάδα.
Χωρίς παρέα ή έστω κι άλλο κόσμο που να τρέχει σε κάποια διαδρομή δε με βλέπω να παίρνω μόνος μου τα βουνά, δε μένω Αθήνα, δε ξέρω αν υπάρχει κάποια κατάλληλη διαδρομή στη περιοχή μου και υπάρχει και σχετική δυσκολία στη μετακίνηση εκτός αν αρχίσω τρίαθλο . Από άνοιξη βλέπουμε.

@huskarl
-42Κ είναι αυτά και από όσα διαβάζω όχι και τόσο εύκολα οπότε θέτω χαμηλά το πήχη.

-Τα 20Κ δεν αργούν να έρθουν και τα 25, 26Κ μου φαίνονται λογική απόσταση.

-Για διαλειμματικές σήμερα ήταν η 2η φορά που έκανα το 800-1600-3200-1600-800 στους αντίστοιχους ρυθμούς, που προτάθηκε σε άλλο νήμα. Το προτιμώ από τα 400άρια και 200άρια που έκανα με περπάτημα ενδιάμεσα ειδικά τώρα που έχει και περισσότερο κρύο.
Το τέμπο υποτίθεται πως είναι κομμάτια στο ρυθμό των 10Κ και ενδιάμεσα χαλαρό τρέξιμο, σωστά; Εδώ θέλω τη βοήθειά σας.

-Λογικό αυτό, ως προς τη μη γραμμική σχέση συνολικών χιλιομέτρων και χρόνου. Και για τη "ποιότητα" του τρεξίματος μου ακούγεται λογικό.
Είδα πως μπορώ να διατηρήσω πιο γρήγορο ρυθμό όταν άρχισα να διαφοροποιώ το τρέξιμο μου. Επίσης παρατηρώ πως παίρνω μπρος αργά παρά το ζέσταμα που κάνω στην αρχή (8 λεπτά ποδήλατο και μια καλούτσικη ανηφόρα μέχρι το στάδιο, 4 γύροι χαλαροί και πάλι θέλω άλλο ένα τέταρτο).

@dpkouk
Ευχαριστώ!

@GLOU GLOU
Αγώνες έχει το καλοκαίρι στη περιοχή δυο τρεις στα 10Κ περίπου αν δε κάνω λάθος. 21Κ όλο και κάτι θα βρεθεί...

@skrivi
Σορτσάκι και ζεσταίνομαι στα πόδια.
Με τα χέρια έχω θέμα μετά το τρέξιμο για ένα δίωρο ή και παραπάνω...


Κάτι ακόμα σχετικά με τους σφυγμούς. Ξεκούραστος έχω μετρήσει το πρωί μέχρι και 48 ενώ συνήθως είμαι στους 50 με 52. Μου φαίνονται αρκετά χαμηλοί, αλλά αυτό που με απασχολεί είναι αν γενικά αποτελούν ένδειξη για υπερπροπόνηση τις μέρες που προηγείται τρέξιμο. Υπάρχει κάποιος σχετικός γενικός κανόνας;

Edited by - tonal on 08/11/2011 21:56:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  21:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσεχε όμως γιατί το τρέξιμο είναι σκληρό ναρκωτικό και όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα,οι αποστάσεις,σκληραίνει ακόμη περισσότερο!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  22:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Πρόσεχε όμως γιατί το τρέξιμο είναι σκληρό ναρκωτικό και όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα,οι αποστάσεις,σκληραίνει ακόμη περισσότερο!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Το μόνο αρνητικό που βλέπω στο "ναρκωτικό" αυτό είναι οι τραυματισμοί.
Ένας τραυματισμός προκύπτει ξαφνικά (δε λέμε να στραβοπατήσεις ή να σκοντάψεις) ή εμείς αγνοούμε τα σημάδια και δε προφυλάσσουμε τον εαυτό μας;

Edited by - tonal on 08/11/2011 22:14:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2011 :  22:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν πολλών ειδών τραυματισμοί,άλλοι προλαμβάνονται, άλλοι όχι.
Να μάθεις να μην το παρακάνεις και να μην βιάζεσαι.
Κοίταξε να αποκτήσεις μια καλή προπονητική βάση,άσε τα χρόνια να περάσουν,το τρέξιμο θέλει υπομονή και πειθαρχία.
Τρέξε ελεύθερα,ανέμελα,αργότερα θα βάλεις και στόχους.
Προσωπικά είχα συμπληρώσει πέντε χρόνια ελεύθερου τρεξίματος,πριν πάρω μέρος σε κάποιον αγώνα,δεν το μετάνοιωσα!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  00:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
tonal
Απ' αυτά που έχω αλιεύσει μέχρι τώρα
μπορώ να σου πω τα εξής:
1.Κατ' αρχήν σε βλέπω διαβασμένον
2.Είναι πολύ καλό οι 48 σφυγμοί που έχεις
γιατί τους έχουν οι μαραθωνοδρόμοι!!!
3.Τη διαλλειματική που κάνεις
πρέπει να την κάνεις
μία συγκεκριμένη μέρα της βδομάδας(πχ Τρίτη)
4.Βάλε ένα 5ράκι (πχ την Πέμπτη)
λίγο πιο γρήγορα απ' τους συνηθισμένους ρυθμούς που κάνεις
5.Την Κυριακή θάναι το πιο μεγάλο σου κομμάτι
Κράτα το 10% που ξέρεις αλλά:
Δύο Κυριακές μεγάλα και την Τρίτη
πολύ λίγα για ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ
6.Είναι καλό που αισθάνεσαι ανέτοιμος
δηλαδή αργείς να ζεσταθείς
Κράτησέ το πάντα!Πολλοί τραυματισμοί
έχουν συμβεί από μικρή προθέρμανση(όπως και σ' εμένα πχ)
7.Οταν έχεις χαλαρή μέρα πρέπει να την τηρείς
Αν έχεις ''πολλή'' όρεξη εκείνη την ημέρα
φύλαξέ την για την επόμενη της διαλλειματικής
8.Στις ειδικές μέρες βάλε τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΟΥ ΡΟΥΧΑ
Έτσι θα νιώσεις ότι κάνεις κάτι διαφορετικό
και ξεχωριστό
9.Εαν στο γήπεδο που πας
τρέχουν κι άλλοι και δεν έχετε μιλήσει ακόμα
ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΝΗΣΗ


Εγώ πάντως από τότε που άρχισα να ξανατρέχω
μετά από ενάμιση χρόνο πήγα σε μαραθώνιο
Άρα έχεις μεγαλύτερο περιθώριο
Από μένα.... αυτά προς το παρόν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  00:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+
Με τις 5 προπονήσεις που είχα ξεκινήσει κι εγώ
έκανα ένα ρεπό την Τετάρτη
και ένα το Σάββατο
πριν απ' το μεγάλο για ξεκούραση
Αυτό το κράτησα αυστηρά 5 χρόνια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  00:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ NIKOS T.
Θέλω να πιστεύω πως είμαι προσεκτικός και πως δε το παρακάνω.
Αν είμαι κουρασμένος απλά δεν ζορίζομαι και είτε τρέχω χαλαρά είτε δε τρέχω καθόλου και ξεκουράζομαι.
Προς το παρόν τα χιλιόμετρα θα αυξάνονται από το long run (1 με 2 χιλιόμετρα τη φορά) μιας και στα υπόλοιπα το βλέπω δύσκολο να αλλάζει κάτι δραματικά.
Επίσης δεν έχω βλέψεις για χρόνους ούτε στα 5, πόσο μάλλον στα 42Κ.
Η συμμετοχή είναι που με νοιάζει και από μόνη της είναι το κίνητρο για να συνεχίσω ακόμα κι αν δεν το καταφέρω του χρόνου.
Όσο για τις διαλειμματικές και το tempo, απλά θέλω να έχω αντοχή να πηγαίνω λίιιγο πιο γρήγορα.
Ιδιαίτερα τις διαλειμματικές μέχρι τώρα δεν τις βάζω κάθε βδομάδα μιας και νιώθω πως με κουράζουν.
Επίσης προτιμώ να μην έχω κάτι συγκεκριμένο ως πρόγραμμα ώστε να έχω την ελευθερία να τρέχω όπως καταλαβαίνω κάθε φορά. Θα μπορούσα να τρέχω με χαλαρό ρυθμό κάθε μέρα απλά βαριέμαι τα ίδια συνέχεια και νιώθω πως δε κάνω κάτι.

Αν αυτό που κάνω ή ο στόχος που έχω (πφφ! έτσι κι αλλιώς μέχρι και η κουτσή Μαρία τρέχει σήμερα μαραθώνιο ) ακούγονται υπερβολικά μη διστάσετε να μου το πείτε.

Edited by - tonal on 09/11/2011 00:40:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  01:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@GERMANOS
Με βολεύει Παρασκευή ξεκούραση, Σάββατο μεγάλο, Κυριακή ξεκούραση.
Πριν τα φετινά τρεχάματα τελευταία φορά είχα τρέξει συστηματικά πριν από 3 ή 4 χρόνια και ποτέ δεν το είχα κρατήσει τόσο οπότε είναι σα να ξεκίνησα από το μηδέν.

2.Πάντα είχα σχετικά λίγους σφυγμούς και χαμηλή πίεση η οποία είναι μάλλον κληρονομιά από το πατέρα μου, αλλά αυτό δε με κάνει μαραθωνοδρόμο.

8.Μια αλλαξιά έχω και τη πλένω μόλις γυρίζω. Ευτυχώς στεγνώνουν γρήγορα. Πάντως προτιμώ να μη με απασχολούν καθόλου

9.Από κόσμο άλλο τίποτα, καμία σχέση με κάποια χρόνια πριν, αλλά είτε τους προσπερνάω (γιατί περπατάνε) είτε δε τους προλαβαίνω!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000