Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  01:20:48  Εμφάνιση Προφίλ
Απ΄ ότι βλέπω μαρτύριο η κατάσταση σήμερα στην Αθήνα..Εδώ(Καβάλα) ήταν καλύτερα τα πράγματα παρά τις αρχικές προβλέψεις για καταιγίδες και τελικά είχαμε μόνο αέρα και θαλάσσια προβατάκια! Βέβαια εγώ, βλέποντας τις προβλέψεις ακύρωσα το πρωινό μου L.R. Τελικά το έκανα το βραδάκι.

Κι αφού έχω φτάσει στα 10.50 χιλιόμετρα(25 προβλεπόμενα) σε 1 ώρα(τέλειος χρόνος αφού σύμφωνα με το πρόγραμμα έπρεπε να είμαι 6:12/km) ξαφνικά με χάνει το gps! Εξηγούμαι.. Όταν πρωτοξεκίνησα να τρέχω μου είπαν πως είναι απαραίτητα ένα καρδιοσυχνόμετρο και ένας τρόπος να υπολογίζεις αποστάσεις,ταχύτητα κλπ. Πήρα λοιπόν ρολόι απ΄τα lidl για τους παλμούς και κατέβασα πρόγραμμα στο κινητό για τα υπόλοιπα. Που να ήξερα πως θα το πάρω σοβαρά κάποια στιγμή. Το κινητό όμως δεν έχει μεγάλη ραδιενέργεια ή όπως το λένε κι ως εκ τούτου το σήμα είναι σχετικά αδύναμο. Στα βουνά με χάνει συχνά, στο δρόμο σήμερα πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος. Συνέχισα να τρέχω φυσικά κι επειδή την έχω ξανακάνει 1-2 όλα τα μέρη της διαδρομής σταμάτησα μόνος μου στις 2:30:50 με το κινητό να γράφει 21.6κμ αλλά προσωπικά τα υπολογίζω 25-27. Η επίσημη καταμέτρηση ωστόσο θα γίνει την τρίτη όταν και θα πάω για διαλειμματική στην άλλη άκρη της πόλης με το αυτοκίνητο. Σπιθαμή προς σπιθαμή θα τα μετρήσω! Όχι τίποτα, να ξέρουμε και πως πάμε. Αν και κάτι μου λέει πως τα πήγα πολύ καλύτερα από την προηγούμενη εβδομάδα. Καλύτερος χρόνος πιθανότατα και το κυριότερο ένιωθα πιο δυνατός σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής. Το μόνο αρνητικό είναι πως ήταν βραδινή προπόνηση και δεν είχε σχέση με τις συνθήκες που θα αντιμετωπίσω στον αγώνα. Ελπίζω να μην έχω θέμα.

PS. πρώτο μέλημα προφανώς να πάρω ρολόι της προκοπής για να μην έχω προβλήματα όπως το σημερινό αλλά για την ώρα τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν. Σύντομα ελπίζω!

Καληνύχτα σε όλους!

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  08:14:03  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα πρωι-πρωι γυρω απο την Κηφισια και στο σταδιο του Ζηρινειου ... 12 χλμ χαλαρα σε 1:07:40!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  09:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Απ΄ ότι βλέπω μαρτύριο η κατάσταση σήμερα στην Αθήνα..Εδώ(Καβάλα) ήταν καλύτερα τα πράγματα παρά τις αρχικές προβλέψεις για καταιγίδες και τελικά είχαμε μόνο αέρα και θαλάσσια προβατάκια! Βέβαια εγώ, βλέποντας τις προβλέψεις ακύρωσα το πρωινό μου L.R. Τελικά το έκανα το βραδάκι.

Κι αφού έχω φτάσει στα 10.50 χιλιόμετρα(25 προβλεπόμενα) σε 1 ώρα(τέλειος χρόνος αφού σύμφωνα με το πρόγραμμα έπρεπε να είμαι 6:12/km) ξαφνικά με χάνει το gps! Εξηγούμαι.. Όταν πρωτοξεκίνησα να τρέχω μου είπαν πως είναι απαραίτητα ένα καρδιοσυχνόμετρο και ένας τρόπος να υπολογίζεις αποστάσεις,ταχύτητα κλπ. Πήρα λοιπόν ρολόι απ΄τα lidl για τους παλμούς και κατέβασα πρόγραμμα στο κινητό για τα υπόλοιπα. Που να ήξερα πως θα το πάρω σοβαρά κάποια στιγμή. Το κινητό όμως δεν έχει μεγάλη ραδιενέργεια ή όπως το λένε κι ως εκ τούτου το σήμα είναι σχετικά αδύναμο. Στα βουνά με χάνει συχνά, στο δρόμο σήμερα πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος. Συνέχισα να τρέχω φυσικά κι επειδή την έχω ξανακάνει 1-2 όλα τα μέρη της διαδρομής σταμάτησα μόνος μου στις 2:30:50 με το κινητό να γράφει 21.6κμ αλλά προσωπικά τα υπολογίζω 25-27. Η επίσημη καταμέτρηση ωστόσο θα γίνει την τρίτη όταν και θα πάω για διαλειμματική στην άλλη άκρη της πόλης με το αυτοκίνητο. Σπιθαμή προς σπιθαμή θα τα μετρήσω! Όχι τίποτα, να ξέρουμε και πως πάμε. Αν και κάτι μου λέει πως τα πήγα πολύ καλύτερα από την προηγούμενη εβδομάδα. Καλύτερος χρόνος πιθανότατα και το κυριότερο ένιωθα πιο δυνατός σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής. Το μόνο αρνητικό είναι πως ήταν βραδινή προπόνηση και δεν είχε σχέση με τις συνθήκες που θα αντιμετωπίσω στον αγώνα. Ελπίζω να μην έχω θέμα.

PS. πρώτο μέλημα προφανώς να πάρω ρολόι της προκοπής για να μην έχω προβλήματα όπως το σημερινό αλλά για την ώρα τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν. Σύντομα ελπίζω!

Καληνύχτα σε όλους!

know your limits. then destroy them.



Αν ξέρεις τι έκανες, μπορείς να "ζωγραφίσεις" την συνέχεια τις διαδρομής στο google earth και να δείς τι έκανες.
Πάντως ακόμα κ το κινητό, δεν μετράει λιγότερο (συνήθως) αλλά χάραξέ το με το google earth κ θα δείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  10:01:08  Εμφάνιση Προφίλ
Σαββάτο 20+ χλμ στο 4:50 με ελάχιστη πρόσληψη ενέργειας και Κυριακή άλλα 14 στο 5:25. Και οι 2 μέρες ήταν με εκλεκτή παρέα και μπόλικο μπλα-μπλά!
Που να είχα και προετοιμασία δηλαδή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  11:26:11  Εμφάνιση Προφίλ
Γιώργο είσαι τεράστιος, ευχαριστώ! Δεν το είχα ξανακάνει και είχα θέματα ώσπου να το βρω-το googlαρα αλλά και πάλι χάθηκα χαχα- όμως τα κατάφερα τελικά και γλύτωσα τη βενζίνη :P

Επίσημα λοιπόν.. 25.15km(με όση ακρίβεια μπορεί να δώσει) σε 2:30:50! Επομένως ρυθμός στα 6:01 κι ενώ θέλαμε 6:12. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα κάτι τέτοια είναι που μου δίνουν δύναμη και αυτοπεποίθηση για τον Αλέκο! Συνεχίζουμε δυνατά!

Ενδυνάμωση σήμερα κορμό-πόδια και ξεκούραση..

Τάσος-tzatzikis90

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  12:27:34  Εμφάνιση Προφίλ
Πληροφοριακα και μονο να πω οτι τα gps δεν εχουν ραδιενεργεια

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 02/02/2015 12:27:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  12:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Τώρα το είδα για την ραδιενέργεια. Ότι είπε ο stratus.

1) το gps δεν έχει ραδιενέργεια, είναι παθητικό, απλά "ακούει". Δεν εκπέμπει τίποτα.
2) Ούτε το κινητό έχει ραδιενέργεια, αλλά αν θες να το ψυρίσεις, παράγει Η/Μ ακτινοβολία, η οποία όμως δεν είναι ραδιενέργεια σε καμία περίπτωση, δεν είναι δλδ ιονίζουσα ακτινοβολία, είναι στο άλλο άκρο, αντίθετο ακριβώς, του η/μ φάσματος. Η έλλειψη ακρίβειας του κινητού οφείλεται σε άλλα πράγματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  12:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ρολόι από το lidl... για παλμούς?
Έχει καρδιοσυχνόμετρο? Ή είναι με φωτάκι που βάζεις το δάχτυλο και μετράει (που δεν είναι χρηστικό?)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GiAle
Forum-Runner

Greece
60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  13:31:10  Εμφάνιση Προφίλ
......αμ δεν πάει!

__________________
go home
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  14:59:13  Εμφάνιση Προφίλ
Χαχα έχετε δίκιο για τη ραδιενέργεια! Εννοούσα μια ακτινοβολία που έχω ακούσει πως έχουν όλα τα κινητά και "κάνει κακο"..πηρα λοιπόν κινητό με χαμηλή ακτινοβολία και πίστευα πως έχει να κάνει με αυτό αλλά μάλλον κάτι άλλο φταίει τελικά.

Όσο για το ρολόι, Έχει κανονικά ζώνη παλμών και είναι καθαρά δρομικο. Καλή επιλογή για τα λεφτά του αν και κάποιες φορές βραχυκυκλωνει κι αυτό..με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν θα πάρω ένα "Όλα σε ενα" δρόμικο ρολογακι να κάνω πιο εύκολη τη ζωή μου!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  15:52:43  Εμφάνιση Προφίλ
Σημερα ειχα θεμα με το gps.το κινητο εδειξε 15 χλμ. Με pace 5:03 ενω το ρολοι timex 2 15χλμ.με pace 5:24.20 δευτερα ειναι πολλα,ποιο λετε ναχανει?στο σταδιο οποτε και τα δυο ειναι υποκειμενικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  15:56:08  Εμφάνιση Προφίλ
στο σταδιο χανουν και τα 2. απλα το κινητο χανει περισσοτερο. αν δε κανω λαθος τα κινητα μπλοκαρουν σε ενα δορυφορο εν αντιθεσει με τα ρολογια που εχουν περισσοτερες δυνατοτητες.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  16:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Όχι κάνεις λάθος.
Το GPS για να λειτουργήσει πρέπει να λοκάρει τουλάχιστον σε 3 δορυφόρους (βασικά και παραπάνω, αλλά για να στέκει μαθηματικά η εξίσωση τουλάχιστον σε 3), εξάλλου στην ουσία μετράει με τριγωνομετρία, την διαφορά στους χρόνους που έχει από τον κάθε δορυφόρο, και βγάζει την απόσταση που διανύεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  16:14:01  Εμφάνιση Προφίλ
μπορει... δε το χω ψαξει , αλλα κατι τετοιο καταλαβα απο μια συζητηση που παρακολουθησα με σχεση την μεγαλυτερη ακριβεια των ρολογιων σε σχεση με τα κινητα... γραψε λαθος!


-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2015 :  17:29:07  Εμφάνιση Προφίλ
Κανενα gps δεν μπλοκαρει σε δορυφορο.
Οσοι προσεχαν στο μαθημα της γεωμετριας ,ειδικα στο κεφαλαιο του κυκλου,μπορουν να καταλαβουν γιατι θελουμε τουλαχιστον 3 δορυφορους για στοιχειωδη ακριβεια.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000