Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Ok ...ας το αφήσουμε εδώ όχι επειδή δεν σέβομαι την κουβέντα αλλά έχω δουλειά και δεν θεωρω ότι θα πουμε και πολλά παραπάνω.

Η άποψη μου ήταν ξεκάθαρη. Αναφέρομαι πρωτίστως στη κοινωνική διάσταση της όποιας αυτοδικίας του πολίτη που νιώθει ότι ότι αυτή είναι η μοναδική του επιλογή ...Εσεις επιμένετε ότι συζητώ για κάτι άλλο. Οκ δεκτό σας αντιλήφθηκα.


Edit: Επίσης πιστεύω ότι οι περισσότεροι που ηθικολογείτε κατηγορηματικά ενάντια στην ατομική κρίση περι ηθικής και δικαίου (κοινωνική κρίση περι ηθικής και δικαίου βέβαια είπα εγώ) είστε ανακόλουθοι και καθημερινά στη ζωή σας ενεργείτε διαφορετικά των θεωριών σας.... Απλά πιστεύετε πως μόνο εσείς είστε αρκετά μορφωμένοι και εξυπνοι για να εμπιστευτείτε τη κρίση σας.

Αυτά τα 2 ΜΟΝΟ.



Πάντως λογικά άλματα κάνεις...

Στο edit: Δηλαδή, για να καταλάβω, θεωρείς συλλήβδην ανακόλουθους κάποιους που εκφράζουν διαφορετική άποψη από εσένα;
Αν είναι έτσι, τέτοιες θεωρήσεις δεν είναι εντελώς αντιδημοκρατικές και φασιστικές;

Δηλαδή, εσύ δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία: "αρκετά μορφωμένοι και εξυπνοι για να εμπιστευτείτε τη κρίση σας." ;;;

Επί της ουσίας, δεν κάνεις ακριβώς το ίδιο, απλά σε διαφορετική άποψη;

Διαμαντή, και Αθλίους και Αντιγόνη. Αν αυτά τα θέματα ήταν λυμένα, δεν θα τα συζητούσαμε τώρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

Τάσο
Η αυτεπάγγελτη δίωξη
στην προκείμενη
αλλά και σε πάμπολλες παρόμοιες περιπτώσεις
είναι ή όχι καθήκον της πολιτείας;

Εσύ που ξέρεις το νομικό σύστημα
θεωρείς είναι εύκολο ο κάθε πολίτης
ανεξαρτήτου μόρφωσης :

Να αφήσει τις τρέχουσες δουλειές του.
Να τρέξει στο αστυνομικό τμήμα ή στο δήμο.
Να καταθέσει μήνυση (100€).
Να έρθει αντιμέτωπος με το κατεστημένο.
Να τραβιέται στα δικαστήρια
χάνοντας μεροκάματα και μέρος της αξιοπρέπειάς του
επί 3 - 5 χρόνια
για να γίνει το αυτονόητο;

Που στο τέλος και η λακκούβα θα έχει ήδη κλείσει
και ο πολίτης θα έχει απηυδήσει.

Τι να σου εξιστορήσω εγώ κι ο καθένας εδώ μέσα
για τον τρόπο που λειτουργεί το νομικό σύστημα
όσο συνεπής και αδιάφθορος κι αν είναι ο δικηγόρος ή ο δικαστής.
Αφοί κι εσύ τα ξέρεις από μέσα.

Αν θέλεις άλλο ένα case study :
Όταν κάνεις καταγγελία σε επίσημο φορέα του κράτους (ΕΦΕΤ)
ότι η "Χ" αλυσίδα σούπερ μάρκετ δεν τηρεί τους κανόνες υγιεινής,
(κι αυτό το κάνεις - όχι για να αποζημιωθείς ή να τιμωρήσεις -
αλλά για να επιστήσεις την προσοχή και να διασφαλίσεις την δημόσια υγεία)
και τραβιέσαι 5 χρόνια στα δικαστήρια,
και χάνεις μεροκάματα από την εργασία σου,
κι αναγκάζεσαι να μετακινηθείς στο κέντρο της Αθήνας (μποτιλιάρισμα, στάθμευση μετ' αντιτίμου κλπ),
με αναβολές γιατί απουσίαζε ο δικηγόρος του εναγομένου
γιατί έπεσες σε απεργία δικηγόρων,
γιατί έπεσες σε στάση δικαστικών,
να κινδυνεύεις να βρεθείς κατηγορούμενος
(αλίμονο, ποιος είσαι εσύ που τόλμησες να τα βάλεις με την πολυεθνική αλυσίδα!),
και εντέλει να καταδικάζεται σε 6μηνη φυλάκιση με αναστολή
λες κι εγώ - σαν καταναλωτής - με ενδιέφερε η τιμωρία και όχι η πρόληψη προς αποφυγή διατροφικών κινδύνων,
ε, τότε
να μην σηκώνουμε ανάστημα μήτε και δια της νομίμου οδού
γιατί στο τέλος θα μας πούνε και φιλόδικους!



Δεν είπα ότι ο δρόμος των καταγγελιών και των δικαστηρίων δεν είναι δύσκολος, απλά δεν υπάρχει για εμένα εναλλακτική. Προφανώς και να σηκώνουμε το ανάστημά μας (κι εμείς οι δικηγόροι άλλωστε πώς θα ζήσουμε, θα γίνουμε κλέφτες; ). Ολοι ξέρουμε να πούμε ιστορίες, εγώ να δεις, και σίγουρα δεν βρίσκεις πάντα το δίκιο σου, αλλά αν δίνει ο καθένας τον αγώνα του εντός του συστήματος και όχι έξω απο αυτό, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να επιτύχει κάτι ("ο άλλος Μπάμπης", Stereo Mike, δεν είναι στους στίχους της κανονικής εκτέλεσης πάντως, για όσους το ψάξουν).
Ακόμα κι αν για τη λακούβα υπάρχει θέμα αυτεπάγγελτης δίωξης, που ψιλοαμφιβάλλω, ο Εισαγγελέας δε μπορεί να γυρίζει γύρω γύρω όλους τους δρόμους για να δει που εξέχουν τα καπάκια των υπονόμων και πού έχει λακούβες. Εδώ έρχεται το ζήτημα της συλλογικής ευθύνης που λέει κι ο Rigelian. Βλέπουμε φως στο δρόμο αναμμένο την ημέρα; Πόσοι κάνουμε τον κόλπο να πάρουμε τηλέφωνο για να το σβήσουν; Βλέπεις λακούβα, πέρνα από το δημαρχείο και υπόβαλε μια αίτηση, κι αν σε γράψουν, που δεν θα ναι και τόσο εύκολο αν υπάρχει γραπτό αίτημα, τους κυνηγάς μετά. Με την πίεση έρχονται τα αποτελεσματα. Εχουμε το κράτος που μας αξίζει, ο Χ ή Ψ δήμαρχος, οι αστυνομικοί, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι γιατροι με τα φακελάκια, οι πληρωμένοι δημοσιογράφοι που γράφουν κατά παραγγελία, ολοι γενικά αντανακλούν την υπάρχουσα κοινωνία δυστυχώς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

...Διαμαντή, και Αθλίους και Αντιγόνη. Αν αυτά τα θέματα ήταν λυμένα, δεν θα τα συζητούσαμε τώρα!


Αυτά λοιπόν συζητάμε.
Μόνο που κάποιοι ενοχοποιούν τον Αγιάννη
και κάποιοι - οι Ερινύες ίσως; -
τον Ιαβέρη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και Άθλιους και Αντιγόνη και Απολογία Σωκράτους...
Και Αέθλιους και Άεθλους βεβαίως βεβαίως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  19:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για να ξανακάνω λίγο τον αριστερό, όπως ένας γονιός έχει βγάλει κακιασμένα παιδιά, και ενώ τους λέει κάτι αυτονόητο και σωστό, εκείνα γυρίζουν του αντιμιλάνε και τον μισούνε και θεωρούν πως θέλει το κακό τους.

Η κουβέντες μας λοιπόν περι κράτους και πολιτών είναι παρόμοιες.
Δλδ εμείς (ο Rigo/Manolis/Gypaetos και λοιπές δυνάμεις της συμμαχίας) λέμε... μα είναι το σωστό, και πως θα γίνει αλλιώς, και οι υπόλοιποι (Diamantis/Sam/KostasVpol/Savvas και λοιπές δυνάμεις του άξονα) και δίκιο να έχεις, υπάρχει τόση μαζεμένη οργή που ξεσπάνε.
Όπως και να έχει, εκεί που θέλω να καταλήξω, μόνο και μόνο που αμφισβητούνται τόσα πράγματα είναι ευθύνη αμέτρητη του κράτους, και δίκιο να μην έχουν, εξ'ορισμού... έχουν δίκιο να γκρινιάζουν. Όταν γκρινιάζεις, και άδικο για αυτό που γκρινιάζεις να έχεις, αφού έχεις φτάσει να γκρινιάζεις υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Η λύση βέβαια σε αυτά και την γνώμη μου την ξέρετε. Να γίνουμε πιο κράτος (όχι περισσότερο όμως), και πιο σοβαροί, και όχι να ξεχαρβαλωθούμε εντελώς αμφισβητώντας ακόμα βαθύτερα τα πράγματα.

Edited by - Deorum on 05/03/2013 19:45:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  20:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Συγγνώμη αλλά αν είναι για μερική απασχοληση 300€, είναι άσχημα? Εγώ πάντως το έχω κάνει και ήμουν και πολύ χαρούμενος.
Είναι καινούργιο και καινοτομικό?
Ο ΟΤΕ δεν το έκανε για 10ετίες?
Άλλες εταιρίες δεν το έχουν κάνει ήδη?

Μιλάμε για ημιαπασχόληση.
Ένας καθηγητής σε φροντιστήριο, όταν έχει 8ώρες την βδομάδα, πόσο νομίζετε ότι παίρνει?
Πιάνεστε από μια λέξη, που ούτε αυτό λέει καλά καλά (γιατί ξαναλέω μιλάμε για ΜΕΡΙΚΗ απασχόληση) και το κάνετε υπερθέμα.



Γιώργο προφανώς δεν έχεις διαβάσει το thread απο την αρχή και έχω εξηγήσει τι έλεγε το άρθρο και τι θεωρείται μερική απασχόληση και επίσης τι θεωρώ εγώ ότι ΚΡΥΒΕΙ αυτή η ΕΜΜΟΝΗ των πολυεθνικών στη "μερικ"ή απασχόληση. Και να σαι σίγουρος ότι όταν και εάν γίνει αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΟΥΤΕ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ...

Διάβασε το και εάν μπορείς να διαβάσεις πίσω απο τα γράμματα καλώς


--------------------

Στο άλλο θέμα τώρα των καταγγελιών...

Παλαιότερα ασχολιόμουν ...Θέση μου ήταν αυτή: Εάν δεν προσπαθήσω ατομικά δεν θα αλλάξει τίποτα.

Έχω κάνει (ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΔΙΝΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ) καταγγελίες και μηνύσεις μεταξύ άλλων σε Δήμο, σε πρατήριο της BP, σε εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων (όπου ο "υπεύθυνος" που την είχε πατήσει τότε μου χει πει αργότερα... "Δεν έχεις ντροπή? ...Θα μπορούσα να είμαι πατέρας σου και να το χεις κανει αυτό στον πατέρα σου ...και εγώ του είχα απαντήσει εάν ο πατέρας μου ήταν σα και σένα, μακάρι να βρισκόταν κάποιος σα και μενα και να τον είχε στρώσει στην ώρα του ώστε την επόμενη φορά θα το ξανασκεφτόταν 2 φορές για να κάνει την ίδια λαμογιά ....αλλά και σε κάποια υπάλληλο του ΟΑΕΕ που έκλεγε μετά και με παρακαλούσε να τα βρούμε όταν στα 50 κάτι της βρέθηκε αντί για το καναπέ της απο τις 13.30 το μεσημέρι τελικά στο αυτόφωρο για μια μέρα για εξύβριση και έψαχνε δικηγόρο να τη ξελασπώσει και μάλιστα μου χε πει το ίδιο πράγμα "θα μπορούσα να μαι η μάνα σου" λες και αυτό τη δικαιολογούσε...

Αργότερα όμως το μετάνιωσα γιατί δεν άλλαζε τίποτα (δεν γνωρίζω στη πραγματικότητα καν εάν τα μικρά "παθήματα" των άλλων -γιατί μόνο αυτο κατάφερνα: μικρές ηθικές νίκες- γινόντουσταν μαθήματα) και εγώ κινδύνευα απλά να χαρακτηριστώ ο παράξενος που επειδή είχα μια παραπάνω δυνατότητα έβγαζα το αχτι μου... και ενώ ποτέ δεν ήταν έτσι και δεν διεκδικούσα οτιδήποτε για το δικό μου ατομικό συμφέρον ή ικανοποίηση παρά έχανα το χρόνο μου, τη ζαχαρένια μου -και όχι μόνο- γιατί ήθελα πραγματικά να αλλάξω κάτι...

Έχω γίνει λοιπόν αρκετά πιο "στωικός" με τον καιρό με τις αυθαιρεσίες και τον παραλογισμό του κράτους και των μεγαλοεταιριών. Τα χω παρατήσει να τα βάζω "μόνος" μου μαζί τους καθώς μάλλον χτυπαγα το κεφάλι μου στο ντουβάρι.... Θεωρώ πως 2 δρόμοι υπάρχουν. Η πλέον τα αποδέχεσαι και κανονίζεις τη πόρεία σου και τις δικές σου επιλογές για να τα βγάζεις πέρα μέσα στο βάλτο ή προσπαθείς να αντιδράσεις συλλογικά μαζί με άλλους ....ή και τα 2 μαζί.


Υ.Γ. Ριγκο Προβάλεις πάντα τη δική σου θέση σε μένα. Σου είπα εγώ ότι δεν κάνω ποτέ παρανομίες για να με πεις ανακόλουθο? Ότι δεν κρίνω σύμφωνα με τη δική μου ηθική θεώρηση? ....Εγώ σου είπα απλά ότι εγω δεν προκειται να το παίζω αλάνθαστος δικαστής ντρεντ στις "αυτοδικίες" όσων άλλων νιώθουν "αδικημένοι" ...αντιθέτως τις καταννοώ και εντοπίζω οτι αυτό είναι η κοινωνική διάσταση που θα πρεπε να μας απασχολεί πρωτα απο όλα.

Υ.Γ.2 Μόλις διάβασα και το ποστ του Γιώργου που γράφει σχεδόν το ίδιο πράγμα και συμφωνούμε στην ουσία του. Εάν λοιπόν το θέμα σας σταματήσει να είναι πως κάποιοι "γκρινιάζουμε" ενώ όλοι φταίμε και θα πρεπε να ξεκινήσουμε απο τον εαυτό μας και όλα αυτα τα θεωρητικά κενόλογα αλλά το ....γιατι ακριβώς είμαστε εδω να γκρινιάζουμε (όχι δεν ειναι η αντικαπιταλιστική υστερία που είχα διαβάσει σε ένα σχόλιο του γιώργου στο facebook) ίσως και να κάνουμε ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ κουβέντα

Edited by - sam on 05/03/2013 20:12:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  20:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να και τα χαΐρια των idiotών
που γιγαντώθηκαν στο πέρασμα των χρόνων.
Και που θα βρεθεί "δικαστής να τους δικάσει" :
http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BF%CE%B9-10-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9
Deorum,
Θαρρείς ότι εγώ
(και οι "δυνάμεις του άξονα")
μας αρέσει η ανωμαλία, η ανομία και η αυτοδικία;
Πιστεύεις δηλαδή ότι χρίζουμε ψυχιατρικής εξέτασης
ή μήπως κοινωνιολογικής
οι κοινωνίες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  20:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα λογοπαίγνιο με τις δυνάμεις του άξονα και τις συμμαχία για πλάκα. Αν θέλετε γινόμαστε εμείς οι "αξονες" και εσείς η "σύμμαχοι". Μην το βλέπετε στραβά.
Και όχι, δεν νομίζω ότι χρίζετε ψυχιατρικής εξέτασης.
Εμείς χρίζουμε όμως που δεν θεωρούμε ότι πάνε τόσο στραβά τα πράγματα ώστε πχ να κάψουμε την βουλή ή εστω να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας?
Μήπως χρίζουμε μια εξέτασης γνώσεων ή IQ, για να δείτε αν είμαστε μάλλον χαζοί ή καμμένοι ή αδιάφοροι ή πχ μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και κοιμόμαστε που δεν βλέπουμε το αυτονόητο που βλέπετε εσείς? Ή που δεν δείχνουμε την ίδια εμπιστοσύνη στις πηγές που παραθέτετε?

Εμένα η γνώμη μου, είναι ότι απλά με όσους διαφωνώ σε αυτά τα θέματα είναι 1) πιο συναισθηματικοί από ότι ψυχρή λογική, κάτι που στο τέλος οδηγεί σε αδιέξοδο -τόσο ζωγραφισμένα κείμενα με επιθετικούς προσδιορισμούς δεν θα δείς από την δική μας σκοπιά... γιαυτό και τα λέμε λαϊκίζοντα- 2) και ότι με μικρές μικρές μικρές ανακριβιούλες, ή λάθος απόλυτη αφετηρία στον συλλογισμό τους, στο τέλος έχουμε κάτι εντελώς διαφορετικό σαν σκέψη.
Έτσι το βλέπω, και με θεωρώ έναν διαβασμένο σχετικά φιλελεύθερο και όχι επειδή φοβάμαι τα φρικιά ή βλέπω MEGA (δεν έχω καν τηλεόραση εδώ και 1χρόνο που μπήκε το mpg4 δεν έχω ασχοληθεί να το φιάξω, και πριν δεν έβλεπα ποτέ. Που BTW ήμουν και εγώ κάποτε αγριεμένος μεταλλάς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  20:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγκεκριμένα για όλα τα αδέρφια εκεί έξω που τρέχουν, προτείνω αναμφισβήτητα DRAGONFORCE και διαλλειματικές με τα μυαλά στα κάγκελα... έχουν και καλό BPM (κοντά στο 180) και ταιριάζει με το βήμα. :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  20:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά είναι αντικαπιταλιστική υστερία αυτό που μας έχει κυριεύσει και "καταγγέλουμε" τον Μπόμπολα...ή είμαστε απλά πιο συναισθηματικοί και δεν τα βλέπουμε με τη "ψυχρή λογική"?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  20:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πάντως να μιλάτε με πραγματικά παραδείγματα, όχι στον αέρα, δηλαδή, τι κάνατε για να βρείτε το δίκιο σας? μάλιστα, είστε πολύ τυχεροί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  21:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε τόσο "έντονα" γραπτά που έχω διαβάσει, ναι.
Σε εσένα και μερικούς άλλους που λένε και κάτι παραπάνω όχι.

Επειδή θες μια κουβέντα σαν απάντηση όμως, Ναι. Από εκεί θεωρώ ότι ξεκινάνε όλα. Αυτή είναι η Ρίζα.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Αν δεν ήταν ο Μπόμπολας, και ήταν κάποιος άλλος. Αν το ποσοστό ήταν διαφορετικό που είχε το ελληνικό κράτος. Αν (τώρα κακώς μπαίνω σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί δεν ξέρω και δεν εμπιστεύομαι τις κραυγές που ακούγονται αλλά να τραβήξει η κουβέντα) δεν γινόταν χρήση χημικών...

Δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις και ομάδες κατοίκων, κτλ κτλ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  21:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
[i]Originally posted by sam
.........
Θεωρώ πως 2 δρόμοι υπάρχουν. Η πλέον τα αποδέχεσαι και κανονίζεις τη πόρεία σου και τις δικές σου επιλογές για να τα βγάζεις πέρα μέσα στο βάλτο ή προσπαθείς να αντιδράσεις συλλογικά μαζί με άλλους ....ή και τα 2 μαζί.




Το θέμα είναι τι καταλαβαίνεις και τι εννοείς με το "να αντιδράσεις συλλογικά μαζί με άλλους"... Αν εννοούμε το ίδιο, αντίδραση εντός νομιμότητας, ΟΚ. Αν μου αρχίσεις πάλι τα περί ενστίκτου της κοινωνίας, βιαστών, εσχάτων προδοτών κ.λπ., τότε δεν...
Και μια απορία: πως αντιλαμβάνεσαι την συλλογική αντίδραση στην περίπτωση της εταιρείας έκδοσης κοινόχρηστων, του ΟΑΕΕ ή της ΒΡ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  21:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτη, καλά έκανες και κακώς σταμάτησες. Ήσουν παράδειγμα, έκανες ακριβώς ό,τι πρέπει να κάνουμε όλοι, αν το κάναμε θα ήμαστε καλύτερα συνολικά.

Όσο για το ΥΓ: Απλά σου δείχνω την άλλη όψη που δεν βλέπεις. Διότι δεν αντιλαμβάνεσαι, όπως φαίνεται, το γκρίζο. Μεταξύ του "άσπρου" Judge Dredd (που δεν είμαι καθόλου έτσι, με διαστρεβλώνεις!) και του "μαύρου" 'όποιος νοιώθει αδικημένος ας κάνει ό,τι γουρστάρει αφού αδικείται και να τον κατανοήσουμε' (θέση μάλλον στρεβλή που περιέχει πάρα πολλά implicit assumptions) υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα. Ακόμα και σε αυτήν την θέση "Τελικά είναι αντικαπιταλιστική υστερία αυτό που μας έχει κυριεύσει και "καταγγέλουμε" τον Μπόμπολα...ή είμαστε απλά πιο συναισθηματικοί και δεν τα βλέπουμε με τη "ψυχρή λογική"?" πάλι είσαι μεταξύ δύο άκρων! Δεν μπορεί να μην βλέπεις ότι υπάρχουν και ενδιάμεσα!!!

Επίσης εγώ δεν χαρακτήρισα συλλήβδην ως Χ μια ομάδα ανθρώπων μόνο και μόνο επειδή έχουν μια άποψη που δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Στον Διαμαντή για τον Αγιάννη και τον Ιαβέρη θα απαντήσω αύριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  21:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(με Γιώργο και Γυπαετό συμφωνώ στα υπόλοιπα! Γενικά και με Μανώλη, όταν δεν ξεφεύγει σε χαρακτηρισμούς! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000