Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  12:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

Σαν να έχεις δίκιο. Κάτι τέτοιο τριγυρνάει στο …βάθος του μυαλού.
Τώρα πόσο βάθος έχει και πότε θα φτάσει στην επιφάνεια, δεν ξέρω…



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  13:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι ρε συ. Αφου μπαινεις και ΜΠΟΡΕΙΣ στην διαδικασία να μετρήσεις αιματολογικους δεικτες και έχεις και ελλείματα μην πας να τρέξεις.

Να πω οτι δεν είχες οικονομική δυνατότητα ή ασφαλιστικό φορέα να κάνεις τσεκ-απ , οκ χ@#$κε η φοράδα στο αλώνι.

Να βγει , να βγει στην επιφάνεια ! :)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3km ζέσταμα
12km/4:50-km
2km αποθεραπεία/5:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trickster

Και γω χθες πρώτη δρομική προπόνηση από Ναύπλιο(είχε προηγηθεί 3κμ πισίνα προχθές). 6 χλμ τέμπο στο 4.55/km.

Αλλά μια λεπτομέρια είναι οτι από.. φωτοντοκουμέντα στο Ναύπλιο είδα πως η κίνηση μου χρειάζεται βελτίωση. Έχω βάλει σκοπό λοιπόν να διαμορφώσω λίγο καλύτερα το τρέξιμό μου, την στάση μου και την κίνηση των ποδιών μου αντί να κυνηγάω τους χρόνους. Έχω την εντύπωση πως κάνοντας πιο efficient το τρεξιμό μου θα πέσουν και οι χρόνοι από μόνοι τους.

Άρα για την ώρα κοιτάω να μην στρίβω τον κορμό/ώμους μου όταν τρέχω, να προσπαθώ να έχω στην ευθεία τα πόδια μου και το γόνατο μου, τα χέρια παράλληλα στο σώμα κλπ.

Ίσως για κάποιους που τρέχουν χρόνια αυτά έχουν περάσει στο υποσυνείδητο αλλά για ένα νιούμπη σαν εμένα βλέπω οτι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου



Πόσο σε καταλαβαίνω!!! κι εγώ κάθε φορά που βλέπω φωτογραφίες απτους αγώνες συνειδητοποιώ΄πόσο άσχημα τρέχω...
κι εγώ στρίβω τον κορμό μου, σαν να κάνω βάδην είμαι , πάω πολύ όρθια και αναγκαστικά υπερδρασκελίζω και "σκάβω" με το φτερνάτο πάτημά μου
Το θέμα είναι πως αυτό διορθώνεται?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  15:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12αρι πρωινό σε 58' με 04:50 ρυθμό και 144 παλμούς.
Στη συνέχεια επίσκεψη στον ορθοπεδικό με διάγνωση μάλλον ρήξη(;) έσω μηνίσκου. Αναμονή μέχρι 7/4 που θα κάνω μαγνητική.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  15:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by trickster

Και γω χθες πρώτη δρομική προπόνηση από Ναύπλιο(είχε προηγηθεί 3κμ πισίνα προχθές). 6 χλμ τέμπο στο 4.55/km.

Αλλά μια λεπτομέρια είναι οτι από.. φωτοντοκουμέντα στο Ναύπλιο είδα πως η κίνηση μου χρειάζεται βελτίωση. Έχω βάλει σκοπό λοιπόν να διαμορφώσω λίγο καλύτερα το τρέξιμό μου, την στάση μου και την κίνηση των ποδιών μου αντί να κυνηγάω τους χρόνους. Έχω την εντύπωση πως κάνοντας πιο efficient το τρεξιμό μου θα πέσουν και οι χρόνοι από μόνοι τους.

Άρα για την ώρα κοιτάω να μην στρίβω τον κορμό/ώμους μου όταν τρέχω, να προσπαθώ να έχω στην ευθεία τα πόδια μου και το γόνατο μου, τα χέρια παράλληλα στο σώμα κλπ.

Ίσως για κάποιους που τρέχουν χρόνια αυτά έχουν περάσει στο υποσυνείδητο αλλά για ένα νιούμπη σαν εμένα βλέπω οτι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου



Πόσο σε καταλαβαίνω!!! κι εγώ κάθε φορά που βλέπω φωτογραφίες απτους αγώνες συνειδητοποιώ΄πόσο άσχημα τρέχω...
κι εγώ στρίβω τον κορμό μου, σαν να κάνω βάδην είμαι , πάω πολύ όρθια και αναγκαστικά υπερδρασκελίζω και "σκάβω" με το φτερνάτο πάτημά μου
Το θέμα είναι πως αυτό διορθώνεται?


running drills
Ενα παραδειγμα εδω https://www.youtube.com/watch?v=mAiAvupFT6g

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  15:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@stratus ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  15:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by trickster

Και γω χθες πρώτη δρομική προπόνηση από Ναύπλιο(είχε προηγηθεί 3κμ πισίνα προχθές). 6 χλμ τέμπο στο 4.55/km.

Αλλά μια λεπτομέρια είναι οτι από.. φωτοντοκουμέντα στο Ναύπλιο είδα πως η κίνηση μου χρειάζεται βελτίωση. Έχω βάλει σκοπό λοιπόν να διαμορφώσω λίγο καλύτερα το τρέξιμό μου, την στάση μου και την κίνηση των ποδιών μου αντί να κυνηγάω τους χρόνους. Έχω την εντύπωση πως κάνοντας πιο efficient το τρεξιμό μου θα πέσουν και οι χρόνοι από μόνοι τους.

Άρα για την ώρα κοιτάω να μην στρίβω τον κορμό/ώμους μου όταν τρέχω, να προσπαθώ να έχω στην ευθεία τα πόδια μου και το γόνατο μου, τα χέρια παράλληλα στο σώμα κλπ.

Ίσως για κάποιους που τρέχουν χρόνια αυτά έχουν περάσει στο υποσυνείδητο αλλά για ένα νιούμπη σαν εμένα βλέπω οτι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου



Πόσο σε καταλαβαίνω!!! κι εγώ κάθε φορά που βλέπω φωτογραφίες απτους αγώνες συνειδητοποιώ΄πόσο άσχημα τρέχω...
κι εγώ στρίβω τον κορμό μου, σαν να κάνω βάδην είμαι , πάω πολύ όρθια και αναγκαστικά υπερδρασκελίζω και "σκάβω" με το φτερνάτο πάτημά μου
Το θέμα είναι πως αυτό διορθώνεται?



Βγάζοντας τα παπούτσια σου (και μαθαίνοντας να τρέχεις και χωρίς αυτά που και που)! αααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα....συγνώμη, δεν άντεξα, μου βγήκε αυθόρμητα!!!

...αν πάντως έχεις πρόσβαση σε διάδρομο μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=b3Nt4WgQed8

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΑντως το τρεξιμο δεν ειναι κολυμπι, δηλαδη φτιαχνω το στυλ μου και πεφτω σε χρονους μονο απο την αλλαγη τεχνικης.
Εχω φιλο με πολυ "ασχημο" στυλ και εχει κανει Μαραθωνιο 2,28 και εχω και φιλο με φοβερο στυλ αλλα δεν παει το παλικαρι.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

ΠΑντως το τρεξιμο δεν ειναι κολυμπι, δηλαδη φτιαχνω το στυλ μου και πεφτω σε χρονους μονο απο την αλλαγη τεχνικης.
Εχω φιλο με πολυ "ασχημο" στυλ και εχει κανει Μαραθωνιο 2,28 και εχω και φιλο με φοβερο στυλ αλλα δεν παει το παλικαρι.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



+1!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όταν πάμε κουρασμένοι σε αγώνα το στύλ κάνει φτερά απο πολύ νωρίς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

ΠΑντως το τρεξιμο δεν ειναι κολυμπι, δηλαδη φτιαχνω το στυλ μου και πεφτω σε χρονους μονο απο την αλλαγη τεχνικης.
Εχω φιλο με πολυ "ασχημο" στυλ και εχει κανει Μαραθωνιο 2,28 και εχω και φιλο με φοβερο στυλ αλλα δεν παει το παλικαρι.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Δε ξερεις ομως 0 2,28 ποσο θα εκανε αν ειχε καλυτερο στυλ.Το αντιστοιχο ισχυει και για τον αργο φιλο σου.Βεβαια το ιδιο ισχυει για ολους μας,εκτος απο μενα βεβαια που και στυλ εχω και γρηγορος ειμαι και πανα απο ολα ομορφος (αυτο δεν επηρεαζει το τρεξιμο,αλλα το εγραψα για να σας ψαρωσω)
Περα της πλακας , οταν βλεπω το εαυτο μου να τρεχει σε βιντεο διαπιστωνω οτι απο στυλ εχω τα χαλια μου ασπρα και μαυρα μαζι.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Edited by - stratus on 28/03/2014 16:53:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Παντως το τρεξιμο δεν ειναι κολυμπι, δηλαδη φτιαχνω το στυλ μου και πεφτω σε χρονους μονο απο την αλλαγη τεχνικης.
Εχω φιλο με πολυ "ασχημο" στυλ και εχει κανει Μαραθωνιο 2,28 και εχω και φιλο με φοβερο στυλ αλλα δεν παει το παλικαρι.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Συμφωνώ. Οι καλύτεροι χρόνοι έρχονται μέσα απτην ποιοτική και στοχευμένη προπόνηση.
Το θέμα της τεχνικής τρεξίματος είναι απλά για λόγους αισθητικής.
Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις κάποιον να κάνει ένα άθλημα και να το κάνει με σωστή τεχνική. Είναι χάρμα οφθαλμών
Δεν ξέρω αν είναι ματαιόδοξο, αλλά εμένα μ άρεσει αυτό που κάνω να το κάνω σωστά και όμορφα Στο σκι για παράδειγμα κάποιος που πάει τεχνικά είναι ωραίο θέαμα στο βουνό και χαίρεσαι να τον βλέπεις. το ίδιο και στο κολύμπι και στο τρέξιμο. ΄Ενας δρομέας που πάει όμορφα εμένα προσωπικά με κάνει και αισθάνομαι δέος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  17:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για τον Σάββα τα λές όλα αυτά;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000