Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 5
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:29:44  Εμφάνιση Προφίλ
Να έχεις υπ'όψην οτι στην κολύμβηση παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία η τεχνική.Αν έχεις καλή τεχνική και γλυστράς πάνω στο νερό αντί να παλεύεις πας πολύ πιο γρήγορα.Και δεν ξέρω γιατί αλλά θυμάμαι οτι πάντα τότε μας έλεγαν οτι οι χειρότεροι δρομείς είναι οι κολυμβητές και οι χειρότεροι κολυμβητές είναι οι δρομείς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Εγώ είχα κάνει παλιότερα σε πισίνα μικρή (15άρα) χιλιάρι περίπου σε 19', χωρίς πολύ ζόρι, αλλά έχανα πολύ στις αναστροφές (επειδή ήταν μικρή πισίνα είχε πολλές).
Στο 1ο μητροπολιτικό 3αθλο (το μόνο 3αθλο που έχω συμμετάσχει ποτέ) είχα κάνει 13' τα 750μ, ωστόσο μάλλον η απόσταση δεν ήταν σωστά μετρημένη (μάλλον πιό κοντά στα 650μ πρέπει να ήταν που δίνει χιλιάρι ~20')... Είχα φάει πολύ "ξύλο" όμως, ειδικά στα πρώτα 50-100 μέτρα βλαστήμησα την ζωή μου...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...




Ίσως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μας απαντήσει, αλλά παίζει να βγαίνεις και κερδισμένος με τα σπρωξίματα που κάνεις ανά 15μέτρα (σε σχέση με το ανά 50). Ακόμα και αν δεν κάνεις ιδανικά την κολοτούμπα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
By the way είμαι ακόμα κρυωμένος.
Ενώ το πρωί έτρεξα, και μετά εργασία κ χαρά.
Τώρα που μεσημέριασε... ο λαιμός έχει βαρύνει... η μύτη μούκωσε.
Πυρετό πάντως δεν έχω κάνει.

Θα πλακωθώ στις κοτόσουπες !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  15:49:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Koukouvagia

Εγώ είχα κάνει παλιότερα σε πισίνα μικρή (15άρα) χιλιάρι περίπου σε 19', χωρίς πολύ ζόρι, αλλά έχανα πολύ στις αναστροφές (επειδή ήταν μικρή πισίνα είχε πολλές).
Στο 1ο μητροπολιτικό 3αθλο (το μόνο 3αθλο που έχω συμμετάσχει ποτέ) είχα κάνει 13' τα 750μ, ωστόσο μάλλον η απόσταση δεν ήταν σωστά μετρημένη (μάλλον πιό κοντά στα 650μ πρέπει να ήταν που δίνει χιλιάρι ~20')... Είχα φάει πολύ "ξύλο" όμως, ειδικά στα πρώτα 50-100 μέτρα βλαστήμησα την ζωή μου...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...




Ίσως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μας απαντήσει, αλλά παίζει να βγαίνεις και κερδισμένος με τα σπρωξίματα που κάνεις ανά 15μέτρα (σε σχέση με το ανά 50). Ακόμα και αν δεν κάνεις ιδανικά την κολοτούμπα.



Σε γενικές γραμμές και σε 50αρα ή 25αρα πισίνα,αν πάλι έχεις καλή τεχνική στην τούμπα,τότε ναι κερδίζεις χρόνο.Αλλά σε τόσο μικρή πισίνα (15 μετρα) νομίζω οτι θα χάσεις γιατί ουσιαστικά θα κάνεις συνέχεια κολοτούμπες και καθόλου κολύμπι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  16:58:08  Εμφάνιση Προφίλ
όσο χειρότερη κολυμβητική τεχνική έχει καθένας, τόσο ευνοείται από το "σπρώξιμο" στον τοίχο της πισίνας, αν μιλάμε και για τους δρομείς με δυνατά πόδια, τότε σε 15αρα πισία καλύπτεις μισό μήκος μόνο με το σπρωξιμο.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  17:14:09  Εμφάνιση Προφίλ
Εμενα το καλυτερο μου ειναι 16,25 σε πισινα αλλα χωρις τουμπα(μου φαινεται βουνο να την κανω), εφτανα ακουμπαγα την ακρη, γυριζα και ξαναεφευγα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  17:21:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nick F

Μωρέ Σάββα!που εξαφανίστηκες εσύ???

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!




Τα παρατησα φιλε Νικο ειμαι πλεον βετερανος.
Πολλες υποχρεωσεις οικογενειακες, σαν πατερας πλεον και επαγγελματικες + οτι τραβιεμαι ακομα με το ισχιο, δηλαδη οταν παω να κανω κατι λιγο γρηγορο με ξαναθυμαται με εκαναν να απεχω αρκετα τελευταια.
Ενταξει παω 1-2 φορες στις 10 μερες, ετσι για να ξελαμπικαρω λιγο.
Θα δουμε, μπορει να μου ξαναερθει η ορεξη παλι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:47:26  Εμφάνιση Προφίλ
Στο κολύμπι πάντως το πάχος είναι πλεονέκτημα. Μεγαλύτερο εκτόπισμα- καλύτερη πλευστότητα, η οποία όμως είναι και να το έχεις και λίγο.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  21:50:50  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως όσοι κολυμπούν και δεν έχουν ασχοληθεί από μικρή ηλικία , τώρα η εκμάθηση φαίνεται βουνό. Συμβουλευτικά βοηθάνε πολύ βερμούδες neoprene, ειδικά όταν δε χτυπάς πόδια.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:34:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Να ρωτήσω κάτι τα "δελφίνια" της παρέας...
1Κ σε 18', όχι κι όλα μέσα, είναι καλός χρόνος για μη-κολυμβητή;

"My sport is your sport's punishment"



Πέρυσι πρωτοέκανα ελεύθερο χωρίς να σκυλοπνίγομαι. Ξεκίνησα στη θάλασσα στα 27min/km και το έφτασα 21 παρά κάτι. Φέτος πιστεύω λίγο καλύτερα.

Για αρχάριος μου φαίνεται εντυπωσιακός. Ωστόσο, φαντάζομαι ότι σε συνδυασμό με το στέντ, οι εντάσεις δεν είναι ότι καλύτερο, αν δεν είναι κιόλας απαγορευτικές (κι άμα βάλεις και την παχυσαρκία μαζι...).
Οπωσδήποτε ότι λένε οι γιατροί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  22:52:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by echetlos

Να ρωτήσω κάτι τα "δελφίνια" της παρέας...
1Κ σε 18', όχι κι όλα μέσα, είναι καλός χρόνος για μη-κολυμβητή;

"My sport is your sport's punishment"



Πέρυσι πρωτοέκανα ελεύθερο χωρίς να σκυλοπνίγομαι. Ξεκίνησα στη θάλασσα στα 27min/km και το έφτασα 21 παρά κάτι. Φέτος πιστεύω λίγο καλύτερα.

Για αρχάριος μου φαίνεται εντυπωσιακός. Ωστόσο, φαντάζομαι ότι σε συνδυασμό με το στέντ, οι εντάσεις δεν είναι ότι καλύτερο, αν δεν είναι κιόλας απαγορευτικές (κι άμα βάλεις και την παχυσαρκία μαζι...).
Οπωσδήποτε ότι λένε οι γιατροί.



Δεν είναι κι ακριβώς αρχάριος.
Έκανε κολύμπι μέχρι τα 17 του αλλά τα επόμενα 25 έτη έκανε δοκιμή σε μπουγάτσες και μπεσαμέλ.
Πριν λίγο μου είπε μάλιστα ότι τα 500m είναι ελεύθερο και τα υπόλοιπα πεταλούδα και ύπτιο! Περίπου στο 60% της max έντασης κι αυτό λόγω στεντ, όπως σωστά είπες Άρη.
Κι αν τον δεις, θα πεις ότι η μόνη σχέση που μπορεί να έχει με το νερό, θα ήταν να κάνει την σημαδούρα...



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2015 :  23:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by B.A.M.

Στο κολύμπι πάντως το πάχος είναι πλεονέκτημα. Μεγαλύτερο εκτόπισμα- καλύτερη πλευστότητα, η οποία όμως είναι και να το έχεις και λίγο.

BAM



Γιαυτό πάω αργά?
Γιατί είμαι φέτες?


Α ρε, μου ανοίξατε την όρεξη να ξανα-πάω πισίνα. Από μέσα Μαρτίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  08:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα πρωι-πρωι, μεταξυ Κηφισιας-Ερυθραιας-Καστριου-Εκαλης και επιστροφης στη βαση, 21,1 χλμ σε 1:52:48! Ενοχλησεις υπηρχαν στο δεξι ποδι, αλλα οσο ετρεχα...υποχωρουσαν!Για να δουμε...θα τα καταφερουμε???

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  16:00:16  Εμφάνιση Προφίλ
να μαι κι εγώ!

φοιτητικές υποχρεώσεις μέσα στην εβδομάδα με κρίσιμο μάθημα την Πέμπτη που μας πέρασε κι έτσι Τετάρτη Πέμπτη πήρα τρεξιματικό ρεπό. Με το ζόρι 10 ώρες ύπνο αυτές τις 2 μέρες αλλά άξιζε τον κόπο, είχαμε επιτυχία. Άλλα 2 τον Ιούνιο και τέλος!

Στα του τρεξίματος τώρα. Ξεκούραση από το ρεπό μεν, κούραση από το διάβασμα δε. Με την επιστροφή Καβάλα έπρεπε να κάνω 30ρι χτες(αντί για Κυριακή λόγω συμμετοχής στο city trail της Ξάνθης). Χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία τις προηγούμενες μέρες-υδατάνθρακες,ενυδάτωση κλπ- και μόνο στην ιδέα έφριξα. Χαρακτηριστικά ήθελα να πάω πρωί, το ανέβαλα. Το ίδιο και το μεσημέρι. Τελικά το πήρα απόφαση και βγήκα κατά τις 6 τ απόγευμα. Καλά που βγήκα δηλαδή, το αποτέλεσμα ήταν πολύ ενθαρρυντικό ένα μήνα πριν τον Αλέκο!

Πρώτο 30ρι έβερ και δεν είχα πολλές απαιτήσεις. Μέτρησα τη διαδρομή στο google earth με ακρίβεια, έβαλα παλμογράφους, γέμισα τη ζώνη με τζελάκια και στικς κι έφυγα. Κλασικά ο παλμογράφος σύντομα με πρόδωσε -lidl τι να περιμένεις-. Έτσι συνέχισα σχεδόν στα τυφλά με βάση τις ανάσες και κάποια ακριβή χιλιομετρικά κομμάτια που ήξερα και τσέκαρα το χρόνο για να δω πως πάει. Έχουμε και λέμε.. 30κμ σε 3:03:23 (1-2 λεπτά κάτω αφού σταμάτησα να αγοράσω νερό, για ένα σκύλο που τον ξέχασε το αφεντικό και παραλίγο να το στείλω με βολέ στο δεξί παραθυράκι του νικοπολίδη και κάποιες φορές ακόμα εξαιτίας μπροστινών που δε χαμπάριαζαν και μου έκοψαν το ρυθμό). Μέσος ρυθμός 6:07 όπως υπολόγισα. Το πιο σημαντικό όμως το ότι βγήκε αρκετά ξεκούραστα -για 30ρι- ! Κάποιες μικροενοχλήσεις μόνο μάλλον λόγω λάθος πατήματος που διόρθωσα και όλα καλά. Επίσης τα πέλματα πήραν φωτιά κάποια στιγμή. Λογικό φαντάζομαι, δεν έχουν συνηθίσει τέτοιες αποστάσεις. Τέλος το έδαφος είχε αρκετό πεζοδρόμιο, κάποια χιλιόμετρα πλακόστρωτο και θεωρώ πως χωρίς αυτἠ την έξτρα καταπόνηση (+κάποια ανέβα-κατέβα για να αποφύγω κόσμο κλπ) τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα. Μετά την προπόνηση, παγωμένα νερά και μπανάνα με μεγάλο σοκολατούχο για καλύτερη αποκατάσταση.

Σήμερα ποδηλατάκι, θα βγω σε λίγο και ξεκούραση.. Αύριο Ξάνθη για τον αγώνα!

ΥΓ. συγγνώμη για το χαλί, μαζεύτηκαν πολλά!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2015 :  16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ
ευγε!!!
εγω χθες λογω συσσωρευμενης γκαντεμιας 38' γρηγορα αντι για μια ωρα...
σημερα ειμαι στα προθυρα του κρυωματος οποτε ισως το αυριανο 28αρι να παει περιπατο. μερες με γυροφερνει, ολοι στο σπιτι χαλια, εγω θα την γλιτωνα? μακαρι να μπορεσω να βγω αυριο μιας και η ερχομενη εβδομαδα θα ειναι η αποφορτιση...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000