Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τρέξιμο χωρίς κρέας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2014 :  20:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά ψυχολογικά έχετε ορισμένοι,κρεατοφάγοι και χορτοφάγοι.Καλή ανάσταση να έχουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2014 :  21:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Καλό Πάσχα στους θρήσκους
καλές διακοπές στους υπόλοιπους.
Εγώ πάντως, αν και δεν είμαι φανατικός της θρησκείας, θα τιμήσω το λιγοστό κρεατάκι μου από άποψη.


Φιντ
για άλλη 1 φορά θα σου πω ότι όλες οι ιδεολογίες είναι σωστές αρκεί να μην έχει ανθρώπους στην υλοποίηση. Δεν είναι θέμα ιδεολογίας αλλά μετάφρασης και εξέλιξης(;) στο χρόνο προς ιδίον όφελος.
Ξέχασες να αναφέρεις τι γίνεται στη μακρινή Ινδία με την πείνα και τις ελεύθερες αγελάδες.
Καλά να περάσεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




μήπως τρώνε σκυλιά, λέω εγώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2014 :  22:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum εδω σε θελω.

https://gr.celebrity.yahoo.com/news/%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%86%CF%89%CF%82-%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%BD%CE%B5%CE%B9-172400874.html?cache=clear

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2014 :  13:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή ανάσταση και τρίχες κατσαρές. Απο δευτέρα ξεκινάμε νέο κύκλο αμαρτιων προς νέα συγχώρεση το πάσχας του 2015. Για την αγάπη γενικότερα, απεχθάνομαι την υποτέλεια. Ολα τα χριαστιανικά κείμενα εξαγοράζουν τον ανθρωπο τάζοντας παράδεισους και ουράνιες βασιλείες. Η αφύπνηση λοιπον του μέσου χριστιανού μόνο ανάσταση δεν είναι ,προιον λαικής αγοράς μπορεί. Κόοκινα αυγά, τσουρέκια, κλαρίνο και τσάμικος. ΩΠα!...Τώρα θα άνοιγα καινουριο θρεντ, αλλά τέλος πάντων, για το θέατρο του πάσχα.

Τι λέγαμε; ναι, μια χαρά τρέχεις και χωρίς να τρώς κρέας. O scott jurek είναι ένας απο αυτούς:
http://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Jurek

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

choice
Newbie Forum Runner



35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  09:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Karl Lewis,Michael Arnstein,Rich Roll,Harley Johnstone,Scott Jurek και η λίστα είναι ατελείωτη αν κάποιος το ψάξει,όσον αφορά τους vegan.....
Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να τρέφεται για να επιβιώσει,όχι να τρέφεται με κρέας,απλά να τρέφεται.Για να διαβιώνει,να έχει υγεία και ποιότητα στην ζωή του αρκεί να προσλαμβάνει όλα αυτά τα απαραίτητα συστατικά στην ποσότητα που έχει ανάγκη το κάθε σώμα.Τα οξέα του στομάχου δεν ενδιαφέρονται αν έχεις φάει αρνάκι ή σπανάκι.Θα διασπάσουν την τροφή και στην συνέχεια θα διοχετευτουν τα συστατικά εκεί που έχει ανάγκη ο οργανισμός.Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.Τώρα αν κάποιος αρχίσει να ψάχνει την μικρολεπτομέρεια,απλά το κάνει για τον αντίλογο και για κανέναν άλλο λόγο.
Ο fidelio είναι προκλητικός στα γραφόμενά του γιατί διατυπώνει την αλήθεια.Δεν μας πειράζει αν κάποιος ''σφάζει με το βαμβάκι'',μας πειράζει όμως με το μαχαίρι?Κάπως υποκριτικό..
Όσον αφορά το ηθικό του θέματος?Δυστυχώς η συνήθεια δείχνει την δύναμή της γι αλλη μια φορά.Ενώ ξέρουμε οτι τα ζώα και φόβο νιώθουν και πόνο και θα έπρεπε να έχουν ''δικαίωμα'' στην ζωή,εμείς απλά δεν δίνουμε σημασία γιατί έτσι γίνεται απο πολυυυυύ παλιά.Tι είδους λογική είναι αυτή?Κι οι άνθρωποι αλληλοσκοτώνονται απο παλιά,είναι σωστό?
Είμαστε τα ανώτερα όντα στον πλανήτη με τεράστιες δυνατότητες εξέλιξης,αλλά δυστυχώς οι δυνατότητες αυτές περιορίστηκαν στις αμαξάρες,τα ipads,τα κινητά,τους καλύτερους χρόνους στους μαραθωνίους κι όχι στην κατανόηση των βασικών φυσικών αξιών.Σ'αυτές ο άνθρωπος έχει αποτύχει παταγωδώς.Εύχομαι κάποια στιγμή να αποκτούσαμε κριτική σκέψη σ αυτές τις βασικές αξίες και τότε θα σταματούσαν όλα αυτά τα χαζοεπιχειρήματα περί κρέατος κ.α
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  14:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας δούμε αυτό το βίντεο (σκληρό βίντεο..δείτε πως αυτά τα πλάσματα δυστυχούν):

https://www.youtube.com/watch?v=x6rQJkaQOUk#t=43

και ας δούμε και αυτό ( ένα μυνημα ελπίδας...δείτε πως αυτά τα πλάσματα είναι ευτυχισμένα με απλή ικανοποιηση των θεμελιωδών ενστικτων τους..):

https://www.youtube.com/watch?v=kUZ1YLhIAg8

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  23:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω κόψει το κρέας εδω και 1 μήνα, κυρίως κοτόπουλο έτρωγα, ειμαι μια χαρα! Επίσης έκοψα και το αγελαδινό γαλα.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2014 :  18:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε το αναφέρεις και συ λες και απευθύνεσαι σε therapy group , "είμαι ο τάδε και νηφάλιος απο κρέας ένα μήνα" και τότε όλοι οι άλλοι χειροκτροτούν λέγοντας "Μπράβο" , κλαπ κλαπ κλαπ. :p

Φαντάσου οτι υπάρχουν γενιές από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα , που έζησαν δυο παγκόσμιους πολέμους, εμφυλίους , επαναστάσεις , πείνες και όλα αυτά πριν την βιομηχανία της κτηνοτροφιας ΚΑΙ δεν είχαν την "πολυτέλεια" του κρέατος στο τραπέζι τους, έτρωγαν μονο αυτά που θεωρούνταν "φτωχές" τροφές, του αγρού. Ε δεν έπαθαν τίποτα, μάλιστα σημειώθηκε και πτώση κατα περίπτωση σε παθήσεις που σχετίζονται με κρεο-γαλακτοκομικές τροφές.

Το κοτόπουλο δε, δεν έχει κάποια συμαντική ιδιαιτερότητα ως κρεοφαγική τροφή. Είναι ασύμαντη και αδιάφορη. Ολος ο ντόρος γίνεται για το κόκκινο κρέας και το συκώτι. Για το δεύτερο ουτε λόγος για το τι τοξίνες περιέχει, αρκεί να σκεφτεί κανείς τις λειτουργίες του σε έναν οργανισμό... Για το κόκκινο κρέας, έχει έρθει πλέον ο καιρός, που φαίνεται πως οι ποσότητες που επιτάσουν οι οργανισμοί διατροφής στον μέσο άνθρωπο και ειδικά στον αθλούμενο, είναι τοξικές. Δεν το συζητάμε για την υπερφαγία κρέατος, εκεί και κυρίως οι αμερικανοι , έχουν αυξηθεί ένα κάρο κρούσματα διαβήτη, καρκίνων , καρδιοπαθειων, εγκεφαλικών, νοσημάτων του κυκλοφορικού κ.α. πολλά. 1 στα 4 παιδιά στην αμερική γεννιούνται διαβητικά. Αυτό τα λέει όλα! Τα ίδια για την υπερ-φαγία κρεοφαγικών διαιτολογίων ισχύουν και για τις κεντρικές ,βορειες χώρες της ευρώπης. Οι πινακες που συσχετίζουν τα νοσήματα αυτά με την διατροφική τους κουλτούρα είναι απογοητευτικοί. Τα ίδια ισχύουν και για εμάς , ειδικά σε περιοχές που η κτηνοτροφία είναι ο τρόπος ζωής....

χαχα, μην ανησυχεις Spartiati. Ενας μήνας αποχής από ...κοτόπουλο δεν λέει τίποτα. Το ίδιο και για το γάλα. Εφόσον μπηκες στο τρυπ δοκίμασε για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών να κόψεις και όλα τα υπόλοιπα και να εμπλουτήσεις όμως την διατροφή σου με καρπους, λαχανικά, οσπρια, σπόρους, δημητριακά αργής απορόφησης κτλ και θα νιώσεις άλλος άνθρωπος... Ακόμα και "κακές" επιλογές να κάνεις, 6 μήνες δεν μπορούν να θέσουν σε κινδυνο την υγεία σου, δες μονο πόσο πιο ανεβασμένος θα νιώσεις...δες το έστω σαν πείραμα και κράτα βασικές αιματολογικές εξετάσεις πριν και μετά για να δεις πως βασικοί δείκτες θα πλησιάσουν τα ανώτερα φυσιολογικά όρια.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 26/04/2014 18:00:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  10:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Ακόμα και "κακές" επιλογές να κάνεις, 6 μήνες δεν μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία σου



Τέτοιου είδους συμβουλές απαιτούν δήλωση αποποίησης ευθύνης. Φυσικά μπορείς να πάθεις ζημιά μέσα σε 6 μήνες και μεγάλη. Συμβουλέψου γιατρό ή διατροφολόγο. Αν σου κάνει αυτός την ζημιά θα βρεις το δίκιο σου σε δικαστήριο. Ξέρει το μερίδιο ευθύνης του και προσέχει τι λέει.
Με καχυποψία να κοιτάς δήθεν foolproof συνταγές, ειδικά στο internet όπου σπάνια διώκονται οι υποστηρικτές τους (ακόμα και τότε γίνεται θέμα στα ΜΜΕ).
Να θυμίσω τι είπε ο Deorum για την διασπασμένη κατάσταση της βιομηχανίας κρέατος και να φέρω ένα παράδειγμα εδώ για το άλλο άκρο.
Έστω ότι κάποιος διώκεται γιατί ζημίωσε κόσμο προτείνοντας κακές διατροφές που τύγχαναν και χορτοφαγικές. Θα έχει πλάτες χορτοφάγους και σχετικούς "μη κυβερνητικούς" οργανισμούς που γαντζώνονται εύκολα στο "χορτοφαγική". Μέχρι και τρομοκρατικές ενέργειες να κάνεις στο όνομα της προστασίας των ζώων θα βρεις υποστηρικτές. Για τέτοιου είδους δράσεις ασπάσου την ταυτότητα του χορτοφάγου για να σε χειροκροτάτε έξω από την φυλακή.
Αν πάλι θέλεις να φροντίσεις τον εαυτό σου και ψάχνεις πλάτες, κάνε ασφάλεια ζωής και αν κάνουν καλύτερη τιμή στους χορτοφάγους δήλωσε τέτοιος.

Edited by - Nikola on 27/04/2014 10:43:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  11:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχα, αμα έπρεπε να διώκονται άνθρωποι που λένε πως με την χορτοφαγία όχι δεν παθαίνεις τίποτα αλλά το αντίθετο θα καλυτερέψεις την υγεία σου , τότε τι θα έπρεπε να κάνουμε σε ανθρώπους που λένε πως χωρίς κρέας δεν γίνεται τίποτα, ακόμα και αν το κρέας επιλογής είναι μια ..."κακή" επιλογή.

Ολοι ξέρουμε οτι ο μέσος πολίτης σήμερα κάνει κάκιστες επιλογές στις διατροφικές επιλογές τους. Ας μην στοχοποιούμε μεμονομένα λέξεις επειδή αρνούμαστε ή φοβόμαστε.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  16:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς επειδή δεν διώκεσαι το επισημαίνω. Ένας γιατρός ή διατροφολόγος που διώκεται δεν θα πει "κάνε ότι καταλαβαίνεις, τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά". Μόνο η ευθύνη που αναλαμβάνει αρκεί για να διαμορφώσει την προσοχή που θα δώσει στις αποφάσεις/συμβουλές του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  19:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...θα παρακαλούσα τον Nikola να παραθέσει κάποια στοιχεία για να τεκμηριώσει ότι το κόψιμο κρέατος + γαλακτοκομικών για 6 μήνες θα ήταν δυνητικά κάτι το επικίνδυνο, ειδικά μάλιστα που ο Fidelio αναφέρεται και σε αιματολογικές εξετάσεις...

...κατά τα άλλα την ανάλυση περί "αποποίησης" ευθυνών κλπ, τη θεωρώ (πάντα προσωπικά μιλώντας) λίγο ανούσια...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  20:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eγώ έχω διαβάσει ένα σχετικά πρόσφατο άρθρο(μηνών)
ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για τον οργανισμό
εάν ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΜΗΝΗ ΑΠΟΧΗ από το κρέας

ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΣ!!!

Πραγματικό ΣΟΚ και δυσάρεστες και ίσως ΜΟΙΡΑΙΕΣ συνέπειες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  20:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για οποιον ενδιαφερεται... αξιζει να το δειτε
https://www.youtube.com/watch?v=StUWJURsVfc


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  21:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

να παραθέσει κάποια στοιχεία για να τεκμηριώσει


Δεν επαγγέλλομαι σε αυτό ούτε θα πληρωθώ οπότε δεν θα αφήσω μια ψυχαγωγική ενασχόληση όπως το forum να διεκδικήσει από εμένα περισσότερο χρόνο από όσο θεωρώ ότι αξίζει να διαθέσω.
Ακριβώς αυτό όμως σχολιάζω. Κανείς δεν δίνει επίσημες ιατρικές συμβουλές ούτε μερίζεται ευθύνη. Οπότε οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει ότι "6 μήνες δεν μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία σου" ακόμα και σε δίαιτες που χρειάζονται οδηγίες ανά χείρας.

Πέρα από αυτά όμως έχω προσωπική 7μηνη εμπειρία:
Δεν έχω καμία ένδειξη ότι εκτέθηκα σε σοβαρό κίνδυνο.
Οι εξετάσεις αίματος δεν με ικανοποίησαν ούτε εμένα ούτε τον γιατρό.
Οι επιδόσεις στην αντοχή δεν άλλαξαν.
Έχασα πολλά κιλά (τι κιλά; παρακάτω:)
Οι επιδόσεις στην δύναμη μειώθηκαν απαράδεκτα.
Η επιδόσεις σε διανοητικές εργασίες μειώθηκαν (σε έναν αποδεκτό για τότε βαθμό).
Ο κουμπαράς πήρε πολλά κιλά.

Από την αρχή:
Υπολογίζοντας τον τελευταίο παράγοντα αξιολόγησα ότι αξίζει να αφιερώσω χρόνο για να μελετήσω και να μάθω "τις καλές επιλογές/συνδυασμούς". Αν κάποιος νομίζει ότι δεν νοιάζομαι για τον εαυτό μου και δεν το έψαξα αρκετά, ειδικά σε καιρό που δεν είχα εργοδότη να αγοράσει τον χρόνο μου για περισσότερα από όσο οι πληροφορίες αυτές θα μου πρόσφεραν, διαφωνεί στο βασικό μου αξίωμα οπότε μπορεί να με αγνοήσει αν δεν του αρέσουν οι αντιφάσεις.
Υπολογίζοντας το μικρό κενό από μια πλήρως χορτοφαγική διατροφή και την αυτογνωσία (τον δυνατοτήτων του σώματος μου) που θα μου πρόσφερε το κλείσιμο του κενού προχώρησα και σε αυτό το βήμα.

Δεν κινδύνεψα λοιπόν αλλά το δοκίμασα έχοντας αφιερώσει χρόνο για να μάθω τις "καλές" επιλογές.
Με την τωρινή δουλειά μου όμως δεν αποδέχομαι καμία μείωση στην παραγωγικότητα. Τα κιλά στην ζυγαριά του χασάπη αξίζουν περισσότερο από τον κουμπαρά της φτήνιας.
Αλλά ούτε τώρα κινδυνεύω. Εδώ που βρίσκομε όποιος χάνει την δουλειά του ψάχνει στα σκουπίδια να φάει, δεν πηδάει από την ταράτσα για να αποθεώνουν την δείλια του τα ελληνικά ΜΜΕ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000