Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  19:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://sotosblog.wordpress.com/2013/02/19/%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%82/

_____________________________________________________________
Θα ξεπεράσω αυτό που θεωρώ ότι είναι αδύνατο για να ανακαλύψω αυτό που ΕΙΝΑΙ δυνατό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  19:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Gypaetos
Με ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει π.χ. ότι αυτή η περιουσία δεν είναι ξένη και δεν είναι νόμιμη; Και ποιος θα αποφασίσει τις συνέπειες και το τι πρέπει να γίνει; Εσύ, ο Σαμ, εγώ; Υπάρχουν κανόνες, δικαστήρια και θεσμοί, έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες.


...η κοινωνία μήπως? ....Και εάν δεν της επιτραπεί να διεκδικήσει το δίκαιο της όπως το αντιλαμβάνεται με νόμιμα μέσα γιατί οι θεσμοί και το κράτος είναι διεφθαρμένα, δυστυχώς ή ευτυχώς μπορεί να το κάνει άκομα και με επανάσταση... Αυτό μας έχει διδάξει η ιστορία... Εάν το επαναστατικό αίσθημα γίνει το κυρίαρχο στη κοινωνία και είναι το πλειοψηφικό, ότι και να λέμε, ότι και να λέτε, είναι η δικαιότερη πράξη όλων. Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....

Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική. Θα μπορούσε όμως να είναι μια άμεση δημοκρατία των δημοψηφισμάτων και του διαρκούς διαλόγου.

Οπότε για να αντιστρέψω λοιπόν την ερωτηση εάν αύριο ή σήμερα το πλειοψηφικό ρεύμα της κοινωνίας, τα 2 και 3 πραγματικά εκατομμύρια άνεργοι, οι συνταξιούχοι, οι μικροεπαγγελματίες αλλά και οι αλητες της Χαλκιδικής, οι χαραμοφάηδες δημόσιοι υπάλληλοι, οι βολεμένοι του μετρό κτλ, απαιτήσουν επανάσταση και μια άλλη δημοκρατία γιατί αυτή θεωρουν τη μοναδική τους διέξοδο ποιος είναι αυτός που θα τους πει ότι αυτό δεν είναι δημοκρατικό... Εγώ, εσύ, ο γυπαετός?

Και να θυμίσω εδω ότι όλες οι τρομοκρατίες δεν είναι επαναστάσεις αλλά και όλες οι επαναστάσεις δεν είναι τρομοκρατίες παρόλο που στο ΣΥΝΟΛΟ τους βαπτίστηκαν έτσι στη γέννεση τους.

Η κοινωνία έχει φτάσει στα όρια της και εάν δεν υπάρξουν άμεσα κοινωνικά μετρα αποσυμπίεσης θα έχουμε σοβαρά τράβαλα που ληδη έχουν ξεκινήσει. Οποιος δεν το βλέπει αυτό και νομίζει ότι είναι μεμονωμένοι όσοι γκρινιαζουν θα βρεθεί προ μεγάλων εκπλήξεων.
Φωνή λαού, οργή θεού...


Νομίζω ότι προτρέχεις. Είτε σου αρέσει είτε όχι η κυβέρνηση, καλώς ή κακώς, έχει δημοκρατική νομιμοποίηση αυτή την στιγμή, όπως και όλοι οι θεσμοί τους οποίους εσύ ελαφρά τη καρδία απαξιώνεις (έναντι ποιας εναλλακτικής;). Μέχρι να γίνει η... Επανάσταση λοιπόν τα παράπονα του καθενός κατά του Μπόμπολα, της κυβέρνησης κ.λπ. καλό είναι να υποβάλλονται μέσω των διαδικασιών που υφίστανται και όχι σε συνθήκες αυτοδικίας. Αυτό που λες ότι θα το κρίνει η κοινωνία είναι που οπλίζει το χελρι του καθενός να κάψει, να πετάξει μολότωφ κ.λπ. Αν αυτή είναι η λύση κατά την γνώμη σου, εγώ απλά διαφωνώ... Και μαζί μου και η πλειοψηφία του κόσμου. Για αύριο δεν ξέρω, αλλά σήμερα έτσι είναι.



Το αν προτρέχω εγώ ή ....καθυστερούν κάποιοι άλλοι να διαβάζουν τις αντιδράσεις τις κοινωνίας θα το δείξει η ιστορία ΘΕΛΟΥΜΕ δεν ΘΕΛΟΥΜΕ. Δική μου γνώμη έίναι ότι τα χέρια τα οπλίζουν οι δεύτεροι...

Τώρα το τι θέλω εγώ και τι πιστεύω ότι είναι η λύση δεν είναι για τη κουβέντα καφενείου που κάνουμε επί της ουσιας εδώ... Είναι για αλλού με τους πραγματικούς φίλους του καθενός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  19:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Είναι η ίδια αυτοδικία που καταδικάζαμε όλοι μαζί, περισσότερο όμως εσείς, όταν οι "μπάτσοι" ρίξανε μερικές ψιλές στους τρομοκράτες-ληστές-παιδιά.



Μα τα παμε αυτά βρε Γιώργο. Η βία θα γεννήσει βία. ΤΕΛΟΣ

Δεν συζητάμε εδώ ποιος το επιθυμεί αυτό. Συζητάμε το ΓΕΓΟΝΟΣ

Edited by - sam on 22/02/2013 19:55:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  20:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....
Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική.
---------------

Οι πλειοψηφίες διαμορφώνονται στις εκλογές σε μια δημοκρατία, και όχι στις δημοσκοπήσεις ή στη φαντασία του καθενός μας...
´Οποιος δεν πήγε να ψηφίσει είναι άξιος της μοίρας του και να μη διαμαρτύρεται μετά.
Το τι έχω ψηφίσει μην το υποθέτεις, γιατι το πιο πιθανον ειναι να κανεις λαθος και γιατί κι εγώ θα το συζήτησω μόνος με τους πραγματικούς μου φίλους, όπως λες κι εσύ.
Θυμίζω επίσης ότι δεν κυβερνά ένα κόμμα, αλλά τρία, με πλειοψηφία (σχετική) όχι μόνο κοινοβουλευτική, σε εδρες, αλλά και εκλογική, σε ψήφους.
Προσωπικά θα έγραφα ακριβώς τα ίδια, όποιο κόμμα και να είχε κερδίσει τις εκλογές και να κυβερνούσε τώρα, γιατί απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται αυτό που αποφασίζουν οι περισσότεροι. Αυτός είναι και ο ορισμός του δημοκρατικού πολιτεύματος, όλα τα αλλά είναι εκ του πονηρού...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  21:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....
Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική.
---------------

Οι πλειοψηφίες διαμορφώνονται στις εκλογές σε μια δημοκρατία, και όχι στις δημοσκοπήσεις ή στη φαντασία του καθενός μας...
´Οποιος δεν πήγε να ψηφίσει είναι άξιος της μοίρας του και να μη διαμαρτύρεται μετά.
Το τι έχω ψηφίσει μην το υποθέτεις, γιατι το πιο πιθανον ειναι να κανεις λαθος και γιατί κι εγώ θα το συζήτησω μόνος με τους πραγματικούς μου φίλους, όπως λες κι εσύ.
Θυμίζω επίσης ότι δεν κυβερνά ένα κόμμα, αλλά τρία, με πλειοψηφία (σχετική) όχι μόνο κοινοβουλευτική, σε εδρες, αλλά και εκλογική, σε ψήφους.
Προσωπικά θα έγραφα ακριβώς τα ίδια, όποιο κόμμα και να είχε κερδίσει τις εκλογές και να κυβερνούσε τώρα, γιατί απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται αυτό που αποφασίζουν οι περισσότεροι. Αυτός είναι και ο ορισμός του δημοκρατικού πολιτεύματος, όλα τα αλλά είναι εκ του πονηρού...



δε φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θέλουν να γίνεται αυτό που ζούμε σήμερα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  21:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Στο λίκνο της δημοκρατίας
τα περιστέρια φορούν αντιασφυξιογόνες μάσκες"
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vfIx4WgHQYI
Two lightning bolts were delivered to my room
They were gifts from Zeus
I rock the bolts in a basinet of pine
People ask me how I am
I say I am all right
I’m fine!
I push the lightning bolt in a pram
Till the sun goes down & it gets dark
The girls from Jubilee Street hang out their windows
And they wave & ask me how I am tonight
I say I am good
I’m all right!
I Athens all the youths are crying from the gas
I am by the hotel room working on a tan
People come up and ask me who I am
I say if you don’t know
Don’t ask
Zeus laughs but it’s the gas
He asks me how I am
I say Zeus don’t ask
My lightning bolts are jolts of joy
They are joy boys from Zeus
I fed them porridge in their booster seats of knowledge
And in the cradle of democracy the pigeons are wearing gas masks
My lightning bolts play in the elevators
They slide down the hotel banister
And Zeus throws a gas canister
And it spins around the pool
As pigeons wearing respirators
Steal the lightning bolts
Zeus wants them back
O my bolts of joy
O my darling little boys
They are lost to us
And people
They are never coming back
At night I watch them sleep
And cry years of tears
And it’s not the gas
People ask me how we are
We are I say mostly lost.

Nick Cave & the Bad Seeds
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  22:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαμαντή
σε Ελληνικό φόρουμ απευθύνεσαι

Κάνε μια μεταφρασούλα παρακαλώ

Εκτός κι αν πλασσάρεται ή και πλασσάρετε
την εκπαίδευση!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  22:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτό που έγραψε στην αρχή ο διαμαντής και το τέλος αρκούν για γρήγορα...

"Οι άνθρωποι με ρωτάνε πως είμαστε...
Είμαστε, λέω, ως επί το πλείστον χαμένοι"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  22:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτη καλή επιτυχία στο 50άρι..

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  22:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ ...Δεν θα έρθεις για κερκίδα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  22:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το είχα ξεχάσει εντελώς!!!!! την κουβέντα σας στο φατσοβιβλίο είδα και το θυμήθηκα..

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  23:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by Gypaetos

Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....
Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική.
---------------

Οι πλειοψηφίες διαμορφώνονται στις εκλογές σε μια δημοκρατία, και όχι στις δημοσκοπήσεις ή στη φαντασία του καθενός μας...
´Οποιος δεν πήγε να ψηφίσει είναι άξιος της μοίρας του και να μη διαμαρτύρεται μετά.
Το τι έχω ψηφίσει μην το υποθέτεις, γιατι το πιο πιθανον ειναι να κανεις λαθος και γιατί κι εγώ θα το συζήτησω μόνος με τους πραγματικούς μου φίλους, όπως λες κι εσύ.
Θυμίζω επίσης ότι δεν κυβερνά ένα κόμμα, αλλά τρία, με πλειοψηφία (σχετική) όχι μόνο κοινοβουλευτική, σε εδρες, αλλά και εκλογική, σε ψήφους.
Προσωπικά θα έγραφα ακριβώς τα ίδια, όποιο κόμμα και να είχε κερδίσει τις εκλογές και να κυβερνούσε τώρα, γιατί απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται αυτό που αποφασίζουν οι περισσότεροι. Αυτός είναι και ο ορισμός του δημοκρατικού πολιτεύματος, όλα τα αλλά είναι εκ του πονηρού...



δε φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θέλουν να γίνεται αυτό που ζούμε σήμερα...


Πού αναφέρεσαι ακριβώς; Στα μεταλλεία; Στην οικονομική κατάσταση; Πάντως καλώς ή κακώς οι περισσότεροι ήθελαν αυτή την κυβέρνηση, εγώ αυτό εννοώ. Και ως γνωστόν, μετά την απομάκρυνση από την κάλπη ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  23:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

το είχα ξεχάσει εντελώς!!!!! την κουβέντα σας στο φατσοβιβλίο είδα και το θυμήθηκα..

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!



εγώ δεν σου απαντάω γιατι κοιμάμαι τωρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  23:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos
Θυμίζω επίσης ότι δεν κυβερνά ένα κόμμα, αλλά τρία, με πλειοψηφία (σχετική) όχι μόνο κοινοβουλευτική, σε εδρες, αλλά και εκλογική, σε ψήφους.


Πλειοψηφία σε ψήφους δεν έχουν τα 3 κόμματα που κυβερνούν, ούτε σχετική.
Συνολικά ψήφισαν: 6.216.798
Νέα Δημοκρατία: 1.825.497
ΠΑΣΟΚ: 756.024
Δημ. Αριστερά: 384.986
Σύνολο: 2.966.507
Αυτό σημαίνει ότι 47.7% ψήφισαν τα κόμματα της κυβέρνησης και 52,3% δεν τα ψήφισαν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  23:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Gypaetos
Θυμίζω επίσης ότι δεν κυβερνά ένα κόμμα, αλλά τρία, με πλειοψηφία (σχετική) όχι μόνο κοινοβουλευτική, σε εδρες, αλλά και εκλογική, σε ψήφους.


Πλειοψηφία σε ψήφους δεν έχουν τα 3 κόμματα που κυβερνούν, ούτε σχετική.
Συνολικά ψήφισαν: 6.216.798
Νέα Δημοκρατία: 1.825.497
ΠΑΣΟΚ: 756.024
Δημ. Αριστερά: 384.986
Σύνολο: 2.966.507
Αυτό σημαίνει ότι 47.7% ψήφισαν τα κόμματα της κυβέρνησης και 52,3% δεν τα ψήφισαν


Εγραψα σχετική πλειοψηφία, όχι απόλυτη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000