Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ή ας αντιδράσουν πρώτα γιατί αυτο ΕΠΕΙΓΕΙ (όπως και η έναρξη της αποψίλωσης και των εργασιών καταστροφής στις σκουριές απέναντί σε μια δικαστική διαμάχη δεκαετιών για να βρουνε το δίκιο τους) και ας αφήσουν μετά τα δικαστήρια και τη κοινωνία να αποφασίσει για το δίκαιο της ενέργειας τους...
--------------------

Αγαπητέ Sam υπάρχουν και τα ασφαλιστικά μέτρα και οι αιτήσεις αναστολής, όπως θα ξέρεις αφού προέρχεται απο νόμοι οικογένεια. Κατά συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι έχουν την δυνατότητα να βρουν το δίκιο τους, εάν έχουν δίκιο και αφού όπως είπες αυτό θα το κρινουν τα δικαστήριο και όχι το φόρουμ. Εκείνος που θα έχει το πρόβλημα από την καθυστέρηση είναι ο ιδιώτης επιχειρηματίας, όπως έχουν δείξει πλείστες όσες περιπτώσεις με ή χωρίς κορμορανους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  17:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εδώ διαφωνούμε με τον Σταμάτη θεμελιωδώς σε θεωρητικό επίπεδο:
Εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο ανθρώπους μορφωμένους, ειδικούς, για να απονείμουν δικαιοσύνη, παρά γενικά και αόριστα "ένστικτα". Πάντα είχα μεγάλη αντίρρηση στην παρουσία ενόρκων, θεωρώ ότι δεν υπάρχει "κοινό περί δικαίου αίσθημα" (ξ κοινή η γνώμη, μια κοινή μια πόρνη!) αλλά δεν έχω νομική παιδεία, οπότε απλά είναι υποκειμενικόταες απόψεις σε μια κουβέντα καφενείου!

Edited by - Rigelian on 05/03/2013 17:09:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  17:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam
Πάλι ότι θες διαβάζεις. Εγώ σε ενημέρωσα ότι τα δικαστήρια που αποδέχεσαι εσύ καταρχάς (άσε με εμένα και τη σχέση μου μαζί τους) αποδέχονται τα ΙΔΙΑ την ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ...Το έγραψα για να μην νομίζουμε πως επειδή λέμε πως μια πραξη αντιδρασης είναι παράνομη ότι αυτό θα τελεσιδικήσει και έτσι. Ας περιμένετε τουλάχιστον την κρίση του δικαστηρίου όσοι τα επικαλείστε.

Αυτό με το "δημοκρατία α λα καρτ" είναι απίστευτο πόσες φορές το έχω ακούσει για συνετισμό απο διαφορετικά στόματα το τελευταίο καιρό....



Καλά ότι γενικα και αοριστα τα δικαστήρια αποδέχονται την αυτοδικία επειδή παρέθεσες την συγκεκριμένη απόφαση του μονομελους πλημμελειοδικειου είναι το λιγότερο ατυχές. Το άσε με εμένα και τη σχέση μου με τα δικαστήρια δεν προάγει την συζήτηση, ή τα σέβεσαι ή δεν τα σέβεσαι, και επειδη ο ίδιος ανέφερες να κρίνουν αυτά και όχι το φόρουμ, θεώρησα ότι τα αναγνωριζεις. Μπορεί να έκανα και λάθος, αυτό εσυ θα μας το πεις.
Είναι εκπληκτικό το πως καθε φορά ξεκινάς απο το ενα (ο χιτλερ ψηφίστηκε, το μον. πλημ. έκρινε σε αυτή την περίπτωση αυτό) και κανείς ενα τεραστιο λογικό άλμα για να καταλήξεις στο... εκατο (αδιαφορείστε για το τι ψήφισε το εκλογικό σώμα, αγνοήστε όλοι κατα βούληση και ανάλογα με το ένστικτό σας νομούς και δικαστήρια και βαράτε αβέρτα)...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  17:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ok ...ας το αφήσουμε εδώ όχι επειδή δεν σέβομαι την κουβέντα αλλά έχω δουλειά και δεν θεωρω ότι θα πουμε και πολλά παραπάνω.

Η άποψη μου ήταν ξεκάθαρη. Αναφέρομαι πρωτίστως στη κοινωνική διάσταση της όποιας αυτοδικίας του πολίτη που νιώθει ότι ότι αυτή είναι η μοναδική του επιλογή ...Εσεις επιμένετε ότι συζητώ για κάτι άλλο. Οκ δεκτό σας αντιλήφθηκα.


Edit: Επίσης πιστεύω ότι οι περισσότεροι που ηθικολογείτε κατηγορηματικά ενάντια στην ατομική κρίση περι ηθικής και δικαίου (κοινωνική κρίση περι ηθικής και δικαίου βέβαια είπα εγώ) είστε ανακόλουθοι και καθημερινά στη ζωή σας ενεργείτε διαφορετικά των θεωριών σας.... Απλά πιστεύετε πως μόνο εσείς είστε αρκετά μορφωμένοι και εξυπνοι για να εμπιστευτείτε τη κρίση σας.

Αυτά τα 2 ΜΟΝΟ.

Edited by - sam on 05/03/2013 17:46:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  17:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για άλλη μια φορά πλατιάσαμε
σε σημείο να χάσουμε πάλι το δάσος.

Αλλά είπα :
Γενιά που διάβασε τους "Άθλιους"
θα την περίμενα πιο ευαισθητοποιημένη.

Γενιά δε, που αγνόησε τους "Άθλιους"
λυπάμαι για λογαριασμό των γονιών της.

Και ... πως είπατε;
Το έργο είναι εκτός τόπου κι εποχής
επειδή γράφτηκε πριν 150 χρόνια;

Παντού θα βρίσκουμε Αγιάννηδες,
πάντα θα μας καταδιώκουν Ιαβέρηδες
κάποιοι θα εξαναγκάζονται σε ... Τιτίκες,
άλλοι θα συμπεριφέρονται σαν Θεναρδιέροι
κι άλλοι θα πέφτουν σαν Γαβριάδες.

Αλλά...
δεν είναι τυχαίο πλέον
που οι μολόχες κάνουν δηλώσεις
και ο κόσμος τις παίρνει για πλατάνια.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  17:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εχει δίκιο ο Διαμαντής.

Η θέση μου είναι αυτή ...και κακώς μπήκα στη διαδικασία πλατιάσματος και την προσπάθεια να σας την προβάλλω σε δικαστικές αποφάσεις, άμεσα παραδείγματα και ιστορικές αναφορές.Όποιος τη καταλαβαίνει καλώς και -ΠΙΘΑΝΑ- να μπορούμε κιόλας να κάνουμε συζήτηση ουσίας. Οποιος οχι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Edited by - sam on 05/03/2013 17:57:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  18:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Υπάρχει σε άλλο τόπικ μια φωτό με λακούβα. Με αφορμή αυτό, σκεφτόμουν ότι πάρα πολύς κόσμος
1. δεν ξέρει τι δυνατότητες έχει
2. δεν κάνει κάτι πέρα από το να αερολογεί χωρίς ουσία.


Η λακούβα που λες, που δεν είναι απλά μια λακούβα που έγινε μόνη της, αλλά μία τρύπα που έσκαψαν κάποιοι, είναι 50 μέτρα από το Δημαρχείο 9το γράφει και στο κείμενο που προφανώς δεν έκανες τον κόπο να το διαβάσεις) και είναι και ακριβώς σε σημείο που κάθονται οι αστυνομικοί με τα μηχανάκια τους. Ακριβώς στη μέση της νησίδας, σταυθμευμένη όλη μέρα μία BMW 7αρα με φιμέ τζάμια. Και οι αστυνομικοί να πίνουν τον καφέ τους.
Αν ήταν να κάνω καταγγελία για οτιδήποτε βλέπω στραβό στο δρόμο, θα έπρεπε να είμαι όλη μέρα και να κάνω καταγγελίες. Όταν βλέπεις παντού τρύπες, λακούβες, χαλασμένα πεζοδρόμια, καμμένες λάμπες, αυτοκίνητα σταθμευμένα παράνομα παντού, δέντρα-κολώνες σε πεζοδρόμια πλάτους ενός μέτρου, πεζοδρόμια που όταν βρέχει πρέπει να πιάνεσαι από τον τοίχο για να μην πέσεις, σκουπίδια παντού, καφετέριες να έχουν κλείσει πεζοδρόμια (ακόμα και ολόκληρους δρόμους) με τα τραπεζοκαθίσματα, τότε έχει νόημα να κάνεις καταγγελία;
Αλλά ξέχασα βελτιωθήκαμε 50% αφού μπήκαν φυλακή 2-3 πολιτικοί και πιάσανε και τον Βλαστό. Η ποιότητα της καθημερινής μας ζωής που έχει γυρίσει 30 χρόνια πίσω δεν έχει σημασία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  18:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Rigelian

Υπάρχει σε άλλο τόπικ μια φωτό με λακούβα. Με αφορμή αυτό, σκεφτόμουν ότι πάρα πολύς κόσμος
1. δεν ξέρει τι δυνατότητες έχει
2. δεν κάνει κάτι πέρα από το να αερολογεί χωρίς ουσία.


Η λακούβα που λες, που δεν είναι απλά μια λακούβα που έγινε μόνη της, αλλά μία τρύπα που έσκαψαν κάποιοι, είναι 50 μέτρα από το Δημαρχείο 9το γράφει και στο κείμενο που προφανώς δεν έκανες τον κόπο να το διαβάσεις) και είναι και ακριβώς σε σημείο που κάθονται οι αστυνομικοί με τα μηχανάκια τους. Ακριβώς στη μέση της νησίδας, σταυθμευμένη όλη μέρα μία BMW 7αρα με φιμέ τζάμια. Και οι αστυνομικοί να πίνουν τον καφέ τους.
Αν ήταν να κάνω καταγγελία για οτιδήποτε βλέπω στραβό στο δρόμο, θα έπρεπε να είμαι όλη μέρα και να κάνω καταγγελίες. Όταν βλέπεις παντού τρύπες, λακούβες, χαλασμένα πεζοδρόμια, καμμένες λάμπες, αυτοκίνητα σταθμευμένα παράνομα παντού, δέντρα-κολώνες σε πεζοδρόμια πλάτους ενός μέτρου, πεζοδρόμια που όταν βρέχει πρέπει να πιάνεσαι από τον τοίχο για να μην πέσεις, σκουπίδια παντού, καφετέριες να έχουν κλείσει πεζοδρόμια (ακόμα και ολόκληρους δρόμους) με τα τραπεζοκαθίσματα, τότε έχει νόημα να κάνεις καταγγελία;
Αλλά ξέχασα βελτιωθήκαμε 50% αφού μπήκαν φυλακή 2-3 πολιτικοί και πιάσανε και τον Βλαστό. Η ποιότητα της καθημερινής μας ζωής που έχει γυρίσει 30 χρόνια πίσω δεν έχει σημασία.



Οπότε αφού δεν καλύπτεσαι με την καταγγελία ή με την αγωγή, πάρε κι εσύ ένα καλάσνικοφ κι αρχίνα...
Κι όπως πολύ σωστά λέει κι ο Rigelian για την κάθε λακκούβα φταίμε όλοι, γιατί ακριβώς συνεχίζουμε τον δρόμο μας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  18:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Rigelian

Υπάρχει σε άλλο τόπικ μια φωτό με λακούβα. Με αφορμή αυτό, σκεφτόμουν ότι πάρα πολύς κόσμος
1. δεν ξέρει τι δυνατότητες έχει
2. δεν κάνει κάτι πέρα από το να αερολογεί χωρίς ουσία.


Η λακούβα που λες, που δεν είναι απλά μια λακούβα που έγινε μόνη της, αλλά μία τρύπα που έσκαψαν κάποιοι, είναι 50 μέτρα από το Δημαρχείο το γράφει και στο κείμενο που προφανώς δεν έκανες τον κόπο να το διαβάσεις) και είναι και ακριβώς σε σημείο που κάθονται οι αστυνομικοί με τα μηχανάκια τους. Ακριβώς στη μέση της νησίδας, σταυθμευμένη όλη μέρα μία BMW 7αρα με φιμέ τζάμια. Και οι αστυνομικοί να πίνουν τον καφέ τους.
Αν ήταν να κάνω καταγγελία για οτιδήποτε βλέπω στραβό στο δρόμο, θα έπρεπε να είμαι όλη μέρα και να κάνω καταγγελίες. Όταν βλέπεις παντού τρύπες, λακούβες, χαλασμένα πεζοδρόμια, καμμένες λάμπες, αυτοκίνητα σταθμευμένα παράνομα παντού, δέντρα-κολώνες σε πεζοδρόμια πλάτους ενός μέτρου, πεζοδρόμια που όταν βρέχει πρέπει να πιάνεσαι από τον τοίχο για να μην πέσεις, σκουπίδια παντού, καφετέριες να έχουν κλείσει πεζοδρόμια (ακόμα και ολόκληρους δρόμους) με τα τραπεζοκαθίσματα, τότε έχει νόημα να κάνεις καταγγελία;
Αλλά ξέχασα βελτιωθήκαμε 50% αφού μπήκαν φυλακή 2-3 πολιτικοί και πιάσανε και τον Βλαστό. Η ποιότητα της καθημερινής μας ζωής που έχει γυρίσει 30 χρόνια πίσω δεν έχει σημασία.



Οπότε αφού δεν καλύπτεσαι με την καταγγελία ή με την αγωγή, πάρε κι εσύ ένα καλάσνικοφ κι αρχίνα...
Κι όπως πολύ σωστά λέει κι ο Rigelian για την κάθε λακκούβα φταίμε όλοι, γιατί ακριβώς συνεχίζουμε τον δρόμο μας...


Πού κολλάει το καλάσνικοφ; Σε τι ακριβώς διαφωνείς από όσα έγραψα; Έχουμε 2 παραδείγματα πιο πάνω που ό ένας πήγε στο Δημαρχείο και του είπαν "άστο καλύτερα δεν θα βγάλεις άκρη" και ο άλλος έκανε καταγγελία και πάλι δεν κέρδισε κάτι. Όταν όλα είναι σωστά και δεις κάτι λάθος θα πάρεις και τηλέφωνο και θα κάνεις και καταγγελία. Όταν όμως βλέπεις κάθε 10 μέτρα κάτι λάθος, τότε το αφήνεις γιατί ξέρεις ότι δεν πρόκειται να το διορθώσουν.
Και όχι δεν φταίμε όλοι για την λακούβα, φταίνε οι υπεύθυνοι. Και μη μου πεις ότι εμείς τους ψηφίσαμε. Έχεις ακούσει ποτέ εσύ κάποιον υποψήφιο δήμαρχο να λέει ότι δεν θα ανοίγει τρύπες στη μέση του δρόμου;

Edited by - Nek2000 on 05/03/2013 18:57:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  18:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω λίγο τον αριστερό εδώ, πολλές φορές δεν βρίσκεις το δίκιο σου.
Είναι γεγονός αυτό, νομίζω δεν το αμφισβητεί κανείς (ή μήπως όχι?)

Πχ μια μήνυση να θελήσεις να κάνεις θες 100€. Αν υποθέσουμε πως είσαι ένας άνθρωπος που τα μετράει όλα για να βγεί, αποθαρρύνεσαι σφόδρα να μπείς σε περιπέτειες.
Εγώ όπως σας είπα, και έχω και άλλες παρόμοιες ιστορίες, με κάποια που έχω δει έχω ασχοληθεί. Θεωρώ πως δεν έχω αδιαφορήσει και δεν έχω τυφλά "κράξει".

Μια άλλη πρόσφατη ιστορία, μιας και έχω και εγώ σκύλο.
Είναι ένας σκύλος στο Παγκράτι, Υμηττού, έξω από το ψητοπωλείο Διόνυσος, εκεί που ήταν μέχρι πριν από 1 μήνα τα Goody's.
Γεμάτος τεράστιες φούσκες, σαν να ήταν έγκυος, αλλά σε άλλα σημεία του σώματος. Τον έβλεπα και με έπιασε η καρδιά μου, προσπαθούσε 10λεπτά να κάτσει.
Τον έβλεπα και άλλες φορές, αλλά εκείνη την μέρα που ταλαιπωριόταν για να βολευτεί να κάτσει κάτι με έπιασε.

Μπαίνω εκεί σε ένα μπαράκι/Καφέ στην γωνία, λέω ρε παιδιά δεν τον βλέπετε, είναι κάποιου?
-Όχι μου λέει, εμείς το φροντίζουμε (ενοχλημένοι).
Λέω, δεν σας είπα τίποτα, λέω αν ξέρετε κάτι, όχι μου απαντάνε.
Μην σας τα πολυλογώ, πήρα τηλέφωνο τον δήμο, και σε μερικές ώρες τον είχαν μαζέψει.
Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι τον πηγαίναν για ευθανασία, κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο να το έχεις στην συνειδήση σου, άσχετως αν είναι σωστό ή όχι. Ξαναλέω έχω και εγώ σκύλο (και σκύλους) τα έχω περάσει.
1000δες άλλοι άνθρωποι κανείς δεν ασχολήθηκε. Ήταν όμως ένα τηλέφωνο δουλειά, ή 2 τηλέφωνα. Αν ήταν + 2-3 χαμένες μέρες και 300€-500€, δεν θα το έκανα.

Τελικά ο σκύλος, αφού τον κρατήσαν και τον καθάρισαν από τους (καλοήθης υποθέτω γιατί ήταν σαν μπάλες) όγκους που είχε, είναι ακόμα στην περιοχή και αλωνίζει. Όταν τον είδα μετά από 15μέρες πάλι, που τον θεωρούσα χαμένο (και μάλιστα με την σκέψη ότι εγώ πήρα την απόφαση), μου έφιαξε πραγματικά την μέρα. Ένιωσα ότι έκανα το καλύτερο πράγμα στον κόσμο, και ας ήταν κάτι χαζό. Τον βλέπω κάθε μέρα σχεδόν και τον χαιρετάω, άσχετα αν δεν ξέρει αυτός ποιος είμαι, αφού ποτέ στην ουσία έτσι, φάτσα με φάτσα δεν συναναστραφήκαμε.

Edited by - Deorum on 05/03/2013 19:03:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τάσο
Η αυτεπάγγελτη δίωξη
στην προκείμενη
αλλά και σε πάμπολλες παρόμοιες περιπτώσεις
είναι ή όχι καθήκον της πολιτείας;

Εσύ που ξέρεις το νομικό σύστημα
θεωρείς είναι εύκολο ο κάθε πολίτης
ανεξαρτήτου μόρφωσης :

Να αφήσει τις τρέχουσες δουλειές του.
Να τρέξει στο αστυνομικό τμήμα ή στο δήμο.
Να καταθέσει μήνυση (100€).
Να έρθει αντιμέτωπος με το κατεστημένο.
Να τραβιέται στα δικαστήρια
χάνοντας μεροκάματα και μέρος της αξιοπρέπειάς του
επί 3 - 5 χρόνια
για να γίνει το αυτονόητο;

Που στο τέλος και η λακκούβα θα έχει ήδη κλείσει
και ο πολίτης θα έχει απηυδήσει.

Τι να σου εξιστορήσω εγώ κι ο καθένας εδώ μέσα
για τον τρόπο που λειτουργεί το νομικό σύστημα
όσο συνεπής και αδιάφθορος κι αν είναι ο δικηγόρος ή ο δικαστής.
Αφοί κι εσύ τα ξέρεις από μέσα.

Αν θέλεις άλλο ένα case study :
Όταν κάνεις καταγγελία σε επίσημο φορέα του κράτους (ΕΦΕΤ)
ότι η "Χ" αλυσίδα σούπερ μάρκετ δεν τηρεί τους κανόνες υγιεινής,
(κι αυτό το κάνεις - όχι για να αποζημιωθείς ή να τιμωρήσεις -
αλλά για να επιστήσεις την προσοχή και να διασφαλίσεις την δημόσια υγεία)
και τραβιέσαι 5 χρόνια στα δικαστήρια,
και χάνεις μεροκάματα από την εργασία σου,
κι αναγκάζεσαι να μετακινηθείς στο κέντρο της Αθήνας (μποτιλιάρισμα, στάθμευση μετ' αντιτίμου κλπ),
με αναβολές γιατί απουσίαζε ο δικηγόρος του εναγομένου
γιατί έπεσες σε απεργία δικηγόρων,
γιατί έπεσες σε στάση δικαστικών,
να κινδυνεύεις να βρεθείς κατηγορούμενος
(αλίμονο, ποιος είσαι εσύ που τόλμησες να τα βάλεις με την πολυεθνική αλυσίδα!),
και εντέλει να καταδικάζεται σε 6μηνη φυλάκιση με αναστολή
λες κι εγώ - σαν καταναλωτής - με ενδιέφερε η τιμωρία και όχι η πρόληψη προς αποφυγή διατροφικών κινδύνων,
ε, τότε
να μην σηκώνουμε ανάστημα μήτε και δια της νομίμου οδού
γιατί στο τέλος θα μας πούνε και φιλόδικους!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και η διάψευση... Εάν την πληροφορία την είχε μεταδώσει η Αυγή να λέγα ναι ...ειναι πιθανό ....ΑΛΛΑ ΤΟ "ΕΓΚΥΡΟ" ΒΗΜΑ???

--------------------------------

Με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο διαψεύδεται η είδηση πως εκπρόσωποι 11 πολυεθνικών εταιρειών ζήτησαν από τον υπουργό Ανάπτυξης Κωστή Χατζηδάκη να δοθεί νομοθετικά η δυνατότητα να προσλαμβάνουν νέους ανέργους με μισθούς 300 ευρώ το μήνα για μερική απασχόληση.

Την πληροφορία είχε μεταδώσει το Βήμα, επικαλούμενο αποκλειστικές πληροφορίες, αλλά αμέσως τόσο οι εταιρείες, όσο και ο υπουργός Ανάπτυξης Ανταγωνιστικότητας Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων έσπευσαν να διαψεύσουν.

«Δεν ειπώθηκε από κανέναν ότι πρέπει να μειωθεί ο κατώτατος μισθός... Ήμουν αυτόπτης μάρτυς. Δεν αναφέρομαι στη διάψευση μόνο της εταιρείας, προσθέτω και τη δική μου μαρτυρία. Δεν υπήρξε τέτοια τοποθέτηση» διευκρίνισε ο κ. Χατζηδάκης σε ραδιοφωνική συνέντευξή του στον Alpha.

Μετά το πρόσφατο δημοσίευμα, η απάντηση από την πλευρά των εταιρειών ήταν άμεση, σπεύδοντας να διαψεύσουν πως ζήτησαν κάτι τέτοιο.

Η Barilla Hellas επανέλαβε ότι ουδέποτε διατύπωσε ή εξέφρασε απόψεις που σχετίζονται με τη μείωση μισθών στην Ελλάδα και τόνισε ότι οι απόψεις αυτές όχι μόνο δεν την αντιπροσωπεύουν αλλά τη βρίσκουν απολύτως αντίθετη.

«Είναι τουλάχιστον λυπηρό, σε μια εποχή που οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα, πολυεθνικές ή εγχώριες, δίνουν τη μάχη τους όχι μόνο για να διατηρήσουν αλλά και να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας ενισχύοντας την ανάπτυξη, να λοιδορούνται μέσα από ανεύθυνα και ψευδή δημοσιεύματα που αποπροσανατολίζουν τις προσπάθειες ανασύνταξης της οικονομίας της χώρας» σημείωσε στην ανακοίνωσή της.

Παράλληλα, κάθετα αντίθετη σε σενάρια για περαιτέρω μειώσεις μισθών στην Ελλάδα τάχθηκε και η Henkel Hellas.

«Τέτοια μέτρα δεν την αντιπροσωπεύουν, καθώς θεωρεί ότι δε θα συμβάλουν στην οικονομική ανάκαμψη της χώρας και την επιστροφή σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης. Αντίθετα, στόχος και δέσμευση της εταιρείας είναι, μέσα από πρωτοβουλίες, που αναπτύσσει, να ενισχύσει την παρουσία της στην Ελλάδα, στηρίζοντας την παραγωγική δραστηριότητα, τις επενδύσεις και την απασχόληση», όπως ανέφερε χαρακτηριστικά σε ανακοίνωσή της η εταιρεία.

Τέλος, η Nestle διέψευσε πως ζήτησε αλλαγή στον χρόνο προειδοποίησης του εργαζομένου για απόλυση στη συνάντηση με τον κ. Χατζηδάκη.

«Ούτε ο κ. Raymond Franke ούτε οποιοσδήποτε άλλος εκπρόσωπος της εταιρείας μας έθεσαν ποτέ το παραπάνω ζήτημα μεταξύ των προτάσεών τους για τη βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος στην Ελλάδα» σημείωσε, εκφράζοντας την έκπληξή της για τα δημοσιεύματα.

Πηγή: Κυβέρνηση και πολυεθνικές διαψεύδουν την πρόταση για μείωση του κατώτατου μισθού | iefimerida.gr

http://www.iefimerida.gr/node/93532#ixzz2MgZriZKk
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@NEK2000:
Το εξηγώ λοιπόν: στις διάφορες ασχήμιες, αδικίες κλπ που συναντάμε υπάρχουν δύο λύσεις. Ο δρόμος της κατ'εμέ αρετής, δηλαδή της νομιμότητας, που σημαίνει κάνεις καταγγελία, αγωγή, μήνυση, διαμαρτυρία ή όπως αλλιώς θες πες το, και ο άλλος δρόμος, της αυτοδικίας, των εμπρησμών, της βίας κλπ. Επειδή απαξίωσες πλήρως τον πρώτο δρόμο, κατά λογική αναγκαιότητα οδηγούμαστε στον δεύτερο, τον οποίο διεξοδικώς έχω κατακρίνει σε αυτό και σε αλλα θρεντς.
Και δυο λόγια ακόμα: το να ρωτήσεις τον αντίδικο δηλαδή τον αντίπαλό σου σε ενδεχόμενη προσφυγή στα δικαστήρια, δηλαδή τον αντιδήμαρχο, τι να κάνεις, όπως έπραξε ο φίλος μας, δεν λέει τίποτα και είναι εξαρχής καταδικασμένο σε αποτυχία. Τι περιμένεις να σου πει, κάνε μας αγωγή; Αν δεν σου αρέσει η απάντηση του δικηγόρου σου ή δεν σε πείθει, ρωτάς δεύτερον. Εν πάση σε περιπτώσει εσύ τι προτείνεις ως λύση σε αντίστοιχες περιπτώσεις; Νομιμότητα, αυτοδικία ή να προσπεράσεις την λακούβα σα να μην υπήρχε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγγνώμη αλλά αν είναι για μερική απασχοληση 300€, είναι άσχημα? Εγώ πάντως το έχω κάνει και ήμουν και πολύ χαρούμενος.
Είναι καινούργιο και καινοτομικό?
Ο ΟΤΕ δεν το έκανε για 10ετίες?
Άλλες εταιρίες δεν το έχουν κάνει ήδη?

Μιλάμε για ημιαπασχόληση.
Ένας καθηγητής σε φροντιστήριο, όταν έχει 8ώρες την βδομάδα, πόσο νομίζετε ότι παίρνει?
Πιάνεστε από μια λέξη, που ούτε αυτό λέει καλά καλά (γιατί ξαναλέω μιλάμε για ΜΕΡΙΚΗ απασχόληση) και το κάνετε υπερθέμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε, δεν είναι τόσο εύκολο Ριγκελιαν, πριν κάποιους μήνες προσπαθήσανε καλοί άνθρωποι να μπουν στο σπίτι μου, ήμουν και μέσα με τα παιδιά μου!!! Πάω να ανοίξω την πόρτα μετά από μισή ώρα και έλειπε η κλειδαριά, φωνάζω την αστυνομία, 20 λεπτά μετά ήταν στο σπίτι, γράφουνε ότι έχουν να γράψουν και τους λέω: και τώρα? μπορείτε να έρθετε στο τμήμα αλλά...θα φάτε πολλές ώρες και μέρες.
Θέλω να βάλω στα δικαστήρια το ΤΕΒΕ, ναι ναι, απαράδεκτοι είναι, μου λέι η Δικηγόρος μπορεί να σου στοιχίζει αρκετά λεφτά μέχρι να βγει η απόφαση, 2 ή 3000 εύρω και...χρόνια δικαστήριου, μέχρι να βγει η απόφαση. Δύσκολο είναι η απόφαση να βρεις το δίκιο σου αν είσαι άφραγκος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000