Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  10:04:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Το καλό είναι ότι με τέτοιον καιρό, απέχω χωρίς τύψεις...

"My sport is your sport's punishment"



Πριν ξεκινήσω έβρεχε, λέω "ας περιμένω να σταματήσει"... Όταν σταμάτησε λέω "ας περιμένω και λίγο να σουρώσουν οι δρόμοι"... Στο 1ο λεπτό που ξεκίνησα, ξαναξεκίνησε και η βροχή... Λέω "που θα πάει, για πόσο θα βρέχει ακόμα;"...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  10:08:36  Εμφάνιση Προφίλ
To να πιάσει βροχή ενώ έχεις ξεκινήσει, παλεύεται. Όχι βέβαια η κατάσταση που περιγράφεις, Ανδρέα...
Το δύσκολο είναι να πάρεις την απόφαση να βγεις ενώ ήδη βρέχει.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  11:01:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ακρως αναζωογονητικο το κολυμπακι σημερα.
300μ ζεσταμα
10χ100μ 1.41-1.43 με 20" στοπ.
200μ αποθεραπεια
Καλημερα και καλο ΣΚ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  13:31:36  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες βράδυ δεν παλευόταν η βροχή και πήρα την μεγάλη απόφαση. Γράφτηκα σε γυμναστήριο. Τελευταία φορά ήταν το 2006. Τρέξιμο σε διάδρομο λοιπόν για 42 λεπτά και με μ.ο. παλμών 149. Αυτές είναι οι μόνες σίγουρες μετρήσεις. Ο διάδρομος μου έδωσε απόσταση 6 χλμ ενώ το κινητό 8 χλμ. Από αίσθηση ήταν κάπου ανάμεσα και μάλλον πιο κοντά στα 8Κ. Παρεμπιπτόντως στο κινητό έχω το πρόγραμμα iSmoothRun το οποίο ισχυρίζεται ότι μετράει και απόσταση τρεξίματος σε διάδρομο χρησιμοποιώντας το τσιπάκι accelerometer του κινητού και αφού το έχεις καλιμπράρει στον δρόμο. Η θεωρία βέβαια λέει ότι οι διάδρομοι, ειδικά στην απόσταση, δεν κάνουν λάθος. Όταν όμως τον έβαλα στα 10 χλμ/ω (pace 6.00) χτυπιόμουν όπως χτυπιέμαι σε pace 5.00 και ανέβασα γρήγορα παλμούς κοντά στο ΑΚ. Μπλέξιμο λοιπόν αλλά κρατάω ότι βγήκε η προβλεπόμενη προπόνηση τουλάχιστον χρονικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  14:16:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ο διάδρομος θα πρέπει να είναι καλοσυντηρημένος και σωστά καλιμπραρισμένος για να είναι ακριβής.

Μου έχει τύχει σε γυμναστήριο που πήγαινα παλιότερα, 2 διάδρομοι δίπλα διπλα, ίδια μάρκα, ίδιο μοντέλο, στον ένα άνετο τρέξιμο στην Χ ταχύτητα, στον άλλον να αντέχω με τα χίλια ζόρια 10 λεπτά στην ίδια Χ ταχύτητα!

Το πιθανότερο ήταν να μην ήταν σωστός ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  14:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Ο διάδρομος θα πρέπει να είναι καλοσυντηρημένος και σωστά καλιμπραρισμένος για να είναι ακριβής.

Μου έχει τύχει σε γυμναστήριο που πήγαινα παλιότερα, 2 διάδρομοι δίπλα διπλα, ίδια μάρκα, ίδιο μοντέλο, στον ένα άνετο τρέξιμο στην Χ ταχύτητα, στον άλλον να αντέχω με τα χίλια ζόρια 10 λεπτά στην ίδια Χ ταχύτητα!

Το πιθανότερο ήταν να μην ήταν σωστός ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...


αυτό ακριβώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  14:40:21  Εμφάνιση Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις. Το κινητό το είχα τεστάρει αν έδινε σωστά στοιχεία σε πρόσφατη εργομέτρηση και είχε μια απόκλιση της τάξεως του 5%. Επειδή λοιπόν ο διάδρομος του εργομετρικού εργαστηρίου ήταν σίγουρα καλιμπραρισμένος, θα βασίζομαι περισσότερο στο αξελερόμετρο του κινητού και λιγότερο στις ενδείξεις των διαδρόμων του γυμναστηρίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  15:16:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Τόσα χρόνια τρέχω, τόσο νερό σε προπόνηση δεν το έχω ξανασυναντήσει!

Χτες το απόγευμα, 3 χιλιάρια σε 10Κ pace, με 2 λίτρα νερό στο κάθε πόδι. Ήθελα και 4ο αλλά υπό αυτές τις συνθήκες και 3 καλά ήτανε. Συνολικά 50 λεπτά υπό αδιάκοπη καταρρακτώδη βροχή!

Ήθελα να πλύνω και τα παπούτσια, με έναν σμπάρο, δυο τρυγώνια!!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...




Ωραια δεν ητανε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  15:24:30  Εμφάνιση Προφίλ
Χμ, έτσι και έτσι... Δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα... Ίσως αν φύσούσε λιγότερο, να μου άρεσε περισσότερο!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  21:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
8 <<γρηγορα>> χλμ σημερα στο μενου. εγιναν αλλη μια φορα στο διαδρομο αν και η ηλιοφανεια σημερα μου εκλεινε προκλητικα το ματι... αντισταθηκα στον πειρασμο αφου την κυριακη θα βγαλω το αχτι μου. το προγραμμα ζητουσε να κινηθω μεσα στο 5'50''-5'29''. βγηκε στο 5'35''. 4'' κατω απο την Τεταρτη, με 1 παλμο χαμηλοτερα (153).
0-1χλμ 10,3χλμ/ωρα
1-2χλμ 10,5χλμ/ωρα
2-3χλμ 10,7χλμ/ωρα
3-5χλμ 10,8χλμ/ωρα
5-7χλμ 11χλμ/ωρα
7-8χλμ 11,2χλμ/ωρα
+8χλμ στα cumulus 13...
μοναδικο μελανο σημειο της ημερας μια μικρη πιεση που ενιωθα απο το πρωι στον δεξιο οπισθιο μηριαιο. στο τρεξιμο δε με απασχολησε , αλλα ακομα και τωρα εχω μια αισθηση περιεργη... υπο παρακολουθηση γιατι ειναι υπουλο σημειο με χρονοβορα και δυσκολη αποθεραπεια. πιστευω οτι δεν ειναι κατι σημαντικο αφου κινηθηκα γρηγορα και δεν με τιμωρησε στο τρεξιμο.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  21:35:47  Εμφάνιση Προφίλ
επισης αποφασισα να κανω εργομετρικο ελεγχο. ποτε πρεπει να τον κανω σε σχεση με τον αγωνα στοχο? αν τον κανω τωρα που ειναι νωρις θα μου δωσει συμπερασματα που θα μου φανουν χρησιμα στην ολοκληρωση της προετοιμασιας ή τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με πληροφοριες για τον αγωνα που θα τρεξω?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  23:14:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης αποφασισα να κανω εργομετρικο ελεγχο. ποτε πρεπει να τον κανω σε σχεση με τον αγωνα στοχο? αν τον κανω τωρα που ειναι νωρις θα μου δωσει συμπερασματα που θα μου φανουν χρησιμα στην ολοκληρωση της προετοιμασιας ή τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με πληροφοριες για τον αγωνα που θα τρεξω?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


04/04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  23:22:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης αποφασισα να κανω εργομετρικο ελεγχο. ποτε πρεπει να τον κανω σε σχεση με τον αγωνα στοχο? αν τον κανω τωρα που ειναι νωρις θα μου δωσει συμπερασματα που θα μου φανουν χρησιμα στην ολοκληρωση της προετοιμασιας ή τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με πληροφοριες για τον αγωνα που θα τρεξω?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


04/04

ξενερωμα... οχι οτι θα με χαλασει να ξερω τα ορια μου για τον αγωνα , αλλα επεσαν σημερα τα αποτελεσματα ενος παιδιου και του εδινε σημαντικες πληροφοριες (πχ δυναμη σε καθε ποδι) και εδινε απο κατω λυσεις και ασκησεις για καθε παραμετρο που επρεπε να δουλεψει ο αθλουμενος! μετα απο αυτο ελεγα μηπως ανακαλυπτε ο τυπος κανα λαβρακι και με προφυλασε απο καμμια κακοτοπια αν ειναι προ των πυλων.
υγ. ο αθλουμενος ηταν ερασιτεχνης ποδοσφαιριστης και του ειχε βγαλει ΜΚΣ 214!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...

Edited by - kalogeridis on 12/12/2014 23:24:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  23:27:22  Εμφάνιση Προφίλ
Μέσα Γενάρη νομίζω είναι καλά.
Βέβαια κανονικά 3 βδομάδες πρίν τον μαραθώνιο θέλει ένα τσεκάρισμα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  23:33:16  Εμφάνιση Προφίλ
κοιτα, δεν εχω την πολυτελεια να το κανω 2 φορες τοσο κοντα. ειδα στου παιδιου αυτου , εγραφε απο κατω επανεξεταση μετα απο 16 εβδομαδες... δε το γλιτωνω το τηγανι... εσυ εκανες ποτε? εμαθες κατι που δε ηξερες? κατι που σε επιρρεασε σημαντικα...
υγ. μεσα γεναρη θα με βρει 100% κουραμπιε!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000