Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 νεος υποψηφιος δρομεας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  10:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jonnylo

απο οτι συμπεραινω ,σε πρω φαση θα ακολουθησω εναν συνδιασμο οσων μου εχετε πει, δηλαδη αρχικα να προσπαθησω να παγιωσω τα 10 χλμ και να προσπαθησω να κατεβασω ενα 5 λεπτο τον χρονο. Απο εκι και μετα να αρχισω να προετοιμαζομαι για καποιον ημιμαραθωνιο στα 21 χλμ
Αντε να σταματησει η κακοκαιρια να παμε για τρεξιμο:) καλα χριστουγεννα !!



Βγες και τρέξε με ότι καιρό έχει. Μη το φαβάσαι. Το μυστικό είναι μόλις σταματήσεις να προφυλαχθείς απ' το κρύο. Σε 5 λεπτά να είσαι σε κλειστό χώρο ή να έχεις αλλάξει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  11:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

δεν αρχιζεις καλα.. η βροχουλα τι εχει; μια χαρα ειναι και δεν αφυδατωνεσαι..οταν με το καλο θα τρεχεις καλοκαιριατικα προετοιμασια για μαραθωνιο με 30+ θα με θυμηθεις...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...





Ετσι είναι.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  11:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο το κανω, δεν ειναι το κρυο,το προβλημα ειναι βροχη κ οχι η αρχη αλλα μετα απο πολυωρη βροχη, το τερεν ειναι βαρυ και εχει γενικα πολλα νερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  14:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευκαιρια για σλαλομ...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  16:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η βροχή δεν είναι για ταρτάν αλλά για άσφαλτο. Βγες στην άσφαλτο. Τώρα που θες να αυξήσεις τον όγκο είναι ότι πρέπει. Τα χιλιόμετρα περνάν γρήγορα στην άσφαλτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  17:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω τα πραγματα ειναι πιο απλα. Κανε 4 προπονησεις την βδομαδα, με την μια να ειναι 1.5ωρη, ασχετως αποστασης. Ολα θα ερθουν μονα τους, νομιζω δεν βλεπεις βελτιωση γιατι απλα τα κανεις ολα στο ρελαντι. Οι παλμοι σου που ειναι μιας κ το λες; φανταζομαι εκει φαινεται...

Κανε απο τις τεσσερις προπονησεις μια μεγαλη σε διαρκεια, κ μια εντονη σε ταχυτητα. Οι αλλες οπως τωρα. αν δεν πεσεις απο τα 50 λεπτα στο 10ρι... τρυπα μου την μυτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  08:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα και χρονια πολλα, χτες εκανα τη πρωτη αποπειρα για long run , ξεπερνωντας με χαμηλοτερο τεμπο το οριο μου της 1 ωρας στα 10 χλμ, ετρεξα 1.20 και διενησα 12,5 χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  09:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jonnylo

καλημερα και χρονια πολλα, χτες εκανα τη πρωτη αποπειρα για long run , ξεπερνωντας με χαμηλοτερο τεμπο το οριο μου της 1 ωρας στα 10 χλμ, ετρεξα 1.20 και διενησα 12,5 χλμ





Ετσι μπράβο.Σιγά σιγά και με υπομονή και επιμονή θα πετύχεις πολλά.Απλά να μήν βιαστείς, και να ανεβαίνεις τα σκαλιά ένα ένα.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  12:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μια χαρα...καλη συνεχεια και χρονια πολλα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

baldrick
Advanced Forum-Runner

Greece


218 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  12:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η καλύτερη προπόνηση είναι η συμμετοχή σε αγώνες... μόνο έτσι θα δεις άμεση βελτίωση και θα δεις τα όρια σου. Φιλοσοφίες του στυλ... δεν είμαι ακόμα έτοιμος για αγώνες διέγραψε τες απο το μυαλό σου.
...και να τερματίσεις μεσα στους τελυταίους τι έγινε?
Στην προπόνηση πάντα είμαστε πιο χαλαροί... στον αγώνα ομως όταν θα αρχίσουν να σε περνανε σαν σταματημένο άτομα που έχουν τα διπλασια σου χρόνια ή ατομα που δεν τα έχεις σε αθλητική υποληψη τότε θα ξυπνησει μεσα σου το αισθημα του εγωισμου/ανταγωνισμου και θα αρχίσεις να προσπαθεις περισσοτερο και να βελτιώνεσαι. Στον αγωνα θα μπορεσεις να καταλάβεις ποσο σημαντική είναι η τακτικη και το τεμπο. Με την συμμετοχη σε αγώνες αποκτας εμπειρία και διαχειρίζεσαι καλυτερα τις αντοχές/δυναμεις σου. Ειδικα αν η προπονηση σου γινεται σε στιβο ζητω που καηκαμε... στην διαρκεια του αγωνα θα πρεπει να αντιμετωπισεις διαφορετικες κλισεις/υψομετρικη διαφορα και διαφορετικου τυπου οδοστρωμα/χωμα.
Η συμβουλη ειναι φουλ αγώνες, δηλωσε συμμετοχη σε οποιον γινεται... αλλωστε ένας αγώνας είναι μια δυνατή προπόνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jonnylo
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  14:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απλα διαβαζω και ακουω διαφορα κ δεν ξερω τι απο ολα να ακολουθησω, ο βασικος φοβος ειναι οι τραυματισμοι καθως ειμαι κ επιρεπεις, θελω λοιπον να αναιβω σιγα σιγα ωστε να προετοιμασω το σωμα κ τον οργανισμο μου.
Χτες μπορω να πω οτι βγηκε σχετικα πιο ευκολα απο οσο θα περιμενα, απλα μετα την μια ωρα αρχισα να εχω κρυαδες καπια στιγμη , ισως επεσε το γλυκογονο δεν ξερω. Αλλα επαναλαμβανω πως βγηκε σχετικα ανετα ,βεβαια σημερα νιωθω κομματια οποτε αυριο θα κανω ενα χαλαρο τζοκινγ.
Ασχετο αλλα τρεχω στο γηπεδακι στα στρεμματα στον κορυδαλλο, αν καποιος τερχει εκει θα εχει καταλαβει που ειναι οποτε ισως κανονισουμε να του μιλησω και εκει !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  14:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jonnylo

απλα διαβαζω και ακουω διαφορα κ δεν ξερω τι απο ολα να ακολουθησω, ο βασικος φοβος ειναι οι τραυματισμοι καθως ειμαι κ επιρεπεις, θελω λοιπον να αναιβω σιγα σιγα ωστε να προετοιμασω το σωμα κ τον οργανισμο μου.
Χτες μπορω να πω οτι βγηκε σχετικα πιο ευκολα απο οσο θα περιμενα, απλα μετα την μια ωρα αρχισα να εχω κρυαδες καπια στιγμη , ισως επεσε το γλυκογονο δεν ξερω. Αλλα επαναλαμβανω πως βγηκε σχετικα ανετα ,βεβαια σημερα νιωθω κομματια οποτε αυριο θα κανω ενα χαλαρο τζοκινγ.
Ασχετο αλλα τρεχω στο γηπεδακι στα στρεμματα στον κορυδαλλο, αν καποιος τερχει εκει θα εχει καταλαβει που ειναι οποτε ισως κανονισουμε να του μιλησω και εκει !



Κάθε αρχή και δύσκολη, είσαι στο ωστό δρόμο, όμως.
Τώρα κάνε το 12,5 συνήθεια σιγά-σιγά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2011 :  01:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε jonnylo!
ΠΡΩΤΑ απολα για να αποφυγεις αρκετους τραβματισμους παρε ενα καλο ζευγαρι παπουτσια( οχι απαραιτητα ακριβο,αλλα ιδανικο για το πατημα σου)
δευτερο:βαζε ανα δυο μηνες στοχο την συμμετοχη σε καποιον αγωνα.ΠΡΟΣΕΧΕ:την ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ,μην δεις τον αγωνα ανταγωνιστικα! και παντα αποστασεις αναλογα τι τραβανε τα ποδια σου..
μετρα τις δυναμεις και τις αντοχες σου και δες τι αγωνα θες να κανεις μετα...Ολα αυτα θα ειναι η προετοιμασια σου για τον νοεμβρη καθε ετους..κανε πρωτα 10 αρι,και για ψυχολογικους λογους...Και πανω απολα υπομονη και να ΑΚΟΥΣ το σωμα σου...μην το ζοριζεις γιατι θα σε αφησει...
υπομονη και ξεκουραση....τα προβληματα βγαινουν μακροπροθεσμα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000