Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πόσα χλμ/εβδομάδα για το Μαραθώνιο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

nikolasss
Advanced Forum-Runner

Greece


264 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/10/2012 :  13:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω διαβάσει εδώ μέσα πριν καιρό ότι είναι καλό να κάνεις περίπου δυόμισι με τρεις φορές παραπάνω από την απόσταση που έχεις στόχο. Δηλαδή αν θέσεις να τρέξεις ημί να κάνεις τη βδομάδα 45-60χλμ. Δυστυχώς δε θυμάμαι ποιος το έχει αναφέρει, αλλά σε εμένα μέχρι στιγμής έχει λειτουργήσει, με την έννοια ότι τους έβγαλα άνετα και χωρίς ταλαιπωρία (σε αγώνες 10, 15 και 21 χλμ). Για το Μαραθώνιο, αυτό άραγε σημαίνει ότι είναι καλό να κάνεις 100-120 χλμ/εβδομάδα? Λόγω υποχρεώσεων, μπορώ και κάνω γύρω στα 75-85χλμ και πολύ δύσκολα θα πάω παραπάνω. Αντιλαμβάνομαι ότι παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο (ανηφόρες, τεμπο, διαλειμματικές κλπ), αλλά ως προς το σύνολο των χιλιομέτρων, τι γνώμη έχετε? Δεν έχω παράλογες προσδοκίες, πρώτος μαραθώνιος είναι και θέλω να τερματίσω σε λιγότερο από 4μιση ώρες (μη γελάσετε!).

"run on and on"

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  13:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου ακούγεται υπερβολικό το 2.5 χ 42! Εγώ που ακολουθώ το πρόγραμμα της adidas (Γ. Δούσης) νομίζω πως στα φόρτε της προετοιμασίας έκανα 60-65 χλμ /εβδομάδα, άντε 70 το μάξιμουμ.
Θα είναι επίσης ο πρώτος μου Μαραθώνιος και επίσης με τον ίδιο στόχο που έχεις εσύ.

Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι μόλις την Παρασκευή άρχισα να τρέχω και να ξέρω πόσο τρέχω αχαχαχαχα, τα χιλιόμετρα που λέω παραπάνω τα βγάζω στο περίπου με την αίσθηση που είχα. Πάντως δεν νομίζω να έχω πέσει εξαιρετικά έξω στους υπολογισμούς μου.


http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikolasss
Advanced Forum-Runner

Greece


264 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  13:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μόλις μου έδωσες πολύ θάρρος!!

"run on and on"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  13:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρομαι! :)

Νομίζω 'εχεις αγχωθεί χωρίς λόγο.
Εγώ προσωπικά αν έκανα 120 χλμ/εβδομάδα, δεν θα έφτανα ούτε στην εκκίνηση. Θα είχα διαλύσει πολύ καιρό πριν.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  14:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Χαίρομαι! :)

Νομίζω 'εχεις αγχωθεί χωρίς λόγο.
Εγώ προσωπικά αν έκανα 120 χλμ/εβδομάδα, δεν θα έφτανα ούτε στην εκκίνηση. Θα είχα διαλύσει πολύ καιρό πριν.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



Μετριόφρων...!!

______________________
Women Should Come With Instructions...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  15:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 2 μαραθωνίους που κάνεις την βδομάδα είσαι άνετος!
κάνε καλά το τέμπο κάθε βδομάδα και ξεκούραση στο τέλος..
όλα θα πάνε καλά με τα χλμ που κάνεις!
Έχω κάνει 5 μαραθωνίους και τα 70/την βδομάδα δεν τα έχω ξεπεράσει ποτέ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  16:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο σάιτ του μαραθωνίου δίνει κάποιες προπονητικές συμβουλές...Στους δρομέις μέσου επιπέδου,όπως τους αναφέρει,το σύνολο των χιλιομέτρων δεν ξεπερνά τα 66.Στους δρομείς καλού επιπέδου τα χλμ αγγίζουν τα 96 στις 3 από τις 7 εβδομάδες προετοιμασίας.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  16:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο συνολικός όγκος km είναι μια από τις παραμέτρους της προετοιμασίας. Συνήθως αρκεί να ξεπερνούν κάποιο ελάχιστο όριο. Τα km που κάνεις (75-85) είναι μια χαρά. Αν είναι σωστά δομημένο το προπονητικό πλάνο, με τις επιμέρους προπονήσεις (long run, intervals, tempo, easy) να γίνονται στο σωστό pace και στη σωστή αναλογία εβδομαδιαίως (πχ όχι τρεις ποιοτικές/εβδομάδα ίσως ούτε και δύο) είσαι σε καλό δρόμο.

Πώς πήγες στο 10άρι της Κυριακής Νίκο;

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  17:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε αυτο το επιπεδο νικο και για το χρονο που σκφτεσαι 65-70 χλμ ειναι οκ..απλως ενα 20-30αρι τη βδομαδα και τα υπολοιπα σε τεμπο,διαλειμματικη και easy και εφτασες καλλιμαρμαρο...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  17:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπερβολικό το 2.5 χ 42 δεν είναι, απλά δεν αναγκαίο για τη μεγαλύτερη γκάμα των επιδόσεων που επιδιώκονται. Δηλαδή 3.30 κάνεις και με 60 την εβδομάδα όπως και με 160. Το ίδιο γίνεται και έως το 3.00 πάνω κάτω. Περισσότερο μετράει η ποιότητα αυτών που κάνεις παρά η ποσότητα πάντα σε συνάρτηση με το χρόνο επιδίωξης. Ναι κάποιος που θα επιδιώξει να κάνει 2.20.. τα 120 μπορούν να χαρακτηριστούν και πάρα πολύ λίγα. Ενώ κάποιος που πάει για 4.00 τα 120 θα τα χαρακτήριζα πολλά και περιττά...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikolasss
Advanced Forum-Runner

Greece


264 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  18:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει, μου έχετε βάλει φτερά στα πόδια! Την Κυριακή έκανα 50'36'', το καλύτερό μου 10άρι, χωρίς όμως να νιώσω ότι σκάω... ούτε καν στην Απ.Παύλου (μάλλον λόγω προετοιμασίας μαραθωνίου). Επειδή φόραγα ρολόι κ το κοίταζα, δεν έφτασα ούτε μια φορά τους 180 παλμούς το λεπτό, μέχρι 178 πήγα. Ευχαριστώ πολύ όλους

"run on and on"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  20:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikolasss

Εντάξει, μου έχετε βάλει φτερά στα πόδια! Την Κυριακή έκανα 50'36'', το καλύτερό μου 10άρι, χωρίς όμως να νιώσω ότι σκάω... ούτε καν στην Απ.Παύλου (μάλλον λόγω προετοιμασίας μαραθωνίου). Επειδή φόραγα ρολόι κ το κοίταζα, δεν έφτασα ούτε μια φορά τους 180 παλμούς το λεπτό, μέχρι 178 πήγα. Ευχαριστώ πολύ όλους



Τότε μάλλον δεν το πήγες όπως μπορούσες (και θα έπρεπε) το 10άρι, δηλαδή στα κόκκινα.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ripseventh
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  22:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Spam on. Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω το 10αρι στην Κλασικη με ποσους παλμους πρεπει να βγει,ποσο στα κοκκινα πρεπει να το παμε?Aσ απαντησουν οσοι γνωριζουν θα μου ημουν πολυ υποχρεως.Ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  23:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ripseventh

Spam on. Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω το 10αρι στην Κλασικη με ποσους παλμους πρεπει να βγει,ποσο στα κοκκινα πρεπει να το παμε?Aσ απαντησουν οσοι γνωριζουν θα μου ημουν πολυ υποχρεως.Ευχαριστω!



4412 παλμούς ανά τέρμενο... Δεν υπάρχουν όρια ταχύτητας στους παλμούς. Από τη προπόνησή σου θα έχεις δει πάνω κάτω που μπορείς να κινηθείς.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ripseventh
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  23:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tερμενο?τι σημαινει ρε παιδια.Δλδ μπορεις να τρεχεις πχ για 50 λεπτα(υποθετικα ενας χρονος στο 10αρι)με 180 παλμους,δεν ειναι πολυ,λεω εγω τωρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexarav74
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  23:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εξαρτάται...
κατά την γνώμη μου πιο κοντά στο πνεύμα του μαραθωνίου θα είσαι αν πας εντελώς απροπόνητος και να κάνεις την υπέρβαση...

διότι αν κάνεις 100κμ την εβδομάδα δεν λέει τίποτα ο μαραθώνιος...

αν κάνεις 100κμ την εβδομάδα τρέξε αθήνα σπάρτη και πίσω...

ο πρώτος μαραθωνοδρόμος ξεπέρασε τα όρια και πέθανε..

μαραθωνοδρόμο θεωρώ φίλο υπέρβαρο που με 15-20 κμ την εβδομάδα τερμάτισε σε 4:30...

οι υπόλοιποι είστε αθλητές, δεν κάνετε υπέρβαση.

πλάκα κάνω, αλλά έχει αλήθεια αυτο που λέω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000