Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  17:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

Μίλαγα σήμερα με μια βετεράνο αθλήτρια και συνταξιούχο καθηγήτρια στα ΤΕΦΑΑ κάτοχο 2 πανελληνίων ρεκόρ στους βετεράνους η οποία εξακολουθεί και είναι ενεργή αθλήτρια στα 70της (που αν τη δεις να κάνει ανοίγματα θα σου φύγει το σαγόνι)



quote:
Originally posted by oldspikes


Νοιώθω την διαφοροποίηση της κυρίας που ανέφερε ο Laga
Αν στα 70 κάνει αυτά που έγραψε τότε εγώ μάλλον είναι η ώρα να αρχίσω να βλέπω ακόμα πιο σοβαρά τα πράγματα στην κατευθυνση που τα γύρισα και όχι τίποτε άλλο αλλά ξέρεις νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό : με κάνει και νοιώθω απίστευτα καλά αυτή η αλλαγή πορείας και απόδειξη πως δεν με έριξε ούτε η αρρώστεια ούτε οι θλάσεις αλλά επανήλθα δρυμίτερος ...
Η αίσθηση μαχιμότητας είναι το κάτι άλλο τελικά ..




Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά της κυρίας που αναφέρει ο Λάμπρος και τρέχει στο γήπεδό μας, ΠαλιάΚαρφιά…
Ασχολούνταν με πρωταθλητισμό και δε σταμάτησε ποτέ να κάνει αυτό που κάνει… Τώρα μάλιστα, από ότι είχα συζητήσει μαζί της, ακολουθεί τη φθίνουσα πορεία της ηλικίας της… αν καταλαβαίνεις τι εννοώ σε σύγκριση με την περίπτωση τη δική σου…

Φιλικά πάντα και σαν πληροφορία, για να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που αγαπάς στα σωστά μέτρα και σταθμά...

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 06/06/2013 17:40:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2013 :  23:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περνώ και εδώ την απάντησή μου στον valion για ολοκληρωμένη εικόνα του θέματός μου

quote:
Originally posted by valion


oldspikes διαβασα χθες το θεμα σου ... μου εκαναν εντυπωση δυο πραμματα το πρωτο οι 204 παλμοι οταν μαλιστα το εχεις στη στήλη 5 λεπτα μετα το τελος και το πως ειναι δυνατον σε 30 μετρα τετοια εκρηξη...και το δευτερο στις 3/6 οι παλμοι σου για το χρονο και την αποσταση που εκανες επισυναπτω κατι αναλογο http://www.imagetoo.com/images/spikes.jpg ...



Κατ'αρχάς χαίρομαι που είσαι συστηματικός γιατί μόνο με τη θεωρία χωρίς προσωποπαγή δικά σου δεδομένα δεν νομίζω ότι γίνεται καλή/σωστή δουλειά. Φυσικά όπως είχε πει ο γεροΑλβέρτος αν τα δεδομένα δεν συμφωνούν με την θεωρία τότε αλοίμονο στα δεδομένα ε ?
Αμ δε σφάξανε. Στο χέρι θα παρθεί η θεωρία ας κάνω εγώ τα σούπερ δεδομένα μου ..
Ναι, 204 valion ήταν η πρώτη μέτρηση (εκτός της απόστασης) που μου ήρθε στο μυαλό να κάνω γιατί αυτά ήταν τα πρώτα σπριντς και αφέθηκα να τα βιώσω χωρίς δεδομένα που άλλωστε είναι δύσκολο αν δεν έχεις και κάποιον άλλον - μάλιστα τα πρώτα 6 ακόμα και οι αποστάσεις είναι στο περίπου ενώ πάντα θέλω ακριβή απόσταση για να ξέρω τι αποτέλεσμα έφερα.
Δεν το βρήκα παράδοξο διότι πχ ο σφυγμός 120 σε σπριντ 50μ (στις 22/4) είχε πίσω του σχεδόν μίας ώρας ομοιοστασία στο ισοζύγιο οξυγόνου από τα 10 χιλιόμετρα που είχα τρέξει (τα λέω όπως τα έχω διαβάσει πολλές δεκάδες φορές από τον Κούπερ) ενώ όταν έπιασα 204 σφυγμούς (μέτρησα 51 Χ 4 δύο φορές - δεν έπεφτε ! ) είχα μόλις 2,5 χιλιόμετρα πίσω μου. Καμία σχέση. Έχω παρατηρήσει αν τα παρατήσω στα περίπου 2 χιλιόμετρα τότε ο σφυγμός μοιάζει να μην έχει λογική και μάλλον είναι ακόμη σε φάση προσαρμογής.
Δεν χαλάστηκα λοιπόν διότι είναι ένα εντελώς νέο πεδίο "μάχης" για τον οργανισμό μου σε μια ίσως πολύ παράτερη ηλικία.
Επίσης : από το 7ο σπριντ και μετά, βάζω σημάδια για τα 30 μέτρα (τα 60 έχουν την γραμμή)
και επίσης, γιατί όλα ξεκίνησαν από το blog του μποντυμπιλντερά, τα τρέχω χωρίς εκκίνηση από βατήρα και ξεκινώ γύρω στα 2 με 3 μέτρα πριν την εκκίνηση ώστε να τρέξω τα 30 ή τα 60 σε φουλ ταχύτητα.
Δεν επιδιώκω δηλαδή την επίδοση πχ των 30 αλλά το παραχθέν "έργο" που επιφέρουν τα 30 μ

Από την άλλη μεριά το παιχνίδι με τους σφυγμούς είναι κάπως περίεργο. Για να λάβεις σχεδόν ίδια τα αναμενόμενα αποτελέσματα πρέπει πολλά που συντελούν να είναι ίδια και συνήθως δεν είναι :
η θερμοκρασία περιβάλλοντος
πριν πόση ώρα έφαγες τι ποσότητα και τι.
πολύ σημαντικό επίσης είναι η διατήρηση του ρυθμού και όχι αυξομειώσεις. Για 18 χρόνια περίπου τσέκαρα τον ρυθμό μου στα 330 μέτρα γι'αυτό ακόμα και τώρα σε κουλουάρ των 440 έκανα αναγωγές στα 330 γιατί εκεί στα 330 ήξερα για κάθε 5 δευτερόλεπτα αυξομείωση σε τι ακριβώς μεταφράζεται. Είναι το πλεονέκτημα να "διαβάζεις" τις λεπτομέρειες λόγω μακρού ιστορικού που έχεις καταχωρήσει.
Τώρα όμως στη μετάβαση σε ταχύτητες πολύ γρήγορα κατάλαβα και άλλαξα απόσταση αναφοράς και μετράω τα πάντα από τα 60 μέτρα. Ειδικά το 3χίλιαρο που θα είναι ο δούρειος ίππος στο να αποκτήσω ταχύτητα σχεδόν σε κάθε γύρο μετράω on the fly (έτσι όπως τρέχω) το 60άρι μου και το θέλω στα 20" για τους επόμενους μήνες.
Γιατί τα λέω αυτά. Ανέφερες κάπου για μέσο όρο. Όταν μετράς το ρυθμό σου συνέχεια σε κάθε γύρο και τον κρατάς σταθερό μέχρι το τέλος τότε για ίδια απόσταση με ίδιο ρυθμό πρέπει να σου έρθει πάνω κάτω +- 10 άντε +-20 ο ίδιος σφυγμός
Αν όμως όπως εγώ αρκετές φορές μπήκα στη παγίδα να θέλω τη συνολική μου απόδοση σε συγκεκριμένο χρόνο πχ 18 λεπτά σε 7 γύρους τότε πιάνοντας ένα ρυθμό Α έβλεπα στο 6 γύρο ότι δεν πιάνω στόχο και έριχνα ένα δυνατό 7ο γυρο (ίσως να ήταν και αυτουποβαλλόμενη αυτή η ιστορία για να αρχίσω να με τσεκάρω για σπριντ) και έβγαζα το στόχο 18 λεπτά. Ανοησία ήταν όμως διότι ο μέσος όρος χαλούσε την πραγματική εικόνα των 6 γύρων κι όταν είδα μετά από μερικές φορές ότι αυτή η λογική μου χαλάει τα πολύτιμα δεδομένα βάση των οποίων ελέγχω την πρόοδό μου και με αυτά θα αποφασίσω πότε θα κάνω το νέο άλμα τότε τα παράτησα και επέστρεψα σε σταθερούς ρυθμούς μέχρι τέλος.
Στα σπριντ "δυστυχώς" δεν μπορείς να έχεις έλεγχο ρυθμού εξ ορισμού διότι είναι μικρή η απόσταση. Όταν τα δίνεις όλα 100% δεν ξέρεις αν είναι ίδια με τα 100% της άλλης προηγούμενης φοράς.

Η δεύτερη παρατήρηση για το 3χίλιαρο έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα παίρνω σφυγμό. Μόνον στα σπριντ δεν βλέπω τον λόγο να πάρω αμέσως σφυγμό αλλά πιο σημαντικό είναι να συνεχίσω να τρέχω πιο χαλαρά και μειούμενα για άλλα 30-50 μέτρα. Στους άλλους δρόμους σταματώ μπάμ και κάτω και πέρνω αμέσως σφυγμό. Εντούτοις είναι αλήθεια ότι μερικές φορές για πρακτικούς λόγους μπορεί να καθυστερήσω μισό λεπτό οπότε όταν είσαι πλέον τόσο προπονημένος όσο θεωρώ για μένα τότε ο σφυγμός πέφτει πολύ γρήγορα και χάνεις το αρχικό peak.
Μην κάνεις αναγωγή της πτώσης στο σπριντ - δεν είναι γραμμικό - προφανώς υπάρχει κάποια παραβολικά πτωτική καμπύλη για τις μεγάλες εντάσεις

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  01:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by Laga

Μίλαγα σήμερα με μια βετεράνο αθλήτρια και συνταξιούχο καθηγήτρια στα ΤΕΦΑΑ κάτοχο 2 πανελληνίων ρεκόρ στους βετεράνους η οποία εξακολουθεί και είναι ενεργή αθλήτρια στα 70της (που αν τη δεις να κάνει ανοίγματα θα σου φύγει το σαγόνι)



quote:
Originally posted by oldspikes


Νοιώθω την διαφοροποίηση της κυρίας που ανέφερε ο Laga
Αν στα 70 κάνει αυτά που έγραψε τότε εγώ μάλλον είναι η ώρα να αρχίσω να βλέπω ακόμα πιο σοβαρά τα πράγματα στην κατευθυνση που τα γύρισα και όχι τίποτε άλλο αλλά ξέρεις νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό : με κάνει και νοιώθω απίστευτα καλά αυτή η αλλαγή πορείας και απόδειξη πως δεν με έριξε ούτε η αρρώστεια ούτε οι θλάσεις αλλά επανήλθα δρυμίτερος ...
Η αίσθηση μαχιμότητας είναι το κάτι άλλο τελικά ..




Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά της κυρίας που αναφέρει ο Λάμπρος και τρέχει στο γήπεδό μας, ΠαλιάΚαρφιά…
Ασχολούνταν με πρωταθλητισμό και δε σταμάτησε ποτέ να κάνει αυτό που κάνει… Τώρα μάλιστα, από ότι είχα συζητήσει μαζί της, ακολουθεί τη φθίνουσα πορεία της ηλικίας της… αν καταλαβαίνεις τι εννοώ σε σύγκριση με την περίπτωση τη δική σου…

Φιλικά πάντα και σαν πληροφορία, για να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που αγαπάς στα σωστά μέτρα και σταθμά...

___________________
Run Natural... run Bare



xipolitakos,
σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου και συμφωνώ ως έναν βαθμό με αυτές.
Μην σου διαφεύγει ότι με χωρίζουν 22 ολόκληρα χρόνια από την κυρία της οποίας άλλωστε τις επιτυχίες δεν βάλθηκα να ανταγωνιστώ - δεν τις γνωρίζω κιόλας.
Σχετικά με τα σωστά μέτρα και σταθμά επειδή έχω ξαναπεράσει αυτή τη διαδικασία του μαύρου πρόβατου σε άλλο τομέα, η μόνη ταιριαστή απάντηση είναι πως για να ανακαλύψεις τα όρια του εφικτού πρέπει να περπατήσεις για λίγο στα χωράφια του ανέφικτου. Το πόσο λίγο όπως βλέπεις συστηματικά προτίθεμαι να το καθορίσω (και ήδη έχω βουτήξει στην πυρά) και με την βοήθειά σας βέβαια καθότι έχω μόνον μεγάλη εμπειρία σε άθληση αλλά σχεδόν μηδενική θεωρητική βάση και ακαδημαϊκή κατάρτιση στο αντικείμενο.


υστερόγραφο : σκεφτόμουν ότι η πτωτική ανά 5ετία πορεία ίσως είναι απλά μια χονδροειδής σύμβαση για πρακτικούς λόγους αλλά η πραγματική πορεία μπορεί να είναι καμπύλη τύπου 20 ή 12 με το κατώφλι μετά τα 50 (ευσεβείς πόθοι ? ) αλλά με τίποτε δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι τύπου 6.
Τι λες ?

(τα ονόματα δεν έχουν σημασία - είναι απλά μια συλλογή από διαφόρους τύπους τάσεις για αναφορά/συνεννόηση εδώ)



"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 07/06/2013 01:20:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  10:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldspikes

quote:
Originally posted by giorgosdelta


1ον. Η μεταφορά μιας βλάβης - τραυματισμού από τη μια μεριά του σώματος στην άλλη είναι συνήθες φαινόμενο. ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν ξεκουράζεσαι και δεν δίνεις την ευκαιρία στο σώμα σου να ιαθεί.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Ένας πόνος στο αριστερό ισχύο θα σε οδηγήσει να επιβαρύνεις την δεξιά πλευρά του σώματος για να προστατέψεις την αριστερή. Αυτό γίνεται ενστικτωδός κι ανεπαίσθητα. Οπότε η δεξιά μεριά τώρα επιβαρύνετια και με τον καιρό κι ανεπαίσθητα βέβαια, βγάζει ένα τραυματισμό, πχ ένα οστικό οίδημα ή ένα κάταγμα κόπωσης ιερού οστού. Εσύ συνεχίζει λέγοντας ότι δεν έγινε και τίποτα - αντέχω - και τώρα φυσικά αναλαμβάνει και πάλι πρώτο ρόλο η αριστερή μεριά του σώματος η οποιά έχει αρχίσει να παίρνει κλίση. Έτσι σε πιάνει το γόνατο το αριστέρο, το ισχίο. Η δεξιά πλευρά γίενται περδίκι όσο περνάει ο καιρός κι η αριστερή σακατεύεται. Αυτό γίνεται πάντοτε σιγά-σιγά κι ανεπαίσθητα κι εναλλάξ μέχρι να καταρεύσει τελείως το σώμα ή να σακατευτεί μόνιμα. Ο πόνος είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Είναι αυτό το ταμπελάκι ΣΤΑΣΗΣ (STOP) που εμφανίζεται μπροστά σου την ώρα που δεν θές. Μην το περνάς χωρίς στάση.



Πως θα ξέρω ότι έχουν ξανακατανεμηθεί τα βάρη ισομερώς και μάλιστα όχι τυχαία αλλά να είναι εξ επί τούτου σταθερά !

Και κάτι άλλο : στις μεγάλες αποστάσεις που κάνω και συχνά ασυνείδητα τα μάτια μου "παρακολουθούν" τη γραμμή του κουλουάρ υπήρξαν φορές που αναρωτήθηκα αν πρέπει κατά διαστήματα να βρίσκω τρόπο να κάνω την ίδια απόσταση δεξιόστροφα ή (αυτό ίσως είναι "κουφό") να κάνω την διαδρομή σταθερά από την άλλη μεριά της διαγράμμισης. Σκέφτηκα ότι παγιδεύεται ο συντονισμός ματιού ποδιών και ετεροβαρεί στην κίνηση προκειμένου να διατηρηθεί στα δεξιά ή στα αριστερά της γραμμής και αν η απόσταση είναι μεγάλη τότε συσσωρεύει ένα αρνητικό ισοζύγιο για το ένα πόδι που σε βάθος χρόνου να "δώσει" κάτι ...
Δεν ξέρω αν είναι συναφές με αυτό που μου ανέφερες ως αιτία αλλά με έχει προβληματίσει μερικές φορές. Πιστεύω από άλλο άθλημα ότι ο καλύτερος τρόπος να αυτοσυντονιστείς είναι να κλείσεις τα μάτια αλλά αυτό για δρόμους δεν γίνεται ...

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε



*Δεν το γνωρίζω αλλά πιστεύω πως θέλει αποκατάσταση δια μέσου ξεκούρασης για να επανέλθει πλήρως το σώμα.

**H επαναλαμβανόμενη αριστερόστροφη κίνηση που κάνουμε συχνά στα γήπεδα, το έχουμε ξαναπεί ότι είναι μία από τις αιτίες της λαγοκνημιαίας ταινίας. Το σωστό είναι όσες στροφές κάνεις αριστερόστροφα, άλλες τόσες να κάνεις και δεξιόστροφα. Αλλιώς σίγουρα κάτι θα δώσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  10:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldspikes

quote:
Originally posted by giorgosdelta


2ον. Από όταν άρχισα να τρέχω είμαι χορτοφάγος κατά διαστήματα αυστηρός. Τι να σου πω τώρα για να καταλάβεις, κάπου το 2006 πρέπει να έφαγα μια μερίδα λαγό, το μετάνιωσα και του ζητώ συγνώμη όπως και σε εκέινη την φέτα γαλοπούλας που μου κατέστρεψε μια μακαρονάδα, γλου γλου. 15 μήνες τώρα μόνο μέλι και πρόπολη από ζωϊικά, ΟΚ; Το μόνο θεματάκι που δημιουργείται - είναι η υπερβολική μυϊκή μάζα στα πόδια η οποία ναι μεν αυξάνει το βάρος και με κάνει πιο αργό μάλλον, αλλά προστατεύει κι από την άλλη. Έτσι δηλαδή ότνα παίρνω παντελόνια πρέπει να έχουν ειδική φόρμα - φαρδιά για να μπαίνουν.



Το θέμα της διατροφής με απασχολεί πάρα πολύ σοβαρά και διαβάζω ότι μπορώ. Δυστυχώς ορισμένοι παράγοντες είτε είναι κρυφοί στο DNA ας και θα εμφανιστούν ξαφνικά να διεκδικήσουν την προσοχή μας αφού επιλέξαμε να "παρεκτραπούμε" σε μεγάλη ηλικία (μοιάζουμε με τους 40 χρόνια καπνιστές που το κόβουν απότομα και αποκτούν μεγαλύτερο πρόβλημα από πριν - ίσως) είτε θέλουν πολύ βάθος χρόνο για να εκδηλωθούν διότι είναι αργής "εκπυρσοκρότησης" κάτι σαν την δηλητηρίαση με μικρογραμμάρια αρσενικό (Ναπολέων) περνάνε 30 χρόνια και δεν παίρνεις χαμπάρι ..


quote:
Originally posted by giorgosdelta


3ον. Είσαι 48 χρονών και έχεςι ταχύτητα αστραπή. Ωραίος. Αλλά δε πρόκειται να δεις προκοπή. Η ταχύτητα από τα 40 και μετά σε διαλύει. Ελάχιστοι αντέχουν από εκεί και πέρα. Τραυματισμού επί τραυματισμών και προκοπή δε βλέπεις. Θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς τώρα σε μικρές αποστάσεις 5 και 10 χιλιόμετρα τρεξιματάκι για να οδηγηθείς σε κανά δυο χρονάκια σε μέσες αποστασεις και πάνω, δηλαδή ημιμαραθώνιο και βάλε που είναι σκέτη απόλαυση (το σώμα κάνει πραγματική κατάχρηση ενδορφινών).
Ίσως σου χάλασα λίγο το θεματάκι, πάντα με φιλική διάθεση!



Έχω κάνει μεγάλες αποστάσεις και ξέρω πολύ καλά αυτό το τέλειο αίσθημα από κατάχρηση ενδορφινών ..
Θα το κρατήσω για εφεδρεία. Θα παλέψω για αυτή την αλλαγή έστω για να πετύχω ένα "ρεκόρ"
έτσι για αλλαγή έτσι για το γμτ και μετά είναι σίγουρο ότι θα ξαναγυρίσω εκεί φυσικά

Νοιώθω την διαφοροποίηση της κυρίας που ανέφερε ο Laga
Αν στα 70 κάνει αυτά που έγραψε τότε εγώ μάλλον είναι η ώρα να αρχίσω να βλέπω ακόμα πιο σοβαρά τα πράγματα στην κατευθυνση που τα γύρισα και όχι τίποτε άλλο αλλά ξέρεις νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό : με κάνει και νοιώθω απίστευτα καλά αυτή η αλλαγή πορείας και απόδειξη πως δεν με έριξε ούτε η αρρώστεια ούτε οι θλάσεις αλλά επανήλθα δρυμίτερος ...
Η αίσθηση μαχιμότητας είναι το κάτι άλλο τελικά ..

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε



*Η αλλαγή της διατροφής μας σε προχωρημένη ηλικία - φίλε, που δε γνωρίζουμε το όνομα σου - μπορεί είτε να οδήγησει πολύ σωστά όπως είπες στην εμφάνιση κάποιων παραγόντων. Αυτή είναι η μία όψη αυτού του νομίασματος. Η άλλη όψη είναι πως μπορεί να εξαλείψει παράγοντες προς εμφάνιση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  10:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω την κουβέντα καθώς από ότι φαίνεται είσαι αποφασισμένος να δοκιμάσεις την τύχη σου στα σπριντ παρ όλη την προσπάθεια να σε αποτρέψουμε (κατά τη γνώμη μας, για να προστατέψουμε το αθλητικό σου μέλλον). Βρήκα όμως κάτι σχετικό-ασχετο, αλλά πολύ ενδιαφέρον για τα γούστα μου, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Πρόκειται για μια έρευνας που έγινε το 2003 σχετικά με την εξέλιξη της ταχύτητας και των λοιπών παραγόντων που σχετίζονται με αυτή, σε συνάρτηση με την αύξηση της ηλικίας. Το στατιστικό δείγμα προέρχεται από ελιτ Ευρωπαίους εν ενεργεία βετεράνους δρομείς στο αγώνισμα των 100 μέτρων. Το αποτέλεσμα ήταν σε όλους τους τομείς απόλυτα αναλογικό, δηλαδή όσο μεγάλωνε το ηλικιακό γκρουπ τόσο χειροτέρευαν τα δεδομένα. Δείτε παρακάτω για να καταλάβετε πόσο αμείλικτη είναι η φύση. Και μιλάμε για 40 δρομείς που ασχολούνται με τα σπριντ 20 έως 40 χρόνια και όχι για ανθρώπους που ξύπνησαν μια μέρα και αποφάσισαν να βάλουν spikes.
Από όλα τα στοιχεία που συνέλεξαν οι ερευνητές κατά τη διάρκεια του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος βετεράνων το μόνο δεδομένο που δεν αλλάζει είναι ο χρόνος που και τα δυο πόδια είναι στον αέρα στα ηλικιακά γκρουπ 40-49 και 50-59. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά πάνε περίπατο. Υπενθυμίζω πως οι μετρήσεις έγιναν στο αγώνισμα των 100μ.

40-49 50-59 60-69 70-79 80-89
Ταχύτητα σε m/sec 8.83 8.13 7.78 6.95 5.89
Συχνότητα διασκελισμού σε Hz 4.39 4.35 4.32 4.19 3.94
Μήκος Διασκελισμού σε m 2.01 1.87 1.80 1.66 1.49
Χρόνος επαφής με το έδαφος σε ms 98 102 109 118 141
Χρόνος στον αέρα σε ms 121 121 116 111 97

Περίεργος είμαι να δω μια αντίστοιχη έρευνα για τους δρόμους αντοχής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  11:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα ήθελα να δαιμονοποιήσουμε τα sprints. Αντιθέτως από ότι πιστεύουν οι περισσότεροι όταν γίνονται με προσοχή και ίσως με επίβλεψη έχουν πολλές θετικές επιδράσεις πάνω στο σώμα και τη ψυχολογία. Όπως αύξηση της φυσικής κατάστασης, αύξηση της αυξητικής ορμόνης, μικρότερη μείωση της τεστοστερόνης σε συνάρτηση με την ηλικία, λιγότερη απώλεια μυικής μάζας και πολλά άλλα....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  12:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta


*Δεν το γνωρίζω αλλά πιστεύω πως θέλει αποκατάσταση δια μέσου ξεκούρασης για να επανέλθει πλήρως το σώμα.



χμμμ .. ξεκούραση ... μεγάλο θέμα η ξεκούραση όταν βλέπεις αντικειμενικά (για απροσδιόριστους λόγους) ότι αν ξεκουραστείς αρκετά (το μόνο εύκολο) τόσο περισσότερο αυξάνει η δυσφορία σου να επιστρέψεις με το κέφι που είχες από πριν και μάλιστα σε βαθμό επικίνδυνο να τα βροντήξεις ..
Αυτό είναι το πρώτο πρόγραμμα από το 1995 που δεν τολμώ να διανοηθώ να διακόψω με τίποτε .. μάλιστα για πρώτη φορά έχω "εφεύρει" το γρήγορο βάδην - δεν είχα ξανακάνει ποτέ άλλοτε. Αν όλα μα όλα πάνε στραβά αλλά επίκειται να χάσω 2η μέρα στο στάδιο τότε θα πάω να κάνω γρήγορο βάδην καμιά 7 χιλιόμετρα για να επιβεβαιώσω το commitment. Δυστυχώς εδώ που έφτασα δεν έχω πια την πολυτέλεια για πολύ ξεκούραση
(είναι δύσκολο να το εξηγήσω)

quote:
Originally posted by giorgosdelta


**H επαναλαμβανόμενη αριστερόστροφη κίνηση που κάνουμε συχνά στα γήπεδα, το έχουμε ξαναπεί ότι είναι μία από τις αιτίες της λαγοκνημιαίας ταινίας. Το σωστό είναι όσες στροφές κάνεις αριστερόστροφα, άλλες τόσες να κάνεις και δεξιόστροφα. Αλλιώς σίγουρα κάτι θα δώσει.



αχαχαχ !! Να'σαι καλά !! το διαισθανόμουν ότι κάτι πρέπει να παίζει με αυτό το θέμα - είχα εντελώς ηλίθια παύση ενοχλήσεων όταν έκανα κάποιους πειραματισμούς αλλά σε ποιον να το έλεγα θα με περνούσαν για τρελό
Ευτυχώς σας βρήκα και τα λέμε !

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  12:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta


*Η αλλαγή της διατροφής μας σε προχωρημένη ηλικία - φίλε, που δε γνωρίζουμε το όνομα σου - μπορεί είτε να οδήγησει πολύ σωστά όπως είπες στην εμφάνιση κάποιων παραγόντων. Αυτή είναι η μία όψη αυτού του νομίασματος. Η άλλη όψη είναι πως μπορεί να εξαλείψει παράγοντες προς εμφάνιση.



Άκης, Άκη με λένε
τελικά όπως πολλά άλλα είναι και η αλλαγή διατροφής κορώνα γράμματα
ξέρεις κάτι όμως ?
Σκέψου να έκανες τη σωστή διατροφή από πολύ μικρό παιδάκι και όλα μα όλα από πολύ μικρός να πηγαίνανε τόσο ρολόϊ (σπουδές, σχέση, γάμος, περιουσιακά, κληρονομικά, παιδιά, πρωταθλητισμός, όλα όπως καλλιεργούνται από το life style) που να μην χρειαζότανε να κάνεις καμία σοβαρή αλλαγή στη ζωή σου και αυτό το σούπερ ντούπερ correct μοντέλο ζωής να ήταν λέει εξαπλωμένο σε όλη τη κοινωνία ...
Ω μοντιέ, ποιος θα έμενε να αφηγηθεί μια διαφορετική ιστορία ? Φυσικά οι νουβέλες με σασπένς θα πληρωνότανε χρυσάφι και ο Οδυσσέας με την τόσο μεγάλη απουσία από την correctΙθάκη του θα ήταν κάτι απόκοσμο κι όχι καθολική έμπνευση ....
Αλλά σε αυτό το σημείο "ξέφυγα" από το κουλουάρ .. και σόρρυ

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2013 :  13:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω την κουβέντα καθώς από ότι φαίνεται είσαι αποφασισμένος να δοκιμάσεις την τύχη σου στα σπριντ παρ όλη την προσπάθεια να σε αποτρέψουμε (κατά τη γνώμη μας, για να προστατέψουμε το αθλητικό σου μέλλον). Βρήκα όμως κάτι σχετικό-ασχετο, αλλά πολύ ενδιαφέρον για τα γούστα μου, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Πρόκειται για μια έρευνας που έγινε το 2003 σχετικά με την εξέλιξη της ταχύτητας και των λοιπών παραγόντων που σχετίζονται με αυτή, σε συνάρτηση με την αύξηση της ηλικίας. Το στατιστικό δείγμα προέρχεται από ελιτ Ευρωπαίους εν ενεργεία βετεράνους δρομείς στο αγώνισμα των 100 μέτρων. Το αποτέλεσμα ήταν σε όλους τους τομείς απόλυτα αναλογικό, δηλαδή όσο μεγάλωνε το ηλικιακό γκρουπ τόσο χειροτέρευαν τα δεδομένα. Δείτε παρακάτω για να καταλάβετε πόσο αμείλικτη είναι η φύση. Και μιλάμε για 40 δρομείς που ασχολούνται με τα σπριντ 20 έως 40 χρόνια και όχι για ανθρώπους που ξύπνησαν μια μέρα και αποφάσισαν να βάλουν spikes.
Από όλα τα στοιχεία που συνέλεξαν οι ερευνητές κατά τη διάρκεια του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος βετεράνων το μόνο δεδομένο που δεν αλλάζει είναι ο χρόνος που και τα δυο πόδια είναι στον αέρα στα ηλικιακά γκρουπ 40-49 και 50-59. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά πάνε περίπατο. Υπενθυμίζω πως οι μετρήσεις έγιναν στο αγώνισμα των 100μ.

40-49 50-59 60-69 70-79 80-89
Ταχύτητα σε m/sec 8.83 8.13 7.78 6.95 5.89
Συχνότητα διασκελισμού σε Hz 4.39 4.35 4.32 4.19 3.94
Μήκος Διασκελισμού σε m 2.01 1.87 1.80 1.66 1.49
Χρόνος επαφής με το έδαφος σε ms 98 102 109 118 141
Χρόνος στον αέρα σε ms 121 121 116 111 97

Περίεργος είμαι να δω μια αντίστοιχη έρευνα για τους δρόμους αντοχής.



Σούπερ τα δεδομένα σου ! Θα αρχίσω και εγώ να ψάχνω περισσότερο στο internet.
Πάντως η κρίση σου περί αμείλικτης φύσης με προβληματίζει φιλικά πάντα ..
Πόσο αμείλικτη μπορεί να κριθεί η φύση όταν βλέπεις 70άρηδες Γερμανούς δίπλα σου στα Μετέωρα να έχουν δεθεί και ο πρώτος να κάνει ρελέ για να αναριχηθεί και ο σχοινοσύντροφός του ? (αν έχεις υπόψιν σου τα πετραδάκια των Μετεώρων που πατάς και νομίζεις ότι κάνεις φάρσα στον εαυτό σου και αναρριχάσαι εξ επί τούτου για να πέσεις πολύ γρήγορα - 70 και οι γυναίκες τους χαλαρές 60 άρες να παρακολουθούν κι όχι να παίζουν τάβλι στο μπαλκονάκι κάθε απόγευμα που πάω στάδιο βλέπω τέτοιες εικόνες ...

Με ικανοποιεί αφόρητα η δήλωση του Dejan :
quote:
Δεν θα ήθελα να δαιμονοποιήσουμε τα sprints. Αντιθέτως από ότι πιστεύουν οι περισσότεροι όταν γίνονται με προσοχή και ίσως με επίβλεψη έχουν πολλές θετικές επιδράσεις πάνω στο σώμα και τη ψυχολογία. Όπως αύξηση της φυσικής κατάστασης, αύξηση της αυξητικής ορμόνης, μικρότερη μείωση της τεστοστερόνης σε συνάρτηση με την ηλικία, λιγότερη απώλεια μυικής μάζας και πολλά άλλα....


Γιατί είναι αμείλικτη η φύση φίλε μου και δεν είναι αμείλικτη η κουλτούρα καφενείου και ΚΑΠΗ από αν όχι από τα 55 πάντως στα 60 οπωσδήποτε ?
Γιατί να εστιάζεις στο αναμφησβήτητο αμείλικτο της φύσης κι όχι στην εμπεριεχόμενη πιθανά πλέον στο DNA του Έλληνα φοβία για δοκιμή, ρίσκο, νέο, αλλαγή, αποτυχία, ξανάδοκιμή, μάχη ? Αυτή η κουλτούρα δεν είναι αμείλικτη ?
Γιατί είναι άγριος ο ποταμός κι όχι οι όχθες που τον περιορίζουν ?

Πάντα φιλικά, τα'χω με τη χώρα μου εδώ και πολλά χρόνια και πριν την κρίση - ελπίζω να μην στεναχώρησα κανέναν


υγ
από χθες έπαψε κάθε ενόχληση από τους μηριαίους ακόμα και στις διατατικές .. παρόλα αυτά τυχαία βρήκα μία κίνηση καθίσματος με λύγισμα του ενός ποδιού αλλά κράτημα του άλλου εντελώς τεντωμένου εμπρός και στις 45 μοίρες περίπου κλήση μου δίνει ένα μικρό αλλά διακριτό σήμα εκεί που με είχαν τραβήξει άγρια ο δικέφαλος. Πιο αμυδρό στο αριστερό αλλά υπαρκτό. Θα κάνω υπομονή κι όταν χαθεί κι αυτό θα αρχίσω πολύ μεθοδικά με καταγραφή και με ξεκίνημα από χαμηλές επιδόσεις και υψηλές αναπαύσεις τα 30άρια στην ανάγκη κατεβαίνω στα 20 μέτρα αρκεί η "έκρηξη" να μην προλαβαίνει να δώσει παρατεταμένα μεγάλο φορτίο. Θα το ρυθμίσω και μέχρι το τέλος την ερχόμενη άνοιξη θέλω να είμαι κάτω από 12.30 στα 100 (το απαιτώ από τον εαυτό μου - αμετροεπώς, δεν έχει σημασία στην παρούσα φάση)

τέλος ξέχασα να πω κάτι σημαντικό, όχι εσκεμενα - μου το υπενθύμισε ο valion με τα στοιχεία του.
... χμ πως το λένε τώρα αυτό ?
ναι, καπνίζω ...
αυτό είναι ένα μείον με άθληση αντοχής στο επίπεδο τουλάχιστον που το έκανα εγώ (ρυθμός 2'15" έως 2'30 στα 330 μέτρα σταθερά για όλα τα χιλιόμετρα όσα χιλιόμετρα και αν ήταν) : μπορούσα να καπνίζω. Ακόμα και μετά από 10 χιλιόμετρα τρέξιμο αφού άφηνα ένα 2 ώρο να περάσει μετά κάπνιζα 1ή 2 τσιγάρα.
Όχι πολλά, γύρω στα 10 την ημέρα ..
Τώρα όμως με τις ταχύτητες για πρώτη φορά μου προέκυψε αίσθημα απέχθειας και βρίσκομαι σε ένα στάδιο που ζορίζομαι να κάνω και 2-3 τσιγάρα την ημέρα και βασικά πλέον δεν αντέχεται και πρέπει να το κόψω τελείως γιατί μου χαλάει τα πλάνα
Καλές επιτυχίες σε όλους εύχομαι σε ό,τι και αν κάνετε

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά οι ταχύτητες μάλλον είναι ο "δρόμος" ΚΑΙ για καλύτερες αντοχές .. Αφού μάλλον το παράκανα με την ταχύτητα για ένα 7ήμερο σε σημείο να έχω πονάκια ακόμα και στο γρήγορο βάδην είπα μια μέρα (προχθές) να μην κάνω απολύτως τίποτε. Πάω λοιπόν χθες και δεν ξέρω αν το ψιλοβρόχι επιδρά και αυτό αλλά έβγαλα ένα 6χίλιαρο τόσο αβίαστα και με ρυθμό που δεν είχα ξαναπετύχει (2'56" τα 440) που δεν έχω άλλη εξήγηση ότι το οφείλω στις ταχύτητες. Νομίζω αξίζει να το δοκιμάσει κανείς. Κρίμας να μην είμαι πιο νέος. Αλλά ποιοι να μας τα λέγανε αυτά ? Η Ελληνική βιβλιογραφία που δεν υφίστατο, οι γυμναστές μιας ακμάζουσας καγιενοκοινωνίας ή οι εκπομπές της ΕΡΤ ? (...)
Μακάρι τα νέα παιδιά να γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια τη Ελληνική γεροντοκρατία - είναι η μόνη ευχή που μπορώ να δώσω σε νέους.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  20:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:



Πάντως η κρίση σου περί αμείλικτης φύσης με προβληματίζει φιλικά πάντα ..
Πόσο αμείλικτη μπορεί να κριθεί η φύση όταν βλέπεις 70άρηδες Γερμανούς δίπλα σου στα Μετέωρα να έχουν δεθεί και ο πρώτος να κάνει ρελέ για να αναριχηθεί και ο σχοινοσύντροφός του ? (αν έχεις υπόψιν σου τα πετραδάκια των Μετεώρων που πατάς και νομίζεις ότι κάνεις φάρσα στον εαυτό σου και αναρριχάσαι εξ επί τούτου για να πέσεις πολύ γρήγορα - 70 και οι γυναίκες τους χαλαρές 60 άρες να παρακολουθούν κι όχι να παίζουν τάβλι στο μπαλκονάκι κάθε απόγευμα που πάω στάδιο βλέπω τέτοιες εικόνες ...






Χα,χα... Δεν το είχα πάρει είδηση αυτό...
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1) Τι σχέση έχουν τα σπριντ με την αναρρίχηση??? Εγώ είπα πως οι έρευνες δείχνουν πως στα 45 έχεις μεγαλύτερο διασκελισμό από ότι στα 60. Και ότι στα 40 έχεις μεγαλύτερη συχνότητα διασκελισμού από ότι στα 50. Εσύ τι ακριβώς μου λες? Οτι κάποιος αναρριχάται στα 70? Ε! και? Και στα 80 τρέχουν μαραθώνιο. Τι σχέση έχει αυτό, με αυτό που λένε οι ερευνητές, πως δηλαδή όσο μεγαλώνεις πέφτει η ταχύτητα? Μήπως μπερδεύεις τη διάθεση με τη δύναμη?

2)Τι σχέση έχουν τα σπριντ με την αναρρίχηση, και ειδικά στα Μετέωρα???
Στα Μετέωρα που δεν μπορείς να χρησιμοποίησης σχεδόν καθόλου δύναμη μιας και εκεί, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις, σκαρφαλώνεις κυρίως ισορροπιστικά ακριβώς γιατί δεν έχεις τακάκια ή φάπες ή σπασμένα για να κάνεις δυναμικές κινήσεις παρά έχεις μόνο τα βότσαλα που κρατάνε ελάχιστα από χέρια, αλλά δουλεύεις κυρίως πόδια.

3)Αν κάποιος στα 70 του κάνει αναρρίχηση αποδεικνύει τι ακριβώς???
Δεν είναι απαραίτητο ότι είναι κάποιος ιδιαίτερα δυνατός, ειδικά αν είναι έμπειρος αναρριχητής. Οι περισσότεροι μεγάλοι σε ηλικία αναρριχητές δουλεύουν με οικονομία δυνάμεων, κυρίως με αντιστηρίξεις...

4)Σε ποια διαδρομή είδες τους 70άρηδες να σκαρφαλώνουν?
Γιατί όσο να το κάνεις πάίζει το ρόλο του. Αλλο να σκαρφαλώνουν στη Ντούμπιανη ένα ΙΙΙάράκι και άλλο στο Αδράχτι ένα VI+ (UIAA πάντα).


Επαναλαμβάνω για να μη χανόμαστε: η αναφορά ήταν πως όσα γκρουπ από ελιτ αθλητές μετρήθηκαν είχαν χειρότερα χαρακτηριστικά όσο μεγάλωνε η ηλικία του γκρουπ. Στο γράφω για να μη μου πεις πως ξέρεις κάποιον που είναι 50 χρόνων και τρέχει πιο γρήγορα από κάποιον άλλο που είναι 40... Μετράμε ομοειδή πράγματα, ικανό αριθμό και βγάζουμε μέσο όρο.
Και ναι, η φύση σε αυτό το θέμα είναι αμείλικτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2013 :  01:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδες ?! Τελικά άρχισα να καταλαβαίνω ότι τα έγραψα στον αέρα :

1. Για μένα όπως τέθηκε το θέμα έχουν τεράστια. Δείχνει "καρδιά" και κουλτούρα. Βρίσκω εξαιρετικά αλαζωνικό το "ε, και ?". Πόσοι Έλληνες στα 70 τους σκαρφαλώνουν ? Δεν τοποθετήθηκα σε διεθνές αλλά τοπικό Ελληνικό επίπεδο. Όσο μεγαλώνεις λοιπόν μπορεί να κρατάς την "καρδιά" σου ψηλά αλλά σε εμάς η κουλτούρα ωθεί στο να χωθούμε στα καφενεία ή εν πάσει περιπτώσει να επιλέξουμε πιο "correct" στόχους/προσπάθειες. Αδύνατον να σου το δώσω πιο απλά. Σόρυ
Γι'αυτό έγραψα ότι με ικανοποιεί αφόρητα η δήλωση του Dejan : είναι δηλωτική ανοιχτού πνεύματος έξω από στερεότυπα στα οποία εσύ υποκύπτεις μη το αρνηθείς. Δεν είναι κατακριτέο απλά μας φρενάρει όλους η κληρονομικότητα αυτή
2. Είσαι βιαστικός πολύ στο να απορρίψεις ! Ο κοχλίας του αυτιού (υπεύθυνος για την ισορροπία) στους ηλικωμένους δεν τα πάει καθόλου καλά ! Μπλα μπλα μπλα. Τα υπόλοιπα ως ανωτέρω. Όσο για το καθαρά αναρρηχητικό : πόδια ναι αλλά στις πολύ μύτες δηλαδή αχίλλειος καραdynamite. Δεν παίζουμε το ποιος έχει το μακρύτερο. Σωστά ?
3. Το αυτό. Αποδεικνύει ότι δεν είναι Έλληνας. Αναιρεί τον προσανατολισμό της κοινωνίας μας (για έναν "ικανό" πληθυσμό) ένα σωρό από δαύτους ήταν αραχτοί στα τροχόσπιτα στο κάμπινγκ έτοιμοι για εξορμήσεις. Για πες το αυτό πουθενά για πότε καλούν φρενοκομείο.
4. δεν θυμάμαι το όνομα πια από το 2006 ήταν 3 σχοινιές αν θυμάμαι από τα ρελέ που κάναμε - αρνητικά δεν είχε αλλά ήταν V+ τουλάχιστον (θυμάμαι το πρώτο κοίταγμα προς τα πάνω) μόνο που η ηλικία τους ήταν τρομακτικότερη. Θα με συνοδεύει η εικόνα εκείνη αν τολμήσω να σκεφτώ να πάω σε καφενεία ή ΚΑΠΗ.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2013 :  09:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Valion, μέτρησες επιτέλους σφυγμούς ηρεμίας ?! Με έχεις μπερδέψει, αν το Garmin σου βγάζει τέτοια γραφική παράσταση όπως την εικόνα που έδειξες τότε γιατί δεν το έχει βάλει να πάρει μία για όλη τη διάρκεια του ύπνου σου ? Το βρίσκω καταπληκτικό σαν δυνατότητα. Πολύ θα ήθελα να ξέρω στη μέση του ύπνου μου τι σφυγμούς έχω


Υ.γ: ή θα θυμηθείς και εσύ ξαφνικά να με ρωτήσεις πόσο αραιά βάζουν στο Γερμανικό σύστημα (ακόμα και στα Μετέωρα) τις ασφάλειες και κυρίως πόσο ψηλά τοποθετούν την αναθεματισμένη πρώτη ?

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  13:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το να αθλείσαι και να διατηρείς κάποια φυσική κατάσταση μέχρι τα γεράματα είναι τελείως διαφορετικό από το να ξυπνήσεις ένα πρωί ύστερα από 20+ χρόνια και να πεις ότι θα προσπαθήσω να κάνω κάτι που ίσως ανατρέψει κάθε θεωρία…
Γιατί η συγκεκριμένη θεωρία ισχύει και στην πράξη.
Ο χρόνος, όπως είπε ο Λάμπρος, είναι όντως αμείλικτος για τον οποιοδήποτε (είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό). Η φθορά που προκαλεί είναι αυτή που από μικρό παιδί θα σε κάνει έφηβο, νέο, μεσήλικα, γέρο και …ξάπλα στα θυμαράκια.
Από εκεί και πέρα χρειάζεται σύνεση. Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο να μην μπορούμε να κάνουμε, όχι μόνο αυτό που μας ευχαριστεί, άλλα και αυτό που απλά μας διατηρεί σε κάποια κατάσταση, από έναν ενθουσιασμό της στιγμής, μια απερισκεψία…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000