Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Νερό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  19:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο εύκολο πράγμα, ειναι να γεμίσουμε φοβίες. Το νερό, ο αέρας, τα μικρόβια, τα τρόφημα, η ραδιενέργεια τα τα τα. Ειδικά όταν πρόκειται για κάτι μικρό-αόρατο-με μη μετρήσιμο αντίκτυπο. Γιατί?

Γιατί απλά τότε, όλοι σε δεδομένα που έχουν την παραμικρή αμφισβήτηση (και ας ειναι από μη επίσημους φορείς όπως πχ... ενα blog στο ιντερνετ), θα προτιμησουν την "Σιγουρη" άποψη, να είμαστε φυλαγμένοι, δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.

Εκεί βασίζονται πολλές παρόμοιες λογικές. "Δεν ξέρω, δεν το νομίζω, αλλά αν είναι έτσι 1/1000 ας είμαι φυλαγμένος". Και κάποιοι έχουν κίνητρο να συνεχίσουν αυτές τις απόψεις που και να ΘΕΣ δεν μπορείς ποτέ να κοντράρεις ένα επιχείρημα του στυλ... "αν 1/1000 είναι έτσι μπορείς να το ξέρεις, όταν πρόκειται για την υγεία σου ή των παιδιών σου?". Όποιος και να ειναι αυτός που προσπαθεί να σε καθησυχάζει.

Οι φοβίες διαδίδονται πολύ ευκολα, η καθησύχαση των φοβιών κοστίζει συνήθως.
Φίλτρα, εναλλακτικά τρόφιμα, βιολογικά τρόφιμα, ιονιστές, απολυμαντές, υπεριώδη μηχανήματα για απολυμάνσεις, εταιρίες εμφιαλωμένων νερώνκτλ κτλ. (δεν το πάω σε μεγάλυτερες συνομωσίες για εμβόλια κτλ οτι ειναι κ αυτά φτιαχτές φοβίες, γιατί δεν πιστεύω κάτι τέτοιο).

Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη. Ευχομαι να μην έχεις δικιο, γιατί θα καραφλιάσω πρώτος. Και μου αρέσει το μαλλί μου!

Edited by - Deorum on 19/01/2012 19:28:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  20:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι ένας κόσμος γεμάτος φοβίες κι εδώ συμφωνώ. Ο καθένας παίρνει αυτές που του αρέσουν και προχωρά.
Την καράφλα μη τη φοβάσαι. Με λίγο λαδάκι θα λάμπεις από χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2012 :  11:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η καράφλα είναι γονιδιακή. Αν το'χεις δεν σε γλυτώνει τίποτα. Αν δεν το'χεις, δεν καραφλιάζεις :)


http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2012 :  20:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον ανδρικό πλυθησμό είναι κοινωνικά αποδεκτή η καράφλα. Άσε που πολλές φορές δίνει και επιπλέον γοητεία και γίνεσαι υποψήφιος ηθοποιός για το "Bold & the Beautiful".
Δυστυχώς τελευταία βλέπεις εκπροσώπους και των δύο φύλων. Και το "Bald & the Beautiful" δε θα το έβλεπε κανείς.
Το ξαναλέω γιατί την έχω εδώ και πολλά χρόνια αυτή την υπόννοια. Το φαινόμενο αυτό - όχι το γονιδιακό- οφείλεται στο χλώριο. Ένα φίλτρο ντους στοιχίζει ελάχιστα και μόνο καλό κάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2012 :  13:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Είναι ένας κόσμος γεμάτος φοβίες κι εδώ συμφωνώ. Ο καθένας παίρνει αυτές που του αρέσουν και προχωρά.


+1000

quote:
Originally posted by Deorum

Το πιο εύκολο πράγμα, ειναι να γεμίσουμε φοβίες. Το νερό, ο αέρας, τα μικρόβια, τα τρόφημα, η ραδιενέργεια τα τα τα. Ειδικά όταν πρόκειται για κάτι μικρό-αόρατο-με μη μετρήσιμο αντίκτυπο. Γιατί?

Γιατί απλά τότε, όλοι σε δεδομένα που έχουν την παραμικρή αμφισβήτηση (και ας ειναι από μη επίσημους φορείς όπως πχ... ενα blog στο ιντερνετ), θα προτιμησουν την "Σιγουρη" άποψη, να είμαστε φυλαγμένοι, δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.

Εκεί βασίζονται πολλές παρόμοιες λογικές. "Δεν ξέρω, δεν το νομίζω, αλλά αν είναι έτσι 1/1000 ας είμαι φυλαγμένος". Και κάποιοι έχουν κίνητρο να συνεχίσουν αυτές τις απόψεις που και να ΘΕΣ δεν μπορείς ποτέ να κοντράρεις ένα επιχείρημα του στυλ... "αν 1/1000 είναι έτσι μπορείς να το ξέρεις, όταν πρόκειται για την υγεία σου ή των παιδιών σου?". Όποιος και να ειναι αυτός που προσπαθεί να σε καθησυχάζει.

Οι φοβίες διαδίδονται πολύ ευκολα, η καθησύχαση των φοβιών κοστίζει συνήθως.
Φίλτρα, εναλλακτικά τρόφιμα, βιολογικά τρόφιμα, ιονιστές, απολυμαντές, υπεριώδη μηχανήματα για απολυμάνσεις, εταιρίες εμφιαλωμένων νερώνκτλ κτλ. (δεν το πάω σε μεγάλυτερες συνομωσίες για εμβόλια κτλ οτι ειναι κ αυτά φτιαχτές φοβίες, γιατί δεν πιστεύω κάτι τέτοιο).

Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη. Ευχομαι να μην έχεις δικιο, γιατί θα καραφλιάσω πρώτος. Και μου αρέσει το μαλλί μου!



Χρειάζεται πάντα επιλογή. Τι θα απορρίψω και τι θα θεωρήσω βάσιμο.
Δεν είναι όλα τα πράγματα αθώα… Μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο…

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A9%CF%87%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

και μην το πάρεις Γιώργο Deorum προσωπικά. Πολλές φορές κουρασμένοι από τον συνεχή βομβαρδισμό, οι περισσότεροι χαλαρώνουμε με αυτό τον τρόπο αντιμετώπισης...


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2012 :  14:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

The dangers of excessive hydration

A number of runners, convinced that endurance sport athletes should drink large amounts of water, sometimes drink excessive amounts during effort. Danger of over-hydration has been proven though. Over-hydration can in the most severe cases threaten physical integrity.

According to a study published by the British Journal of Sports Medicine, 58% of runners drink when they are thirsty. A good decision? Certainly. But a third of the athletes questioned admitted to following a plan that was made before-hand, without listening to the thirst signals of their body. Certain runners (about 10%) said that they drank as much as possible.
It’s a serious subject. Over the last decade, a number of marathon runners have succumbed to hyponatremia, where the levels of sodium in the blood are too low. Excessive intake of fluids, water but also energy drinks, lowers the amount of sodium in the blood. In the most severe cases, there can be risk of brain edema, and vital signs could be at risk.
Already in 2002, tests taken on around 500 runners who had finished the Boston Marathon confirmed a disquieting tendency towards over-hydration. 63 athletes showed signs of hyponatremia.
Two observations were made: runners that drank excessively gained weight during the marathon, and they all finished the marathon in over 4 hours.

http://www.oxygenchallenge.com/2012/fr/News_Nutrition_us.htm

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Άρα να μην πίνω καθόλου νερό, για να τερματίσω σίγουρα κάτω από 4 ώρες!

Εγώ πάντως το ξεκίνησα το θέμα λόγω του ότι ξεχνιέμαι, δεν πίνω σχεδόν καθόλου νερό και έχω στο ιστορικό μου μερικές νεφρόπετρες. Αν δε περιμένω να διψάσω, θα περιμένω μέρες….

Εντάξει ξέρω η υπερβολή βλάπτει... Μην φτάσουμε όμως και στο άλλο άκρο. Χρειαζόμαστε την ποσότητα του νερού που χάνουμε. Συμφωνείς Γιατρέ μου;


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 23/01/2012 14:05:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2012 :  17:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε κάτι ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΑΡΙΑ του καλοκαιριού
πίνω μέχρι 6 μπουκαλάκια των 500ml
Όσο διαρκεί η κούρσα πχ 6μμ-9μμ
Στο επόμενο 3ωρο-4ωρο
εκτός των φρούτων γιαουρτιών κλπ
θα πιώ άλλα 7-8 ποτήρια
Ειδικά πάνω στην κούρσα μετά την ''δόση''
μετά από 500μέτρα ανοίγω ''δρασκελιά''
σαν να μούχεις βάλει κηροζίνη

Κι όλα αυτά μένουν στον οργανισμό
χωρίς επισκεψη στην τουαλλέτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2012 :  18:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ιδανικό είναι να πίνουμε όσο χάνουμε.
Αν είσαι heavy sweater(ιδρώνεις υπερβολικά) χρειάζεται μεγάλη προσοχή!!
Δεν αρκεί το νερό,απαιτούνται και ηλεκτρολύτες.
Πολύ μεγάλο θέμα η ενυδάτωση.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2012 :  22:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εάν λάβω υπ' όψιν από τον εαυτό μου
πάνω στην κούρσα δεν αισθάνομαι δίψα
Όλα μου φαίνονται μια χαρά
Ο οργανισμός όμως χάνει πιθανόν το διπλάσιο(πάντα για μένα λέω)
αλλοιώς δεν εξηγείται ότι αρχίζω και πίνω
ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ περίπου
το επόμενο 3ωρο-4ωρο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  10:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Στον ανδρικό πλυθησμό είναι κοινωνικά αποδεκτή η καράφλα. Άσε που πολλές φορές δίνει και επιπλέον γοητεία και γίνεσαι υποψήφιος ηθοποιός για το "Bold & the Beautiful".
Δυστυχώς τελευταία βλέπεις εκπροσώπους και των δύο φύλων. Και το "Bald & the Beautiful" δε θα το έβλεπε κανείς.
Το ξαναλέω γιατί την έχω εδώ και πολλά χρόνια αυτή την υπόννοια. Το φαινόμενο αυτό - όχι το γονιδιακό- οφείλεται στο χλώριο. Ένα φίλτρο ντους στοιχίζει ελάχιστα και μόνο καλό κάνει.



Πάντα υπήρχαν γυναίκες με καράφλα. Και οι γονείς μου θυμούνται γυναίκες με καράφλα! Το γονίδιο της φαλάκρας είναι επικρατές στους άντρες και υπολοιπόμενο στις γυναίκες. Δηλαδή αν μία γυναίκα πάρει το γονίδιο και από τους δύο γονείς, τότε θα καραφλιάσει. Στον άντρα αρκεί το γονίδιο μόνο από τον ένα γονιό για να καραφλιάσει...

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  11:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σοβαρά μιλάς Γιάννα; Καράφλιασα λέμε τώρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  11:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Στον ανδρικό πλυθησμό είναι κοινωνικά αποδεκτή η καράφλα. Άσε που πολλές φορές δίνει και επιπλέον γοητεία και γίνεσαι υποψήφιος ηθοποιός για το "Bold & the Beautiful".
Δυστυχώς τελευταία βλέπεις εκπροσώπους και των δύο φύλων. Και το "Bald & the Beautiful" δε θα το έβλεπε κανείς.
Το ξαναλέω γιατί την έχω εδώ και πολλά χρόνια αυτή την υπόννοια. Το φαινόμενο αυτό - όχι το γονιδιακό- οφείλεται στο χλώριο. Ένα φίλτρο ντους στοιχίζει ελάχιστα και μόνο καλό κάνει.



Πάντα υπήρχαν γυναίκες με καράφλα. Και οι γονείς μου θυμούνται γυναίκες με καράφλα! Το γονίδιο της φαλάκρας είναι επικρατές στους άντρες και υπολοιπόμενο στις γυναίκες. Δηλαδή αν μία γυναίκα πάρει το γονίδιο και από τους δύο γονείς, τότε θα καραφλιάσει. Στον άντρα αρκεί το γονίδιο μόνο από τον ένα γονιό για να καραφλιάσει...

http://5tinimera.wordpress.com/




Εγώ στην ζωή μου έχω γνωρίσει 4 γυναίκες με καράφλα μέχρι στιγμής.Οι 2 εξ αυτών ήταν μάλιστα μητέρα-κόρη.

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ,Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΙΩΝΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  11:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θυμάστε η μεγάλη μας ηθοποιός η Δέσπω Διαμαντίδου σχεδόν θεοκάραφλη πέθανε.

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ,Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΙΩΝΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  11:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καμιά γυναίκα δεν θα αφήσει το πρόβλημα της έτσι!
Γι αυτό υπάρχουν και οι περούκες....

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  11:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να γίνει εδώ και τώρα διαχωρισμός της γονιδιακής καράφλας, της χλωρινιακής καράφλας και βλακοδιακής καράφλας.
Η γονιδιακή καράφλα είναι εντυπωσιακή - έχει το χρώμα του δέρματος, δίνει στον παθών επιπλέον γοητεία και είναι και ένα μεγάλο ερωτηματικό απέναντι στο αντίθετο φύλο. Είναι πτώση ή άπονο ξερίζωμα τριχοφυΐας.
H χλωρινιακή περιγράφηκε σε προηγούμενη ανάρτηση και είναι άσπρη.
Υπάρχει και η βλακοδιακή καράφλα η οποία προκαλείται από τρίψιμο της κεφαλής με πετρέλαιο, βενζίνη ή ακόμα και γυαλόχαρτο - προς αναζήτηση καινοτόμων θεραπειών. Είναι συνήθως κόκκινη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000