Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2013 :  19:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρίαθλο σήμερα στον Σχινιά. Μετά από 1.5χλμ κολύμβησης και 40χλμ ποδηλασίας έκανα το 10άρι τρέξιμο σε 54:30 (5:26 λ/χλμ), ο "επιθυμητός" ρυθμός μαραθωνίου. Το θεωρώ λοιπόν Long run.

Στην επιστροφή όμως από τον Σχινιά στην Αθήνα, συνειδητοποίησα τις ανηφόρες της διαδρομής και με έπιασε πραγματική απογοήτευση. Τα σχέδια για τερματισμό και 4άωρο μου φαίνονται λίγο μακρινά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2013 :  20:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπραβο Χαραλαμπε!προοδευεις συνεχως!Μην απογοητευεσαι,τα πας πολυ καλα.Εγω σημερα 11χλμ σε ρυθμο μαραθωνιου.Αντε,παει κι αυτη η βδομαδα,υπομονη, τελειωνουμε!!(για ΚΜΑ εννοω)!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kasajohn
Advanced Forum-Runner

Greece


237 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2013 :  21:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
άστα sam σε καταλαβαίνω... εγώ ένα έχω να πω, μαύρη είναι η νύχτα στις κεραίες του Υμηττού, μαύρη σα καλιακούδα... αφυδατωμένος από το 25χλμ γιατί τελείωσε το 1λίτρο σπιτικό ισοτονικό, μετά από 2 χρόνια θα ακούγατε για τα κόκκαλα του κασατζόν με το νεκροτάμπελο που φοράω χαχαχα μόλις γύρισα αφού δεν γύρισε κανένας αστράγαλος στο κατέβασμα χωρίς φεγγάρι... μπαίνω για καυτό μπάνιο καληνύχτα σε όλους

Thou Shalt Not Spilleth Thy Beer... SDMF
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  12:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

10αρακι χαλαρό σήμερα στις 06:00 σε 52΄ και 125 παλμούς.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




!?!?! Με τέτοιους παλμούς, ούτε turbo-diesel κινητήρα να είχες!

Καλό αγώνα να έχεις στο Παρανέστι Βασίλη (σε ποια απόσταση κατεβαίνεις;)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  12:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλέον παρατηρώ ότι τα προπονητικά ρεπό μου έχουν γίνει απαραίτητα. Μέχρι τώρα είχαν ψυχαγωγικό χαρακτήρα: να κανονίσω κανένα ξενύχτι-ποτό-φαγητό έξω, να κοιμηθώ παραπάνω, να κάνω τις δουλειές του σπιτιού με ησυχία κτλ.
Πλέον βλέπω ότι και οι 2 μέρες σερί προπόνηση μου πέφτουν βαριές και την 2η μέρα έχω μυική κούραση, βγαίνουν σκελετικά πονάκια κτλ. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  13:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by captain556

Καλημέρα long run σήμερα και μόλις ανακάλυψα οτι μου τελείωσαν τα gu gel.
Ξέρετε που θα βρω τετοια μέρα ?



…όπως στο είπε η Άννα:

Θα ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία να βγάλεις την προπόνηση με ΜΗΔΕΝΙΚΗ ενεργειακή πρόσληψη! …και βέβαια μηδέν πρωινό, και με «νορμάλ» φαγητό από την προηγούμενη…

Μάθε το σώμα σου να βασίζεται στο λίπος του και να γίνεται πιο οικονομικό με τη διαχείριση του πολύτιμου γλυκογόνου. Και με τα τζελ δεν το βοηθάς καθόλου.

Προσωπικά τζελάκια (ή καμιά ενεργειακή μπάρα όταν κάνω ορεινού τύπου προπονήσεις ή κάποιου άλλου είδους τροφή), λαμβάνω σπάνια μόνο και μόνο για να δω πως αντιδρά το στομάχι μου αλλά και για να προπονηθώ στον ανεφοδιασμό κατά τη διάρκεια ενός αγώνα. Στα 3 από τα 4 τρεξίματα διαρκείας μου δε λαμβάνω τίποτα από ενέργεια, παρά μόνο κανονικά νερό+ηλετρολύτες. Και το σώμα αισθάνομαι ότι έχει προσαρμοστεί εξαιρετικά καλά, οπότε η πιθανότητα να αδειάσω ενεργειακά μετατοπίζεται πέρα του 38ου χιλιομέτρου (σε ικανοποιητικές εντάσεις προπόνηση)…

@Marmite: καλή και η μπανάνα (φυσική τροφή και οικονομικότατη σε σχέση με το τζελ), αλλά όταν προπονείσαι να λαμβάνεις τροφή σε «πλήρη κίνηση» για να εξομοιώσεις αγωνιστικές συνθήκες, τότε δεν είναι και τόσο εύκολο να καταναλώσεις μπανάνα πηγαίνοντας «μαλιοκούβαρα». Σε ποιο χαλαρές προπονήσεις βέβαια μια χαρά παίζει, αρκεί να μη χρειάζεται να την κουβαλάς μαζί σου, αλλά να την έχεις κάπου «παρκαρισμένη», στο όχημά σου π.χ.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  13:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

===========================

Δύσκολος ορεινος Μαραθώνιος Ηρακλής τη προηγούμενη Κυριακή, ένα 14άρι εχθες το απόγευμα για να το κάνω πιο δύσκολο σήμερα (και ξενύχτι που έμπλεξα μετα με 4! μπύρες γεμάτες), η Παρνηθα με τις μεγάλες κλίσεις που δεν ενδύκνειται για χαλαρά 30άρια, μονο ένα μικρό μπουκαλάκι νερό στο πρώτο μισό που έτρεχα μόνος μου και σχεδόν αφυδατώθηκα (και γενικά μόνο με νέρο παντού), ήλιος και ζέστη ...και διάφορα άλλα.

Ομως και πάλι με περίμενα λίγο καλύτερο. Ας ελπίζω τουλάχιστον ότι στο επόμενο 32άρι στη κεφαλονιά την άλλη βδομάδα δε θα μου βγει πάλι τόση κούραση...



Θα μας τρελάνεις ρε Σταμάτη!?!?!?!?!?!?!

Κάνεις μια βδομάδα πριν ένα – βασικά – νέο Olympous Marathon και μετά κτυπάς και μια 14άρα προπόνηση την προηγούμενη και περιμένεις την Κυριακή στην Πάρνηθα να τραβάει το μηχάνημα!?!?!? Πάλι καλά που δεν έκαψες καμιά φλάτζα! Αεεεεεέρααααααα (στα πανιά μας)…

Άιντε…


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  13:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Πλέον παρατηρώ ότι τα προπονητικά ρεπό μου έχουν γίνει απαραίτητα. Μέχρι τώρα είχαν ψυχαγωγικό χαρακτήρα: να κανονίσω κανένα ξενύχτι-ποτό-φαγητό έξω, να κοιμηθώ παραπάνω, να κάνω τις δουλειές του σπιτιού με ησυχία κτλ.
Πλέον βλέπω ότι και οι 2 μέρες σερί προπόνηση μου πέφτουν βαριές και την 2η μέρα έχω μυική κούραση, βγαίνουν σκελετικά πονάκια κτλ. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



Προσωπικά δε μου πέφτουν βαριές μέχρι και 5 μέρες σερί. Βέβαια από εχθές το πρωί έχω μάλλον ψύξη ή πιάσιμο στον αυχένα και είμαι απλά για πέταμα. Λογικά δε φταίει η προπόνηση αλλά το οτι κοιμήθηκα άτσαλα το μεσημέρι του Σαββάτου :-(
Το μόνο καλό είναι πως ο Σεπτέμβριος κλείνει με περίπου 265χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  13:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρασκευή: ρεπό
Σάββατο: 29Κ σύνολο (τα 20Κ με xipolitako), ενώ το πρόγραμμα είχε το λεγόμενο “fast finishing” LR. Έκανα τα τελευταία 8Κ της προπόνησης με πιο γρήγορο ρυθμό, όπου τα 6Κ τα έβγαλα σε ρυθμό Μαραθωνίου και τα 2Κ στο τέλος σε ρυθμό 10αριού. «…’ντάξει» σε αυτά τα τελευταία 2Κ μου ήρθε ο ουρανός σφονδύλι! Αλλά είναι ένας τρόπος για να δω το «what is left in the tank» που λέει και ο Canova. Ενώ έχεις κουραστεί από αρκετά χιλιόμετρα, να πιέζεις το σώμα σου μέχρι τα όριά του…
Κυριακή: ρεπό (έκανα όμως αποτοξίνωση με πολύ-πολύ ύπνο)
Σήμερα: 20Κ που είχαν και μια διπλή (σχεδόν) πυραμίδα… Πολύ καλά βγήκε, αλλά πάλι ΤΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ!?!?!?!
Αύριο: Αποκατάσταση με αρκετά (αλλά αργά-νωχελικά) χιλιόμετρα + ανοίγματα και πιθανόν λίγες πλειομετρικές…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  14:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα 20χλμ ο trexantiris έπαιζε το ρόλο του λαγού, για να βγει το δικό μου Marathon Pace. Μετά τα έπεξε και σταμάτησε....

Αχαχαχαχα...

...και είπε να κάνει κάτι πιο χαλαρό...

Fast finish LR με 4χλμ. στο δικό του Marathon Pace... και 2χλμ στο 3:52.


Συνολικά το Σάββατο βγήκαν 32χλμ με τα 26 σε Marathon Pace.

Κυριακή 10χλμ ξυπόλητα στο χωριό, με ανοίγματα ενδιάμεσα.
Σήμερα 4 x 2χλμ (8:22, 8:23, 8:26, 8:26). Σύνολο 15,5χλμ.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 30/09/2013 14:22:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  14:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

========================

Προσωπικά δε μου πέφτουν βαριές μέχρι και 5 μέρες σερί. Βέβαια από εχθές το πρωί έχω μάλλον ψύξη ή πιάσιμο στον αυχένα και είμαι απλά για πέταμα. Λογικά δε φταίει η προπόνηση αλλά το οτι κοιμήθηκα άτσαλα το μεσημέρι του Σαββάτου :-(
Το μόνο καλό είναι πως ο Σεπτέμβριος κλείνει με περίπου 265χλμ.



…οπότε δε θα σε δούμε αύριο το πρωί-πρωί στο γήπεδο;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  14:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Στα 20χλμ ο trexantiris έπαιζε το ρόλο του λαγού, για να βγει το δικό μου Marathon Pace. Μετά τα έπεξε και σταμάτησε....

Αχαχαχαχα...

...και είπε να κάνει κάτι πιο χαλαρό...

Fast finish LR με 4χλμ. στο δικό του Marathon Pace... και 2χλμ στο 3:52.


Συνολικά το Σάββατο βγήκαν 32χλμ με τα 26 σε Marathon Pace.

Κυριακή 10χλμ ξυπόλητα στο χωριό, με ανοίγματα ενδιάμεσα.
Σήμερα 4 x 2χλμ (8:22, 8:23, 8:26, 8:26). Σύνολο 15,5χλμ.

___________________
Run Natural... run Bare



#1 Πληρώνομαι αδρά για αυτό!

#2 Ωπ, με έριξες! 6Κ σε ρυθμό Μαραθωνίου, όχι 4 (τι θα ήταν τέσσερα ε;)

#3 Οκ, το σεβάστηκες το ρυθμό που λέγαμε…ωραίος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  14:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και αφού όλοι πιάσατε τα μεγάλα και στο μόνο που μπορει να σας φτάσω είναι στον ογκο των km, (για pace ουτε για αστείο )

Συνολικά από Παρασκευή βραδυ με Κυριακή 11.30 το πρωι
55km σε 36ώρες

Παρασκευή βράδυ 12km easy στο 5.40'
Σαββατο πρωι (back to back) - 11km half marathon pace 5.19'
Κυριακή 200λεπτα 3ωρες 18' 32κμ long run
Ξεκίνησα 8.15 - τελειωσα 11.30++ και μπορω να πω πως η ζεστη που εφαγα στην παραλιακη ζωνη της Χαλκίδας από Ιχθυοσκαλα μεχρι Τεννις ηταν
Ε Κ Ν Ε Υ Ρ Ι Σ Τ Ι Κ Η
ρυθμός κοντά στο 6.10' λιγο ψηλότερα από οσο ηθελα αλλα σχετικά ξεκουραστα καρδιοαναπνευστικά και τα ποδια χτυπησαν μετα το 26 που το θεωρω και φυσιολογικο λογω της ελλειψης ρεπο πριν το long...

1 ακόμα 30+ και τελος (για τις 20/10)

Παρα την ελλειψη χρονου εστω και με ξεσπάσματα η πρoοπονηση παει καλά

ΥΓ. @MARMITE και εγω φετος μετα την 2η συνεχόμενη νομιζω πως διαλυομαι και σιγουρα δεν κανω την τριτη με την ενταση που εχω στο μυαλο μου... θεωρω πως ειναι τα συσωρευμενα km της χρονιας (οταν τρεχεις σταθερα 150-160κμ το μηνα εκτος προετοιμασίας Μαραθωνιου) το σωμα μαζευει km και λογικο να θελει την ξεκουραση του εστω και της μια μέρας

Η ζυγαρια αρχισε τα περσινα καλα της και τρελαινομαι... Οτι και να τρωω (και τρωω τα παντα και σαν ΚΤΗΝΟΣ) καθε εβδομαδα -1 κιλο...

Εχθες για αποθεραπεια 3 κομματια γαλακτομπουρεκο σπιτικο
και το βραδυ μια πιτσα ετσι για την μπυρα....

Οι τελευταιες 40 μερες ειναι οι αγαπημενες μου
ΕΑΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤ TO RUNNNNNNNNNNNNN (αντι του Run to Eat)

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  15:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by winarg

========================

Προσωπικά δε μου πέφτουν βαριές μέχρι και 5 μέρες σερί. Βέβαια από εχθές το πρωί έχω μάλλον ψύξη ή πιάσιμο στον αυχένα και είμαι απλά για πέταμα. Λογικά δε φταίει η προπόνηση αλλά το οτι κοιμήθηκα άτσαλα το μεσημέρι του Σαββάτου :-(
Το μόνο καλό είναι πως ο Σεπτέμβριος κλείνει με περίπου 265χλμ.



…οπότε δε θα σε δούμε αύριο το πρωί-πρωί στο γήπεδο;

Free your feet...free your senses!


Πίστεψε με, θα ήθελα πάρα πολύ να έρθω αλλά δε με βλέπω :-(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2013 :  15:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 30/09/2013 15:30:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000