Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Τι ισχυει για την tempo προπονηση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι έτσι φτάνουμε στα περιβόητα τέμπο μέσα στη βδομάδα
τα οποία πρεπει νάναι από 16χλμ(εκτός από το ζέσταμα)
μέχρι 18...20...22...
ΕΩΣ 24 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ... όχι παραπάνω

Οπότε τα λογκ ραν 50'' πιο αργά ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοεις tempo (ρυθμο) για τα long run? Γιατι οι καθαρα tempo προπονησεις ποτε δεν ξεπερνουσαν τα 30' + warm up + recovery..

quote:
Originally posted by GERMANOS

Κι έτσι φτάνουμε στα περιβόητα τέμπο μέσα στη βδομάδα
τα οποία πρεπει νάναι από 16χλμ(εκτός από το ζέσταμα)
μέχρι 18...20...22...
ΕΩΣ 24 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ... όχι παραπάνω

Οπότε τα λογκ ραν 50'' πιο αργά ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΑ



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτά τα 5-10 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα
από τον ρυθμό του μαραθωνίου
πρέπει να είναι σε χιλιόμετρα
από 16 μέχρι 20
(έως και 22-24 τα οποία μπορείς να τα κάνεις την επόμενη χρονιά)

Σε κύκλο 3 βδομάδες γρήγορα
και μία χαλαρα για ξεκούραση

Μαζί με το λογκ ραν 50'' πιο αργά από τον ρυθμό μαραθωνίου
είναι βέβαιο ότι θα πας πολύ καλύτερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Αν εχω καταλαβει καλα, ο ρυθμος tempo ειναι κοντα στον αγωνιστικο ρυθμο ημι?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις




Όχι για εμάς! Αυτό ισχύει μόνο για ελίτ δρομείς που έχουν τον ημι γύρω στην ώρα. Οπότε σύμφωνα με τον "πρακτικό" ορισμό του tempo (=αγωνιστικός ρυθμός που μπορούμε να κρατήσουμε το μέγιστο για μια ώρα), αυτοί οι δρομείς όντως τρέχουν τον ημι σε ρυθμό tempo.
Για κάποιον που κάνει 10άρι σε 50-60', τότε το αγωνιστικό 10άρι του γίνεται σε ρυθμό tempo, για κάποιον όμως που έχει 10άρι στο 40λεπτο, τότε ο ρύθμος τέμπο είναι λίγο πιο άνετος από ότι το αγωνιστικό του 10άρι.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την Δευτερα που μας περασε εκανα μια tempo προπονηση 30' που βγηκαν συνολικα 7,2 km και δουλευα στο 4:12 μ.ο. Ομως μπορω να πω οτι ηταν αρκετα κοπιαστικη προπονηση και μαλιστα κατακριθηκα απο ορισμενους γιατι βαρεσα τοσο δυνατη προπονηση σε μια περιοδο που ακομα δεν εχω καταληξη τι αγωνα θα βαλω στοχο αν και κατα 90% αυτος θα ειναι ο Acropolis Half.

Δηλαδη σε μια τετοια προπονηση πρεπει τα χλμ να ειναι απο 16?Εστω και αν προετοιμαζομαι για τον Μ.Αλεξανδρο? Το λεω γιατι στο τελος της προπονησης κοιταξα τους παλμους (επιτηδες κοιταξα στο τελος για να μην επηρεαζομαι εχω αφαιρεση την ενδειξη καρδιακων παλμων απο το πεδιο του garmin) και ειχα για μολις 30' προπονησης στο 4:12 169 παλμους μ.ο. Αν δηλαδη εκανα το διπλασιο χρονο πιστευω οτι αυτοι θα εφταναν τουλαχιστον στους 175 μ.ο.

Λογικο η υπερβολη να δουλευω εκει?

quote:
Originally posted by GERMANOS

Αυτά τα 5-10 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα
από τον ρυθμό του μαραθωνίου
πρέπει να είναι σε χιλιόμετρα
από 16 μέχρι 20
(έως και 22-24 τα οποία μπορείς να τα κάνεις την επόμενη χρονιά)

Σε κύκλο 3 βδομάδες γρήγορα
και μία χαλαρα για ξεκούραση

Μαζί με το λογκ ραν 50'' πιο αργά από τον ρυθμό μαραθωνίου
είναι βέβαιο ότι θα πας πολύ καλύτερα



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  12:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Κι έτσι φτάνουμε στα περιβόητα τέμπο μέσα στη βδομάδα
τα οποία πρεπει νάναι από 16χλμ(εκτός από το ζέσταμα)
μέχρι 18...20...22...
ΕΩΣ 24 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ... όχι παραπάνω

Οπότε τα λογκ ραν 50'' πιο αργά ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΑ


Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες Τίμο, αυτά τα "τέμπο" ας τα ονομάσουμε καλύτερα "Ρυθμός Μαραθωνίου - MP - Marathon Pace"! Εκτός και αν σε μία ώρα μπορείς να βγάλεις 24 χιλιόμετρα! (θυμήσου τον ορισμό, τέμπο είναι ο αγωνιστικός ρυθμός της μίας ώρας). Αν καταφέρεις και ξεπεράσεις (κατά πολύ μάλιστα) την μία ώρα, τότε απλά δεν τρέχεις σε ρυθμό τέμπο!

Έχει ξαναγίνει στο παρελθόν (μεταξύ μας κι όλας) αυτή η κουβέντα. Τα προπονητικά σχήματα που έχουν πέσει στην αντίληψή μου (Daniels, Pfitzinger, Canova) σαφώς αναφέρονται στο όρο τέμπο (tempo) ως το ρυθμό τρεξίματος στο "αναερόβιο κατώφλι" και όχι σε ρυθμό Μαραθωνίου (ή οποιαδήποτε άλλο ρυθμό).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  12:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4.12/χλμ είναι εξαιρετικά

Μόνο που πρέπει να γίνονται από 16χλμ και πάνω
Φυσικά για φτάσεις στα 16
πρέπει να τα πας σταδιακά
πχ προσθέτοντας 2 χλμ κάθε φορά

Εγώ μιλάω πάντα για ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ

Εάν σκοπεύεις για Μέγα Αλέξανδρο...
νομίζω ότι ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  12:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
trexantiris

Eγώ μιλάω για ρυθμό στον αναερόβιο προθάλαμο
(λίγο πριν μπούνε τα δύσκολα)

Έχω όμως μία απορία από προηγούμενες τοποθετήσεις σου
Αυτός ο Ντάνιελς και οι άλλοι
προτείνουνε ρυθμό προπόνησης πολύ πιο κάτω από τον ρυθμό μαραθωνίου
έστω και να βγαίνει πολύ δύσκολα
γιατί σιγά-σιγά ο οργανισμός θα ανταποκριθεί
σ' αυτές τις πιέσεις και θα τις βγάζει πιο άνετα;


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by toulge
(....)Κατα την γνωμη του πλεον οι περισσοτεροι elite αθλητες δουλευουν το δευτερο μισο του long στο race pace κι ετσι επερχονται και οι αναγκαιες προσαρμογες. (....)


Όχι μόνο οι elite, πολύ δρομικός κόσμος στα long τους συνδιάζουν easy pace, marathon pace και κατα περίπτωση tempo και αυτό είναι το καλύτερο. Μιλώντας βέβαια κυρίως για την περίοδο φόρτωσης (που είναι 5-6 βδομάδες και λιγότερο για την περίοδο tapering που ακολουθεί).

Αυτό, ναι , εννοείται γίνεται για λόγους προσαρμογών στον αγωνιστικό ρυθμό - πιο ακριβέστερα: για την βελτίωση του κατωφλιού, οπερ την ικανότητα διατήρησης του γαλακτικού σε χαμηλά επιπεδα στον ρυθμό στόχο. Υπάρχει περίπτωση δε, αν όλα πάνε καλά στην προετοιμασία να ανα-προσαρμοσθεί ο ρυθμός στόχου και αυτό είναι κάτι που φαίνεται κυρίως μέσα από κάποιον αγώνα-ημι (και λοιπους παραγοντες όπως πχ πληρη προσαρμογή στις παραμέτρους προπονησης, δηλαδή να σου βγαίνουν οι προπονήσεις στους δοσμένους ρυθμούς Άνετα! Εδώ βεβαια , και μιλώντας πάντα για τον μαραθώνιο, παίζει αρκετό ρίσκο.).



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδη μια προπονηση tempo μπορει να διαρκει και για 2 ωρες?Γιατι για να βγαλεις αυτα τα χλμ εστω και σταδιακα στο τελος θα φτασεις και πανω απο 2ωρο να τρεχεις σε τετοιο ρυθμο..Εγω γιατι ειχα την εντυπωση οτι μια προπονηση tempo δεν μπορει να διαρκει πανω απο 40 με 50 λεπτα? Λαθος?

quote:
Originally posted by GERMANOS

4.12/χλμ είναι εξαιρετικά

Μόνο που πρέπει να γίνονται από 16χλμ και πάνω
Φυσικά για φτάσεις στα 16
πρέπει να τα πας σταδιακά
πχ προσθέτοντας 2 χλμ κάθε φορά

Εγώ μιλάω πάντα για ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ

Εάν σκοπεύεις για Μέγα Αλέξανδρο...
νομίζω ότι ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!!



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξ ορισμου το tempo είναι ο ρυθμός της μιας ώρας. Από την άλλη συνηθίζεται να ονομάζεται και tempo ο ρυθμός (4-5'' δευτερα πιο πάνω) ο οποίος μπορεί να διατηρηθεί πάνω από τη μια ώρα. Οσα περισσότερα δεύτερα η διαφορά τόση περισσότερη ώρα μπορεί ο δρομέας να κρατήσει τον εκάστοτε ρυθμό, μέχρι το σημείο που η έκκριση γαλακτικού είναι μηδαμινή και οι ανασταλτικοί παράγοντες της προσπαθειας είναι διαφορετικοί.

Οι "παρεξηγήσεις" σε τέτοιες συζητήσεις ξεκινουν από την "μετάφραση" , για αυτο είναι πολύ συμαντικό να παραμένουμε συνεπεις στην διεθνή ορολογία. Για όποιον όμως καταλαβαίνει όλες τις γλώσσες αυτό δεν είνα πρόβλημα..

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 11/01/2013 13:19:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τοτε συμφωνα με αυτο η adidas με κατευθυνε λαθος οταν μου ελεγε οτι ολα τα long run μου να τα κανω με ρυθμο >5:40 ασχετα αν εγω τα εκανα στο 5:20? Παντα απορουσα τι μου προσφερει να τρεχω ενα 3ωρω σε αυτο το ρυθμο που μονο προς το τελος και αυτο λογο ζεστης με εκανε να νιωθω καπως αβολα διαφορετικα ηταν αρκετα υποφερτο για μενα..

Αλλα λεγοντας μου οτι τα long γινονται για να συνηθισει το σωμα στην λιπολυση ελεγα...ας το κανω κατι θα ξερουν..Ηρθε ομως ο αλλος και μου ελεγε οτι πες μου αυτα τα long που κανεις στο ρυθμο που τα κανεις τι ακριβως θα σου προσφερουν την ημερα του αγωνα που θα σου ζητηθει να κανεις....long στο 4:16 - 4:20 και δεν ηξερα τι να του απαντησω...

quote:
Originally posted by Fidelio

quote:
Originally posted by toulge
(....)Κατα την γνωμη του πλεον οι περισσοτεροι elite αθλητες δουλευουν το δευτερο μισο του long στο race pace κι ετσι επερχονται και οι αναγκαιες προσαρμογες. (....)


Όχι μόνο οι elite, πολύ δρομικός κόσμος στα long τους συνδιάζουν easy pace, marathon pace και κατα περίπτωση tempo και αυτό είναι το καλύτερο. Μιλώντας βέβαια κυρίως για την περίοδο φόρτωσης (που είναι 5-6 βδομάδες και λιγότερο για την περίοδο tapering που ακολουθεί).

Αυτό, ναι , εννοείται γίνεται για λόγους προσαρμογών στον αγωνιστικό ρυθμό - πιο ακριβέστερα: για την βελτίωση του κατωφλιού, οπερ την ικανότητα διατήρησης του γαλακτικού σε χαμηλά επιπεδα στον ρυθμό στόχο. Υπάρχει περίπτωση δε, αν όλα πάνε καλά στην προετοιμασία να ανα-προσαρμοσθεί ο ρυθμός στόχου και αυτό είναι κάτι που φαίνεται κυρίως μέσα από κάποιον αγώνα-ημι (και λοιπους παραγοντες όπως πχ πληρη προσαρμογή στις παραμέτρους προπονησης, δηλαδή να σου βγαίνουν οι προπονήσεις στους δοσμένους ρυθμούς Άνετα! Εδώ βεβαια , και μιλώντας πάντα για τον μαραθώνιο, παίζει αρκετό ρίσκο.).



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το long που αναφέρεις εδώ αφορά την προπαρασκευαστική περίοδο, που είναι ΠΡΙΝ την περίοδο φόρτωσης-tapering. Εκεί είναι πιο παραγωγικό να τρέχει κάποιος με σταθερό ρυθμό easy και προοδευτικά να προσεγγίζει τις 2,5 ώρες το πολύ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 11/01/2013 13:17:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
toulge

4.12/χλμ για 20άρι είναι 1 ώρα και 24 λεπτά
Μαζί με 4χλμ προθέρμανση καλά είναι
Δεν φθάνουν δίωρο!!!

Αλήθεια το 4.12 που έβγαλες στο 30λεπτο
με 169 παλμούς
σου φανήκανε εύκολα;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  13:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να τρεξεις Μαραθωνιο αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι πρεπει να δουλεψεις εντασεις κοντα στον ρυθμο Μαραθωνιου.
Δηλαδη διαλλειματικες οχι πολυ μακρια απο αυτον αλλα ουτε και τα λονγκ Ραν στυλ Επιταφιου.
Δηλαδη αν θες να κανεις πχ 3 ωρε καλο ειναι οι διαλλειματικες σου πχ 1000αρια να ειναι με πολλες επαναληψεις πχ 10-12 τα οποια ανεβαινουν σταδιακα και γυρω στο 3,55-4 αλλα με πολυ μικρο διαλλειμμα.
Τα μεγαλα τα κανεις στο 4,50 και τα τεμπο μεχρι 1 ωρα λιγο πιο γρηγορα απο τον ρυθμο Μαραθωνιου δλδ στο 4,05-4,10 και κανεις και καποια κομματια οπως αυτα που λεει ο GERMANOS λιγο πιο αργα απο τον ρυθμο αγωνα δηλαδη στο 4,25-30 περιπου.
Με συνολο 80-90χλμ καθε εβδομαδα και με μεγαλα μεχρι 30χλμ ΜΑΞ.
Βεβαια αυτα για μεχρι και 2,50 απο εκει και κατω αλλαζουν τα δεδομενα οπως ο ογκος πχ.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000