Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2013 :  20:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λόγο ψύχρας ήδη το ντύσιμο περιλαμβάνει μακρύ κολάν και μακρυμάνικο τεχνικό μπλουζάκι...
Δεν χρειάζεται να τραυματιστούμε λόγο κρύου!Είναι που είναι αρκετά επικίνδυνα τα sprints και τα άλματα για μυϊκούς τραυματισμούς,
ας μην τα βοηθάμε κι άλλο!
Τώρα με το κρύο μπορεί να δεις τους χρόνους να μένουν στάσιμοι.Δεν είναι ανησυχητικό δεδομένων των συνθηκών...σφίγγει όλο το κορμί!

Όσο για την εκκίνηση...ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου! Γι' αυτό ίσως και να απέδιδα αναλογικά καλύτερα στο 200άρι!

Η πυραμίδα με 200άρια βγήκε με καλό καιρό...τώρα που έπιασαν τα κρύα,ή θα μειώσω την ένταση ή την απόσταση για αρχή!
Μέχρι να έρθει η προσαρμογή στις καιρικές συνθήκες λέω να πάω συντηρητικά...άντε μέχρι 150άρι!
Ίσως βγάλω και κάρτα για Ολυμπιακό Στάδιο και κάνω καμιά προπόνηση με το γκρούπ των αλμάτων που ήμουν!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2013 :  16:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf


Όσο για την εκκίνηση...ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου! Γι' αυτό ίσως και να απέδιδα αναλογικά καλύτερα στο 200άρι!



Ξεκινώ με τα εύκολα γιατί είμαι με τα μυαλά στα κάγκελα - θα γράψω πιο κάτω ..
Θα το βρεις περίεργο τον τρόπο που βελτίωσα χωρίς να το επιδιώξω την εκκίνησή μου .. αξίζει ίσως να το δοκιμάσεις ..
Είχα γράψει πως ακόμη και πρωταθλητές τοξοβολίας μέσα στην 50άδα της παγκόμιας κατάταξης έρχονται στιγμές που κάτι δεν πάει καλά και στρέφονται στο καθαρά νοητικό σκέλος της εκτέλεσης οπότε πάνε στα 10 μέτρα από το στόχο και ρίχνουν με κλειστά τα μάτια. Με τον τρόπο αυτό απαγκιστρώνονται από την επίτευξη και μπορούν να "δούνε" τρόπον τινά ως εξωτερικοί παρατηρητές την τεχνική τους.
Το σημείο που κατάφερε να μου δώσει καλύτερες εκκινήσεις ήταν όταν σιγά σιγά η μέρα μίκρυνε και καθυστερούσαν να ανάψουν οι προβολείς οπότε σε βαθύ σούρουπο έτυχε να κάνω μερικές προπονήσεις sprint όπου μόνον αχνά έβλεπα την κατεύθυνση αλλά η όρασή μου δεν επηρεαζότανε από κάτι άλλο. Ξεκάθαρα συνειδητοποίησα ότι μπορούσα και έστρεψα την προσοχή μου απόλυτα στο σώμα μου και στο τρόπο που εκκινεί οπότε και έκανα τις πρώτες διορθώσεις και είδα και άμεσο διατηρήσιμο αποτέλεσμα. Πρέπει να μπορέσεις να το παρακολουθήσεις real time Wolf.
Εγώ ετοιμάζομαι με τη βοήθεια ενός φίλου να βγάλω τα πρώτα βίντεο σε όλο το μήκος των 100 μέτρων για να δω και την εκκίνηση, πόσο γρήγορα σηκώνω πλήρως το σώμα αλλά και από πιο σημείο είτε "πέφτω" σε ρυθμό είτε χαλαρώνω την ισχυρή παλινδρόμηση των χεριών λόγω γαλακτικού και άρα επιβραδύνω άσχημα ... Στην αργή κίνηση μετά αυτά υποθέτω θα φανούν.
εχμ ... δεν θέλω 11"79 ... θέλω 11"50 ... οπότε θα το πάμε στα άκρα !!

Μπορεί η βελτίωση εκκίνησης να μην είναι τόσο κρίσιμη στα 200 όσο στα 100 αλλά οι διπλανοί σου διάδρομοι δεν θα είναι κενοί και το πλήγμα στο ηθικό σου να ξεκινάς τελευταίος και να βλέπεις τις πλάτες των αλλονών γιατί να το έχεις ?

quote:
Originally posted by Wolf


Η πυραμίδα με 200άρια βγήκε με καλό καιρό...τώρα που έπιασαν τα κρύα,ή θα μειώσω την ένταση ή την απόσταση για αρχή!
Μέχρι να έρθει η προσαρμογή στις καιρικές συνθήκες λέω να πάω συντηρητικά...άντε μέχρι 150άρι!


Συμφωνώ. Νομίζω το 200αρι είναι άλλη μια χαραχτηριστική περίπτωση "χαζού" ψυχολογικού ορίου. Χρειάζεται ένα όριο αλλά γιατί να είναι τα 200 και να μην είναι τα 180 ? (κλπ) ας είναι λοιπόν τα 150 που είναι πιο ανεκτό μέχρι να έρθει η Άνοιξη να ζεστάνει ο καιρός ήδη χρειάζεται 20λεπτο τροχαδάκι (που έλεγε και ο DeJAn) για ζέσταμα και με κάτω φόρμα αλλιώς με το κοντό όσο και να τρέχεις δεν ζεσταίνονται πλέον ούτε οι βασικοί μυς !
Στα tempo μου φάνηκε θα χάσω πνεύμονα. Να λείπουν ηρωισμοί. 150. Από την άνοιξη τα 200.

quote:
Originally posted by Wolf


Ίσως βγάλω και κάρτα για Ολυμπιακό Στάδιο και κάνω καμιά προπόνηση με το γκρούπ των αλμάτων που ήμουν!



.... και πάμε στα κάγκελα ! Όσο πρώτη φορά ευλόγησα την Ελλάδα που θα μου δώσει την ευκαιρία να μην κόψω την "επανάστασή" μου με τα sprints και να τρέχω στο κλειστό όλο το χειμώνα διότι ο προπονητής με τα κορίτσια μου είπε ελεύθερα για όλους τελικά πετυχαίνω σήμερα τον επιστάτη/φύλακα και πως ήρθε η κουβέντα τι μου λέει το υποκείμενο ρε συ ?!
Πάνε πρώτα σε αγώνες με τους βετεράνους φέρε επίδοση και μετά θα σε αφήσουμε να τρέχεις μέσα !!!!!!!!!!
Δεν τον έβρισα ούτε πλακωθήκαμε μόνο ένα σαρκασμό για το αδιαχώρητο που μου είπε του πέταξα αλλά αύριο πάω στον διευθυντή του σταδίου και θα γίνουμε μπίλιες μέχρι το υπουργείο θα επικοινωνήσω.
Και σαν να μην έφταναν αυτά Wolf απέκτησα και μαθητή...
Ξαφνικά θυμήθηκε (κανά γκομενάκι θα παίζει) ο μαντραχαλάκος γιος μου τη φυσική του κατάσταση και λέει να τον έχω προπονήσεις
Καλά τα βρήκαμε τα λεφτά μας μιλάμε να δω με ποιον θα πλακωθώ στις μπουνιές στο τέλος ! (όχι ότι δεν ήθελα κι εγώ τραβάτε με κι ας κλαίω να του αγοράσω καρφιά του τεμπέλαρου )


RUN dad !! RUUUUN

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  16:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνεδριάζουν μέχρι την άλλη βδομάδα για να δουν τι θα γίνει με το κλειστό και τη χρήση από αθλούμενους το χειμώνα ...
6 άτομα του σταδίου όλοι με ένα στόμα μια φωνή : "ναι μεν αλλά" .. Δεν θα μπορείς αλλά να μωρέ εντάξει θα κάνουμε τα στραβά μάτια ...
Αυτή η απέραντη Ελληνική ομηρία. Παντού σου κάνουν χάρη..

Wolf χάθηκες ? Μέχρι τις αποφάσεις ξέθαψα ένα ισοθερμικό από την ορειβασία κάτι σαν μεμβράνη διαπνεόμενη για να μην ιδρώνω και παγώνω.

Μου πήρε τελικά όχι μια βδομάδα αλλά δύο (!!!) να συνέλθω πλήρως αλλά δεν είμαι τελικά σίγουρος αν πρέπει να καταδικάσω την ξεκούραση που προκάλεσε την υπαναχώρηση των επιδόσεων της προηγούμενης εβδομάδας διότι πως να εξηγήσω προχθές ότι μετά από τις 18 κοφτές διαλειματικές των 100+130+100+130 ... + 100 σε επίπεδο 19" ως 20" μετά δηλαδή από 4,14 km χτύπησα άνετα και ένα προτελευταίο πολύ δυνατό 100άρι στα 17" το οποίο το επιτυγχάνω με επιτάχυνση από τα 50μ περίπου ? "Άνοιξε" το μηχανάκι ξαφνικά θαρρείς και ήθελε με το στανιό να "πέσει" για 2 βδομάδες και μετά να σηκωθεί αγριότερα ..

Άτιμη προπονητική .. Wolf βράστα - δεν τα σπουδάσαμε ..


__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  19:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χάθηκα...αλλά μου λείπει η ξεκούραση...
Ο συνδυασμός δουλειάς (με 24ωρες) και προπόνησης δεν βγαίνει εύκολα...
Παρόλ' αυτά,οι προπονήσεις βγαίνουν...έχω μείνει στα 100άρια βέβαια,αλλά σε σταθερό τέμπο και ποσότητα!
Την Τρίτη βγήκαν και πιο γρήγορα παραδόξως! Έκανα και κάποιες αλτικές για να δω που βρίσκεται το σώμα,
τις οποίες τις πληρώνω σε πιασίματα!Αλλά από συντονισμό συνεχίζω να πηγαίνω καλά!
Που να βοηθούσε και λίγο παραπάνω το κορμί!

Αλλά είπαμε!Υπομονή κι επιμονή!

Όσο για τον γιο! Όποιος κι αν είναι ο λόγος,ας μπει σιγά σιγά στο τριπάκι μέχρι να κολλήσει αν του αρέσει!
Δεν υπάρχει δυνατότερο ναρκωτικό από το τρέξιμο και την άθληση!!!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2013 :  11:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Wolf,
μην δίνεις σημασία στη δική μου άνεση και στα "τραγούδια" μου.
Προστάτεψε με κάθε θυσία την συνήθεια του να πηγαίνεις για άθληση όσο μπορείς.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το θέμα χρόνου σε σχέση με την κούραση της δουλειάς διότι το τελευταίο διάστημα πασχίζω να βάλω στο τρυπάκι τον φίλο μου από την αναρρίχηση ο οποίος λόγω δουλειάς τα έχει βροντήξει όλα και έφτασε 22 κιλά υπέρβαρος. Ανησυχώ πλέον γι'αυτόν σοβαρά. Αλλά λίγο ο δικός του γιος λίγο με τη σύζυγο, και κάργα υπερωρίες το μόνο που του περισσεύει είναι ένα λυπηρό χαμόγελο..
Προστάτεψε τη συνήθεια. Τα άλλα είναι δεύτερα. Εγώ είμαι ενθουσιασμένος φυσικά από τις επιδόσεις μου αλλά πιο πολύ ξετρελάθηκα όταν (δεν ξέρω αν το ανέφερα πιο πίσω) μια μέρα κοντά στη φάση που έκανα την "κοιλιά" και ξεκουράστηκα είπα : "δεν αντέχω άλλο θέλω να κάτσω 2 μέρες συνεχόμενες" και τελικά την άλλη μέρα ενώ έτρεχα τρελάθηκα ! Λέω ρε γμτ χτες δεν είπα ότι σήμερα θα κάτσω ????? Αυτή Wolf ήταν η καλύτερη η πιο όμορφη στιγμή από όλες μέχρι σήμερα από τον Φλεβάρη που ξεκίνησα.
Αφού έφτασα να βγαίνω από το σπίτι για να πάω στο στάδιο σαν υπνωτισμένος χωρίς να σκέφτομαι τίποτε τότε αυτήν θεωρώ την πιο μεγάλη νίκη μου και όχι τους επιμέρους δείκτες κλπ.
Χτες πρώτη μέρα με τον γιο μου πήγε στράφι κι η δική μου προπόνηση !!
Άλλο βάσανο να συγχρονίσουμε το Λύκειο, με την δική μου την προπόνηση με την δική του με τους προβολείς που σβήνουν ... χαμός ...
Αλλά όπως είπες κι εσύ να μπει στο τρυπάκι για να μείνει μακριά από τις άλλες καταστάσεις ...
Άντε ! Κόψε ράψε πρόγραμμα αλλά μην τα παρατάς ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !
Παντρέψου τη γυμναστική από τώρα γιατί μετά θα είναι βουνό !
Βρίζαμε ο ένας τον άλλο : "παλιόγερε ! κρατάς ακόμα ?" και χαζογελούσαμε αλλά να που υπήρχε λύση. Δεν νοιώθω καθόλου γέρος πια !!

Κρατάτε δυνατά ωρέ !!!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  09:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την γυμναστική την παντρεύτηκα στην "ώριμη" ηλικία των 10 ετών,όταν πρωτοξεκίνησα στίβο...
Είχαμε μια σταθερή σχέση μέχρι πριν 2-3 χρόνια που χωρίσαμε για λίγο,αλλά κι αυτό ήταν προσωρινό!
Η άθληση είναι τόσο βαθιά ριζωμένη μέσα μου,που ακόμα και τα 2 χρόνια που είχα πει ότι το παρατάω τελείως,όλο και κάτι έκανα.
Πότε ποδήλατο,πότε χειμερινά αθλήματα,οτιδήποτε για να είμαι κοντά...μέχρι που πήρα την απόφαση ότι ό,τι και να κάνω,είμαι
"δέσμιος" της άθλησης...είναι κομμάτι του βιολογικού μου κώδικα πλέον!

Τελικά πάντως μυαλό δεν βάζω...Καλά τα βάρη,αλλά θέλουν πιο πολλή προσοχή και προσαρμογή απ'ότι οι δρόμοι!
Η μέση έχει σφίξει αρκετά μετά την τελευταία προπόνηση αλλά πιστεύω οτι με μπόλικες διατάσεις και τρεξιματάκι,θα στρώσει γρήγορα!
Τα κουσούρια της περιόδου του πρωταθλητισμού,βγαίνουν στην επιφάνεια να με στοιχειώνουν...και θέλει,ειδικά στα βάρη,μεγαλύτερη προσοχή!!!
Αλλά δε μασάμε...
Ο Λύκος κι αν εγέρασε και πέφτει το μαλλί του (γιατί άσπρες τρίχες έχω μετρημένες στα δάχτυλα,αλλά το σήμα των McDonalds στο
μέτωπο είναι σταθερο ), μήτε τα spikes ξέχασε,μήτε την τεχνική του!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  14:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Την γυμναστική την παντρεύτηκα στην "ώριμη" ηλικία των 10 ετών,όταν πρωτοξεκίνησα στίβο...
Είχαμε μια σταθερή σχέση μέχρι πριν 2-3 χρόνια που χωρίσαμε για λίγο,αλλά κι αυτό ήταν προσωρινό!
Η άθληση είναι τόσο βαθιά ριζωμένη μέσα μου,που ακόμα και τα 2 χρόνια που είχα πει ότι το παρατάω τελείως,όλο και κάτι έκανα.
Πότε ποδήλατο,πότε χειμερινά αθλήματα,οτιδήποτε για να είμαι κοντά...μέχρι που πήρα την απόφαση ότι ό,τι και να κάνω,είμαι
"δέσμιος" της άθλησης...είναι κομμάτι του βιολογικού μου κώδικα πλέον!

Τελικά πάντως μυαλό δεν βάζω...Καλά τα βάρη,αλλά θέλουν πιο πολλή προσοχή και προσαρμογή απ'ότι οι δρόμοι!
Η μέση έχει σφίξει αρκετά μετά την τελευταία προπόνηση αλλά πιστεύω οτι με μπόλικες διατάσεις και τρεξιματάκι,θα στρώσει γρήγορα!
Τα κουσούρια της περιόδου του πρωταθλητισμού,βγαίνουν στην επιφάνεια να με στοιχειώνουν...και θέλει,ειδικά στα βάρη,μεγαλύτερη προσοχή!!!
Αλλά δε μασάμε...
Ο Λύκος κι αν εγέρασε και πέφτει το μαλλί του (γιατί άσπρες τρίχες έχω μετρημένες στα δάχτυλα,αλλά το σήμα των McDonalds στο
μέτωπο είναι σταθερο ), μήτε τα spikes ξέχασε,μήτε την τεχνική του!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Είσαι από τους τυχερούς Wolf.
Σαν εσένα θέλω να κάνω τον γιο μου αλλά κάπως καθυστερημένα. Ευτυχώς με χαρά (για μένα) χτες μετά από 6,5 χιλιόμετρα δικά του στο στάδιο, μου την είπε : τον πλησίασα διότι εγώ είχα τελείωσει με τα sprint και είπα να πάω χαλαρά δίπλα του οπότε μου λέει άσε ρε μπαμπά με αποσυντονίζεις ! Αχαχαχαχαχαχαχα έμεινα κάγκελο αλλά το χάρηκα που το πήρε το τόσο ζεστά... Θα δείξει η συνέχεια - δυστυχώς δεν θέλει ταχύτητες .. θέλει μαραθώνιο ... αλλά δεν ξέρω αν είναι από κόντρα για να μην μπορώ να του την βγω

Κατά τα άλλα, η βελτίωση δεν ανακόπηκε αφού πλέον μετά από μέρα με sprint όχι μόνο δεν πονάνε τα πόδια αλλά κάνω και διαλλειματικές 5 χιλιόμετρα βέβαια όχι στα 19-20" τα 100μ αλλά περί τα 23-24", όμως θυμάμαι μόλις τρεις μήνες πίσω την άλλη μέρα ήμουν πτώμα μόνον για εντελώς χαλαρό τρεξιματάκι μπορούσα ...
Κάναμε και προπόνηση στο τούνελ των κερκίδων εξασφαλιστήκαμε για τα κρύα ... και είναι να έρθω σε επαφή με τον πρόεδρο των παλαίμαχων να μάθω πότε έχει αγώνες 100μ για παλαίμαχους και τι χρειάζεται για να πάρω μέρος ]
Άμα μάθεις τίποτε πιο μπροστά γράψε αλλιώς θα σε ενημερώσω εγώ !
Μέχρι τον Σεπτέμβιο δύσκολο το κόβω να πιάσω κάτω από 11".90 αλλά για την συμμετοχή δεν το χάνω αν δεν γίνει πολύ μακριά ...

Yg : ξέχασα να σου πω για τα βάρη : ανακαλύψαμε τα latex bands ! Πολύ ευέλικτα σε σχέση με τα βαράκια ! Έχω βρει άπειρη εικονογραφημένη βιβλιογραφία και βίντεο στο youtube για ασκήσεις για κάθε σημείο εκγύμνασης και το χαίρομαι πολύ γιατί ακόμα και στο στάδιο κάνεις ότι θες χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς βαράκια ή να περιμένεις να σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα βαράκια του σταδίου κλπ.
Non stop βαράκια = latex band !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 04/11/2013 14:18:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2013 :  21:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2η μέτρηση VO2max από τον Φεβρουάριο σήμερα με το τεστ 2,4k
http://www.brianmac.co.uk/24kmruntest.htm
http://www.brianmac.co.uk/vo2max.htm#vo2

26/7/13 τα 2.400μ σε 11'28" : VO2max = 46 ml/kg/min
9/11/13 τα 2.400μ σε 10'50" : VO2max = 48 ml/kg/min
σφυγμοί τέλους 192 κ μετά 5', 124

Wolf πριν τα παρατήσεις είχες μετρήσει VO2max ?

Αν τρέχετε αύριο καλή επιτυχία και φυσικά ξανά εύχομαι σε όλους !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2013 :  21:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω κάνει μετρήσεις γενικά...όσο τρελό κι αν ακούγεται!
Δεν έχω προλάβει να γράψω εδώ ακόμα γιατί τις τελευταίες μέρες όλα "τρέχουν" γύρω απο το μαραθώνιο!
Ελπίζω αύριο να έχουμε καλά αποτελέσματα (εγώ δεν τρέχω,αλλά έχω πιο πολύ άγχος μάλλον!παράδοξο!!!)

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2013 :  01:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευαισθησίες είναι αυτές !! Εύχομαι να πήγαν όλα καλά !
Σήμερα κατέβασα κι άλλο το ρεκόρ μου στα 30μ πήγα στο 4"60
γενικώς όλοι οι μηχανισμοί είναι πλέον στο φουλ
δεν υπάρχουν θλάσεις
όσο γκαζώνω πάει - μόνον εγώ το φρενάρω πλέον
μου φαίνεται θα ξαναδοκιμάσω αύριο ένα ακόμη VO2max να πιάσω το 52 ml/kg/min για να καταταχτώ από κατηγορία excellent σε κατηγορία superior και έτσι να κλείσει και αυτό το θέμα
ο "μικρός" έκλεισε ένα μήνα σήμερα και μου έκανε έκπληξη : ξαφνικά μου ζήτησε να τον χρονομετρήσω στα 100μ !
Ακόμα πριν 2 βδομάδες σερνότανε και τώρα τον συγκρατώ και τον "απειλώ" θα πάθει θλάσεις ! Χτύπησε ιστορικά το πρώτο του 100άρι στα 17"48 και ρωτούσε να του πω σε τι επίπεδο βρίσκεται η απόδοσή του ...
ένοιωσα μια μικρή συγκίνηση να πάρει ... αλλά τον αντάμειψα κι εγώ με τα δικά μου sprint και πατσίσαμε
Τι να πω .. εύχομαι όλοι να το ζήσουν αυτό με τα παιδιά τους ..
Άντε, μην τεμπελιάζεις ! Να οργανωθούμε να κατέβουμε στους βετεράνους ! Υποσχέθηκα πανελλήνιο στο γιο μου !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2013 :  10:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αγώνας πήγε αρκετά καλά δεδομένων των συνθηκών!
Έκανε ρεκόρ διαδρομής και ένοιωσε ότι της βγήκε σωστά και σχετικά ξεκούραστα!
Εγώ ενώ ήταν να μπω support στον Χριστόφορο το Μερούση με το ποδήλατο, δεν το οργανώσαμε σωστά και νωρίς, οπότε
και μετά από κάποιες συζητήσεις με κάποιους επίσημους, προτίμησα να είμαι στατικός.
Στήθηκα στο 28χλμ και απλώς έδωσα αγωνιστικές πληροφορίες για το σημείο και για το πριν!
Μετά έκανα την προπόνηση της Κυριακής!
Αφού πέρασε η Άννα απο το 28, έκανα το 1ο sprint μέχρι τον σταθμό του προαστιακού (φορτωμένος την τσάντα με νερά,ρούχα και περιοδικά)
Φτάνοντας Δουκίσσης Πλακεντίας έκανα και τα σκαλοπάτια μου πάλι τρέχοντας για να προλάβω το μετρό (τρέξιμο στα σκαλοπάτια ανέβασμα+κατέβασμα)
Μια από τα ίδια και στην Εθνική Άμυνα!
Έκανα και το "αερόβιο" μου από Ευαγγελισμό μέχρι Καλλιμάρμαρο αφού έπρεπε να τρέξω αν ήθελα να προλάβω τον τερματισμό της Άννας!
Από σήμερα ελπίζω να ξεκινήσω τις κανονικές προπονήσεις

Μια χαρά ο γιος!!! Έχε τον από κοντά και κράτα του τα χαλινάρια γιατί είναι εύκολο τώρα που γλυκάθηκε να τραυματιστεί και να μείνει πίσω
ή στην χειρότερη να σταματήσει να ασχολείται!
Όσο τρέχετε και μαζί, θα υπάρχει και η άμιλλα της σχέσης πατέρα-γιου που θα σας βελτιώνει και τους 2!!!!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2013 :  19:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Ο αγώνας πήγε αρκετά καλά δεδομένων των συνθηκών!
Έκανε ρεκόρ διαδρομής και ένοιωσε ότι της βγήκε σωστά και σχετικά ξεκούραστα!
Εγώ ενώ ήταν να μπω support στον Χριστόφορο το Μερούση με το ποδήλατο, δεν το οργανώσαμε σωστά και νωρίς, οπότε
και μετά από κάποιες συζητήσεις με κάποιους επίσημους, προτίμησα να είμαι στατικός.
Στήθηκα στο 28χλμ και απλώς έδωσα αγωνιστικές πληροφορίες για το σημείο και για το πριν!
Μετά έκανα την προπόνηση της Κυριακής!
Αφού πέρασε η Άννα απο το 28, έκανα το 1ο sprint μέχρι τον σταθμό του προαστιακού (φορτωμένος την τσάντα με νερά,ρούχα και περιοδικά)
Φτάνοντας Δουκίσσης Πλακεντίας έκανα και τα σκαλοπάτια μου πάλι τρέχοντας για να προλάβω το μετρό (τρέξιμο στα σκαλοπάτια ανέβασμα+κατέβασμα)
Μια από τα ίδια και στην Εθνική Άμυνα!
Έκανα και το "αερόβιο" μου από Ευαγγελισμό μέχρι Καλλιμάρμαρο αφού έπρεπε να τρέξω αν ήθελα να προλάβω τον τερματισμό της Άννας!
Από σήμερα ελπίζω να ξεκινήσω τις κανονικές προπονήσεις

Μια χαρά ο γιος!!! Έχε τον από κοντά και κράτα του τα χαλινάρια γιατί είναι εύκολο τώρα που γλυκάθηκε να τραυματιστεί και να μείνει πίσω
ή στην χειρότερη να σταματήσει να ασχολείται!
Όσο τρέχετε και μαζί, θα υπάρχει και η άμιλλα της σχέσης πατέρα-γιου που θα σας βελτιώνει και τους 2!!!!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Wolf !! Χαθήκαμε ! Μπράβο ρε παλικάρι και μπράβο και στην Άννα !
Δεν μπορώ πάντως να σκεφτώ ειδικά για έναν αγώνα όπως ο Μαραθώνιος τι "παθαίνει" κάποιος αν συνειδητοποιήσει ότι πήγε άνετα και άρα μπορούσε να πάει καλύτερα και άρα ωχ πως θα περιμένει τώρα πότε ξανά θα κάνει αγώνα μετά από πολύ καιρό ...
Ίσως είναι όπως οι ευκαιρίες : άμα σου έρθει πρέπει να την αρπάξεις. Αλλά βέβαια τόσα κόντρα μας πάνε, άμα περάσατε καλά τότε αυτό μετράει και στο κόρακα όλα τ'άλλα - θα μας τρελάνουνε οι τύποι (δντ)
Καλά ! Εσύ έζησες μεγαλύτερη τρέλα και αδρεναλίνη από τους περισσότερους μου φαίνεται ! Ο κόσμος έτρεχε Μαραθώνιο κι εσύ έκανες sprint ! Μεγάλε επέδωσες τα διαπιστευτήριά σου - άψογος

Τώρα για κανονικές προπονήσεις που είπες ρε συ μήπως να το ξανασκεφτείς ?!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2013 :  19:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και γιατί σου το λέω αυτό ...
μια βδομάδα που "έλλειψα" από εδώ έγινε ψιλοχαμός
το κρύο ρε συ με αποσυντόνισε τελείως
βασικά με πεθαίνουν τα πόδια μου δεν ζεσταίνονται με τίποτε
το γύρισα ξανά σε αποστάσεις
πριν λίγες μέρες έκανα 5 χιλιόμετρα μέχρι να νοιώσω ότι άρχισαν να ζεσταίνονται οι μυς !!
δεν γίνεται "δουλειά" - πολύ μεγάλο λούκι τα sprint με τα κρύα
τι θα γίνει ?
μέσα στα τούνελ των κερκίδων γίνεται πανικός από γκρουπ πιτσιρίκια συν η ατμόσφαιρα δεν είναι για τους φουλ σφυγμούς οπότε το παλεύω να μην μπω ακόμα εκεί μέσα ..
από την άλλη έξω τώρα άρχισα να φοβάμαι ξανά για τραυματισμό άμα σπριντάρω δυνατά ...
δεν μπορώ να νοιώσω έτοιμος γμτ για sprint
βέβαια (sorry τα γράφω τηλεγραφικά για να φύγω στάδιο) μπορώ να ξεκινήσω καλά ντυμένος και κάτω αλλά είναι απροσδιόριστο το σημείο που έχεις ήδη ιδρώσει και άρα μόλις τα βγάλεις τρως τη παγωνιά ακόμα χειρότερα ενώ είσαι ακόμη σε φάση για ζέσταμα ...
τι να πω ..
το ξεφτέλισα από την "ανάποδη" - μεσ'τα νεύρα
το ΠαρασκευατοΣάββατο που πέρασε έφτασα στο αποκορύφωμα - μέσα σε 19 ώρες πήγα για τρεις προπονήσεις (τις δύο με τον γιο μου) και τελικά έπεσα ξερός. Κοιτάω τα δεδομένα μου (με θράσος τι στο καλό "έφταιξε") και λέω ας δω πόση απόσταση έκανα συνολικά από την προηγούμενη day off και βγάζω 82 χιλιόμετρα μέσα σε 13 μέρες !!
Από τη μία μου άρεσε σαν εμβληματικός όγκος αλλά από την άλλη έχω εκνευριστεί άσχημα.
Ο στόχος μου ήταν να κρατηθώ σε ότι κέρδισα να βγάλω το χειμώνα αλλά βλέπω ότι κατέληξα να κάνω sprint μια φορά το 10 ήμερο και με φόβο θεού !!
Οι χρόνοι μου κρατιούνται ακόμα αλλά αν χειροτερέψουν τα κρύα την βάψαμε
Δεν γίνεται να βασιζόμαστε στον "καλό" καιρό ..
Κάποια λύση πρέπει να βρω και νομίζω ήρθε η ώρα να βάλω βύσμα από τους βετεράνους να μεσολαβήσουν να κάνουν τα στραβά μάτια μία φορά το 5ήμερο να πηγαίνω στο κλειστό ..
Δεν θυμάμαι οκτώ μήνες τώρα να πηγαίνω στο στάδιο με τέτοια ανησυχία και εκνευρισμό ...
Με έπιασε και ένας φόβος ότι δεν παίρνω αρκετή πρωτείνη και άρχισα να ψάχνω από whey (κόλλησα μόλις άκουσα 50 ευρώ το κιλό) μέχρι παιδικές τροφές μιλούπες μοσχαράκια μετά γάλα σόγιας ώσπου μετά από μέρες και πολύ διάβασμα στο internet φωτίστικα - ο καλός θεούλης έδωσε τα αυγουλάκια και εγώ τα κουβαλώ δυό δυό τις δεκάδες πλέον
δύο με τον κρόκο και 4 μόνο το ασπράδι την ημέρα ...
αν και πουθενά δεν βρήκα εκτός από αναλογίες για αντοχιτζήδες και body builders εκτιμώ ότι από 1,7 γραμμάρια ή τέλος πάντων γύρω στα 2 γραμμάρια πρωτείνης ανά κιλό σωματικού βάρους λογικά είναι και για τις ταχύτητες .... (πήρα Κινόα φτιάχνω φακόρυζα .. χαμός Wolf !! )
Ο μικρός ανθίσταται τις προάλλες ψιλοάρρωστος επέμενε και ήρθε ερωτεύτηκε τα παπούτσια που του αγόρασα
και ήδη φροντίζει σε μερικές φάσεις να τρέχει μπροστά - μου φαίνεται μπήκαμε σε υποσυνείδητη κόντρα η οποία κάνει καλό και σε μένα
Φεύγωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
Γράψε όταν μπορέσεις πως αντιμετωπίζεις το κρύο και την πρωτείνη ! Χαιρετισμούς !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2013 :  12:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Λόγο ψύχρας ήδη το ντύσιμο περιλαμβάνει μακρύ κολάν και μακρυμάνικο τεχνικό μπλουζάκι...
Δεν χρειάζεται να τραυματιστούμε λόγο κρύου!Είναι που είναι αρκετά επικίνδυνα τα sprints και τα άλματα για μυϊκούς τραυματισμούς,
ας μην τα βοηθάμε κι άλλο!
Τώρα με το κρύο μπορεί να δεις τους χρόνους να μένουν στάσιμοι.Δεν είναι ανησυχητικό δεδομένων των συνθηκών...σφίγγει όλο το κορμί!

Όσο για την εκκίνηση...ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου! Γι' αυτό ίσως και να απέδιδα αναλογικά καλύτερα στο 200άρι!

Η πυραμίδα με 200άρια βγήκε με καλό καιρό...τώρα που έπιασαν τα κρύα,ή θα μειώσω την ένταση ή την απόσταση για αρχή!
Μέχρι να έρθει η προσαρμογή στις καιρικές συνθήκες λέω να πάω συντηρητικά...άντε μέχρι 150άρι!
Ίσως βγάλω και κάρτα για Ολυμπιακό Στάδιο και κάνω καμιά προπόνηση με το γκρούπ των αλμάτων που ήμουν!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Το ξαναδιάβασα ...
Ναι, αλλά δεν τα περίμενα τόσο ζόρικα .. παγωμένα πόδια ... Νοιώθω τραγικά και αρχίζουν και μου λείπουν οι απρογραμμάτιστες εκρήξεις ..
Νομίζω πως θα αρχίσει να υποχωρεί η δύναμη ...
Έφαγα και ένα καινούριο "τυράκι" ξέχασα να σου πω .. :
Το θυμόμουν από το 1992 που είχα διαβάσει την αεροβίωση του Cooper. Το τεστ των 2.400 μέτρων (ή αντίστροφα το τεστ των 12 λεπτών) μπορείς, έλεγε, να το θεωρήσεις ως κανονική προπόνηση και να το εντάξεις στο καθημερινό σου πρόγραμμα ... Χμμμ εκεί την πάτησα .. αφού έκανα 3 απανωτές προσπάθειες και κατέβασα το χρόνο μου έφαγα ταυτόχρονα και το τυράκι ότι δηλαδή κάνω δυνατή προπόνηση (και όντως γίνομαι μούσκεμα) αλλά αυτό κρατάει γύρω στα 10,5 λεπτά !!!!!!
Άρα και "εντάξει" και "κέρδος" χρόνου δηλ μπορώ να φύγω νωρίς ...
Ναι, αλλά νομίζω προπονήσεις των 10 λεπτών είναι σε κάθε περίπτωση χλαπατζίμπαλα και τώρα πρέπει να το ξαναφτύσω το τυράκι

Αν αγοράσω ολόσωμο κολάν λες να σωθώ ή τζάμπα θα πετάξω λεφτά ? Βρε μήπως να αγοράσω νεοπρένιο που φορούν στις καταδύσεις (ήμουν παλιά ψαροντουφεκάς ... που ξέρεις ? ) ... ε ρε γλέντιααα !
Λέγε Wolf αδιέξοδο τι να κάνω ! Θέλω τον ερχόμενο Οκτώβριο 11"90 και μου φαίνεται χαζολογάω με αποστάσεις και ημιαντοχές VO2max !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2013 :  16:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από προπονητικό όγκο Άρη τα πας μια χαρά! Το σώμα σε οδηγεί εκεί που αυτό θέλει. Λοιπόν μπορείς να γράφεις και στο θέμα "Λοιπόν, πως παει η προπόνησή σας;".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000