Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(μα γιατί μιλάμε σε β' πληθυντικό, ποιοι εμείς κι εσείς;;;; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by sam

Τα χουμε πει όλα και επαναλαμβανόμαστε...

Γυπαετέ, εκτός και εάν είσαι νομικός ο ίδιος επέτρεψε μονο να θεωρώ ότι εχω μια πιο άμεση σχέση με τα νομικά εγώ γιατί μεγάλωσα και εξακολουθώ να είμαι σε σπίτι νομικών... και επίσης γνωρίζω πολύ καλά τι λέω και όχι τι λέτε εσείς ότι λέω... Μη φοβάστε λοιπόν δεν θα έρθουν τα τανκς απο μένα... Απο κάποιους άλλους με τις απόψεις των οποίων συμφωνείτε να τα περιμένετε

Για την ιστορία πάντως καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο νόμος αποδέχεται και δικαιολογεί ακόμα και "παράνομες" ενέργειες... Τα πάντα κρίνονται είπαμε και ο κριτής όσο και να το διεκδικείτε αποκλειστικά δεν είστε εσείς.



Ούτε εσείς!



Σε αυτό συμφωνούμε. ΟΛΟΙ ΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ, ΤΕΛΙΚΑ...

Οι νόμοι είναι απλά ένα πλαίσιο κανόνων που αλλάζει διαρκώς μέσα στα χρόνια και μπορούν να εξυπηρετούν το δίκαιο αλλά και την αδικία... Εξελισσόμαστε και προχωράμε...

Edited by - sam on 05/03/2013 13:40:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κοινωνία μπορεί να κρίνει αλλά ευθύνη σε τίποτα δεν έχει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι βρε Σταμάτη, απλά το πόσο, προς τα ποια κατεύθυνση και πώς αλλάζουν οι νόμοι, το προς τα πού προχωράει η εξέλιση, είναι θέματα κουβέντας και, συχνά, διαφωνιών!

Edited by - Rigelian on 05/03/2013 13:42:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και συγκρούσεων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστό ΚΑΙ αυτό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα ειδατε που συμφωνειτε εσεις οι δυο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  13:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΟ χω επαναλάβει. Ο χίτλερ ήταν αρχικά ένας "δημοκρατικά" εκλεγμένος ηγέτης.

Τον έκρινε η ιστορία. Εάν το θέμα μας είναι πότε ήταν δίκαια η αντίδραση των γερμανών και εάν αυτή μπορούσε να ήταν δικαιολογημένη μόνο εάν ήταν πραξικοπηματίας ή μόνο όταν αποκαλύφθηκαν οι παράνομες πράξεις του (που "παράνομες" δεν ήταν πλέον αφου ακόμα και την μετέπειτα εισβολή του στα γειτονικά κράτη νομότυπα την έκανε σύμφνωα με το δικό του επιβαλλόμενο δίκαιο) ....τότε ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ στους παράνομους γερμανούς που αντιδρούσαν στις κρυφές δολοφονίες και στα τρελά σχέδια του αλλόφρων μια δεκαετία πριν...

Δεν συγκρίνω τίποτα. Απλα λέω ότι τα πάντα κρίνονται απο την ιστορία. Μπορεί οι μελλοντικοί ιστορικοί π.χ. να έχουν μια τελείως διαφορετική θεώρηση για τη "δημοκρατία" απο αυτήν που έχουμε σήμερα...

Edited by - sam on 05/03/2013 13:55:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ μια φορά, κατέβηκα να πάρω τον ΗΣΑΠ από Ομόνοια Βικτώρια. Μία στάση.
Βιαζόμουν βλέπετε...

Βγάζω χτυπάω εισιτήριο, πάω περιμένω στις αποβάθρες γινόταν το ΑΔΙΑΧΩΡΗΤΟ.
Και το αδιαχώρητο γινόταν επειδή εκείνη την μέρα, κάτι είχε γίνει και το τραίνο σε ώρα αιχμής έκανε 30λεπτά να περάσει.

Όταν τελικά πέρασε, δεν κατάφερα να μπώ στο βαγόνι γιατί ήταν 150% γεμάτο.
Ήδη είχαμε φάει πάνω από 35λεπτά.
Και το επόμενο τραίνο θα είχε ακριβώς την ίδια κατάληξη. Πάλι ή δεν θα έμπαινα καν, ή αν έμπαινα δεν ξέρω πως θα έβγαινα.

Τι να έκανα, άλλαξα γνώμη, το εισιτήριο όμως το είχα ήδη χτυπήσει.
Πάω στο εκδοτήριο, λέω πέρασε το τραίνο, δεν κατάφερα να επιβιβαστό, θέλω πίσω τα χρήματά μου. Λέει δεν γίνεται.
Πάω στον σταθμάρχη, λέω δεν κατάφερα να επιβιβαστώ, θέλω πίσω τα χρήματά μου. (1€ τότε... ) λέει δεν γίνεται, πρέπει να κάνετε παράπονο στο site.
Κάνω παράπονο στο site, και τελικά ΠΗΡΑ ΤΑ @@ ΜΟΥ.

Δεν είχαν πουθενά ειδοποίηση ότι τα δρομολόγια δεν είναι κανονικά, δεν κατάφερα να κάνω χρήση του εισιτηρίου και ας το χτύπησα, και όμως με γράψαν κανονικά.



Υπάρχουν πολλές παρόμοιες μικρές περιπτώσεις που βαριέσαι να ασχοληθείς. Στις ΔΟΥ να δείτε γέλια (κλάμματα...).
Τεσπα,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Τα χουμε πει όλα και επαναλαμβανόμαστε...

Γυπαετέ, εκτός και εάν είσαι νομικός ο ίδιος επέτρεψε μονο να θεωρώ ότι εχω μια πιο άμεση σχέση με τα νομικά εγώ γιατί μεγάλωσα και εξακολουθώ να είμαι σε σπίτι νομικών... και επίσης γνωρίζω πολύ καλά τι λέω και όχι τι λέτε εσείς ότι λέω... Μη φοβάστε λοιπόν δεν θα έρθουν τα τανκς απο μένα... Απο κάποιους άλλους με τις απόψεις των οποίων συμφωνείτε να τα περιμένετε

Για την ιστορία πάντως καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο νόμος αποδέχεται και δικαιολογεί ακόμα και "παράνομες" ενέργειες... Τα πάντα κρίνονται είπαμε και ο κριτής όσο και να το διεκδικείτε αποκλειστικά δεν είστε εσείς.

...και μια απάντηση απο αλλού. Ναι -δυστυχώς- η δικαιοσύνη ΔΕΝ είναι κράτος γιατί το κράτος δυστυχώς δεν είναι κράτος... Οταν γίνει να το δούμε.



Ναι είμαι δικηγόρος, το έχω ξαναγράψει άλλωστε. Όντως τα έχουμε και ήδη ολα. Μη μπερδεύεις τον Χιτλερ και τη Γερμανια του μεσοπολέμου με την σημερινή Ελλάδα και τον Σαμαρά (;), όπως επίσης τον βιαστη με τα μεταλλεία, μόνο αυτό έχω να προσθέσω, είναι ανόμοιες καταστάσεις... Ούτε φυσικά επειδη εκλέχτηκε ο Χίτλερ θα αμφισβητούνται όλες οι εκλογικές αναμετρήσεις εφεξής ή η ίδια η αρχή της πλειοψηφίας-δημοκρατίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(χωρίς να θέλω να σε προβάλω πάντως και το δικηγόρος στη πραγματικότητα δε μου λέει τίποτα απο μόνο του -προσωπικα εμένα και απο τη δική μου εμπειρία- αλλά να δεκτώ λοιπόν χωρίς καμία ένσταση για τη κουβέντα ότι γνωρίζεις καλά νομικά και επίσης γνωρίζεις οτι ο νόμος δικαιολογεί και παράνομες ενέργειες υπο προϋποθέσεις και ειδικά όταν παραβιάζονται σημαντικότερα δικαιώματα.)

Παράδειγμα εδώ:
http://dikastis.blogspot.gr/2013/01/blog-post_12.html

Ας δεκτούμε λοιπόν ότι το δικαστήριο είναι υπεύθυνο να αποφασίσει για τη παρανομία του καθενός και όχι το φορουμ του RN

Edited by - sam on 05/03/2013 14:21:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ μια φορά, κατέβηκα να πάρω τον ΗΣΑΠ από Ομόνοια Βικτώρια. Μία στάση.
Βιαζόμουν βλέπετε...

Βγάζω χτυπάω εισιτήριο, πάω περιμένω στις αποβάθρες γινόταν το ΑΔΙΑΧΩΡΗΤΟ.
Και το αδιαχώρητο γινόταν επειδή εκείνη την μέρα, κάτι είχε γίνει και το τραίνο σε ώρα αιχμής έκανε 30λεπτά να περάσει.

Όταν τελικά πέρασε, δεν κατάφερα να μπώ στο βαγόνι γιατί ήταν 150% γεμάτο.
Ήδη είχαμε φάει πάνω από 35λεπτά.
Και το επόμενο τραίνο θα είχε ακριβώς την ίδια κατάληξη. Πάλι ή δεν θα έμπαινα καν, ή αν έμπαινα δεν ξέρω πως θα έβγαινα.

Τι να έκανα, άλλαξα γνώμη, το εισιτήριο όμως το είχα ήδη χτυπήσει.
Πάω στο εκδοτήριο, λέω πέρασε το τραίνο, δεν κατάφερα να επιβιβαστό, θέλω πίσω τα χρήματά μου. Λέει δεν γίνεται.
Πάω στον σταθμάρχη, λέω δεν κατάφερα να επιβιβαστώ, θέλω πίσω τα χρήματά μου. (1€ τότε... ) λέει δεν γίνεται, πρέπει να κάνετε παράπονο στο site.
Κάνω παράπονο στο site, και τελικά ΠΗΡΑ ΤΑ @@ ΜΟΥ.

Δεν είχαν πουθενά ειδοποίηση ότι τα δρομολόγια δεν είναι κανονικά, δεν κατάφερα να κάνω χρήση του εισιτηρίου και ας το χτύπησα, και όμως με γράψαν κανονικά.



Υπάρχουν πολλές παρόμοιες μικρές περιπτώσεις που βαριέσαι να ασχοληθείς. Στις ΔΟΥ να δείτε γέλια (κλάμματα...).
Τεσπα,



Μηπως λοιπον εάν "παρανόμως" το έδινες στον επόμενο (και έπαιρνες και μισό ευρώ πίσω λέω εγώ) θα ήταν πιο ΔΙΚΑΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ η ενέργεια σου? Δεν μεταφέρθηκες τελικά ...δεν χρεώθηκες.

Μη μου πεις έτσι ξεκινάνε όλα... μπορεί αύριο ο καθένας να κάνει όπια παρανομία θέλει κτλ ....Μίλάω καθαρά για τη συγκεκριμένη περίπτωση και ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ το οποίο ας δεκτούμε ότι δεν θα επηρρεάσει τίποτα άλλο,

Edited by - sam on 05/03/2013 14:17:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα αν ό,τι θεωρούμε σωστό αν και παράνομο και ξεκινήσουμε να το πράττουμε αδιαφορώντας για τον νόμο, έχοντας ως πυξίδα μόνο την υποκειμενική μας άποψη περί σωστού/λάθους, ηθικού/ανήθικου, νόμιμου/παράνομου, θα γίνουμε ένα μπάχαλο!

(άσχετο με αυτό, όταν χρησιμοποιώ μετρό πάντα μετά δίνω το εισιτήριο σε όποιον θέλει)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Μα αν ό,τι θεωρούμε σωστό αν και παράνομο και ξεκινήσουμε να το πράττουμε αδιαφορώντας για τον νόμο, έχοντας ως πυξίδα μόνο την υποκειμενική μας άποψη περί σωστού/λάθους, ηθικού/ανήθικου, νόμιμου/παράνομου, θα γίνουμε ένα μπάχαλο!

(άσχετο με αυτό, όταν χρησιμοποιώ μετρό πάντα μετά δίνω το εισιτήριο σε όποιον θέλει)




Πισω απο το εισιτηριο λεει οτι απαγορευεται η μεταβιβαση νομιζω, ισχυει οντως αυτο?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  14:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η γνώμη σου είναι ότι θα γίνουμε μπάχαλο... Η γνώμη κάποιου που πιστευει π.χ ότι είναι πλειοψηφούσα η "καλοσύνη" στη κοινωνίας μας (σε αντίθεση με τη μειοψηφούσα δολιότητα που ωστόσο κυριαρχει και μας επιβάλλει το δικό της) είναι ότι μπορεί και να γίνουμε καλύτερη κοινωνία. Εσύ μπορεί να φοβάσαι το κακό στον ανθρώπου ...και εγώ να ελπίζω στο καλο.

ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ (που θα γίνουνε μπάχαλο π.χ που λες εσύ) ....ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ Ή ΟΧΙ? ....Αυτό ρώτησα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000