Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πόσα χλμ/εβδομάδα για το Μαραθώνιο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  23:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν κάποιες νόρμες που μπορούν να δωθούν αλλά δεν έχουν καθολική ισχύ,εξάρτατε πάντα απο το επίπεδο του κάθε αθλητή, μπορεί να μην ισχύουν στην περίπτωση σου, αλλα μπορείς να το δείς σαν μια γενική κατεύθυνση. Συγκεκριμένα, αν υποθέσουμε πως το αναερόβιο κατώφλι σου είναι στους 175 παλμούς, δηλαδη το 100% για το αναερόβιο κατώφλι. Τότε υποθετικά μπορείς να τρέξεις με αυτό το ρυθμό για περίπου 16 χιλιόμετρα! Για τα 10 χιλιόμετρα μπορέις να τρέξεις στο 103% των σφυγμών που αντιστοιχεί στο αναερόβιου κατωφλι, δηλαδή 180 παλμούς. Για τα 5 χιλιόμετρα στο 107%, δηλαδή 187. Για τον ημιμαραθώνιο στο 98%, δηλαδή 172 και για το μαραθώνιο στο 93% δηλαδή στους 162!
Η΄μπορείς να το υπολογίσεις απο την ΜHR (μέγιστη καρδική συχνότητα), Αν π.χ η MHR είναι 192 τότε τα 10km θα μπορείς να τα τρέξεις στο 94% της MHR δηλαδή, 192 Χ 0,94 = 180! για τα 5χλμ το ποσοστό αντιστοιχεί στο 97%, για το μαραθώνιο στο 85% κ.τ.λ Θα σε συμβούλευα πάντος να χρησιμοποιείς τον παλμογράφο μόνο στην προπόνηση και στους αγώνες να μήν κοιτάζεις τους παλμούς, δεν είναι πάντα ο καλήτερος δείκτης, καλήτερα να κινήσε απο το πώς νιώθεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ripseventh
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  00:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλμογραφο ρολοι δεν εχω(οχι ακομη τουλαχιστον)ψαχνω βεβαια να παρω αλλα πρεπει πρωτα να κατασταλαξω, αν και μ αρεσουν οι επιδοσεις κ τα χρονομετρα γενικως,θα βγαλω το προγραμμα που εχω κ θα τρεξω το 10αρι οπως το νοιωθω εγω καλυτερα κ βλεπουμε.
Ευχαριστω για τις προχωρημενες συμβουλες ολων,οτι αλλο μπορει να προστεθει καλοδεχουμενο για μας που κανουμς τα πρωτα μας βηματα στο τρεξιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  06:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ripseventh

Tερμενο?τι σημαινει ρε παιδια.Δλδ μπορεις να τρεχεις πχ για 50 λεπτα(υποθετικα ενας χρονος στο 10αρι)με 180 παλμους,δεν ειναι πολυ,λεω εγω τωρα!



Στους 178 έχω τερματίσει μαραθώνιο. Ο Σάββας τρέχει εύκολα συνεχόμενα και 190ρίζει όποτε θέλει... Γενικότερα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν υπάρχει παγκόσμια σταθερά..

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  07:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ripseventh

Spam on. Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω το 10αρι στην Κλασικη με ποσους παλμους πρεπει να βγει,ποσο στα κοκκινα πρεπει να το παμε?Aσ απαντησουν οσοι γνωριζουν θα μου ημουν πολυ υποχρεως.Ευχαριστω!





Εγω εφτασα 197 παλμους στο τελος (εκανα αλλαγη στην ανηφορα)και υποτιθεται απο εργομετρησεις οτι εχω 193 και γενικα στον αγωνα δεν πηγα στα κοκκιινα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  07:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ενώ έχω πιάσει 186 (ή 188 δεν θυμάμαι) σε διάδρομο, σε ανηφόρες 500ριά ή σε 10ρι δεν φτάνω πάνω από 178 με τίποτα. Βασικά ως το 175-176 φτάνω συνήθως στα κόκκινα.
(σε ηρεμία βέβαια έχω δεν ξέρω πόσο, 35 περίπου οπότε ξεκινάω από αρκετά χαμηλά).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  07:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ ενώ έχω πιάσει 186 (ή 188 δεν θυμάμαι) σε διάδρομο, σε ανηφόρες 500ριά ή σε 10ρι δεν φτάνω πάνω από 178 με τίποτα. Βασικά ως το 175-176 φτάνω συνήθως στα κόκκινα.
(σε ηρεμία βέβαια έχω δεν ξέρω πόσο, 35 περίπου οπότε ξεκινάω από αρκετά χαμηλά).


Έχεις 35 σε ηρεμία?????????

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ ενώ έχω πιάσει 186 (ή 188 δεν θυμάμαι) σε διάδρομο, σε ανηφόρες 500ριά ή σε 10ρι δεν φτάνω πάνω από 178 με τίποτα. Βασικά ως το 175-176 φτάνω συνήθως στα κόκκινα.
(σε ηρεμία βέβαια έχω δεν ξέρω πόσο, 35 περίπου οπότε ξεκινάω από αρκετά χαμηλά).


Έχεις 35 σε ηρεμία?????????

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”





Ναι ο Δρακουλας.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maza
Advanced Forum-Runner

323 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι δυνατόν ενώ έχεις MHR 172 να ανεβάσεις πάνω από 200? Το ρωτάω γιατί δε μπορώ να καταλάβω αν είναι κάποιο λάθος του ρολογιού μου αλλά παίρνω κάτι τέτοιες ενδείξεις τελευταία και το αστείο είναι όταν πιάνω την κατηφόρα. Εγώ όμως αισθάνομαι περίφημα, ούτε καν λαχανιασμένος και δεν αισθάνομαι ταχυκαρδία. Και όταν σταματώ και προσπαθώ να μετρήσω αυτοί πέφτουν στο 140 αμέσως.
Συγνώμη αν είναι off topic.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
δες μια προφιλ φώτο παλιά στο FB, είναι πέρισυ όταν είχα 3 μήνες που έτρεχα και είχα πρωτοξεκινήσει.

Δεν βρίσκω το Original αρχείο, αλλά έχω... το καρδιογράφημα ακόμα. :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maza

Είναι δυνατόν ενώ έχεις MHR 172 να ανεβάσεις πάνω από 200? Το ρωτάω γιατί δε μπορώ να καταλάβω αν είναι κάποιο λάθος του ρολογιού μου αλλά παίρνω κάτι τέτοιες ενδείξεις τελευταία και το αστείο είναι όταν πιάνω την κατηφόρα. Εγώ όμως αισθάνομαι περίφημα, ούτε καν λαχανιασμένος και δεν αισθάνομαι ταχυκαρδία. Και όταν σταματώ και προσπαθώ να μετρήσω αυτοί πέφτουν στο 140 αμέσως.
Συγνώμη αν είναι off topic.



Απλό είναι... δεν έχεις τόσο HRmaxx αλλά μίνιμουμ 200 . Μου αρέσει που η στατιστική λέει ότι αυτό το 220-ηλικία ισχύει για το 70%. Μέχρι στιγμής πέφτω πάνω στο 30% only

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fuzzy
Newbie Forum Runner

45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maza

Είναι δυνατόν ενώ έχεις MHR 172 να ανεβάσεις πάνω από 200? Το ρωτάω γιατί δε μπορώ να καταλάβω αν είναι κάποιο λάθος του ρολογιού μου αλλά παίρνω κάτι τέτοιες ενδείξεις τελευταία και το αστείο είναι όταν πιάνω την κατηφόρα. Εγώ όμως αισθάνομαι περίφημα, ούτε καν λαχανιασμένος και δεν αισθάνομαι ταχυκαρδία. Και όταν σταματώ και προσπαθώ να μετρήσω αυτοί πέφτουν στο 140 αμέσως.
Συγνώμη αν είναι off topic.




Ένα πιθανό σενάριο είναι να βρίσκεται στα "τελευταία" της η μπαταρία του παλμογράφου, ειδικά αν τα πάνω-κατώ στην καρδιακή συχνότητα είναι απότομα και στιγμιαία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alexarav74

εξαρτάται...
κατά την γνώμη μου πιο κοντά στο πνεύμα του μαραθωνίου θα είσαι αν πας εντελώς απροπόνητος και να κάνεις την υπέρβαση...

διότι αν κάνεις 100κμ την εβδομάδα δεν λέει τίποτα ο μαραθώνιος...

αν κάνεις 100κμ την εβδομάδα τρέξε αθήνα σπάρτη και πίσω...

ο πρώτος μαραθωνοδρόμος ξεπέρασε τα όρια και πέθανε..

μαραθωνοδρόμο θεωρώ φίλο υπέρβαρο που με 15-20 κμ την εβδομάδα τερμάτισε σε 4:30...

οι υπόλοιποι είστε αθλητές, δεν κάνετε υπέρβαση.

πλάκα κάνω, αλλά έχει αλήθεια αυτο που λέω...



Ίσως σου διαφεύγει κάτι:
ακόμη και αυτός που κάνει 100 km την εβδομάδα, υπέρβαση προσπαθεί να κάνει. Κάποια όρια προσπαθεί να υπερβεί και αυτός. Απλώς τα δικά του όρια είναι πιο μακριά από αυτά του υπέρβαρου απροπόνητου και μάλιστα επειδή είναι ήδη ''ξεχειλωμένα'' ίσως η δική του υπέρβαση είναι ακόμη πιο δύσκολη από αυτή του υπέρβαρου.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  09:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καντίλια ON: Όχι, αυτός που πάει και κάνει μαραθώνιο απροπόνητος, αγύμναστος κτλ δεν θεωρείται ότι κάνει την υπέρβαση. Θεωρείται σαν ένας άνθρωπος με τάσεις μαζοχισμού. Μη μπερδεύουμε την άθληση με το "παίρνω φόρα και χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο". Το ένα είναι εκγύμναση και το άλλο το λιγότερο χαζομάρα.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fuzzy
Newbie Forum Runner

45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  09:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Καντίλια ON: Όχι, αυτός που πάει και κάνει μαραθώνιο απροπόνητος, αγύμναστος κτλ δεν θεωρείται ότι κάνει την υπέρβαση. Θεωρείται σαν ένας άνθρωπος με τάσεις μαζοχισμού. Μη μπερδεύουμε την άθληση με το "παίρνω φόρα και χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο". Το ένα είναι εκγύμναση και το άλλο το λιγότερο χαζομάρα.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



+1000
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  09:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην μπλέκετε και πολύ τον παλμογράφο στις προπονήσεις σας.Οι παλμοί χρησιμεύουν περισσότερο ως δείκτης κόπωσης. Το ιδανικότερο θα ήταν να μπορέι να μετρηθεί ισχύς , αυτό όμως δεν γίνεται, ακόμα. Οπότε πάμε στον ρυθμό , min/km σε σχέση με την αντιλαμβανόμενη ένταση της προσπάθειας.

Βασικά για τα πρώτα χρόνια δεν χρειάζεσαι τίποτα ουτε πλαμογράφους, ουτε gps , if you ask me, μόνο ένα λαχανόμετρο...χεχε :)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000