Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

Ένα πράγμα που εκτιμώ στον αθλητισμό και δεν το συναντάς εύκολα στους άλλους τομείς της ζωής σου είναι ότι η απόδοσή σου και η βελτίωσή σου εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό που έκτισες, πάλεψες και προσπάθησες. Ότι δίνεις παίρνεις, δε σου χαρίζεται τίποτε περισσότερο.

=========================





…οι αποστάσεις από Μαραθώνιο και πάνω βάζουν και άλλους «παράγοντες» στο παιχνίδι, οπότε το «ότι δίνεις – παίρνεις» δεν ισχύει και με μεγάλη ακρίβεια!

Free your feet...free your senses!



Μανώλη θα διαφωνήσω μαζί σου. Ο κανόνας " οτι σπέρνεις θα θερήσεις" είναι νομίζω ό πιο βασικός στη προετοιμασία ενός δρομέα, ειδικα για μεγάλες αποστάσεις. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να παίξουν ρόλο, και καθοριστικό ίσως κατά τη διάρκεια του αγώνα, όπως στρατηγική, ψυχολογία, υγεία, καιρός, τραυματισμός κλπ κλπ κλπ αλλά χωρίς τη σωστή προετοιμασία ανάλογα με το στόχο που έχει βάλει ο καθένας, η επίτευξη του δε θα είναι δυνατή.
Τίποτα δε δίνεται τσάμπα, όλα πρέπει να κατακτηθούν. Ειναι ο δρόμος και βέβαια και η Ιθάκη.
Αν τα πιάσεις και τα δύο τότε νιώθεις άλλος ανθρωπος, βλέπε το Φειδία τώρα, έκανε ίσως το καλύτερο δώρο στον εαυτό του που θα μπορούσε να κάνει.
Νομίζω όμως ότι και εσύ ήδη έχεις αρχίσει τις καταθέσεις για το δικό σου δώρο, το βλέπω να έρχεται με την αμαξοστοιχία του Απρίλίου....!!!
Θα τα πούμε από κοντά σε τρεις εβδομάδες, καλές προπονητικές καταθέσεις μέχρι τότε.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elric
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους τους συναθλητές! Συγχαρητήρια σε όσους στάθηκαν στην εκκίνηση, που είναι και το σημαντικότερο κατόρθωμα. Ο 2ος μου μαραθώνιος χθες με βελτίωση χρόνου κατά 26 δευτερόλεπτα σε σχέση με πέρυσι! Όταν κοίταξα το ρολόι στο Καλλιμάρμαρο έσκασα στα γέλια (πριν δω τη μάνα μου και βάλω πάλι τα κλάμματα!). 4:52΄54΄΄. Του χρόνου θα πάω να σπάσω το φράγμα του 4:52΄ να'μαστε καλά! Μια ερωτησούλα μόνο παιδιά, έγινε κάτι με την Coca Cola και δεν είχε στο 30 και στο 35; Αν έχει αναφερθεί πάλι το θέμα ζητάω προκαταβολικά συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κανόνας για τον μαραθώνιο είναι "αν δεν σπείρεις, σίγουρα δεν θα θερίσεις αλλά δεν είναι και 100% βέβαιο πως θα θερίσεις ό,τι έσπειρες"!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Elric, δύο λεπτά πιο γρήγορα από εσένα έκανα. Στο 30 βρήκα coca cola και ήπια 2 ποτήρια. Στο 35 είχε τελειώσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ο κανόνας για τον μαραθώνιο είναι "αν δεν σπείρεις, σίγουρα δεν θα θερίσεις αλλά δεν είναι και 100% βέβαιο πως θα θερίσεις ό,τι έσπειρες"!


"My sport is your sport's punishment"

νομος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και έσπασα το 4ωρο και ήπια μπίρα στον τερματισμό! Όλα τέλεια φέτος!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ο κανόνας για τον μαραθώνιο είναι "αν δεν σπείρεις, σίγουρα δεν θα θερίσεις αλλά δεν είναι και 100% βέβαιο πως θα θερίσεις ό,τι έσπειρες"!


"My sport is your sport's punishment"



Ακριβώς! Με πρόλαβες.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παρελλειψα να αναφερω οτι εγω μπορει να μην καταφερα να συμμετασχω, αλλα ειχα δυο πρωτοξαδερφα τα οποια με βγαλαν ασπροπροσωπο... και οι δυο ετρεξαν για πρωτη φορα και τερματισαν σε 4 και 45 περιπου. Σοφια και Θεοχαρη καλως ορισατε σε ενα νεο κοσμο! η Σοφια εκανε σοβαρη προετοιμασια και τερματισε ατσαλακωτη ενω ο Θεοχαρης με ρεμπελο-προετοιμασια ταλαιπωρηθηκε αλλα δε περπατησε καθολου (σημαντικο γιατι ηταν ο μονος στοχος που ειχε θεσει).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  01:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς τους εθελοντές δε θα ήταν εφικτός ούτε ένας αγώνας δρόμου. Δε θα μπορούσα να τους ευχαριστήσω όσους μας πρόσεχαν και μας εφοδίαζαν, και ζητώ συγγνώμη και από μία κοπέλα που δεν μπόρεσα να πιάσω το νεράκι από τη βιασύνη μου και έπεσε μπροστά της (ξέρω δε μετράει τώρα είναι αργά). Τα λέω αυτά και για άλλο λόγο, χθες άκουσα κάτι που δε το περίμενα καθόλου και ακόμα γελάω. Εγώ στα 10 χλμ έτρεξα και από νωρίς βγήκα εκτός στόχου στο πλάνο μου και στην προσπάθειά μου να κάνω τουλάχιστον το δεύτερο 5ρι σε χρόνο κάτω από 20 είχα ανοίξει λίγο παραπάνω και εκεί στην Ηρώδου Αττικού ακούω δυο εθελοντές να συζητάνε καθώς περνούσα και να λέει η κοπέλα "κοίτα εδώ τι διασκελισμός". Ακόμα πιο πολύ άνοιξα τότε σαν τριπλουνίστας χα χα.
Και όλοι οι θεατές που μας χειροκροτούν και φωνάζουν είναι πολύ σημαντικό για τον κάθε δρομέα είτε γρήγορο που πάει για ρεκόρ είτε αργό που παλεύει για να συνεχίσει.
Ξανά, λυπάμαι που έπρεπε να φύγω και δε μπόρεσα να μείνω ως θεατής για τους Μαραθωνιοδρόμους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  02:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ο κανόνας για τον μαραθώνιο είναι "αν δεν σπείρεις, σίγουρα δεν θα θερίσεις αλλά δεν είναι και 100% βέβαιο πως θα θερίσεις ό,τι έσπειρες"!


"My sport is your sport's punishment"



Σωστός πέρα ως πέρα.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  02:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ο κανόνας για τον μαραθώνιο είναι "αν δεν σπείρεις, σίγουρα δεν θα θερίσεις αλλά δεν είναι και 100% βέβαιο πως θα θερίσεις ό,τι έσπειρες"!


"My sport is your sport's punishment"



Πολύ σωστά, έτσι ακριβώς είναι. Βασικά αυτός ο κανόνας ισχύει παντού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  07:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mitsubae

Γειά χαρά σε όλους.
Πρώτος μαραθώνιος και για μενα, στα 36 μου. Τρέχω εντελώς ερασιτεχνικά από τον Ιούλιο του 2012.

Λόγω πολλών συμβάντων τον τελευταίο καιρό, άλλων χαρούμενων (βλέπε τη γέννηση του δεύτερου γιού μου τον Απρίλη που μας πέρασε) και άλλων δυσάρεστων (τραυματικός πνευμοθώρακας τον Αύγουστο του 14 που με κράτησε 1 βδομάδα στο ΚΑΤ), είχα να τρέξω σοβαρά από τον ημιμαραθώνιο του Ναυπλίου, στον οποίο είχα κάνει καλή προπόνηση για τα δεδομένα μου.
Την προηγούμενη του μαραθωνίου, σε συζήτηση με το φίλο big -blue, προσπαθούσα να βρώ δικαιολογίες για να μην κατέβω. Θα βρέχει ρε, του έλεγα, καλά μ@λ@κ@ς είσαι, μου απάνταγε. Δεν χάνεται αυτός ο αγώνας...κατέβα και θα τερματίσεις.....

Το πρώτο ξυπνητήρι χτύπησε στις 5, το έκλεισα, το δεύτερο στις 5 και τέταρτο, μία από τα ίδια...κατα τις 5 και μισή με σήκωσε με το ζόρι η γυναίκα μου, σήκω τεμπέλη, θα χάσεις τον αγώνα...Σηκώθηκα, πλακώθηκα στα corn flakes, στα ψωμιά και τα μέλια, πήρα την τσαντούλα μου και βούρ για Κατεχάκη. Στη διαδρομή και βλέποντας τις κατηφόρες τρόμαξα...πραγματικά τρόμαξα...που πάς ρε Καραμήτρο....

Φτάνοντας στο χώρο του σταδίου κάτι άρχισε να αλλάζει, πάμε λέω και ότι βγεί, αρκεί και μόνο να τερματίσουμε! Αλλάζω, πάω ένα wc βρίσκω το φίλο big - blue και με τα πολλά βρίσκομαι στο block μου. Η στρατηγική μου ήταν ΑΠΛΑ να τερματίσω όρθιος, χωρίς να πονάω πολύ!

Ξεκινάμε χαλαρά και πάω χαλαρά μέχρι το 15. Εκεί νιώθω το στομάχι μου να κάνει κάτι κουλά, ρε γμτ λέω, θα πεθάνω. Βλέπω ένα ψιλικατζίδικο, μπαίνω μέσα, ΤΟΥΑΛΕΤΑ μάστορα φωνάζω...και σώθηκα! Άδειασμα χρειαζόμουν!!! Βγαίνω έξω και συνεχίζω μέχρι το 20. Μετά άρχισε το περπατοτρέξιμο...πολύ χαλαρά μέχρι το 31 και κάτι, εκεί κοντά στην Αγία Παρασκευή. Στη διάρκεια του περπατοτρεξίματος γνώρισα το Γιάννη από την Κατερίνη, πρώτος του Μαραθώνιος στα 58 του!

Με το που άρχισε η κατηφόρα, ανοίξαμε ξανά πάρα πολύ χαλαρά, με πόνους στα γόνατα αλλά ανοίξαμε...ο ένας τράβαγε τον άλλον μέχρι που φτάσαμε στο δρομέα, μετά στην Ηρώδου Αττικού, μετά στο Καλλιμάρμαρο, τί στιγμή θεε μου, έκλαψα σα μικρό παιδί! Τερμάτισα όρθιος τον πρώτο μου μαραθώνιο!!!

Ο χρόνος μου, άθλιος, 5:40 αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου μα καθόλου! Του χρόνου εύχομαι να κάνω ένα λεπτό λιγότερο, τίποτε άλλο!

Υπέροχος ο κόσμος, υπέροχοι οι εθελοντές, υπέροχα τα τύμπανα κάτω στη γέφυρα, δίνανε ρυθμό ακόμα και σε εμάς τους πολυυυυυ αργούς! Μπράβο στα παιδιά.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Μιχάλη (SIM) για τις πολύτιμες συμβουλές. Μιχάλη καλή επιτυχία την Κυριακή στην Κωνσταντινούπολη.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον big-blue για τα καντήλια και τη συμπαράσταση...μπράβο ρε θηρίο, το κανες το sub4!
Ευχαριστώ το Γιάννη από την Κατερίνη που αλληλοβοηθηθήκαμε στις ανηφόρες και τερματίσαμε μαζί στο στάδιο.
Χίλια ευχαριστώ στη γυναίκα μου που ακόμα ανέχεται τις τρέλες μου...

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΕΣ



Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ...ΕΣΠΡΩΞΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΥΘΕΙΑ !!!!!Συγχαρητηρια !!!!!

Παναγιωτης!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  08:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά φέτος ο μαραθώνιος μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Πικρή γιατί δεν κατάφερα να κατέβω κάτω από τις 4 ώρες, γλυκιά γιατί κατέβασα τον χρόνο μου κατά 8 λεπτά. Τελικός χρόνος 4.03.42 - καλά ήταν. Πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα μίλησα με κάποιους από εμάς αλλά αυτό που χάρηκα περισσότερο και μου έδωσε έστω και μια μικρή ώθηση (ενεργειακά αποθέματα ήταν 0,0000000….0001) ήταν λίγο πριν το 39ο η Sisi και ο Νίκος – o Nίκος και η Sisi.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  09:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημά μας !!!! με λίγη προσπάθεια για νέο ρεκόρ !!!
αλλά να βλέπουμε και για ρεκόρ διαδρομής κάθε φορά !!! αν την έχουμε ξανατρέξει !!
quote:
Originally posted by Aroulio

mitsubae σοβαρέψου.

Δεν υπάρχουν άθλιοιχρόνοι.
Απλά κάποιοι που έχουμε το προνόμιο να είμαστε πιο αργοί, θα σπάμε συνέχεια ρεκόρ. Σαν τον Μπούμκα ένα πράμα....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όλους του συμμετέχοντες!!!

Ειλικρινά δυο μέρες μετά τον αγώνα δεν έχω καταφέρει να μαζεψω όλες τις εικόνες, τα συναισθήματα, τις σκεψεις ώστε να μπορέσω να τα αποτυπώσω σε λίγες γραμμές.

Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ένα ευχαρίστω
1)στην γυναίκα και τον γιο μου(παρά την δικαιολογημένη μουρμούρα της γυναίκας μου (δεν είσαι ο μόνος Καλογερίδη) που μου συμπαραστάθηκαν πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα.
2)στα παιδιά του φορουμ όπου ο καθένας ξεχωριστά συνέβαλε να δημιουργηθεί ενα think tank (που λένε και στα χωριά μας)
3)στους εθελοντές, τα παιδιά του EKAB, τις μουσικές ομάδες, τους μη δρομείς που ενθάρρυναν με κάθε τρόπο τους 13χιλ τρελούς να φτάσουν στην Ιθάκη
4)Ένα παλικάρι πριν την τελευταία στροφή που φώναζε τον κάθε δρομέα με το όνομα του (τρομερό boost)

Όσον αφορά το δρομικό σκέλος ο στόχος του 3:56 δεν επετεύχθει παρά σάγκας. Τελείωσα σε 5:01. Θα αναζητήσω τους λόγους και όχι τις δικαιολογίες. Ένα απο τα θετικά που αποκόμισα είναι η άμεση λήψη της αποφάσης (κάπου στο 30χιλ) να προστατέψω την υγεία μου και να μην αφήσω τον εγωισμό να με παρασύρει προσπαθώντας να ικανοποιήσω έναν απο τους στόχους μου.

Καλή προετοιμάσια για τους επόμενους αγώνες

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000