Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  00:22:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ας το γράψω εδώ, μην ανοίγω άλλο νήμα...
Διάβαζα προσφάτως κάποια άρθρα του Daniels σχετικά με τα tempo.
Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι σε όλα στεκόταν ιδιαίτερα και ήταν κάθετος στην σημασία, αφενός του σταθερού ρυθμού καθ' όλη την διάρκεια και αφετέρου, στο να γίνονται ΑΚΡΙΒΩΣ επάνω στο κατώφλι.
Έλεγε χαρακτηριστικά ότι κάνοντας ένα tempo σε πιο γρήγορο ρυθμό, ουσιαστικά μπαίνεις στην "no man's training land", όπως την αποκαλούσε, μια "περιοχή" δηλαδή μεταξύ ρυθμού tempo και ρυθμού intervals, κάτι που προπονητικά δεν αποσκοπεί πουθενά.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  00:33:19  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχω σχέση εγω με αυτά, δεν κοιτάω γιατί θα απογοητευτω απ τη ζωή μου χαχα! Τα Φλώρικα δικά μας εμείς!

Πλήρες ρεπό για μένα σήμερα,να συνέλθω από τη χτεσινή διαλειμματικη..

Άσχετο, spy κανεις διαθλο; συνέχεια 1500ρια βγάζεις βλέπω!

Edit: Θα παρακαλούσα επίσης να μη δημοσιεύονται τέτοιες έρευνες για τέμπο Και κατώφλι καθώς είναι ότι πρέπει για εμας που δεν έχουμε κάνει εργομετρικό να σταματήσουμε Τις προπονήσεις

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 19/02/2015 03:19:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  08:45:26  Εμφάνιση Προφίλ
...φιλε Τασο οχι, δεν κανω διαθλο...μονο τρεχω...κι αυτο οταν δεν ειμαι τραυματισμενος!Κολυμπι κανω μονο για λογους αποκαταστασης...και τα 1500αρια γινονται απο συνηθεια...αλλα ειναι χρησιμα, αφου ετσι βλεπεις, αναλογα με τους χρονους που πραγματοποιεις, κατα ποσο βελτιωνεσαι!Πριν δυο χρονια παντως...δεν αντεχα ουτε 10 απλωτες...οποτε η προοδος ειναι αξιοσημειωτη και εκει!Οι κολυμβητικες επιδοσεις μου παντως ειναι τραγικες...κι ανταγωνιζομαι μονο τον @Deorum...στο παγκοσμιο ρεκορ βραδυτητας!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  08:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Κάτσε να ανοίξει λίγο ο καιρός, και θα ξανα-βουτήξω κ εγώ. Που θα πάει.
Τώρα φλερτάρω με το 39'59" και μου έχει πάρει τα μυαλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  09:09:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Κάτσε να ανοίξει λίγο ο καιρός, και θα ξανα-βουτήξω κ εγώ. Που θα πάει.
Τώρα φλερτάρω με το 39'59" και μου έχει πάρει τα μυαλά!



...κι εγω Γιωργο ως το τελος του μηνα βλεπω να συνεχιζω...και μετα διακοπη για τον Μαρτιο...και ξανα παλι απο τα μεσα Απριλιου ... στη θαλασσα αυτη τη φορα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  09:28:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ξύπνησα σήμερα στις 5:50 για προπονησούλα σε half-marathon pace. Άνοιξα το πατζούρι και ήταν σα να άνοιξα την κατάψυξη καθώς είχε χιόνι παντού.
Χωρίς πολλές σκέψεις η προπόνηση μεταφέρθηκε για το απόγευμα :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  10:29:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

Ξύπνησα σήμερα στις 5:50 για προπονησούλα σε half-marathon pace. Άνοιξα το πατζούρι και ήταν σα να άνοιξα την κατάψυξη καθώς είχε χιόνι παντού.
Χωρίς πολλές σκέψεις η προπόνηση μεταφέρθηκε για το απόγευμα :-)

το ιδιο επαθα κ εγω Αργυρη -1 εδειχνε στις 6 στην Πευκη...εγω θα την μεταφερω για Σαββατο( 14κμ)..ελπιζω αυριο να ειναι λιγο καλυτερα γιατι εχω 16κμ σε mp..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  10:35:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Ας το γράψω εδώ, μην ανοίγω άλλο νήμα...
Διάβαζα προσφάτως κάποια άρθρα του Daniels σχετικά με τα tempo.
Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι σε όλα στεκόταν ιδιαίτερα και ήταν κάθετος στην σημασία, αφενός του σταθερού ρυθμού καθ' όλη την διάρκεια και αφετέρου, στο να γίνονται ΑΚΡΙΒΩΣ επάνω στο κατώφλι.
Έλεγε χαρακτηριστικά ότι κάνοντας ένα tempo σε πιο γρήγορο ρυθμό, ουσιαστικά μπαίνεις στην "no man's training land", όπως την αποκαλούσε, μια "περιοχή" δηλαδή μεταξύ ρυθμού tempo και ρυθμού intervals, κάτι που προπονητικά δεν αποσκοπεί πουθενά.

"My sport is your sport's punishment"



Ναι, αλλά με τι παπούτσι πρέπει να το κάνεις;

Νίκο, σε ότι αφορά στα προγράμματα μαραθωνίου του Daniels, το λάθος αυτό είναι πολύ δύσκολο να το κάνει κανείς. Θέλω να πω, κάθε προπόνηση tempo έχει τουλάχιστον 40-45 λεπτά σε αυτόν το ρυθμό, σε 1-4 κομμάτια. Σιγά μη μπορεί κανείς να κάνει τέτοια διαστήματα σε μια προπόνηση σε ρυθμό χαμηλότερο του tempo.

Για όσους προπονούνται για 10-ρια βέβαια, που τους αρέσουν και οι ταχύτητες, πιθανά υπάρχει όντως ο κίνδυνος...


A little less conversation, a little more action please...

Edited by - oldman on 19/02/2015 11:34:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  10:56:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Ξύπνησα σήμερα στις 5:50 για προπονησούλα σε half-marathon pace. Άνοιξα το πατζούρι και ήταν σα να άνοιξα την κατάψυξη καθώς είχε χιόνι παντού.
Χωρίς πολλές σκέψεις η προπόνηση μεταφέρθηκε για το απόγευμα :-)

το ιδιο επαθα κ εγω Αργυρη -1 εδειχνε στις 6 στην Πευκη...εγω θα την μεταφερω για Σαββατο( 14κμ)..ελπιζω αυριο να ειναι λιγο καλυτερα γιατι εχω 16κμ σε mp..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης


'Αστα να πάνε. Και το θέμα τελικά δε θα ήταν τόσο το κρύο αλλά ο πάγος που είχε στο δρόμο και (λογικά) στο γήπεδο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  11:00:09  Εμφάνιση Προφίλ
@spy δεν ξέρω τι λες φίλε, αλλά εγώ -που κάποτε έκανα πρωταθλητισμό κολύμβηση- αν δοκιμάσω τώρα πάνω από 100 μέτρα συνεχόμενα θα φωνάξω το λιμενικό για πρώτες βοήθειες! Σε ρώτησα γιατί με έχει συναρπάσει η ιδέα ενός διάθλου και σκέφτομαι μετά το μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης να το ρίξω σε καθημερινό κολύμπι θάλασσα ώστε να μπορώ έστω να βγάλω μια απόσταση, ο χρόνος δεν με πολυενδιαφέρει αρχικά. Έτσι θα καταφέρω καλοκαιράκι μεριά να δοκιμάσω το εγχείρημα του διάθλου! Απλά σκέψεις για την ώρα βέβαια αλλά θέλω μια αλλαγή να ξεφύγω λίγο γιατί με 40 βαθμούς το τρέξιμο δεν είναι και ότι καλύτερο..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  11:07:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

@spy δεν ξέρω τι λες φίλε, αλλά εγώ -που κάποτε έκανα πρωταθλητισμό κολύμβηση- αν δοκιμάσω τώρα πάνω από 100 μέτρα συνεχόμενα θα φωνάξω το λιμενικό για πρώτες βοήθειες! Σε ρώτησα γιατί με έχει συναρπάσει η ιδέα ενός διάθλου και σκέφτομαι μετά το μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης να το ρίξω σε καθημερινό κολύμπι θάλασσα ώστε να μπορώ έστω να βγάλω μια απόσταση, ο χρόνος δεν με πολυενδιαφέρει αρχικά. Έτσι θα καταφέρω καλοκαιράκι μεριά να δοκιμάσω το εγχείρημα του διάθλου! Απλά σκέψεις για την ώρα βέβαια αλλά θέλω μια αλλαγή να ξεφύγω λίγο γιατί με 40 βαθμούς το τρέξιμο δεν είναι και ότι καλύτερο..

Τάσος

know your limits. then destroy them.

αν θυμιθεις πως εγινε ο σβερκος σου την τελευταια φορα που εκανες μεγαλη αποσταση κολυμπωντας υπο 40 βαθμους... θα καταλαβεις οτι κανενα σπορ δεν προβλεπεται... μονο οι ρακετες!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  11:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Το δίαθλο φίλε Τζατζίκης, είναι ποδήλατο και τρέξιμο όχι κολύμπι και τρέξιμο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  12:11:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:
Originally posted by tzatzikis90

@spy δεν ξέρω τι λες φίλε, αλλά εγώ -που κάποτε έκανα πρωταθλητισμό κολύμβηση- αν δοκιμάσω τώρα πάνω από 100 μέτρα συνεχόμενα θα φωνάξω το λιμενικό για πρώτες βοήθειες! Σε ρώτησα γιατί με έχει συναρπάσει η ιδέα ενός διάθλου και σκέφτομαι μετά το μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης να το ρίξω σε καθημερινό κολύμπι θάλασσα ώστε να μπορώ έστω να βγάλω μια απόσταση, ο χρόνος δεν με πολυενδιαφέρει αρχικά. Έτσι θα καταφέρω καλοκαιράκι μεριά να δοκιμάσω το εγχείρημα του διάθλου! Απλά σκέψεις για την ώρα βέβαια αλλά θέλω μια αλλαγή να ξεφύγω λίγο γιατί με 40 βαθμούς το τρέξιμο δεν είναι και ότι καλύτερο..

Τάσος

know your limits. then destroy them.

αν θυμιθεις πως εγινε ο σβερκος σου την τελευταια φορα που εκανες μεγαλη αποσταση κολυμπωντας υπο 40 βαθμους... θα καταλαβεις οτι κανενα σπορ δεν προβλεπεται... μονο οι ρακετες!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...



η αλήθεια είναι πως δεν το σκέφτηκα αυτό! ε θα μπαίνω σαν τα δελφίνια μια μέσα στο νερό και πάλι έξω, εκεί κολλάς!?

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  12:29:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by oldman

Ναι, αλλά με τι παπούτσι πρέπει να το κάνεις;

Νίκο, σε ότι αφορά στα προγράμματα μαραθωνίου του Daniels, το λάθος αυτό είναι πολύ δύσκολο να το κάνει κανείς. Θέλω να πω, κάθε προπόνηση tempo έχει τουλάχιστον 40-45 λεπτά σε αυτόν το ρυθμό, σε 1-4 κομμάτια. Σιγά μη μπορεί κανείς να κάνει τέτοια διαστήματα σε μια προπόνηση σε ρυθμό χαμηλότερο του tempo.

Για όσους προπονούνται για 10-ρια βέβαια, που τους αρέσουν και οι ταχύτητες, πιθανά υπάρχει όντως ο κίνδυνος...


A little less conversation, a little more action please...



Με ό,τι παπούτσι σού κάνει κέφι, Ζήση!
Αν και ο JD έχει αναφερθεί στα οφέλη του ελαφριού παπουτσιού...

Κοίτα, o Daniels αναφερόταν σε 20λεπτες προπονήσεις, διάστημα το οποίο θεωρεί ως το ιδανικό. Εκεί νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να ξεφύγεις.
Σε περίπτωση που μεγαλώσεις την διάρκεια, σπάζοντάς την σε κομμάτια (Pfitzinger..?), έχεις απόλυτο δίκιο, αν παρασυρθείς απλά δεν θα βγει η προπόνηση.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  12:52:35  Εμφάνιση Προφίλ
@ Deorum. Γιώργο ίσως έχεις δίκιο δεν τα ξέρω καλά, αλλά εδώ στην Καβάλα είχε το καλοκαίρι δίαθλο τρέξιμο-κολύμπι. αυτό είχα στο μυαλό μου!

30 πρωινά λεπτά ενδυνάμωση κορμού σήμερα και 16κμ ρυθμό μαραθωνίου το απόγευμα, stay tuned!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000